BBE Invite

BBE Invite
1 Becker 236.5
2 Belgrade-Brooten-Elrosa 232.0
3 Eden Valley-Watkins 112.0
4 Ottertail Central Bulldogs 93.0
5 Frazee 72.0
6 Quad County 68.5

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Bennett Kujawa of Becker
2nd Place – Louie Tensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Griffen Howard of Quad County
4th Place – Mason Christianson of Ottertail Central Bulldogs
Round 1
Bennett Kujawa (Becker) 11-4, 7th. over Mason Christianson (Ottertail Central Bulldogs) 3-11, 7th. (TF-1.5 4:00 (16-0))
Louie Tensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 9-9, Fr. over Griffen Howard (Quad County) 6-11, Fr. (Fall 1:12)
Round 2
Bennett Kujawa (Becker) 11-4, 7th. over Griffen Howard (Quad County) 6-11, Fr. (MD 9-0)
Louie Tensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 9-9, Fr. over Mason Christianson (Ottertail Central Bulldogs) 3-11, 7th. (Fall 5:25)
Round 3
Bennett Kujawa (Becker) 11-4, 7th. over Louie Tensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 9-9, Fr. (MD 10-2)
Griffen Howard (Quad County) 6-11, Fr. over Mason Christianson (Ottertail Central Bulldogs) 3-11, 7th. (MD 12-4)

113
1st Place – Nolan Jurek of Becker
2nd Place – Tayden Soma of Ottertail Central Bulldogs
3rd Place – Blaine Carroll of Quad County
Round 1
Tayden Soma (Ottertail Central Bulldogs) 4-16, 8th. over Blaine Carroll (Quad County) 0-2, 7th. (Fall 4:55)
Round 2
Nolan Jurek (Becker) 6-9, Fr. over Blaine Carroll (Quad County) 0-2, 7th. (Fall 1:21)
Round 3
Nolan Jurek (Becker) 6-9, Fr. over Tayden Soma (Ottertail Central Bulldogs) 4-16, 8th. (MD 14-1)

120
1st Place – Kaden Nicolas of Becker
2nd Place – Brett DeRoo of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Tarrick Rupp of Quad County
4th Place – Gage Wilke of Quad County
Round 1
Kaden Nicolas (Becker) 16-3, Fr. over Gage Wilke (Quad County) 0-3, Fr. (Fall 1:50)
Brett DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-5, Fr. over Tarrick Rupp (Quad County) 6-10, Jr. (MD 13-1)
Round 2
Kaden Nicolas (Becker) 16-3, Fr. over Tarrick Rupp (Quad County) 6-10, Jr. (Fall 1:43)
Brett DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-5, Fr. over Gage Wilke (Quad County) 0-3, Fr. (Fall 2:31)
Round 3
Kaden Nicolas (Becker) 16-3, Fr. over Brett DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-5, Fr. (MD 14-1)
Tarrick Rupp (Quad County) 6-10, Jr. over Gage Wilke (Quad County) 0-3, Fr. (TF-1.5 6:00 (18-2))

126
1st Place – Ryan Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Landen Kujawa of Becker
3rd Place – Teagyn Ludwig of Eden Valley-Watkins
4th Place – Nolan Muellner of Becker
5th Place – Levi Evavold of Ottertail Central Bulldogs
1st Ryan Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 18-2, So. over Landen Kujawa (Becker) 13-4, Fr. (Dec 7-3)
3rd Teagyn Ludwig (Eden Valley-Watkins) 13-6, Sr. over Nolan Muellner (Becker) 1-2, Jr. (Fall 1:23)
5th Levi Evavold (Ottertail Central Bulldogs) 1-4, 8th. over () , . (Bye)

132
1st Place – Walker Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Drew May of Becker
3rd Place – Ryan Boecker of Becker
4th Place – Gage Corner of Quad County
5th Place – Brady Borah of Frazee
1st Walker Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 16-1, Sr. over Drew May (Becker) 12-8, So. (Fall 3:37)
3rd Ryan Boecker (Becker) 4-6, Jr. over Gage Corner (Quad County) 0-15, Jr. (Fall 0:37)
5th Brady Borah (Frazee) 2-9, So. over () , . (Bye)

138
1st Place – Brien Poser of Ottertail Central Bulldogs
2nd Place – Wyatt Engen of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Tanner Viessman of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Jake Rosenow of Becker
5th Place – Josh Mellema of Frazee
6th Place – Gavin Caron of Eden Valley-Watkins
1st Brien Poser (Ottertail Central Bulldogs) 16-3, Sr. over Wyatt Engen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 15-5, Jr. (MD 9-0)
3rd Tanner Viessman (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-7, So. over Jake Rosenow (Becker) 2-2, Fr. (Fall 2:49)
5th Josh Mellema (Frazee) 7-7, So. over Gavin Caron (Eden Valley-Watkins) 8-9, Jr. (Fall 3:43)

145
1st Place – Ethan Anderson of Becker
2nd Place – Tyler Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Owen Angell of Becker
4th Place – Tyler Moe of Frazee
5th Place – Javier Jackson of Quad County
6th Place – Cyrus Kammermeier of Eden Valley-Watkins
1st Ethan Anderson (Becker) 13-5, Sr. over Tyler Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 3-1, Sr. (Dec 10-5)
3rd Owen Angell (Becker) 13-4, Fr. over Tyler Moe (Frazee) 11-9, So. (Dec 12-8)
5th Javier Jackson (Quad County) 12-5, Sr. over Cyrus Kammermeier (Eden Valley-Watkins) 0-3, Jr. (Fall 5:01)

