BCCA Invite

BCCA Invite
1 Monticello 221.5
2 Park Center 117.0
3 Fridley 90.0
4 Champlin Park 81.0
5 Minneapolis Patrick Henry 79.0
6 St. Paul Central 55.5
7 Minneapolis Washburn 45.0
8 Brooklyn Center-Concordia Acad 42.0
9 Minneapolis Roosevelt 20.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Adam Her of Minneapolis Patrick Henry
2nd Place – Olivia Sackor of Fridley
3rd Place – Caleb Kalenbach of Monticello
Round 1
Olivia Sackor (Fridley) 4-4, So. over Caleb Kalenbach (Monticello) 3-7, Fr. (Fall 3:25)
Round 2
Adam Her (Minneapolis Patrick Henry) 9-4, So. over Caleb Kalenbach (Monticello) 3-7, Fr. (Fall 1:18)
Round 3
Adam Her (Minneapolis Patrick Henry) 9-4, So. over Olivia Sackor (Fridley) 4-4, So. (Fall 3:23)

113
1st Place – Anthony Perez of Monticello
2nd Place – Matt O’Hara of St. Paul Central
3rd Place – Zach Mayo of Champlin Park
4th Place – Matt Mayo of Champlin Park
Round 1
Matt O’Hara (St. Paul Central) 8-4, 7th. over Matt Mayo (Champlin Park) 0-3, 8th. (Dec 7-4)
Anthony Perez (Monticello) 5-7, Fr. over Zach Mayo (Champlin Park) 1-2, So. (Dec 7-2)
Round 2
Matt O’Hara (St. Paul Central) 8-4, 7th. over Zach Mayo (Champlin Park) 1-2, So. (TF-1.5 6:00 (16-0))
Anthony Perez (Monticello) 5-7, Fr. over Matt Mayo (Champlin Park) 0-3, 8th. (Fall 0:59)
Round 3
Anthony Perez (Monticello) 5-7, Fr. over Matt O’Hara (St. Paul Central) 8-4, 7th. (Dec 9-4)
Zach Mayo (Champlin Park) 1-2, So. over Matt Mayo (Champlin Park) 0-3, 8th. (MD 13-4)

120
No wrestlers

126
1st Place – Quinn McCalla of Monticello
2nd Place – Nafkot Makonnen of Minneapolis Patrick Henry
3rd Place – Hudson Tetrick of Champlin Park
4th Place – Isaiah Grady of St. Paul Central
5th Place – Rafe Brown of Monticello
6th Place – Jabarri Turray of Park Center
1st Quinn McCalla (Monticello) 10-4, Sr. over Nafkot Makonnen (Minneapolis Patrick Henry) 4-4, Jr. (Fall 3:19)
3rd Hudson Tetrick (Champlin Park) 3-1, Jr. over Isaiah Grady (St. Paul Central) 2-2, So. (Fall 3:48)
5th Rafe Brown (Monticello) 1-2, 8th. over Jabarri Turray (Park Center) 0-3, Jr. (Fall 2:56)

132
1st Place – Nelson Anderson of Monticello
2nd Place – Jacob Nguyen of Fridley
3rd Place – Johnson Bondo of Brooklyn Center-Concordia Acad
4th Place – Tiago Bertoldo-Zwicky of Minneapolis Washburn
5th Place – Garett Bauer of Monticello
6th Place – Malachi Xiong of Champlin Park
1st Nelson Anderson (Monticello) 11-1, Sr. over Jacob Nguyen (Fridley) 10-2, Sr. (Fall 5:17)
3rd Johnson Bondo (Brooklyn Center-Concordia Acad) 7-6, Sr. over Tiago Bertoldo-Zwicky (Minneapolis Washburn) 4-3, Sr. (Dec 9-5)
5th Garett Bauer (Monticello) 2-2, 8th. over Malachi Xiong (Champlin Park) 0-3, Fr. (Fall 2:33)

