2022 MSHSL Section 4AAA Individual

High

Saturday, February 26 at Stillwater HS.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 Stillwater Area 248.0
2 Mounds View 186.0
3 White Bear Lake Area 130.0
4 Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village 125.0
5 Centennial 74.0
6 Tartan 64.0
7 Roseville Area 50.0
8 North 34.0

106
1st Place – Mikey Jelinek of Stillwater Area
2nd Place – Brett Swenson of Mounds View
3rd Place – Noah Ludwig of White Bear Lake Area
4th Place – Arlo Brinkman of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
5th Place – Rowan Cariveau of Roseville Area
6th Place – Justin Liu of North
1st Mikey Jelinek (Stillwater Area) 25-8, Fr. over Brett Swenson (Mounds View) 28-12, Fr. (Fall 2:44)
2nd Brett Swenson (Mounds View) 28-12, Fr. over Noah Ludwig (White Bear Lake Area) 24-19, Fr. (NC)
3rd Noah Ludwig (White Bear Lake Area) 24-19, Fr. over Arlo Brinkman (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 21-16, 7th. (Dec 7-4)
5th Rowan Cariveau (Roseville Area) 1-6, 8th. over Justin Liu (North) 8-13, Fr. (Fall 5:28)

113
1st Place – Brandon Lee of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
2nd Place – Dylan Dauffenbach of Stillwater Area
3rd Place – Isaac Kolstad of White Bear Lake Area
4th Place – Jack Hatton of Mounds View
5th Place – Colton Holleschau of Tartan
1st Brandon Lee (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 21-1, Fr. over Dylan Dauffenbach (Stillwater Area) 27-8, Jr. (Dec 4-0)
2nd Dylan Dauffenbach (Stillwater Area) 27-8, Jr. over Isaac Kolstad (White Bear Lake Area) 25-15, Fr. (Fall 1:00)
3rd Isaac Kolstad (White Bear Lake Area) 25-15, Fr. over Jack Hatton (Mounds View) 9-17, 8th. (Fall 3:45)
5th Colton Holleschau (Tartan) 16-14, So. over () , . (Bye)

120
1st Place – Sam Bethke of Stillwater Area
2nd Place – Landon Arends of Tartan
3rd Place – Caden Grenier of Mounds View
4th Place – Clayton Solberg of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
5th Place – Christian Carlson of White Bear Lake Area
1st Sam Bethke (Stillwater Area) 42-8, Jr. over Landon Arends (Tartan) 32-5, Sr. (Dec 7-0)
2nd Landon Arends (Tartan) 32-5, Sr. over Caden Grenier (Mounds View) 24-18, 7th. (Fall 0:54)
3rd Caden Grenier (Mounds View) 24-18, 7th. over Clayton Solberg (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 24-14, Fr. (Dec 7-2)
5th Christian Carlson (White Bear Lake Area) 22-15, Fr. over () , . (Bye)

126
1st Place – Porter Drost of White Bear Lake Area
2nd Place – Mathew Arens of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
3rd Place – Hser Kalu Moo of Roseville Area
4th Place – Brody Urbanski of Stillwater Area
5th Place – Ben Sparks of Mounds View
6th Place – Anthony Recchio of Tartan
1st Porter Drost (White Bear Lake Area) 17-9, Jr. over Mathew Arens (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 23-20, Sr. (Dec 9-7)
2nd Mathew Arens (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 23-20, Sr. over Hser Kalu Moo (Roseville Area) 15-9, Jr. (NC)
3rd Hser Kalu Moo (Roseville Area) 15-9, Jr. over Brody Urbanski (Stillwater Area) 7-13, 8th. (Fall 2:34)
5th Ben Sparks (Mounds View) 20-18, Jr. over Anthony Recchio (Tartan) 16-7, Sr. (Inj. 0:00)

132
1st Place – Cittadino Tuttle of Stillwater Area
2nd Place – Luke Timko of Centennial
3rd Place – Colton Loween of Mounds View
4th Place – Dov Nathanson of White Bear Lake Area
5th Place – Jose Jaurides of Tartan
6th Place – Paul Aye of Roseville Area
1st Cittadino Tuttle (Stillwater Area) 30-13, So. over Luke Timko (Centennial) 13-5, So. (Dec 8-2)
2nd Luke Timko (Centennial) 13-5, So. over Colton Loween (Mounds View) 35-9, Fr. (NC)
3rd Colton Loween (Mounds View) 35-9, Fr. over Dov Nathanson (White Bear Lake Area) 12-10, So. (Dec 2-0)
5th Jose Jaurides (Tartan) 26-12, Sr. over Paul Aye (Roseville Area) 4-11, Jr. (Fall 1:53)

