North Central College Invitational – Men

2021 North Central College Invitational – Men results. Saturday, December 11 at Naperville, Ill.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 Baldwin Wallace 166.0
2 Augsburg University 154.0
3 North Central (IL) 136.5
4 Wisconsin-Whitewater 82.0
5 Wisconsin-La Crosse 76.0
6 Wabash 73.0
7 Harper College 57.5
8 Aurora University 49.5
9 Augustana College 35.5
10 Manchester 35.5
11 Wheaton (IL) 32.0
12 Carthage College 23.0
13 Westminster 10.0
14 Fontbonne University 1.0
15 Morton College 1.0

125
1st Place – Jacob Decatur of Baldwin Wallace
2nd Place – Wyatt Kaczrowski of Augsburg University
3rd Place – Derek Steele of Augsburg University
4th Place – Julian Valtierrez of North Central (IL)
5th Place – Skyler Pike of Aurora University
6th Place – Alex Barbarise of Wisconsin-Whitewater
8th Place – Jaden Bird of Wabash
8th Place – Johnny Novak of Baldwin Wallace
1st Jacob Decatur (Baldwin Wallace) major decision over Wyatt Kaczrowski (Augsburg University ) (Maj 15-6)
3rd Derek Steele (Augsburg University ) major decision over Julian Valtierrez (North Central (IL)) (Maj 12-4)
5th Skyler Pike (Aurora University) medical forfeit over Alex Barbarise (Wisconsin-Whitewater) (MFF)

133
1st Place – Robbie Precin of North Central (IL)
2nd Place – Ethan Harsted of Wheaton (IL)
3rd Place – Jaden Hinton of Baldwin Wallace
4th Place – Justin Stauffacher of Augsburg University
5th Place – Julian Purney of Wisconsin-La Crosse
6th Place – Brett Blaess of Baldwin Wallace
8th Place – Matt McEnroe of Wisconsin-Whitewater
8th Place – John Asiuras of North Central (IL)
1st Robbie Precin (North Central (IL)) decision over Ethan Harsted (Wheaton (IL)) (Dec 7-1)
3rd Jaden Hinton (Baldwin Wallace) major decision over Justin Stauffacher (Augsburg University ) (Maj 21-7)
5th Julian Purney (Wisconsin-La Crosse) fall over Brett Blaess (Baldwin Wallace) (Fall 0:40)

141
1st Place – Cade Willis of Augsburg University
2nd Place – Drew Nash of Wisconsin-Whitewater
3rd Place – Caleb Magruder of North Central (IL)
4th Place – Brady Gross of Augsburg University
5th Place – Cole Nelson of Carthage College
6th Place – Zachery Anderson of Baldwin Wallace
8th Place – Martrece Smith of Harper College
8th Place – Daniel Uribe of Wabash
1st Cade Willis (Augsburg University ) decision over Drew Nash (Wisconsin-Whitewater) (Dec 12-5)
3rd Caleb Magruder (North Central (IL)) medical forfeit over Brady Gross (Augsburg University ) (MFF)
5th Cole Nelson (Carthage College) fall over Zachery Anderson (Baldwin Wallace) (Fall 1:57)

149
1st Place – Michael Petrella of Baldwin Wallace
2nd Place – Charlie Stuhl of Augsburg University
3rd Place – Tanner Mchugh of Baldwin Wallace
4th Place – Tj Driessens of Wabash
5th Place – Alex Villar of North Central (IL)
6th Place – Josh Cherba of North Central (IL)
8th Place – Peyton Timmons of Harper College
8th Place – Tanner Kroells of Augsburg University
1st Michael Petrella (Baldwin Wallace) decision over Charlie Stuhl (Augsburg University ) (Dec 5-3)
3rd Tanner Mchugh (Baldwin Wallace) won in tie breaker – 1 over Tj Driessens (Wabash) (TB-1 9-0)
5th Alex Villar (North Central (IL)) tech fall over Josh Cherba (North Central (IL)) (TF 15-0)

157
1st Place – Tyler Shilson of Augsburg University
2nd Place – Stanley Bleich of Baldwin Wallace
3rd Place – Cole Cervantes of North Central (IL)
4th Place – Jamaal Salary of North Central (IL)
5th Place – Tyler Wittreich of Baldwin Wallace
6th Place – Kaden Reetz of Augsburg University
8th Place – Shane Piper of Wisconsin-Whitewater
8th Place – Brenden Parks of Harper College
1st Tyler Shilson (Augsburg University ) tech fall over Stanley Bleich (Baldwin Wallace) (TF 17-1)
3rd Cole Cervantes (North Central (IL)) decision over Jamaal Salary (North Central (IL)) (Dec 13-8)
5th Tyler Wittreich (Baldwin Wallace) fall over Kaden Reetz (Augsburg University ) (Fall 1:58)

