BHVPP Invitational

BHVPP Invitational
1 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 156.5
2 Park Rapids Area 126.5
3 Sauk Centre/Melrose 83.5
4 Pelican Rapids 77.0
5 Crosby-Ironton 46.0
6 Roseau 18.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Robby Sherk of Park Rapids Area
2nd Place – Justin Olson of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
3rd Place – Orran Hart of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
4th Place – Dominic Kerzman of Sauk Centre/Melrose
5th Place – Danny Salazar of Pelican Rapids
6th Place – Castle London of Park Rapids Area
Round 1
Robby Sherk (Park Rapids Area) 19-2, Jr. over Castle London (Park Rapids Area) 0-5, Fr. (For.)
Justin Olson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-8, 8th. over Danny Salazar (Pelican Rapids) 7-6, 8th. (Fall 5:23)
Orran Hart (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-5, Fr. over Dominic Kerzman (Sauk Centre/Melrose) 10-8, Fr. (Fall 1:44)
Round 2
Robby Sherk (Park Rapids Area) 19-2, Jr. over Orran Hart (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-5, Fr. (Fall 0:35)
Dominic Kerzman (Sauk Centre/Melrose) 10-8, Fr. over Danny Salazar (Pelican Rapids) 7-6, 8th. (Dec 6-5)
Justin Olson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-8, 8th. over Castle London (Park Rapids Area) 0-5, Fr. (Fall 1:34)
Round 3
Robby Sherk (Park Rapids Area) 19-2, Jr. over Dominic Kerzman (Sauk Centre/Melrose) 10-8, Fr. (Fall 0:18)
Danny Salazar (Pelican Rapids) 7-6, 8th. over Castle London (Park Rapids Area) 0-5, Fr. (Fall 2:56)
Justin Olson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-8, 8th. over Orran Hart (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-5, Fr. (For.)
Round 4
Robby Sherk (Park Rapids Area) 19-2, Jr. over Justin Olson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-8, 8th. (Fall 0:37)
Orran Hart (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-5, Fr. over Danny Salazar (Pelican Rapids) 7-6, 8th. (Fall 1:36)
Dominic Kerzman (Sauk Centre/Melrose) 10-8, Fr. over Castle London (Park Rapids Area) 0-5, Fr. (Fall 4:52)
Round 5
Robby Sherk (Park Rapids Area) 19-2, Jr. over Danny Salazar (Pelican Rapids) 7-6, 8th. (Fall 0:16)
Justin Olson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-8, 8th. over Dominic Kerzman (Sauk Centre/Melrose) 10-8, Fr. (Fall 3:54)
Orran Hart (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-5, Fr. over Castle London (Park Rapids Area) 0-5, Fr. (Fall 0:53)

113
1st Place – Aiden Maanum of Park Rapids Area
2nd Place – Preston Captain of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
3rd Place – Jackson Peasley of Pelican Rapids
4th Place – Lanna Walter of Sauk Centre/Melrose
5th Place – Michael Anderson of Crosby-Ironton
Round 1
Aiden Maanum (Park Rapids Area) 10-5, Fr. over Preston Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 12-10, 8th. (Dec 7-0)
Jackson Peasley (Pelican Rapids) 5-5, 8th. over Michael Anderson (Crosby-Ironton) 3-10, Fr. (Dec 16-10)
Round 2
Lanna Walter (Sauk Centre/Melrose) 5-6, So. over Michael Anderson (Crosby-Ironton) 3-10, Fr. (Fall 2:46)
Aiden Maanum (Park Rapids Area) 10-5, Fr. over Jackson Peasley (Pelican Rapids) 5-5, 8th. (MD 9-1)
Round 3
Jackson Peasley (Pelican Rapids) 5-5, 8th. over Lanna Walter (Sauk Centre/Melrose) 5-6, So. (Dec 9-4)
Preston Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 12-10, 8th. over Michael Anderson (Crosby-Ironton) 3-10, Fr. (Fall 3:33)
Round 4
Preston Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 12-10, 8th. over Lanna Walter (Sauk Centre/Melrose) 5-6, So. (Fall 2:56)
Aiden Maanum (Park Rapids Area) 10-5, Fr. over Michael Anderson (Crosby-Ironton) 3-10, Fr. (Fall 2:25)
Round 5
Aiden Maanum (Park Rapids Area) 10-5, Fr. over Lanna Walter (Sauk Centre/Melrose) 5-6, So. (Fall 2:48)
Preston Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 12-10, 8th. over Jackson Peasley (Pelican Rapids) 5-5, 8th. (Dec 10-4)