152
1st Place – Blaine Fischer of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Mason Doucette of Becker
3rd Place – Jake Nagel of Frazee
4th Place – Isaac Ortiz of Eden Valley-Watkins
5th Place – Logan Schleske of Ottertail Central Bulldogs
6th Place – Brady Crabtree of Frazee
1st Blaine Fischer (Belgrade-Brooten-Elrosa) 17-1, Sr. over Mason Doucette (Becker) 14-6, Sr. (Dec 5-0)
3rd Jake Nagel (Frazee) 14-2, Jr. over Isaac Ortiz (Eden Valley-Watkins) 14-6, So. (Dec 8-2)
5th Logan Schleske (Ottertail Central Bulldogs) 12-7, Sr. over Brady Crabtree (Frazee) 0-3, So. (Fall 1:50)

160
1st Place – Maximus Hanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Sam Nistler of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Adam Jurek of Becker
4th Place – Jaxon Rich of Ottertail Central Bulldogs
5th Place – Jack Graham of Frazee
6th Place – Nolan Hildahl of Quad County
1st Maximus Hanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-4, So. over Sam Nistler (Eden Valley-Watkins) 12-2, Jr. (MD 9-0)
3rd Adam Jurek (Becker) 13-6, Jr. over Jaxon Rich (Ottertail Central Bulldogs) 12-8, Sr. (TF-1.5 5:43 (16-1))
5th Jack Graham (Frazee) 7-10, 8th. over Nolan Hildahl (Quad County) 5-11, Jr. (Fall 4:28)

170
1st Place – Daniel Graham of Frazee
2nd Place – Ryan Nelson of Becker
3rd Place – Wyatt Lewis of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Gabe Hanson of Ottertail Central Bulldogs
Round 1
Daniel Graham (Frazee) 10-7, Jr. over Gabe Hanson (Ottertail Central Bulldogs) 0-7, Jr. (Fall 1:54)
Ryan Nelson (Becker) 2-2, Sr. over Wyatt Lewis (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-4, Jr. (Dec 14-7)
Round 2
Daniel Graham (Frazee) 10-7, Jr. over Ryan Nelson (Becker) 2-2, Sr. (Dec 3-1)
Wyatt Lewis (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-4, Jr. over Gabe Hanson (Ottertail Central Bulldogs) 0-7, Jr. (M. For.)
Round 3
Daniel Graham (Frazee) 10-7, Jr. over Wyatt Lewis (Belgrade-Brooten-Elrosa) 2-4, Jr. (Dec 6-1)
Ryan Nelson (Becker) 2-2, Sr. over Gabe Hanson (Ottertail Central Bulldogs) 0-7, Jr. (M. For.)

182
1st Place – Tyson Ricker of Becker
2nd Place – Rylan Schueller of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Jasen Jansen of Quad County
Round 1
Rylan Schueller (Eden Valley-Watkins) 8-8, Sr. over Jasen Jansen (Quad County) 0-2, So. (Fall 4:50)
Round 2
Tyson Ricker (Becker) 17-3, Jr. over Jasen Jansen (Quad County) 0-2, So. (Fall 2:53)
Round 3
Tyson Ricker (Becker) 17-3, Jr. over Rylan Schueller (Eden Valley-Watkins) 8-8, Sr. (Fall 3:23)

195
1st Place – Carson Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Joe Goth of Becker
3rd Place – Sonnie DeHeer of Eden Valley-Watkins
4th Place – Jacob Savig of Quad County
5th Place – Erick Rodelo of Frazee
6th Place – Jonny Fielding of Ottertail Central Bulldogs
1st Carson Gilbert (Belgrade-Brooten-Elrosa) 16-4, Fr. over Joe Goth (Becker) 6-5, Sr. (Fall 0:53)
3rd Sonnie DeHeer (Eden Valley-Watkins) 13-5, So. over Jacob Savig (Quad County) 7-11, 8th. (Fall 1:32)
5th Erick Rodelo (Frazee) 2-4, So. over Jonny Fielding (Ottertail Central Bulldogs) 2-6, Jr. (Dec 6-4)

220
1st Place – Ethan Spanier of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Kale Rich of Ottertail Central Bulldogs
3rd Place – Armando Walker of Eden Valley-Watkins
Round 1
Kale Rich (Ottertail Central Bulldogs) 8-10, So. over Armando Walker (Eden Valley-Watkins) 0-2, Sr. (Fall 3:54)
Round 2
Ethan Spanier (Belgrade-Brooten-Elrosa) 13-3, Jr. over Armando Walker (Eden Valley-Watkins) 0-2, Sr. (Fall 2:39)
Round 3
Ethan Spanier (Belgrade-Brooten-Elrosa) 13-3, Jr. over Kale Rich (Ottertail Central Bulldogs) 8-10, So. (Fall 2:33)

285
1st Place – Bryce Kuschel of Becker
2nd Place – Austin Schlangen of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Bryce Feuerhake of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Harley Weber of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Xander Kohler of Frazee
6th Place – Evan Friese of Quad County
1st Bryce Kuschel (Becker) 16-3, Sr. over Austin Schlangen (Eden Valley-Watkins) 15-3, Sr. (Dec 2-0)
3rd Bryce Feuerhake (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-6, Sr. over Harley Weber (Belgrade-Brooten-Elrosa) 6-5, Fr. (For.)
5th Xander Kohler (Frazee) 6-8, So. over Evan Friese (Quad County) 0-3, Fr. (Inj. 0:00)