138
1st Place – Owen Bouthilet of Stillwater Area
2nd Place – Brady Swenson of Mounds View
3rd Place – Avery Stutsman of North
4th Place – Jackson Dupris of Tartan
5th Place – Carson Bockenhauer of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
6th Place – Porter Cleary of White Bear Lake Area
1st Owen Bouthilet (Stillwater Area) 41-10, Sr. over Brady Swenson (Mounds View) 30-11, So. (MD 10-0)
2nd Brady Swenson (Mounds View) 30-11, So. over Avery Stutsman (North) 34-10, Sr. (NC)
3rd Avery Stutsman (North) 34-10, Sr. over Jackson Dupris (Tartan) 8-18, Sr. (Fall 3:35)
5th Carson Bockenhauer (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 15-20, Jr. over Porter Cleary (White Bear Lake Area) 7-12, Fr. (Dec 6-2)

145
1st Place – Apollo Ashby of Mounds View
2nd Place – Otto Hanlon of Stillwater Area
3rd Place – Tyler Brock of White Bear Lake Area
4th Place – Caleb LaFromboise of Tartan
5th Place – Tyler Stidham of Centennial
6th Place – Calvin Brinkman of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
1st Apollo Ashby (Mounds View) 30-10, So. over Tyler Brock (White Bear Lake Area) 20-12, Jr. (Fall 1:31)
2nd Otto Hanlon (Stillwater Area) 35-15, Jr. over Tyler Brock (White Bear Lake Area) 20-12, Jr. (Fall 2:47)
3rd Otto Hanlon (Stillwater Area) 35-15, Jr. over Caleb LaFromboise (Tartan) 19-13, Sr. (Fall 0:38)
5th Tyler Stidham (Centennial) 11-17, Sr. over Calvin Brinkman (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 19-25, So. (Dec 9-8)

152
1st Place – Keaton Urbanski of Stillwater Area
2nd Place – Romer Pugh of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
3rd Place – Malachi Thoennes of Centennial
4th Place – Evan Eliasen of White Bear Lake Area
5th Place – Ethan Swenson of Mounds View
6th Place – Eh Say Ku Htoo of Roseville Area
1st Keaton Urbanski (Stillwater Area) 21-5, So. over Romer Pugh (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 31-10, Jr. (Fall 3:38)
2nd Romer Pugh (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 31-10, Jr. over Malachi Thoennes (Centennial) 13-21, Jr. (Dec 8-5)
3rd Malachi Thoennes (Centennial) 13-21, Jr. over Evan Eliasen (White Bear Lake Area) 5-20, Jr. (Dec 6-5)
5th Ethan Swenson (Mounds View) 20-19, Fr. over Eh Say Ku Htoo (Roseville Area) 4-4, Fr. (Fall 2:17)

160
1st Place – Joseph Muhlstein of Mounds View
2nd Place – Dylan Cariveau of Roseville Area
3rd Place – Eric Jurek of Stillwater Area
4th Place – Tyler Cook of Centennial
5th Place – Azeil Bestman of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
6th Place – Spencer Sachi of North
1st Joseph Muhlstein (Mounds View) 25-2, Fr. over Dylan Cariveau (Roseville Area) 19-12, Jr. (Dec 4-3)
2nd Dylan Cariveau (Roseville Area) 19-12, Jr. over Eric Jurek (Stillwater Area) 13-6, Jr. (NC)
3rd Eric Jurek (Stillwater Area) 13-6, Jr. over Tyler Cook (Centennial) 14-16, 8th. (TF-1.5 3:20 (15-0))
5th Azeil Bestman (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 18-19, Jr. over Spencer Sachi (North) 16-26, So. (Dec 10-5)

