Citrus Invitational

2021 Citrus Invitational results. December 29-30 at Fort Lauderdale, FL.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 Augsburg 215.0
2 Castleton 159.0
3 Cornell COCO 129.0
4 John Carroll 122.5
5 Liberty 87.0
6 University of the Ozarks 86.5
7 Roanoke College 86.0
8 Ferrum 73.0
9 Ohio Wesleyan 51.5
10 St. Johns (MN) 25.5
11 St.Thomas University 15.0
12 Bobcat W/C 1.0

NCAA – 125
1st Place – Nathan Rankin of University of the Ozarks
2nd Place – Mac Cafurello of Roanoke College
3rd Place – Derek Steele of Augsburg
4th Place – Kaya Bogle of Castleton
5th Place – Wyatt Kaczrowski of Augsburg
6th Place – Jd McMillin of Ferrum
7th Place – Owen Kretschmer of Castleton
8th Place – Donovan Ortiz of Ohio Wesleyan
1st Nathan Rankin (University of the Ozarks) decision over Mac Cafurello (Roanoke College) (Dec 4-1)
3rd Derek Steele (Augsburg) fall over Kaya Bogle (Castleton) (Fall 3:20)
5th Wyatt Kaczrowski (Augsburg) fall over Jd McMillin (Ferrum) (Fall 5:27)
7th Owen Kretschmer (Castleton) decision over Donovan Ortiz (Ohio Wesleyan) (Dec 3-0)

133
1st Place – Andrew Perelka of John Carroll
2nd Place – Sean Hall of Roanoke College
3rd Place – Michael Gonyea of Castleton
4th Place – Austin Gabbert of Augsburg
5th Place – Justin Stauffacher of Augsburg
6th Place – Evan Husko of Cornell College
7th Place – Kyle Murray of John Carroll
8th Place – Corey Messick of Roanoke College
1st Andrew Perelka (John Carroll) tech fall over Sean Hall (Roanoke College) (TF 18-2)
3rd Michael Gonyea (Castleton) fall over Austin Gabbert (Augsburg) (Fall 4:35)
5th Justin Stauffacher (Augsburg) fall over Evan Husko (Cornell College) (Fall 1:27)
7th Kyle Murray (John Carroll) decision over Corey Messick (Roanoke College) (Dec 6-2)

141
1st Place – Sam Stuhl of Augsburg
2nd Place – Cade Willis of Augsburg
3rd Place – Jarrod Brezovec of John Carroll
4th Place – Jake Dado of University of the Ozarks
5th Place – Morgan Robinson of Roanoke College
6th Place – Brady Gross of Augsburg
7th Place – James Rodriguez of Castleton
8th Place – Levi Englman of Ferrum
1st Sam Stuhl (Augsburg) decision over Cade Willis (Augsburg) (Dec 9-2)
3rd Jarrod Brezovec (John Carroll) major decision over Jake Dado (University of the Ozarks) (Maj 11-0)
5th Morgan Robinson (Roanoke College) fall over Brady Gross (Augsburg) (Fall 3:53)
7th James Rodriguez (Castleton) medical forfeit over Levi Englman (Ferrum) (MFF)

149
1st Place – Nick Roeger of Castleton
2nd Place – Tanner Kroells of Augsburg
3rd Place – Cristian Dixon of Cornell College
4th Place – Jaylen York of University of the Ozarks
5th Place – Charlie Stuhl of Augsburg
6th Place – Brandon Ahlemann of Liberty
7th Place – Bryce Wittman of Ohio Wesleyan
8th Place – Kale Buckiso of John Carroll
1st Nick Roeger (Castleton) decision over Tanner Kroells (Augsburg) (Dec 3-2)
3rd Cristian Dixon (Cornell College) decision over Jaylen York (University of the Ozarks) (Dec 6-4)
5th Charlie Stuhl (Augsburg) tech fall over Brandon Ahlemann (Liberty) (TF 18-2)
7th Bryce Wittman (Ohio Wesleyan) fall over Kale Buckiso (John Carroll) (Fall 2:03)