120
1st Place – Bennet Arceneau of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
2nd Place – Wrigley Clark of Park Rapids Area
3rd Place – Jed Carlson of Pelican Rapids
4th Place – Noah Christian of Sauk Centre/Melrose
5th Place – Isaac Jensen of Park Rapids Area
Round 1
Wrigley Clark (Park Rapids Area) 10-5, 8th. over Jed Carlson (Pelican Rapids) 12-6, Jr. (Fall 2:20)
Noah Christian (Sauk Centre/Melrose) 4-8, 8th. over Isaac Jensen (Park Rapids Area) 1-5, Fr. (Dec 8-7)
Round 2
Bennet Arceneau (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 11-2, Jr. over Noah Christian (Sauk Centre/Melrose) 4-8, 8th. (TF-1.5 0:00 (19-3))
Jed Carlson (Pelican Rapids) 12-6, Jr. over Isaac Jensen (Park Rapids Area) 1-5, Fr. (Fall 1:14)
Round 3
Bennet Arceneau (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 11-2, Jr. over Isaac Jensen (Park Rapids Area) 1-5, Fr. (Fall 0:46)
Wrigley Clark (Park Rapids Area) 10-5, 8th. over Noah Christian (Sauk Centre/Melrose) 4-8, 8th. (TF-1.5 0:00 (15-0))
Round 4
Bennet Arceneau (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 11-2, Jr. over Wrigley Clark (Park Rapids Area) 10-5, 8th. (Fall 2:36)
Jed Carlson (Pelican Rapids) 12-6, Jr. over Noah Christian (Sauk Centre/Melrose) 4-8, 8th. (Fall 3:32)
Round 5
Bennet Arceneau (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 11-2, Jr. over Jed Carlson (Pelican Rapids) 12-6, Jr. (Fall 0:30)
Wrigley Clark (Park Rapids Area) 10-5, 8th. over Isaac Jensen (Park Rapids Area) 1-5, Fr. (For.)

126
1st Place – David Revering of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
2nd Place – Henry Thorson of Park Rapids Area
3rd Place – Kaleb Stearns of Park Rapids Area
4th Place – Josiah Banton of Pelican Rapids
5th Place – Evan Jares of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
Round 1
Evan Jares (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 6-6, Fr. over Henry Thorson (Park Rapids Area) 7-8, So. (MD 10-1)
Kaleb Stearns (Park Rapids Area) 7-9, Sr. over Josiah Banton (Pelican Rapids) 4-7, Jr. (Fall 1:55)
Round 2
David Revering (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-5, So. over Kaleb Stearns (Park Rapids Area) 7-9, Sr. (Fall 2:18)
Josiah Banton (Pelican Rapids) 4-7, Jr. over Evan Jares (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 6-6, Fr. (Inj. 0:00)
Round 3
David Revering (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-5, So. over Josiah Banton (Pelican Rapids) 4-7, Jr. (Fall 2:53)
Henry Thorson (Park Rapids Area) 7-8, So. over Kaleb Stearns (Park Rapids Area) 7-9, Sr. (For.)
Round 4
David Revering (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-5, So. over Henry Thorson (Park Rapids Area) 7-8, So. (TF-1.5 0:00 (19-4))
Kaleb Stearns (Park Rapids Area) 7-9, Sr. over Evan Jares (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 6-6, Fr. (Inj. 0:00)
Round 5
David Revering (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 17-5, So. over Evan Jares (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 6-6, Fr. (For.)
Henry Thorson (Park Rapids Area) 7-8, So. over Josiah Banton (Pelican Rapids) 4-7, Jr. (Fall 0:26)

132
1st Place – Deagen Captain of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
2nd Place – Mitchel Christian of Sauk Centre/Melrose
3rd Place – Jarrett Galzki of Park Rapids Area
4th Place – Patrick Locklear of Roseau
5th Place – Fletcher Peterson of Crosby-Ironton
Round 1
Mitchel Christian (Sauk Centre/Melrose) 6-4, Jr. over Jarrett Galzki (Park Rapids Area) 5-8, Fr. (Fall 1:37)
Patrick Locklear (Roseau) 1-3, Fr. over Fletcher Peterson (Crosby-Ironton) 0-8, Sr. (Dec 5-0)
Round 2
Deagen Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 19-6, Jr. over Patrick Locklear (Roseau) 1-3, Fr. (Fall 1:06)
Mitchel Christian (Sauk Centre/Melrose) 6-4, Jr. over Fletcher Peterson (Crosby-Ironton) 0-8, Sr. (Fall 0:48)
Round 3
Deagen Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 19-6, Jr. over Fletcher Peterson (Crosby-Ironton) 0-8, Sr. (TF-1.5 0:00 (18-1))
Jarrett Galzki (Park Rapids Area) 5-8, Fr. over Patrick Locklear (Roseau) 1-3, Fr. (Fall 4:27)
Round 4
Deagen Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 19-6, Jr. over Jarrett Galzki (Park Rapids Area) 5-8, Fr. (TF-1.5 2:03 (16-1))
Mitchel Christian (Sauk Centre/Melrose) 6-4, Jr. over Patrick Locklear (Roseau) 1-3, Fr. (Fall 1:48)
Round 5
Deagen Captain (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 19-6, Jr. over Mitchel Christian (Sauk Centre/Melrose) 6-4, Jr. (Fall 4:32)
Jarrett Galzki (Park Rapids Area) 5-8, Fr. over Fletcher Peterson (Crosby-Ironton) 0-8, Sr. (Dec 8-1)