165
1st Place – Dalton Leightner of Baldwin Wallace
2nd Place – Hayden Krein of Wisconsin-Whitewater
3rd Place – Nick Fetzner of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Caele Manley of Wheaton (IL)
5th Place – Noah Leisgang of Wisconsin-La Crosse
6th Place – Connor Thorsten of Augsburg University
8th Place – Max Sokolski of Augsburg University
8th Place – Carl Leuer of Augsburg University
1st Dalton Leightner (Baldwin Wallace) fall over Hayden Krein (Wisconsin-Whitewater) (Fall 1:49)
3rd Nick Fetzner (Wisconsin-La Crosse) tech fall over Caele Manley (Wheaton (IL)) (TF 15-0)
5th Noah Leisgang (Wisconsin-La Crosse) decision over Connor Thorsten (Augsburg University ) (Dec 5-0)

174
1st Place – Solomon Nielsen of Augsburg University
2nd Place – Luke Silva of Aurora University
3rd Place – Joey Jens of North Central (IL)
4th Place – Griffin Rathburn of Baldwin Wallace
5th Place – Carter Vetsch of Wisconsin-La Crosse
6th Place – Bradley Harrington of Wabash
8th Place – Kobe Gilbert of Carthage College
8th Place – Ryan Haas of Baldwin Wallace
1st Solomon Nielsen (Augsburg University ) fall over Luke Silva (Aurora University) (Fall 5:00)
3rd Joey Jens (North Central (IL)) decision over Griffin Rathburn (Baldwin Wallace) (Dec 8-1)
5th Carter Vetsch (Wisconsin-La Crosse) no contest over Bradley Harrington (Wabash) (NC)

184
1st Place – Lucas Salmon of Baldwin Wallace
2nd Place – Giovanni Jackson of Harper College
3rd Place – Isaac Gust of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Jack Hominac of North Central (IL)
5th Place – Jack Patting of Augustana College
6th Place – Devontay Moore of Manchester
8th Place – Jerrod Grell of Wisconsin-Whitewater
8th Place – Teo Palubinskas of Wabash
1st Lucas Salmon (Baldwin Wallace) decision over Giovanni Jackson (Harper College) (Dec 8-2)
3rd Isaac Gust (Wisconsin-La Crosse) decision over Jack Hominac (North Central (IL)) (Dec 7-6)
5th Jack Patting (Augustana College ) decision over Devontay Moore (Manchester) (Dec 8-6)

197
1st Place – Cody Baldridge of North Central (IL)
2nd Place – Doug Byrne of Baldwin Wallace
3rd Place – Demarco Lee of Harper College
4th Place – Parker Venz of Augsburg University
5th Place – Marcus Orlandoni of Wisconsin-La Crosse
6th Place – Logan Stafford of Wisconsin-La Crosse
8th Place – Nicholas Casad of Wabash
8th Place – Levi Lee of Manchester
1st Cody Baldridge (North Central (IL)) decision over Doug Byrne (Baldwin Wallace) (Dec 3-2)
3rd Demarco Lee (Harper College) tech fall over Parker Venz (Augsburg University ) (TF 18-2)
5th Marcus Orlandoni (Wisconsin-La Crosse) decision over Logan Stafford (Wisconsin-La Crosse) (Dec 9-3)

285
1st Place – Tyler Kim of Augsburg University
2nd Place – Robby Bates of North Central (IL)
3rd Place – Jason Nako of North Central (IL)
4th Place – Jarod Miller of Baldwin Wallace
5th Place – Shelby Jones of Wisconsin-Whitewater
6th Place – Colin Baker of Wabash
8th Place – Daniel Skold of Augustana College
8th Place – Josh Woodrey of Augustana College
1st Tyler Kim (Augsburg University ) major decision over Robby Bates (North Central (IL)) (Maj 8-0)
3rd Jason Nako (North Central (IL)) won in tie breaker – 1 over Jarod Miller (Baldwin Wallace) (TB-1 3-1)
5th Shelby Jones (Wisconsin-Whitewater) fall over Colin Baker (Wabash) (Fall 1:18)