157
1st Place – Tyler Shilson of Augsburg
2nd Place – Killian Perrigon of Cornell College
3rd Place – Logan Thorsten of St. Johns (MN)
4th Place – Logan Dubuque of Castleton
5th Place – Luke Reicosky of John Carroll
6th Place – Caleb Blake of Ohio Wesleyan
7th Place – Ryan Foutz of Roanoke College
8th Place – Curtis Green Saunders of Cornell College
1st Tyler Shilson (Augsburg) tech fall over Killian Perrigon (Cornell College) (TF 17-1)
3rd Logan Thorsten (St. Johns (MN)) won in sudden victory – 1 over Logan Dubuque (Castleton) (SV-1 9-7)
5th Luke Reicosky (John Carroll) medical forfeit over Caleb Blake (Ohio Wesleyan) (MFF)
7th Ryan Foutz (Roanoke College) fall over Curtis Green Saunders (Cornell College) (Fall 2:45)

165
1st Place – Casey Allen of Cornell College
2nd Place – Michael Angers of Castleton
3rd Place – Patrick McGraw of John Carroll
4th Place – David Over of Liberty
5th Place – Matt Rogge of Augsburg
6th Place – Ndayambaje John of University of the Ozarks
7th Place – Spencer Roth of Cornell College
8th Place – Andrew McDougal of Roanoke College
1st Casey Allen (Cornell College) decision over Michael Angers (Castleton) (Dec 3-2)
3rd Patrick McGraw (John Carroll) major decision over David Over (Liberty) (Maj 14-6)
5th Matt Rogge (Augsburg) medical forfeit over Ndayambaje John (University of the Ozarks) (MFF)
7th Spencer Roth (Cornell College) injury default over Andrew McDougal (Roanoke College) (Inj. 5:00)

174
1st Place – Daniel Devera of John Carroll
2nd Place – Carter Sorenson of Augsburg
3rd Place – Jacob Sherzer of Cornell College
4th Place – Syrus Colon of Castleton
5th Place – Cooper Fleming of Castleton
6th Place – Sawyer Dereszynski of Roanoke College
7th Place – Caiden Rodgers of John Carroll
8th Place – Luke McKeon of John Carroll
1st Daniel Devera (John Carroll) major decision over Carter Sorenson (Augsburg) (Maj 11-2)
3rd Jacob Sherzer (Cornell College) major decision over Syrus Colon (Castleton) (Maj 11-2)
5th Cooper Fleming (Castleton) fall over Sawyer Dereszynski (Roanoke College) (Fall 1:03)
7th Caiden Rodgers (John Carroll) medical forfeit over Luke McKeon (John Carroll) (MFF)

184
1st Place – Nick Rogge of Augsburg
2nd Place – Blake Barrick of Liberty
3rd Place – Sampson Wilkins of Castleton
4th Place – Cael Mclaren of Cornell College
5th Place – Haven Tatarek of Castleton
6th Place – Colin Honderd of Cornell College
7th Place – Alec Richards of Castleton
8th Place – Sam Slate of Ferrum
1st Nick Rogge (Augsburg) tech fall over Blake Barrick (Liberty) (TF 16-0)
3rd Sampson Wilkins (Castleton) decision over Cael Mclaren (Cornell College) (Dec 7-5)
5th Haven Tatarek (Castleton) decision over Colin Honderd (Cornell College) (Dec 3-2)
7th Alec Richards (Castleton) decision over Sam Slate (Ferrum) (Dec 9-5)

