2022 MSHSL Section 1A Team

High

Thursday, February 17 at Top Seeds and Saturday, February 19 at Mayo Civic Center.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Brackets/Results on mshsl.org

Preliminaries

Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 37 Triton 12
106 – Double Forfeit
113 – Double Forfeit
120 – Kane Larson (FCLMC) over Hunter Garness (Triton) Dec 9-6
126 – Double Forfeit
132 – Hunter Stark (Triton) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Carter Hovland (FCLMC) over Austan Adreon (Triton) Dec 7-2
145 – Connor Wingert (FCLMC) over Cole Kodada (Triton) Maj 9-0
152 – Cole Sass (FCLMC) over Liam Schlichting (Triton) Dec 11-4
160 – Double Forfeit
170 – Wyatt Jensen (FCLMC) over Brayden Rohwer (Triton) Fall 0:31
182 – Orion Sass (FCLMC) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Oliver Hoeltzle (FCLMC) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Aaron Hutton (FCLMC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Corbin Giesler (Triton) over Unknown (Unattached) Forf

St. Charles 48 Wabasha-Kellogg 21
106 – Braxton Wohlferd (St. Charles) over Tyler Hawkins (W-K) Fall 1:19
113 – Robert Cushman (W-K) over Colton Mathison (St. Charles) Dec 6-2
120 – Chris Cushman (W-K) over Bryndon Koeppel (St. Charles) Fall 3:02
126 – Henry Cushman (W-K) over Jackson Vermilya (St. Charles) Fall 0:32
132 – Will Killeen (W-K) over Jonas Barclay (St. Charles) Fall 3:57
138 – Greyson Mauskemo (St. Charles) over Fuller Jewson (W-K) Fall 1:28
145 – Carter Mathison (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Jett Thoreson (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Chace Kobs (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Ethan Chelmowski (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Tytan Small (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Alex Burlingham (St. Charles) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Double Forfeit
285 – Double Forfeit

Quarterfinals

Chatfield 63 Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 13
106 – Javier Berg (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Ryan House (Chatfield) over Kane Larson (FCLMC) Fall 1:12
120 – Gage Bartels (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ben Carrier (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Carson Rowland (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Carter Hovland (FCLMC) over Jack Dornack (Chatfield) SV-1 7-5
145 – Lukas Carrier (Chatfield) over Connor Wingert (FCLMC) Dec 4-2
152 – Jackson Schild (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Cole Sass (FCLMC) over D’Andre Williams (Chatfield) Maj 14-3
170 – Kail Schott (Chatfield) over Orion Sass (FCLMC) Inj 4:38
182 – Grady Schott (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Oliver Hoeltzle (FCLMC) over Miles Mulhern (Chatfield) Fall 4:55
220 – Ethan Ruskell (Chatfield) over Aaron Hutton (FCLMC) Fall 0:27
285 – Caden Nolte (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf

Caledonia-Houston 38 Kenyon-Wanamingo 27
106 – Braxton Lange (Cal) over Bryan Jacobson (K-W) Maj 11-0
113 – Tanner Ginther (Cal) over Masyn Hanson (K-W) Dec 2-0
120 – Simon Seymour (Cal) over Tate Miller (K-W) Dec 10-3
126 – Reed Sommer (K-W) over Gavin Plantz (Cal) Fall 1:57
132 – Owen Denstad (Cal) over Gavin Johnson (K-W) Dec 3-1
138 – Isaac Blocker (Cal) over Landon Trump (K-W) Fall 2:44
145 – Tucker Ginther (Cal) over Trent Foss (K-W) Inj 0:00
152 – Cory Scanlan (Cal) over Dillon Bartel (K-W) Dec 9-6
160 – Owen Craig (K-W) over Alec Weinbender (Cal) Dec 4-1
170 – Aden Kulas (Cal) over Gage Thompson (K-W) Maj 10-2
182 – Jaedin Johnson (K-W) over Eric Mauss (Cal) Fall 4:14
195 – Will Van Epps (K-W) over Tyler Jennings (Cal) Fall 3:46
220 – Ayden Goetzinger (Cal) over Charles Koncur (K-W) Fall 0:30
285 – Amari Stokes (K-W) over Grant Ness (Cal) Fall 0:31