138
1st Place – Reese Thompson of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
2nd Place – Gabe Ridlon of Crosby-Ironton
3rd Place – Oakley Carlson of Pelican Rapids
4th Place – Holden Bankert of Park Rapids Area
5th Place – Kendall Jaenicke of Sauk Centre/Melrose
6th Place – Sam Berscheit of Sauk Centre/Melrose
Round 1
Reese Thompson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 20-6, Sr. over Kendall Jaenicke (Sauk Centre/Melrose) 1-4, Fr. (TF-1.5 2:06 (15-0))
Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 11-8, So. over Oakley Carlson (Pelican Rapids) 8-10, . (Fall 1:29)
Holden Bankert (Park Rapids Area) 5-9, Fr. over Sam Berscheit (Sauk Centre/Melrose) 1-12, Sr. (Fall 2:47)
Round 2
Reese Thompson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 20-6, Sr. over Sam Berscheit (Sauk Centre/Melrose) 1-12, Sr. (Fall 0:36)
Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 11-8, So. over Holden Bankert (Park Rapids Area) 5-9, Fr. (Fall 2:31)
Oakley Carlson (Pelican Rapids) 8-10, . over Kendall Jaenicke (Sauk Centre/Melrose) 1-4, Fr. (Dec 7-3)
Round 3
Reese Thompson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 20-6, Sr. over Holden Bankert (Park Rapids Area) 5-9, Fr. (Fall 1:33)
Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 11-8, So. over Kendall Jaenicke (Sauk Centre/Melrose) 1-4, Fr. (Fall 5:16)
Oakley Carlson (Pelican Rapids) 8-10, . over Sam Berscheit (Sauk Centre/Melrose) 1-12, Sr. (Fall 4:47)
Round 4
Reese Thompson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 20-6, Sr. over Oakley Carlson (Pelican Rapids) 8-10, . (Fall 3:22)
Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 11-8, So. over Sam Berscheit (Sauk Centre/Melrose) 1-12, Sr. (Fall 3:40)
Holden Bankert (Park Rapids Area) 5-9, Fr. over Kendall Jaenicke (Sauk Centre/Melrose) 1-4, Fr. (Fall 1:55)
Round 5
Reese Thompson (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 20-6, Sr. over Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 11-8, So. (Fall 1:32)
Oakley Carlson (Pelican Rapids) 8-10, . over Holden Bankert (Park Rapids Area) 5-9, Fr. (Fall 4:52)
Kendall Jaenicke (Sauk Centre/Melrose) 1-4, Fr. over Sam Berscheit (Sauk Centre/Melrose) 1-12, Sr. (Fall 1:25)

145
1st Place – John Paul Fitzpatrick of Crosby-Ironton
2nd Place – Jose de los Santos of Sauk Centre/Melrose
3rd Place – Carter Johnson of Pelican Rapids
4th Place – Blake Sumstad of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
5th Place – Andrew Johanning of Park Rapids Area
Round 1
Jose de los Santos (Sauk Centre/Melrose) 12-4, So. over Blake Sumstad (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-15, Jr. (Dec 5-0)
Carter Johnson (Pelican Rapids) 2-2, Jr. over Andrew Johanning (Park Rapids Area) 4-14, 8th. (Fall 1:03)
Round 2
John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 17-2, Jr. over Carter Johnson (Pelican Rapids) 2-2, Jr. (Fall 1:24)
Jose de los Santos (Sauk Centre/Melrose) 12-4, So. over Andrew Johanning (Park Rapids Area) 4-14, 8th. (Fall 0:44)
Round 3
John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 17-2, Jr. over Andrew Johanning (Park Rapids Area) 4-14, 8th. (Fall 1:56)
Carter Johnson (Pelican Rapids) 2-2, Jr. over Blake Sumstad (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-15, Jr. (Dec 3-2)
Round 4
John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 17-2, Jr. over Blake Sumstad (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-15, Jr. (Fall 1:00)
Jose de los Santos (Sauk Centre/Melrose) 12-4, So. over Carter Johnson (Pelican Rapids) 2-2, Jr. (Dec 7-3)
Round 5
John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 17-2, Jr. over Jose de los Santos (Sauk Centre/Melrose) 12-4, So. (Fall 0:32)
Blake Sumstad (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 7-15, Jr. over Andrew Johanning (Park Rapids Area) 4-14, 8th. (Fall 3:01)