197
1st Place – Bentley Schwanebeck-Ostermann of Augsburg
2nd Place – Braden Homsey of Ferrum
3rd Place – Chance Lapier of Castleton
4th Place – Tyler Raway of Augsburg
5th Place – Josiah Murphy of Liberty
6th Place – Treyten Steffen of Cornell College
7th Place – Parker Venz of Augsburg
8th Place – Jesse Kanatzar of John Carroll
1st Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg) decision over Braden Homsey (Ferrum) (Dec 10-4)
3rd Chance Lapier (Castleton) major decision over Tyler Raway (Augsburg) (Maj 19-5)
5th Josiah Murphy (Liberty) decision over Treyten Steffen (Cornell College) (Dec 8-6)
7th Parker Venz (Augsburg) medical forfeit over Jesse Kanatzar (John Carroll) (MFF)

285
1st Place – Tyler Kim of Augsburg
2nd Place – Jefferey Allen of Liberty
3rd Place – Rayshawn Dixon of Ferrum
4th Place – Abbas Abdulrahman of Castleton
5th Place – Rick Weaver of Liberty
6th Place – Ka’Ron Lewis of University of the Ozarks
7th Place – Bryan Bonilla of Castleton
8th Place – Brady Elswick of Roanoke College
1st Tyler Kim (Augsburg) major decision over Jefferey Allen (Liberty) (Maj 10-1)
3rd Rayshawn Dixon (Ferrum) fall over Abbas Abdulrahman (Castleton) (Fall 4:36)
5th Rick Weaver (Liberty) fall over Ka’Ron Lewis (University of the Ozarks) (Fall 0:13)
7th Bryan Bonilla (Castleton) fall over Brady Elswick (Roanoke College) (Fall 5:34)

125W
1st Place – Josh Noble of Roanoke College
2nd Place – Dj Perez of St.Thomas University
3rd Place – Trent Proctor of Ferrum
4th Place – Nathan Bednarczyk of Cornell College

133W
1st Place – Vito Rodriguez of Castleton
2nd Place – Ryan McElwee of Ohio Wesleyan
3rd Place – Mason Lishness of Castleton
4th Place – Gabriel Brandenburg of University of the Ozarks

141W
1st Place – Tylik Epps of Castleton
2nd Place – Max Beard of Ohio Wesleyan
3rd Place – Hayden Funck of Ferrum
4th Place – Quinten Howe of Cornell College

149W
1st Place – Kaden Reetz of Augsburg
2nd Place – Landon Card of Cornell College
3rd Place – Ryan Forrest of John Carroll
4th Place – Reilly Dolan of Cornell College

157W-A
1st Place – Heath Rudolph of Roanoke College
2nd Place – Christian Hite of Ferrum
3rd Place – David Reid of Roanoke College
4th Place – Gavin Lloyd of Roanoke College

157W-B
1st Place – Cory Stewart of Cornell College
2nd Place – Jack Campbell of Roanoke College
3rd Place – Anthony Gaskin of Ferrum
4th Place – Jacob Caricato of Castleton

165W
1st Place – Adam Salek of John Carroll
2nd Place – Elijah Martin of Ferrum
3rd Place – Connor Thorsten of Augsburg
4th Place – Ethan Palanca of Castleton

174W
1st Place – Ben Gilbertson of St. Johns (MN)
2nd Place – Steven Martinos of Roanoke College
3rd Place – Christian Cobo of St.Thomas University
4th Place – Desmon Perry of Ohio Wesleyan

184W
1st Place – Adam Sylvester of Augsburg
2nd Place – Cullen Nash-Cleek of Ferrum
3rd Place – Daniel Benoit of University of the Ozarks
4th Place – Sean McElhinny of John Carroll

197W
1st Place – D.j. Myles of St. Johns (MN)
2nd Place – Thomas Blackwell of John Carroll
3rd Place – Cruz Partain of University of the Ozarks
4th Place – Sean Gillespie of Liberty

285W
1st Place – Drake Fox of Cornell College
2nd Place – Quinn Wilcoxen of Cornell College
3rd Place – George Mitchell of Ferrum
4th Place – Lou Padilla of Castleton