High School Results – Friday, January 28, 2022

Annand-M Lk Lightning 58 Monticello 16
Anoka 62 Andover 12
Eastview 37 Prior Lake 30
Forest Lake 79 Centennial 0
Perham 46 Frazee 22
Kasson-Mantorville 40 Zumbrota-Mazeppa 24
Minnetonka 48 Eden Prairie 30
Osseo 47 Robbinsdale Armstrong 27
Pierz 51 Zimmerman 27
Rosemount 65 Eagan 12
Royalton-Upsala 34 Kimball Area 29

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie Tri
LPGE-Browerville 52 New York Mills 24
LPGE-Browerville 52 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 16
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 45 New York Mills 33

Champlin Park Tri
Mounds View 70 Champlin Park 9
Mounds View 80 Minneapolis South 0

Chatfield Quad
Chatfield 66 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 4
Chatfield 65 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 9
Chatfield 76 La Crescent-Hokah 6
Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 72 La Crescent-Hokah 9

Crookston Tri
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 47 Crookston 26
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 48 Detroit Lakes 18
Detroit Lakes 59 Crookston 18

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Tri
Dassel-Cokato/Litchfield 37 Mankato East 31
Dassel-Cokato/Litchfield 46 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 32

Hibbing Quad
Mora 46 Hibbing 27
Hibbing 48 Pine City-Hinckley-Finlayson 21
Mora 60 Pine City-Hinckley-Finlayson 22
Mora 69 C-E-C Lumberjacks 9

HighWater Ethanol Invite
1 New Ulm Area 236.5
2 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 171.0
3 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 170.0
4 Fulda-Murray Cty Central 123.5
5 LeSueur-Henderson 116.0
6 Red Rock Central 106.5
7 Quad County 96.5
8 Saint James Area 66.0
9 Norwood-Young America 39.0
10 Ortonville 26.0

Holdingford Tri
Holdingford 63 Sauk Centre-Melrose 10
Holdingford 66 Spectrum 15

Mahnomen Tri
Mahnomen-Waubun 42 Barnesville 42
Alexandria Area 60 Barnesville 24

MAHACA Tri
Minneota 39 Marshall 36
Minneota 39 MAHACA 34
Marshall 36 MAHACA 34

Moorhead Quad
Bemidji 45 Saint Cloud Tech 24
Buffalo 49 Moorhead 27
Saint Cloud Tech 42 Buffalo 30
Saint Cloud Tech 57 Moorhead 21
Bemidji 62 Buffalo 12
Bemidji 68 Moorhead 7

North Branch Invite
1 Simley 267.5
2 Zumbrota-Mazeppa 214.5
3 Milaca-Faith Christian 129.0
4 Boyceville 103.0
5 Rush City-Braham 81.0
6 Delano 79.5
7 North Branch 76.5
8 St. Paul Washington Technology Magnet 53.0
9 St. Paul Como Park 24.0

Paynesville Tri
Minnewaska Area 49 Paynesville Area 24
Paynesville Area 41 Border West Buccaneers 28
Minnewaska Area 61 Border West Buccaneers 9

Pequot Lakes/Pine River-Backus Duals
Pequot Lakes/Pine River-Backus 37 Princeton 33
Pequot Lakes/Pine River-Backus 51 Dilworth-Glyndon-Felton 12
Pequot Lakes/Pine River-Backus 84 Minneapolis North 0
Princeton 38 Brainerd 28
Brainerd 46 Albany 30
Brainerd 64 Minneapolis North 12

Rogers Tri
Rogers 40 Grand Rapids 27
Totino-Grace 46 Rogers 24

St. Peter Quad
Scott West 39 St. Peter 21
St. Peter 45 Blue Earth Area 22
St. Peter 72 Saint Clair-Mankato Loyola 11

Two Rivers Tri
Apple Valley 67 Edina 9
Apple Valley 74 Two Rivers 0

Walker Wolf Pack Invitational
1 Thief River Falls 211.5
2 Rock Ridge 194.0
3 Deer River 163.0
4 Blackduck Cass Lake-Bena 124.5
5 Staples-Motley 89.5
6 Proctor-Hermantown 83.0
7 Walker Hackensack Ackley Nevis 78.0
8 Fosston-Bagley 77.0
9 Crosby Ironton 39.0
10 Nashwauk-Keewatin/Greenway 26.0

White Bear Lake Quad
Stillwater 59 Cambridge-Isanti 14
Cambridge-Isanti 76 White Bear Lake Area 6
Cambridge-Isanti 56 Park 17
Stillwater 58 White Bear Lake Area 15
Stillwater 59 Park 9

Windom-Mountain Lake Tri
Adrian Area 48 Windom-Mountain Lake 24
Jackson County Central 60 Adrian Area 12