152
1st Place – Jack Kapenga of Pelican Rapids
2nd Place – Holden Truax of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
1st Jack Kapenga (Pelican Rapids) 11-6, Fr. over Holden Truax (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 4-9, So. (MD 11-0)

160
1st Place – Lucas Kritzeck of Park Rapids Area
2nd Place – Mark Kapenga of Pelican Rapids
3rd Place – Cayden Kimber of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
4th Place – Avery Eidsmoe of Roseau
Round 1
Lucas Kritzeck (Park Rapids Area) 12-3, Jr. over Avery Eidsmoe (Roseau) 0-3, 8th. (Fall 0:26)
Mark Kapenga (Pelican Rapids) 6-8, Fr. over Cayden Kimber (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 1-3, Fr. (MD 11-1)
Round 2
Lucas Kritzeck (Park Rapids Area) 12-3, Jr. over Cayden Kimber (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 1-3, Fr. (Fall 0:38)
Mark Kapenga (Pelican Rapids) 6-8, Fr. over Avery Eidsmoe (Roseau) 0-3, 8th. (Fall 2:34)
Round 3
Lucas Kritzeck (Park Rapids Area) 12-3, Jr. over Mark Kapenga (Pelican Rapids) 6-8, Fr. (Fall 1:32)
Cayden Kimber (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 1-3, Fr. over Avery Eidsmoe (Roseau) 0-3, 8th. (Fall 1:39)

170
1st Place – Justin Koehn of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
2nd Place – Kaden Holt of Pelican Rapids
3rd Place – Daniel Nelson of Roseau
Round 1
Kaden Holt (Pelican Rapids) 1-3, So. over Daniel Nelson (Roseau) 0-2, 7th. (Fall 2:22)
Round 2
Justin Koehn (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 6-15, Jr. over Daniel Nelson (Roseau) 0-2, 7th. (Fall 0:39)
Round 3
Justin Koehn (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 6-15, Jr. over Kaden Holt (Pelican Rapids) 1-3, So. (Fall 0:26)

182
1st Place – Owen Cummings of Roseau
2nd Place – Jon Lara of Sauk Centre/Melrose
1st Owen Cummings (Roseau) 1-0, 7th. over Jon Lara (Sauk Centre/Melrose) 1-1, 8th. (Fall 2:41)

195
1st Place – Isaac Frericks of Sauk Centre/Melrose
1st Isaac Frericks (Sauk Centre/Melrose) 0-0, Fr. over () , . (Bye)

220
1st Place – Tristin Hill of Park Rapids Area
2nd Place – Kevin Raya of Sauk Centre/Melrose
3rd Place – Braden Shamp of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
Round 1
Kevin Raya (Sauk Centre/Melrose) 4-7, So. over Braden Shamp (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 4-14, Fr. (Fall 4:42)
Round 2
Tristin Hill (Park Rapids Area) 8-7, Sr. over Braden Shamp (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 4-14, Fr. (Fall 3:43)
Round 3
Tristin Hill (Park Rapids Area) 8-7, Sr. over Kevin Raya (Sauk Centre/Melrose) 4-7, So. (Fall 3:49)

285
1st Place – Will Sjogren of Sauk Centre/Melrose
2nd Place – Hunter Strom of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
3rd Place – Dandre Johnson of Park Rapids Area
4th Place – Collin Moeller of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
Round 1
Will Sjogren (Sauk Centre/Melrose) 10-4, Jr. over Collin Moeller (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 0-6, Jr. (Fall 4:35)
Hunter Strom (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 9-9, Fr. over Dandre Johnson (Park Rapids Area) 6-8, Fr. (Dec 5-2)
Round 2
Will Sjogren (Sauk Centre/Melrose) 10-4, Jr. over Dandre Johnson (Park Rapids Area) 6-8, Fr. (TF-1.5 0:00 (19-3))
Hunter Strom (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 9-9, Fr. over Collin Moeller (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 0-6, Jr. (For.)
Round 3
Will Sjogren (Sauk Centre/Melrose) 10-4, Jr. over Hunter Strom (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 9-9, Fr. (Fall 2:42)
Dandre Johnson (Park Rapids Area) 6-8, Fr. over Collin Moeller (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 0-6, Jr. (Fall 1:48)