Dover-Eyota 64 GMLOS 11
106 – Cole Sheely (GMLOS) over Max Loftus (Dover-Eyota) TF 17-1
113 – Caden Haag (Dover-Eyota) over Teague Alden (GMLOS) Fall 2:39
120 – Damon Bye (Dover-Eyota) over Timmy Hogfeldt (GMLOS) SV-1 6-4
126 – Bolton Thesing (Dover-Eyota) over Aiden Quintana (GMLOS) Maj 12-4
132 – Grady Eaton (Dover-Eyota) over Drake Payne (GMLOS) Fall 1:50
138 – Cohen Wiste (GMLOS) over Nathan Krisik (Dover-Eyota) Fall 0:58
145 – Brodie Kellen (Dover-Eyota) over Donavon Felten (GMLOS) Fall 5:41
152 – Gavin Gust (Dover-Eyota) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Treyton Thesing (Dover-Eyota) over Braxten Wiste (GMLOS) Dec 5-4
170 – Landon Lehnertz (Dover-Eyota) over Ayden Stier (GMLOS) Fall 1:10
182 – Aidan Gasper (Dover-Eyota) over Zac Gehling (GMLOS) Fall 0:18
195 – Tyler Mix (Dover-Eyota) over Rowan Sween (GMLOS) Fall 1:56
220 – Steven Halbakken (Dover-Eyota) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Jackson Duellman (Dover-Eyota) over Christian Luthe (GMLOS) Fall 3:12

Goodhue 60 St. Charles 10
106 – Braxton Wohlferd (St. Charles) over Lucas Erickson (Goodhue) Dec 9-6
113 – Ryan Bortz (Goodhue) over Colton Mathison (St. Charles) Fall 0:49
120 – Lucas Bortz (Goodhue) over Bryndon Koeppel (St. Charles) Fall 1:00
126 – Jeremiah Bien (Goodhue) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Ethan Breuer (Goodhue) over Jonas Barclay (St. Charles) Fall 0:34
138 – Beau Jaeger (Goodhue) over Greyson Mauskemo (St. Charles) TF 22-4
145 – Maddox O’Reilly (Goodhue) over Carter Mathison (St. Charles) Dec 11-6
152 – Jett Thoreson (St. Charles) over Makae O’Reilly (Goodhue) Maj 9-0
160 – Grant Reed (Goodhue) over Chace Kobs (St. Charles) Maj 15-2
170 – Kade Altendorf (Goodhue) over Ethan Chelmowski (St. Charles) Fall 0:57
182 – Tytan Small (St. Charles) over Carsyn O’Reilly (Goodhue) Dec 8-1
195 – Mason Taxdahl (Goodhue) over Alex Burlingham (St. Charles) Fall 0:37
220 – Cody Lohman (Goodhue) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Caleb Kurtti (Goodhue) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

Chatfield 44 Caledonia-Houston 21
106 – Javier Berg (Chatfield) over Braxton Lange (Caledonia-Houston) Dec 9-4
113 – Ryan House (Chatfield) over Tanner Ginther (Caledonia-Houston) Maj 9-0
120 – Gage Bartels (Chatfield) over Simon Seymour (Caledonia-Houston) Dec 7-1
126 – Ben Carrier (Chatfield) over Gavin Plantz (Caledonia-Houston) Fall 1:01
132 – Owen Denstad (Caledonia-Houston) over Carson Rowland (Chatfield) Dec 5-2
138 – Isaac Blocker (Caledonia-Houston) over Jack Dornack (Chatfield) Dec 6-4
145 – Jackson Schild (Chatfield) over Karsen Klug (Caledonia-Houston) Fall 1:40
152 – Tucker Ginther (Caledonia-Houston) over Lukas Carrier (Chatfield) TF 18-3
160 – Cory Scanlan (Caledonia-Houston) over Thad Evans (Chatfield) Fall 6:59
170 – Kail Schott (Chatfield) over Eric Mauss (Caledonia-Houston) Maj 11-2
182 – Grady Schott (Chatfield) over Aden Kulas (Caledonia-Houston) Fall 0:58
195 – Ayden Goetzinger (Caledonia-Houston) over Miles Mulhern (Chatfield) Maj 14-6
220 – Ethan Ruskell (Chatfield) over Tyler Jennings (Caledonia-Houston) Fall 0:30
285 – Caden Nolte (Chatfield) over Grant Ness (Caledonia-Houston) Fall 0:55