138
1st Place – Ben Davis of Fridley
2nd Place – AJ Nabozny of Champlin Park
3rd Place – Mason Brown of Monticello
4th Place – Timothy Hubers of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Dominic Morton of Minneapolis Washburn
1st Ben Davis (Fridley) 10-2, Jr. over AJ Nabozny (Champlin Park) 1-1, Sr. (Dec 11-5)
3rd Mason Brown (Monticello) 2-5, So. over Timothy Hubers (Brooklyn Center-Concordia Acad) 4-8, So. (Fall 5:43)
5th Dominic Morton (Minneapolis Washburn) 4-3, Fr. over () , . (Bye)

145
1st Place – Samson Oyedokun of Park Center
2nd Place – Vinny Morton of Minneapolis Washburn
3rd Place – Joe Gleason of Monticello
4th Place – Trey Swanson of Monticello
5th Place – Franklin Wohnoutka of Minneapolis Roosevelt
6th Place – Luis Vang of Minneapolis Patrick Henry
1st Samson Oyedokun (Park Center) 10-4, Sr. over Vinny Morton (Minneapolis Washburn) 10-3, Jr. (Dec 6-3)
3rd Joe Gleason (Monticello) 3-1, So. over Trey Swanson (Monticello) 2-2, So. (TB-1 3-2)
5th Franklin Wohnoutka (Minneapolis Roosevelt) 6-4, Jr. over Luis Vang (Minneapolis Patrick Henry) 0-3, So. (Fall 3:06)

152
1st Place – Griffen Fieldseth of Monticello
2nd Place – Wyatt Witschen of Monticello
3rd Place – Diego Connell of Champlin Park
4th Place – August Adamsson of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Garrett West of St. Paul Central
6th Place – Philip Phan of Minneapolis Patrick Henry
1st Griffen Fieldseth (Monticello) 6-5, Jr. over Wyatt Witschen (Monticello) 2-1, Jr. (Dec 7-1)
3rd Diego Connell (Champlin Park) 3-1, So. over August Adamsson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 4-8, So. (Fall 1:12)
5th Garrett West (St. Paul Central) 2-3, Sr. over Philip Phan (Minneapolis Patrick Henry) 0-3, Fr. (Fall 0:44)

160
1st Place – DeCarlon Henderson of Park Center
2nd Place – Brock Holthaus of Monticello
3rd Place – Theo Grimes of Minneapolis Washburn
4th Place – Jefferson Johnson of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Heynek Ortiz of Champlin Park
6th Place – Andy Escoto Perez of Minneapolis Roosevelt
1st DeCarlon Henderson (Park Center) 10-5, Sr. over Brock Holthaus (Monticello) 3-6, Fr. (Fall 4:32)
3rd Theo Grimes (Minneapolis Washburn) 12-4, Sr. over Jefferson Johnson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 8-8, Sr. (Dec 3-2)
5th Heynek Ortiz (Champlin Park) 1-2, Jr. over Andy Escoto Perez (Minneapolis Roosevelt) 1-7, Jr. (Fall 0:26)

170
1st Place – Alex Fearing of Monticello
2nd Place – Mark Haba of Park Center
3rd Place – Mason Smith of Monticello
4th Place – Mitch Knight of Champlin Park
Round 1
Mark Haba (Park Center) 8-7, Sr. over Mason Smith (Monticello) 1-2, Jr. (Dec 14-8)
Alex Fearing (Monticello) 7-5, Sr. over Mitch Knight (Champlin Park) 0-3, So. (Fall 3:02)
Round 2
Mark Haba (Park Center) 8-7, Sr. over Mitch Knight (Champlin Park) 0-3, So. (MD 15-4)
Alex Fearing (Monticello) 7-5, Sr. over Mason Smith (Monticello) 1-2, Jr. (TF-1.5 3:20 (16-1))
Round 3
Alex Fearing (Monticello) 7-5, Sr. over Mark Haba (Park Center) 8-7, Sr. (Dec 7-2)
Mason Smith (Monticello) 1-2, Jr. over Mitch Knight (Champlin Park) 0-3, So. (Fall 1:32)

