Bluejacket Invite

Bluejacket Invite
1 St. Peter 157.0
2 Brainerd 125.5
3 Cambridge-Isanti 123.5
4 St. Francis 116.0
5 Elk River 103.0
6 Two Rivers 63.0
7 Mahtomedi 58.0
8 Cameron 49.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Gavin Gould of St. Francis
2nd Place – Caden Borgen of St. Francis
3rd Place – Cal Droubie of Cambridge-Isanti
4th Place – Brock Guth of St. Peter
5th Place – Delfino Mancha of Two Rivers
6th Place – Elijah Mercado of St. Peter
1st Gavin Gould (St. Francis) 17-6, Sr. over Caden Borgen (St. Francis) 5-3, 8th. (Dec 4-1)
3rd Cal Droubie (Cambridge-Isanti) 10-3, So. over Brock Guth (St. Peter) 7-8, 8th. (MD 8-0)
5th Delfino Mancha (Two Rivers) 5-7, 8th. over Elijah Mercado (St. Peter) 2-4, 7th. (Dec 5-4)

113
1st Place – Leo Edblad of Cambridge-Isanti
2nd Place – Easton Dircks of Brainerd
3rd Place – Bronson Markwood of St. Francis
4th Place – Carter Lessard of Elk River
5th Place – Ryan Moelter of St. Peter
Round 1
Easton Dircks (Brainerd) 9-1, 8th. over Ryan Moelter (St. Peter) 7-10, 7th. (Fall 7:06)
Bronson Markwood (St. Francis) 8-4, 7th. over Carter Lessard (Elk River) 4-9, Fr. (Dec 9-6)
Round 2
Leo Edblad (Cambridge-Isanti) 25-3, So. over Bronson Markwood (St. Francis) 8-4, 7th. (Fall 0:37)
Easton Dircks (Brainerd) 9-1, 8th. over Carter Lessard (Elk River) 4-9, Fr. (TF-1.5 2:31 (16-1))
Round 3
Leo Edblad (Cambridge-Isanti) 25-3, So. over Carter Lessard (Elk River) 4-9, Fr. (Fall 2:53)
Bronson Markwood (St. Francis) 8-4, 7th. over Ryan Moelter (St. Peter) 7-10, 7th. (Dec 6-4)
Round 4
Leo Edblad (Cambridge-Isanti) 25-3, So. over Ryan Moelter (St. Peter) 7-10, 7th. (Fall 1:59)
Easton Dircks (Brainerd) 9-1, 8th. over Bronson Markwood (St. Francis) 8-4, 7th. (TF-1.5 2:00 (18-3))
Round 5
Leo Edblad (Cambridge-Isanti) 25-3, So. over Easton Dircks (Brainerd) 9-1, 8th. (Dec 1-0)
Carter Lessard (Elk River) 4-9, Fr. over Ryan Moelter (St. Peter) 7-10, 7th. (Dec 10-3)

120
1st Place – Tegan Sherk of St. Francis
2nd Place – Alex Artmann of Elk River
3rd Place – Cade Ostrowski of Brainerd
4th Place – Blaine Wald of Cambridge-Isanti
5th Place – Charlie Born of St. Peter
6th Place – Chase Benson of Elk River
1st Tegan Sherk (St. Francis) 12-3, So. over Alex Artmann (Elk River) 13-5, Jr. (Dec 6-1)
3rd Cade Ostrowski (Brainerd) 9-6, So. over Blaine Wald (Cambridge-Isanti) 13-11, Jr. (Dec 11-5)
5th Charlie Born (St. Peter) 10-10, Fr. over Chase Benson (Elk River) 0-3, Jr. (Fall 2:26)

126
1st Place – Isaiah Germann of Brainerd
2nd Place – Carter Wothe of Cambridge-Isanti
3rd Place – Trey Sann of Two Rivers
4th Place – Kyler Sherk of St. Francis
5th Place – Lukas Lind of Brainerd
6th Place – Zach Zappa of Cameron
1st Isaiah Germann (Brainerd) 11-4, Jr. over Carter Wothe (Cambridge-Isanti) 13-6, Jr. (Dec 8-4)
3rd Trey Sann (Two Rivers) 13-5, Jr. over Kyler Sherk (St. Francis) 3-5, Jr. (MD 8-0)
5th Lukas Lind (Brainerd) 12-4, 8th. over Zach Zappa (Cameron) 2-6, So. (Fall 1:20)

