Benson Classic

Benson Classic
1 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 211.5
2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 179.5
3 Hibbing 156.5
4 Benson 138.0
5 Canby 122.5
6 Fergus Falls 81.0
7 Sauk Centre-Melrose 80.0
8 Crosby-Ironton 46.5

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Trey Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Linkoln Carlson of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
3rd Place – Max Nygaard of Benson
4th Place – Dominic Kerzman of Sauk Centre-Melrose
5th Place – Gavin Olson of Benson
6th Place – Nehimia Figueroa of Hibbing
1st Trey Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 16-0, 8th. over Linkoln Carlson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 11-5, Sr. (MD 15-2)
3rd Max Nygaard (Benson) 8-8, 8th. over Dominic Kerzman (Sauk Centre-Melrose) 8-4, Fr. (Dec 4-2)
5th Gavin Olson (Benson) 3-2, 8th. over Nehimia Figueroa (Hibbing) 3-8, 8th. (Fall 0:31)

113
1st Place – Christian Jelle of Hibbing
2nd Place – Caleb Fronning of Fergus Falls
3rd Place – Blake Roberts of Fergus Falls
4th Place – Eli Greenman of Canby
5th Place – Ed Wah of Benson
1st Christian Jelle (Hibbing) 17-0, 8th. over Caleb Fronning (Fergus Falls) 13-3, 7th. (Fall 3:54)
3rd Blake Roberts (Fergus Falls) 4-4, 8th. over Eli Greenman (Canby) 17-4, Fr. (Fall 0:38)
5th Ed Wah (Benson) 2-8, So. over () , . (Bye)

120
1st Place – Noah Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Issac Guzman of Canby
3rd Place – David Schuh of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
4th Place – Kassten Hartwell of Fergus Falls
5th Place – Darin Hippie of Benson
6th Place – Gabe Martin of Hibbing
1st Noah Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 9-5, Jr. over Issac Guzman (Canby) 4-9, Fr. (TF-1.5 6:00 (16-1))
3rd David Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 10-6, 8th. over Kassten Hartwell (Fergus Falls) 3-7, Fr. (Fall 2:00)
5th Darin Hippie (Benson) 3-4, 7th. over Gabe Martin (Hibbing) 5-11, So. (Dec 7-0)

126
1st Place – Devin Carter of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Clayton Drietz of Canby
3rd Place – Carson Grenier of Fergus Falls
4th Place – Mu tah Wah of Benson
Round 1
Devin Carter (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 16-3, So. over Mu tah Wah (Benson) 1-8, Fr. (Fall 1:41)
Clayton Drietz (Canby) 2-5, Fr. over Carson Grenier (Fergus Falls) 7-10, Fr. (Fall 6:00)
Round 2
Devin Carter (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 16-3, So. over Clayton Drietz (Canby) 2-5, Fr. (Fall 0:43)
Carson Grenier (Fergus Falls) 7-10, Fr. over Mu tah Wah (Benson) 1-8, Fr. (Fall 5:47)
Round 3
Devin Carter (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 16-3, So. over Carson Grenier (Fergus Falls) 7-10, Fr. (Fall 3:05)
Clayton Drietz (Canby) 2-5, Fr. over Mu tah Wah (Benson) 1-8, Fr. (Fall 2:33)

132
1st Place – Ethan Roy of Hibbing
2nd Place – Sam Drietz of Canby
3rd Place – Damian Alatriste of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
4th Place – Blake Wieme of Benson
5th Place – Fletcher Peterson of Crosby-Ironton
1st Ethan Roy (Hibbing) 10-9, Sr. over Sam Drietz (Canby) 6-9, Fr. (MD 10-2)
3rd Damian Alatriste (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 2-11, So. over Blake Wieme (Benson) 1-5, So. (Fall 3:25)
5th Fletcher Peterson (Crosby-Ironton) 0-5, Sr. over () , . (Bye)

138
1st Place – Ayden Horner of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Alex Whitcup of Benson
3rd Place – Gabe Ridlon of Crosby-Ironton
4th Place – Logan Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Zachary Swanson of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
6th Place – Sam Berscheit of Sauk Centre-Melrose
1st Ayden Horner (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 15-2, Sr. over Alex Whitcup (Benson) 6-9, Jr. (Fall 1:15)
3rd Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 6-7, So. over Logan Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 5-8, Fr. (Fall 4:27)
5th Zachary Swanson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 2-2, So. over Sam Berscheit (Sauk Centre-Melrose) 1-6, Sr. (TB-1 12-9)

145
1st Place – Lane Fink of Canby
2nd Place – Jett Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Jose de los Santos of Sauk Centre-Melrose
4th Place – Alexander Schuh of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
5th Place – Lance ‘Joey’ Graff of Fergus Falls
6th Place – Derek Johnson of Benson
1st Lane Fink (Canby) 17-4, Jr. over Jett Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 10-7, Fr. (Dec 4-2)
3rd Jose de los Santos (Sauk Centre-Melrose) 8-3, So. over Alexander Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 2-4, So. (Fall 3:05)
5th Lance ‘Joey’ Graff (Fergus Falls) 7-9, Jr. over Derek Johnson (Benson) 2-8, So. (Fall 2:11)