Dover-Eyota 45 Goodhue 30
106 – Lucas Erickson (Goodhue) over Max Loftus (Dover-Eyota) TF 16-0
113 – Ryan Bortz (Goodhue) over Caden Haag (Dover-Eyota) Fall 5:29
120 – Lucas Bortz (Goodhue) over Damon Bye (Dover-Eyota) Maj 16-4
126 – Bolton Thesing (Dover-Eyota) over Jeremiah Bien (Goodhue) Fall 1:29
132 – Grady Eaton (Dover-Eyota) over Ethan Breuer (Goodhue) Fall 4:42
138 – Beau Jaeger (Goodhue) over Nathan Krisik (Dover-Eyota) Fall 2:51
145 – Brodie Kellen (Dover-Eyota) over Maddox O’Reilly (Goodhue) SV-1 6-4
152 – Gavin Gust (Dover-Eyota) over Jeremiah O’Reilly (Goodhue) Fall 0:50
160 – Makae O’Reilly (Goodhue) over Treyton Thesing (Dover-Eyota) Dec 3-1
170 – Landon Lehnertz (Dover-Eyota) over Grant Reed (Goodhue) Fall 3:15
182 – Aidan Gasper (Dover-Eyota) over Kade Altendorf (Goodhue) Fall 4:42
195 – Tyler Mix (Dover-Eyota) over Carsyn O’Reilly (Goodhue) Fall 4:00
220 – Jackson Duellman (Dover-Eyota) over Caleb Kurtti (Goodhue) Fall 1:38
285 – Cody Lohman (Goodhue) over Steven Halbakken (Dover-Eyota) Fall 1:18

Championship

Dover-Eyota 33 Chatfield 30
106 – Javier Berg (Chatfield) over Max Loftus (Dover-Eyota) Fall 0:31
113 – Ryan House (Chatfield) over Caden Haag (Dover-Eyota) Fall 1:30
120 – Gage Bartels (Chatfield) over Damon Bye (Dover-Eyota) Dec 9-5
126 – Bolton Thesing (Dover-Eyota) over Ben Carrier (Chatfield) Dec 8-6
132 – Grady Eaton (Dover-Eyota) over Carson Rowland (Chatfield) Dec 10-6
138 – Jacob Dessner (Dover-Eyota) over Jack Dornack (Chatfield) Dec 5-3
145 – Brodie Kellen (Dover-Eyota) over Lukas Carrier (Chatfield) TF 21-6
152 – Gavin Gust (Dover-Eyota) over Jackson Schild (Chatfield) Fall 3:47
160 – Treyton Thesing (Dover-Eyota) over Thad Evans (Chatfield) Maj 9-1
170 – Kail Schott (Chatfield) over Landon Lehnertz (Dover-Eyota) Dec 4-3
182 – Grady Schott (Chatfield) over Aidan Gasper (Dover-Eyota) Fall 2:27
195 – Campbell Berge (Chatfield) over Tayden Ludescher (Dover-Eyota) Fall 2:37
220 – Tyler Mix (Dover-Eyota) over Ethan Ruskell (Chatfield) Fall 4:17
285 – Jackson Duellman (Dover-Eyota) over Caden Nolte (Chatfield) Dec 11-7