170
1st Place – Hunter Lyden of Stillwater Area
2nd Place – Quin Morgan of Mounds View
3rd Place – Sonowa(David) Baek of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
4th Place – James Darling of Roseville Area
5th Place – Imeleyo Stanton of White Bear Lake Area
6th Place – Derek Staggs of North
1st Hunter Lyden (Stillwater Area) 46-0, Sr. over Quin Morgan (Mounds View) 36-8, So. (MD 21-9)
2nd Quin Morgan (Mounds View) 36-8, So. over Sonowa(David) Baek (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 28-19, Sr. (NC)
3rd Sonowa(David) Baek (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 28-19, Sr. over James Darling (Roseville Area) 1-5, So. (Fall 3:06)
5th Imeleyo Stanton (White Bear Lake Area) 5-8, Jr. over Derek Staggs (North) 18-17, Sr. (Fall 5:12)

182
1st Place – Ryder Rogotzke of Stillwater Area
2nd Place – Brady Alquist of Mounds View
3rd Place – Michael Streff of Centennial
4th Place – Carter Ekstrom of North
5th Place – Grayden Campbell of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
6th Place – Jackson Halko of White Bear Lake Area
1st Ryder Rogotzke (Stillwater Area) 49-1, Jr. over Brady Alquist (Mounds View) 32-9, Sr. (Fall 1:38)
2nd Brady Alquist (Mounds View) 32-9, Sr. over Michael Streff (Centennial) 14-16, So. (NC)
3rd Michael Streff (Centennial) 14-16, So. over Carter Ekstrom (North) 12-14, Jr. (Dec 6-2)
5th Grayden Campbell (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 13-10, Jr. over Jackson Halko (White Bear Lake Area) 15-21, Jr. (Fall 3:05)

195
1st Place – Jacob Solheim of Mounds View
2nd Place – Zachariah Hunter of Stillwater Area
3rd Place – Ryen Kinde of White Bear Lake Area
4th Place – Jared Gallegos of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
1st Jacob Solheim (Mounds View) 38-3, Jr. over Zachariah Hunter (Stillwater Area) 35-14, Sr. (TF-1.5 5:19 (16-0))
2nd Zachariah Hunter (Stillwater Area) 35-14, Sr. over Ryen Kinde (White Bear Lake Area) 1-1, Fr. (NC)
3rd Ryen Kinde (White Bear Lake Area) 1-1, Fr. over Jared Gallegos (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 19-12, Jr. (M. For.)
5th () , . over () , . (Bye)

220
1st Place – Antony Tuttle of Stillwater Area
2nd Place – Mathew Sloan of White Bear Lake Area
3rd Place – Gavin Maxey of Mounds View
4th Place – Cameron Bettinger of Centennial
5th Place – Jack Suedbeck of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
6th Place – Diego Ponce-Alejandre of North
1st Antony Tuttle (Stillwater Area) 40-4, Sr. over Mathew Sloan (White Bear Lake Area) 42-3, Sr. (MD 12-1)
2nd Mathew Sloan (White Bear Lake Area) 42-3, Sr. over Gavin Maxey (Mounds View) 12-7, So. (Fall 3:26)
3rd Gavin Maxey (Mounds View) 12-7, So. over Cameron Bettinger (Centennial) 21-12, Sr. (Fall 1:44)
5th Jack Suedbeck (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 10-28, So. over Diego Ponce-Alejandre (North) 3-12, Fr. (Fall 3:51)

285
1st Place – Jawahn Cockfield of Stillwater Area
2nd Place – Allen Pearson of Tartan
3rd Place – Thomas Lavin of Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village
4th Place – Owen Hackett of Centennial
5th Place – Theron Cartier of White Bear Lake Area
6th Place – Jacob Praml of Mounds View
1st Jawahn Cockfield (Stillwater Area) 33-10, Jr. over Allen Pearson (Tartan) 19-6, Jr. (UTB 4-2)
2nd Allen Pearson (Tartan) 19-6, Jr. over Thomas Lavin (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 31-12, Sr. (NC)
3rd Thomas Lavin (Irondale/Spring Lake Park/St. Anthony Village) 31-12, Sr. over Owen Hackett (Centennial) 23-16, Jr. (Fall 0:47)
5th Theron Cartier (White Bear Lake Area) 16-10, Sr. over Jacob Praml (Mounds View) 10-16, Sr. (Fall 1:21)