132
1st Place – Gavin Hilyar of Elk River
2nd Place – Caden Thell of Two Rivers
3rd Place – Evan Walter of St. Peter
4th Place – Sam Rodriguez of Cambridge-Isanti
5th Place – James Peterson of Cambridge-Isanti
6th Place – Elijah Germann of Brainerd
1st Gavin Hilyar (Elk River) 16-4, Sr. over Caden Thell (Two Rivers) 8-5, So. (MD 16-3)
3rd Evan Walter (St. Peter) 7-7, Fr. over Sam Rodriguez (Cambridge-Isanti) 9-6, Sr. (Dec 12-6)
5th James Peterson (Cambridge-Isanti) 8-14, So. over Elijah Germann (Brainerd) 3-8, So. (Inj. 0:00)

138
1st Place – Tanner Gerber of Cameron
2nd Place – Nakiye Mercado of St. Peter
3rd Place – Ken Hollenbeck of St. Francis
4th Place – Myles Belmore of Two Rivers
5th Place – Brayden Hilyar of Elk River
6th Place – Caleb Sachs of Cambridge-Isanti
1st Tanner Gerber (Cameron) 21-0, Sr. over Nakiye Mercado (St. Peter) 13-5, So. (MD 17-5)
3rd Ken Hollenbeck (St. Francis) 6-5, Sr. over Myles Belmore (Two Rivers) 4-8, Jr. (Fall 2:08)
5th Brayden Hilyar (Elk River) 3-6, Fr. over Caleb Sachs (Cambridge-Isanti) 7-7, Jr. (Fall 4:53)

145
1st Place – Isaiah Jillson of Brainerd
2nd Place – Daunte Sasse-Doering of Elk River
3rd Place – Harold Born of St. Peter
4th Place – Jesse Gaboury of Two Rivers
5th Place – Maverick Henderson of Cambridge-Isanti
6th Place – Jacob Tilly of St. Francis
1st Isaiah Jillson (Brainerd) 9-3, Jr. over Daunte Sasse-Doering (Elk River) 9-5, So. (Dec 7-3)
3rd Harold Born (St. Peter) 13-8, Jr. over Jesse Gaboury (Two Rivers) 2-4, Fr. (Fall 6:00)
5th Maverick Henderson (Cambridge-Isanti) 10-9, So. over Jacob Tilly (St. Francis) 2-6, Fr. (Fall 2:20)

152
1st Place – Gabe Wagner of Brainerd
2nd Place – Tommy Quinn of Cameron
3rd Place – Hayden Schaefer of Mahtomedi
4th Place – Taylen Travaille of St. Peter
5th Place – Jacob Henderson of Cambridge-Isanti
Round 1
Tommy Quinn (Cameron) 18-6, Sr. over Hayden Schaefer (Mahtomedi) 12-9, Jr. (Fall 3:21)
Taylen Travaille (St. Peter) 4-8, Jr. over Jacob Henderson (Cambridge-Isanti) 13-15, Fr. (Fall 4:00)
Round 2
Gabe Wagner (Brainerd) 11-1, Sr. over Taylen Travaille (St. Peter) 4-8, Jr. (TF-1.5 2:48 (17-2))
Hayden Schaefer (Mahtomedi) 12-9, Jr. over Jacob Henderson (Cambridge-Isanti) 13-15, Fr. (Dec 5-4)
Round 3
Gabe Wagner (Brainerd) 11-1, Sr. over Jacob Henderson (Cambridge-Isanti) 13-15, Fr. (Fall 1:00)
Tommy Quinn (Cameron) 18-6, Sr. over Taylen Travaille (St. Peter) 4-8, Jr. (Fall 5:17)
Round 4
Gabe Wagner (Brainerd) 11-1, Sr. over Tommy Quinn (Cameron) 18-6, Sr. (Fall 4:36)
Hayden Schaefer (Mahtomedi) 12-9, Jr. over Taylen Travaille (St. Peter) 4-8, Jr. (Dec 5-0)
Round 5
Gabe Wagner (Brainerd) 11-1, Sr. over Hayden Schaefer (Mahtomedi) 12-9, Jr. (Fall 3:23)
Tommy Quinn (Cameron) 18-6, Sr. over Jacob Henderson (Cambridge-Isanti) 13-15, Fr. (TF-1.5 4:00 (15-0))