182
1st Place – Syrron White of Minneapolis Patrick Henry
2nd Place – Guinahi Douhe of Fridley
3rd Place – Mason Bauer of Monticello
4th Place – Manuel Fortoso of St. Paul Central
5th Place – Victor Ortiz of Champlin Park
1st Syrron White (Minneapolis Patrick Henry) 18-5, Sr. over Guinahi Douhe (Fridley) 9-3, Jr. (Fall 3:10)
3rd Mason Bauer (Monticello) 5-7, Jr. over Manuel Fortoso (St. Paul Central) 5-7, Sr. (Fall 3:03)
5th Victor Ortiz (Champlin Park) 0-2, So. over () , . (Bye)

195
1st Place – Christopher Perez of Monticello
2nd Place – Dylan Janssen of Monticello
3rd Place – Lucas Vang of Minneapolis Patrick Henry
Round 1
Dylan Janssen (Monticello) 1-1, So. over Lucas Vang (Minneapolis Patrick Henry) 0-2, Jr. (Fall 1:18)
Round 2
Christopher Perez (Monticello) 6-6, So. over Lucas Vang (Minneapolis Patrick Henry) 0-2, Jr. (Fall 1:11)
Round 3
Christopher Perez (Monticello) 6-6, So. over Dylan Janssen (Monticello) 1-1, So. (Dec 7-6)

220
1st Place – Kellen Kopp of Park Center
2nd Place – Sam Paye of Park Center
3rd Place – Ben Bauer of Monticello
4th Place – Loudon Pearlman of Minneapolis Roosevelt
Round 1
Sam Paye (Park Center) 2-1, Sr. over Loudon Pearlman (Minneapolis Roosevelt) 4-5, Sr. (Fall 2:31)
Kellen Kopp (Park Center) 4-0, Sr. over Ben Bauer (Monticello) 2-10, So. (Fall 1:32)
Round 2
Ben Bauer (Monticello) 2-10, So. over Loudon Pearlman (Minneapolis Roosevelt) 4-5, Sr. (Fall 1:42)
Kellen Kopp (Park Center) 4-0, Sr. over Sam Paye (Park Center) 2-1, Sr. (Fall 0:25)
Round 3
Kellen Kopp (Park Center) 4-0, Sr. over Loudon Pearlman (Minneapolis Roosevelt) 4-5, Sr. (Fall 1:18)
Sam Paye (Park Center) 2-1, Sr. over Ben Bauer (Monticello) 2-10, So. (Fall 2:45)

285
1st Place – Riley Johnson of Park Center
2nd Place – Gavin Gerhard of Fridley
3rd Place – Isaiah Wright of Champlin Park
4th Place – Daevon Goodlow of St. Paul Central
Round 1
Riley Johnson (Park Center) 14-5, Sr. over Isaiah Wright (Champlin Park) 1-2, So. (Fall 3:32)
Gavin Gerhard (Fridley) 7-6, Jr. over Daevon Goodlow (St. Paul Central) 5-7, Sr. (Fall 1:29)
Round 2
Riley Johnson (Park Center) 14-5, Sr. over Gavin Gerhard (Fridley) 7-6, Jr. (Dec 8-1)
Isaiah Wright (Champlin Park) 1-2, So. over Daevon Goodlow (St. Paul Central) 5-7, Sr. (Fall 2:42)
Round 3
Riley Johnson (Park Center) 14-5, Sr. over Daevon Goodlow (St. Paul Central) 5-7, Sr. (Fall 0:43)
Gavin Gerhard (Fridley) 7-6, Jr. over Isaiah Wright (Champlin Park) 1-2, So. (Dec 5-1)