152
1st Place – John Paul Fitzpatrick of Crosby-Ironton
2nd Place – Lincoln Fink of Canby
3rd Place – Ely Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Jacob Meyer of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
5th Place – Jack Bautch of Hibbing
6th Place – Jaiden Zimmerman of Benson
1st John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 13-2, Jr. over Lincoln Fink (Canby) 16-3, Jr. (Dec 8-2)
3rd Ely Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 11-7, Sr. over Jacob Meyer (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 7-10, So. (MD 11-2)
5th Jack Bautch (Hibbing) 4-8, So. over Jaiden Zimmerman (Benson) 5-7, Jr. (Fall 3:38)

160
1st Place – Coy Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Bryson Larrabee of Hibbing
3rd Place – Preston Mcgee of Benson
4th Place – Trevor VonBrethorst of Hibbing
5th Place – Ashton Squires of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
6th Place – Isaac Longoria of Fergus Falls
1st Coy Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 15-2, Sr. over Bryson Larrabee (Hibbing) 15-5, Jr. (Dec 4-1)
3rd Preston Mcgee (Benson) 10-9, Jr. over Trevor VonBrethorst (Hibbing) 4-13, Jr. (Fall 5:53)
5th Ashton Squires (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 6-8, So. over Isaac Longoria (Fergus Falls) 1-3, So. (Fall 0:18)

170
1st Place – Nathan Bolduc of Benson
2nd Place – Cooper Hendrickson of Hibbing
3rd Place – Jacob Widness of Fergus Falls
4th Place – Aaron Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Jonathon Erbes of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
6th Place – Aiden Ehmke of Benson
1st Nathan Bolduc (Benson) 14-2, Sr. over Cooper Hendrickson (Hibbing) 3-3, So. (Dec 5-2)
3rd Jacob Widness (Fergus Falls) 8-7, Jr. over Aaron Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 8-6, Fr. (Fall 2:52)
5th Jonathon Erbes (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 1-2, Jr. over Aiden Ehmke (Benson) 3-6, Sr. (For.)

182
1st Place – Caden Johnson of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Thomas Hagen of Hibbing
3rd Place – Delvin Roberts of Fergus Falls
4th Place – Owen Kidrowski of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
Round 1
Caden Johnson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 16-1, Sr. over Owen Kidrowski (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 3-8, So. (Fall 1:51)
Thomas Hagen (Hibbing) 14-6, Jr. over Delvin Roberts (Fergus Falls) 9-9, Jr. (Fall 3:08)
Round 2
Caden Johnson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 16-1, Sr. over Delvin Roberts (Fergus Falls) 9-9, Jr. (Fall 0:59)
Thomas Hagen (Hibbing) 14-6, Jr. over Owen Kidrowski (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 3-8, So. (Fall 3:55)
Round 3
Caden Johnson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 16-1, Sr. over Thomas Hagen (Hibbing) 14-6, Jr. (MD 9-0)
Delvin Roberts (Fergus Falls) 9-9, Jr. over Owen Kidrowski (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 3-8, So. (Dec 10-8)

195
1st Place – Thomas Dineen of Benson
2nd Place – Masyn Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Eathan Martinez of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
4th Place – Parker Verhelst of Canby
5th Place – AJ Klassen of Benson
6th Place – Drew Shay of Hibbing
1st Thomas Dineen (Benson) 14-0, Jr. over Masyn Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 11-6, Jr. (Fall 1:38)
3rd Eathan Martinez (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 11-5, So. over Parker Verhelst (Canby) 10-7, Sr. (SV-1 3-1)
5th AJ Klassen (Benson) 3-4, Jr. over Drew Shay (Hibbing) 9-7, Jr. (Fall 3:25)

220
1st Place – Travis Willhite of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Ian Larrabee of Hibbing
3rd Place – Kevin Raya of Sauk Centre-Melrose
4th Place – Collin Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Johnny Kobberman of Benson
1st Travis Willhite (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 10-4, Jr. over Ian Larrabee (Hibbing) 3-4, Fr. (Dec 5-0)
3rd Kevin Raya (Sauk Centre-Melrose) 3-5, So. over Collin Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-6, So. (Fall 3:05)
5th Johnny Kobberman (Benson) 1-11, So. over () , . (Bye)

285
1st Place – Will Sjogren of Sauk Centre-Melrose
2nd Place – Jason Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Nick Willhite of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
4th Place – Alex Henderson of Hibbing
Round 1
Jason Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 10-7, Jr. over Alex Henderson (Hibbing) 2-13, So. (Fall 1:04)
Will Sjogren (Sauk Centre-Melrose) 6-4, Jr. over Nick Willhite (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 8-7, Jr. (Fall 5:27)
Round 2
Will Sjogren (Sauk Centre-Melrose) 6-4, Jr. over Jason Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 10-7, Jr. (Fall 3:58)
Nick Willhite (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 8-7, Jr. over Alex Henderson (Hibbing) 2-13, So. (Fall 0:48)
Round 3
Jason Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 10-7, Jr. over Nick Willhite (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 8-7, Jr. (Dec 5-0)
Will Sjogren (Sauk Centre-Melrose) 6-4, Jr. over Alex Henderson (Hibbing) 2-13, So. (Fall 1:49)