160
1st Place – Brogan Hanson of St. Peter
2nd Place – Tom Green of St. Francis
3rd Place – Caleb Gillett of Cameron
4th Place – Daniel Greenberg of Elk River
5th Place – Greg Schermer of Cambridge-Isanti
Round 1
Caleb Gillett (Cameron) 5-4, Sr. over Daniel Greenberg (Elk River) 3-12, Jr. (Fall 4:37)
Tom Green (St. Francis) 3-6, Sr. over Greg Schermer (Cambridge-Isanti) 7-12, So. (Fall 4:00)
Round 2
Brogan Hanson (St. Peter) 17-5, Sr. over Greg Schermer (Cambridge-Isanti) 7-12, So. (Fall 0:34)
Tom Green (St. Francis) 3-6, Sr. over Caleb Gillett (Cameron) 5-4, Sr. (MD 14-2)
Round 3
Brogan Hanson (St. Peter) 17-5, Sr. over Tom Green (St. Francis) 3-6, Sr. (Fall 0:39)
Daniel Greenberg (Elk River) 3-12, Jr. over Greg Schermer (Cambridge-Isanti) 7-12, So. (Fall 2:27)
Round 4
Brogan Hanson (St. Peter) 17-5, Sr. over Daniel Greenberg (Elk River) 3-12, Jr. (Fall 2:00)
Caleb Gillett (Cameron) 5-4, Sr. over Greg Schermer (Cambridge-Isanti) 7-12, So. (Fall 2:28)
Round 5
Brogan Hanson (St. Peter) 17-5, Sr. over Caleb Gillett (Cameron) 5-4, Sr. (Fall 2:28)
Tom Green (St. Francis) 3-6, Sr. over Daniel Greenberg (Elk River) 3-12, Jr. (MD 11-2)

170
1st Place – Treytin Byers of Cambridge-Isanti
2nd Place – Cole Filand of St. Peter
3rd Place – Brady Peltier of St. Francis
4th Place – Jon Wollan of Two Rivers
5th Place – Westin Candler of Cameron
Round 1
Cole Filand (St. Peter) 15-6, So. over Westin Candler (Cameron) 10-6, So. (Fall 3:30)
Brady Peltier (St. Francis) 5-7, Jr. over Jon Wollan (Two Rivers) 1-3, So. (Fall 4:43)
Round 2
Treytin Byers (Cambridge-Isanti) 17-5, Jr. over Jon Wollan (Two Rivers) 1-3, So. (Fall 0:36)
Cole Filand (St. Peter) 15-6, So. over Brady Peltier (St. Francis) 5-7, Jr. (Dec 8-4)
Round 3
Treytin Byers (Cambridge-Isanti) 17-5, Jr. over Brady Peltier (St. Francis) 5-7, Jr. (Fall 3:58)
Jon Wollan (Two Rivers) 1-3, So. over Westin Candler (Cameron) 10-6, So. (Fall 0:39)
Round 4
Treytin Byers (Cambridge-Isanti) 17-5, Jr. over Westin Candler (Cameron) 10-6, So. (Fall 1:00)
Cole Filand (St. Peter) 15-6, So. over Jon Wollan (Two Rivers) 1-3, So. (Fall 0:57)
Round 5
Treytin Byers (Cambridge-Isanti) 17-5, Jr. over Cole Filand (St. Peter) 15-6, So. (Dec 6-2)
Brady Peltier (St. Francis) 5-7, Jr. over Westin Candler (Cameron) 10-6, So. (Fall 2:27)

