2022 MSHSL Section 5AA Team

High

Saturday, February 19 at Totino-Grace HS.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Brackets/Results on mshsl.org

Preliminaries

Brooklyn Center 54 Columbia Heights 12
106 – Double Forfeit
113 – Mateo Pena (CH) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Double Forfeit
126 – Double Forfeit
132 – Johnson Bondo (BC) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Bradley Berwald (BC) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Timothy Hubers (BC) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Jon Heveron (CH) over Kodjo Sewonou (BC) Fall 2:44
160 – August Adamsson (BC) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Jefferson Johnson (BC) over Vincint Brown (CH) Fall 0:30
182 – Le’rayrone Gibson (BC) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Grant Kalka (BC) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Nengzong Xiong (BC) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Chyance Henry (BC) over Unknown (Unattached) Forf

Richfield 45 Robbinsdale Cooper 30
106 – Brendan Smith (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Chance Pongdaras (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Keno Vanier (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Aidan Toledo (Coop) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Jacob Hernandez (Coop) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Tanner Zellmer (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Double Forfeit
152 – Owen Holle (Coop) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Magnus McGrath (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Collin Anstedt (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Jack Blaylock (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Axel Zirbes (Coop) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Bright Deku (Coop) over Alex Molina Escandon (Richfield) Fall 3:39
285 – Joseph Thompson (Richfield) over Taten Shroyer (Coop) Dec 6-3

Benilde-St. Margaret’s 42 Minneapolis Patrick Henry 36
106 – Adam Her (MPH) over Jacob Redden (BSM) Fall 1:21
113 – Chris Redden (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
120 – tong xiong (MPH) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Double Forfeit
132 – Nafkot Makonnen (MPH) over Matthew Litchy (BSM) Fall 0:51
138 – Lewis Yang (MPH) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Philip than (MPH) over Jack Brakken (BSM) Fall 1:08
152 – Jon Gettel (BSM) over Luis Vang (MPH) Fall 0:52
160 – Dontrell Daniels (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Bryce Commerford (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Ernest Kinanga (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Syrron White (MPH) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Andrew Brazil (BSM) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Mason Frank (BSM) over Eduardo Rojas -Vasquez (MPH) Fall 0:33

Quarterfinals

Totino-Grace 73 Brooklyn Center 4
106 – Austin Herbst (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Jackson Refsnider (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Sean O’Brien (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Parker Lang (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Ethan Sylvester (T-G) over Pascal Wylie (BC) Fall 0:32
138 – Johnathan Weikel (T-G) over Johnson Bondo (BC) Dec 8-6
145 – Alex Temple (T-G) over Timothy Hubers (BC) Fall 2:46
152 – August Adamsson (BC) over Gherig Burnes (T-G) Maj 15-5
160 – Colby Harrer (T-G) over Byron Hawkins (BC) Maj 13-5
170 – Michael Loger (T-G) over Jefferson Johnson (BC) Fall 0:55
182 – Mac Bouwman (T-G) over Le’rayrone Gibson (BC) Fall 2:22
195 – Charles Baker (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Rafael Montejo-Cortez (T-G) over Nengzong Xiong (BC) Fall 0:46
285 – Owen Swedberg (T-G) over Chyance Henry (BC) Fall 1:07

Fridley 36 Minneapolis Edison 35
106 – Jaylen Grimes (ME) over Anthony Cardenas (Fridley) Fall 5:31
113 – Zytavius Williams (ME) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Vicente Marsh (ME) over Dominick Constantino (Fridley) Fall 1:45
126 – Fenan Uso (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Double Forfeit
138 – Double Forfeit
145 – Ben Davis (Fridley) over Ivan Lorenzo (ME) Fall 0:17
152 – Tremayne Graham (ME) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Dakota Austin (ME) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Guinahi Douhe (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Lamar Sloan (ME) over Henry Otchere (Fridley) TF 19-3
195 – Bedirhan Misafir (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Gavin Gerhard (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Roberto Rojas (Fridley) over Unknown (Unattached) Forf

Minneapolis South 57 Richfield 18
106 – Brendan Smith (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Keno Vanier (Richfield) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Ryan Fratzke (MS) over Chance Pongdaras (Richfield) Fall 0:56
126 – Sam Altimirano (MS) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Nathan Tharoldson (MS) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Charles Denny (MS) over Tanner Zellmer (Richfield) Dec 6-5
145 – Brandon Reyes (MS) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Double Forfeit
160 – Taro Jelinek (MS) over Magnus McGrath (Richfield) Fall 0:49
170 – Rio Starr (MS) over Jack Blaylock (Richfield) Fall 2:38
182 – Nate Odren (MS) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Teddy Jackson (MS) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Sergio Altamirano (MS) over Alex Molina Escandon (Richfield) Fall 1:50
285 – Joseph Thompson (Richfield) over Andres Vazquez-Mata (MS) Fall 0:35