182
1st Place – Kole Guth of St. Peter
2nd Place – Bo Flagstad of St. Francis
3rd Place – Ashtyn Waite of Cameron
4th Place – Billy Arlandson of Mahtomedi
5th Place – Darren Spencer of Cambridge-Isanti
Round 1
Bo Flagstad (St. Francis) 10-6, Jr. over Billy Arlandson (Mahtomedi) 11-7, Sr. (Fall 1:21)
Ashtyn Waite (Cameron) 17-7, Sr. over Darren Spencer (Cambridge-Isanti) 13-12, Jr. (UTB 2-0)
Round 2
Kole Guth (St. Peter) 19-2, Sr. over Darren Spencer (Cambridge-Isanti) 13-12, Jr. (Dec 5-1)
Ashtyn Waite (Cameron) 17-7, Sr. over Billy Arlandson (Mahtomedi) 11-7, Sr. (Fall 5:46)
Round 3
Kole Guth (St. Peter) 19-2, Sr. over Ashtyn Waite (Cameron) 17-7, Sr. (Fall 0:23)
Bo Flagstad (St. Francis) 10-6, Jr. over Darren Spencer (Cambridge-Isanti) 13-12, Jr. (Fall 3:42)
Round 4
Kole Guth (St. Peter) 19-2, Sr. over Bo Flagstad (St. Francis) 10-6, Jr. (Dec 6-3)
Billy Arlandson (Mahtomedi) 11-7, Sr. over Darren Spencer (Cambridge-Isanti) 13-12, Jr. (Dec 3-0)
Round 5
Kole Guth (St. Peter) 19-2, Sr. over Billy Arlandson (Mahtomedi) 11-7, Sr. (Fall 2:54)
Bo Flagstad (St. Francis) 10-6, Jr. over Ashtyn Waite (Cameron) 17-7, Sr. (Dec 10-4)

195
1st Place – Leighton Robb of St. Peter
2nd Place – Emmet Poppelman of Mahtomedi
3rd Place – Ethan Kosloski of Brainerd
4th Place – Shawn Henderson of Cambridge-Isanti
5th Place – Tom oelhal of Cameron
Round 1
Emmet Poppelman (Mahtomedi) 10-6, Jr. over Shawn Henderson (Cambridge-Isanti) 8-14, 8th. (Fall 5:24)
Ethan Kosloski (Brainerd) 8-4, Fr. over Tom oelhal (Cameron) 0-9, Jr. (Fall 1:31)
Round 2
Leighton Robb (St. Peter) 15-5, So. over Tom oelhal (Cameron) 0-9, Jr. (Fall 1:08)
Emmet Poppelman (Mahtomedi) 10-6, Jr. over Ethan Kosloski (Brainerd) 8-4, Fr. (Dec 14-9)
Round 3
Leighton Robb (St. Peter) 15-5, So. over Ethan Kosloski (Brainerd) 8-4, Fr. (Fall 0:54)
Shawn Henderson (Cambridge-Isanti) 8-14, 8th. over Tom oelhal (Cameron) 0-9, Jr. (Fall 0:41)
Round 4
Leighton Robb (St. Peter) 15-5, So. over Shawn Henderson (Cambridge-Isanti) 8-14, 8th. (Fall 0:40)
Emmet Poppelman (Mahtomedi) 10-6, Jr. over Tom oelhal (Cameron) 0-9, Jr. (Fall 0:41)
Round 5
Leighton Robb (St. Peter) 15-5, So. over Emmet Poppelman (Mahtomedi) 10-6, Jr. (Fall 2:38)
Ethan Kosloski (Brainerd) 8-4, Fr. over Shawn Henderson (Cambridge-Isanti) 8-14, 8th. (Fall 3:09)

220
1st Place – JP Johnson of Mahtomedi
2nd Place – Brady Thompson of Elk River
3rd Place – Scott Simpson of Cambridge-Isanti
4th Place – Kemper Eli of St. Peter
5th Place – Easton Johnson of St. Francis
6th Place – Carson Faehnrich of Brainerd
1st JP Johnson (Mahtomedi) 15-1, Jr. over Brady Thompson (Elk River) 12-6, Sr. (Fall 3:19)
3rd Scott Simpson (Cambridge-Isanti) 19-8, Sr. over Kemper Eli (St. Peter) 3-4, 8th. (Fall 1:08)
5th Easton Johnson (St. Francis) 5-10, Jr. over Carson Faehnrich (Brainerd) 2-8, Fr. (Fall 3:13)

285
1st Place – Dalton Barrett of Brainerd
2nd Place – Max Rice of Mahtomedi
3rd Place – Connor Travaille of St. Peter
4th Place – Bennett Nelson of Elk River
5th Place – Deke Scott of Cambridge-Isanti
6th Place – Magnus Soderlund of St. Peter
1st Dalton Barrett (Brainerd) 12-0, Sr. over Max Rice (Mahtomedi) 12-8, Jr. (Fall 1:41)
3rd Connor Travaille (St. Peter) 9-7, Sr. over Bennett Nelson (Elk River) 7-10, Jr. (Fall 0:37)
5th Deke Scott (Cambridge-Isanti) 9-12, Fr. over Magnus Soderlund (St. Peter) 1-3, Jr. (Fall 4:25)