Bloomington Kennedy 48 Benilde-St. Margaret’s 27
106 – Andres Franco (Kennedy) over Jacob Redden (BSM) Fall 0:51
113 – Chris Redden (BSM) over Ivan Schiller (Kennedy) Fall 0:57
120 – Jalen Robbs (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Anthony Taing (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Zach Greenhouse (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Matthew Litchy (BSM) over Tony Zhao (Kennedy) Fall 1:09
145 – Tristan Athey (Kennedy) over Jack Brakken (BSM) Fall 3:31
152 – Alex Olvera (Kennedy) over Dontrell Daniels (BSM) Dec 13-7
160 – Jon Gettel (BSM) over Wyatt Beaty (Kennedy) Fall 3:56
170 – Bryce Commerford (BSM) over Ja’Shaun Bostic (Kennedy) Fall 1:16
182 – Bellagio Bradley (Kennedy) over Ernest Kinanga (BSM) Dec 4-0
195 – Andrew Brazil (BSM) over Demarcus Tinsley Jr. (Kennedy) Dec 4-3
220 – Jason Orre (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Antonio Torres (Kennedy) over Mason Frank (BSM) Fall 3:27

Semifinals

Totino-Grace 69 Fridley 12
106 – Austin Herbst (T-G) over Anthony Cardenas (Fridley) Fall 0:21
113 – Jackson Refsnider (T-G) over Dominick Constantino (Fridley) Fall 1:14
120 – Sean O’Brien (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Parker Lang (T-G) over Fenan Uso (Fridley) Fall 3:28
132 – Ethan Sylvester (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Ben Davis (Fridley) over Michael Varner (T-G) Fall 1:44
145 – Johnathan Weikel (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Alex Temple (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Colby Harrer (T-G) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Michael Loger (T-G) over Guinahi Douhe (Fridley) Dec 9-2
182 – Mac Bouwman (T-G) over Henry Otchere (Fridley) Fall 1:30
195 – Charles Baker (T-G) over Bedirhan Misafir (Fridley) Fall 1:07
220 – Gavin Gerhard (Fridley) over Rafael Montejo-Cortez (T-G) Fall 1:48
285 – Owen Swedberg (T-G) over Andrea Sanders (Fridley) Fall 0:59

Bloomington Kennedy 45 Minneapolis South 36
106 – Andres Franco (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Ivan Schiller (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jalen Robbs (Kennedy) over Ryan Fratzke (MS) Fall 3:26
126 – Zach Greenhouse (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Tony Zhao (Kennedy) over Charles Denny (MS) Dec 13-12
138 – Brandon Reyes (MS) over Vincent Sheild-Gore (Kennedy) Fall 2:59
145 – Tristan Athey (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Taro Jelinek (MS) over Alex Olvera (Kennedy) Fall 3:42
160 – Wyatt Beaty (Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Rio Starr (MS) over Ja’Shaun Bostic (Kennedy) Fall 1:22
182 – Nate Odren (MS) over Anthony Kugmeh (Kennedy) Fall 0:24
195 – Daniel Hendrickson (MS) over Bellagio Bradley (Kennedy) Fall 1:08
220 – Teddy Jackson (MS) over Jason Orre (Kennedy) Fall 0:21
285 – Antonio Torres (Kennedy) over Sergio Altamirano (MS) Fall 5:55

Championship

Totino-Grace 66 Bloomington Kennedy 18
106 – Austin Herbst (T-G) over Andres Franco (Kennedy) Fall 1:25
113 – Jackson Refsnider (T-G) over Ivan Schiller (Kennedy) Fall 0:20
120 – Sean O’Brien (T-G) over Jalen Robbs (Kennedy) Fall 0:52
126 – Ethan Sylvester (T-G) over Zach Greenhouse (Kennedy) Fall 1:12
132 – Parker Lang (T-G) over Vincent Sheild-Gore (Kennedy) Fall 4:41
138 – Johnathan Weikel (T-G) over Tony Zhao (Kennedy) Fall 1:31
145 – Alex Temple (T-G) over Tristan Athey (Kennedy) Fall 1:29
152 – Alex Olvera (Kennedy) over Gherig Burnes (T-G) Fall 1:58
160 – Michael Loger (T-G) over Wyatt Beaty (Kennedy) Fall 1:24
170 – Mac Bouwman (T-G) over Ja’Shaun Bostic (Kennedy) Fall 1:59
182 – Bellagio Bradley (Kennedy) over Subi Bakeli (T-G) Fall 4:44
195 – Charles Baker (T-G) over Alfred Pacheco Hanson (Kennedy) Fall 0:16
220 – Jason Orre (Kennedy) over Rafael Montejo-Cortez (T-G) Fall 5:42
285 – Owen Swedberg (T-G) over Antonio Torres (Kennedy) Fall 2:14