High School Results – Friday, January 7, 2022

Fairmont/Martin County West 72 Fulda-Murray Cty Central 3
Hutchinson 72 Rockford 4
Kenyon-Wanamingo 78 Wabasha-Kellogg 0
MAHACA 57 Sauk Centre-Melrose 18
New Ulm Area 63 Springfield 14
St. Thomas Academy 49 Wabasha-Kellogg 12

Albert Lea Tri
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 66 Rochester Century 12
Albert Lea Area 72 Rochester Century 10
Albert Lea Area 60 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 15

BBE Invite
1 Becker 236.5
2 Belgrade-Brooten-Elrosa 232.0
3 Eden Valley-Watkins 112.0
4 Ottertail Central Bulldogs 93.0
5 Frazee 72.0
6 Quad County 68.5

Bismarck Rotary Tournament
After Day 1
1 Rapid City Stevens 182.5
2 Sidney 154.0
3 Bismarck High School 147.5
4 Watertown 143.5
5 Minot 131.0
6 Bismarck Century 114.0
7 Bismarck St. Mary’s 99.0
8 West Fargo Sheyenne 95.0
9 Valley City 92.0
10 Aberdeen Central 90.0
11 Glasgow 82.0
12 Fargo Davies 79.0
13 Bismarck Legacy 73.0
13 Dickinson 73.0
15 Rapid City Central 66.5
16 Carrington 63.0
17 Williston 57.0
18 Grand Forks Central 52.0
19 Fargo North 46.0
20 West Fargo 45.0
21 Devils Lake 38.0
22 Breckenridge/Wahpeton 37.0
23 Mandan 31.0
24 Watford City 26.5
25 Moorhead 21.0
26 Grand Forks Red River 16.0
27 Beulah-Hazen 11.0
27 Turtle Mountain 11.0
29 Fargo South 6.0

Central Cass Letterman’s Tournament
After Day 1
1 South Border 119.0
2 Lisbon 112.5
3 New York Mills 89.0
4 Pembina County North 86.0
5 Bishop Ryan 78.0
6 Dilworth-Glyndon-Felton 74.0
7 Northern Lights 70.0
8 Hillsboro-Central Valley 58.0
9 Grafton 56.0
10 Central Cass 54.0
10 Ellendale-Edgeley-Kulm 54.0
12 Deslacs-Burlington 52.0
13 Oakes 51.0
14 Fertile-Beltrami 49.5
15 LaMoure 49.0
16 Harvey-Wells County 42.0
17 Webster Area 41.5
18 Kindred 32.0
19 Barnesville 31.5
20 Britton-Hecla 24.0
20 Napoleon 24.0
22 Larimore 14.0
23 May-Port-CG 4.0
23 Northern Lights JV 4.0
25 Northwood 0.0
25 Rugby 0.0
25 Velva 0.0

Cheesehead Invitational
After Day 1
1 Simley 240.5
2 Southeast Polk 217.0
3 Lockport 204.5
4 Hillsboro 181.0
5 Millard South 170.0
6 Joliet Catholic 159.5
7 Kasson-Mantorville 154.0
8 Amery 146.0
9 Kaukauna High School 143.5
10 Casteel 138.0
11 Arrowhead Union 126.5
12 Aquinas 107.0
13 Fennimore 104.0
14 Wisconsin Rapids 100.0
15 Hudson 96.0
15 Stoughton 96.0
15 Yorkville Christian 96.0
18 Mukwonago 91.5
19 Aurora Christian 90.0
20 Edwardsville 88.0
21 Smithville 87.0
22 Waterford 70.5
23 Wrightstown 66.0
24 Freedom 59.0
25 Pewaukee 54.0
26 Montini Catholic 45.5
27 Warren Township High School 32.0
28 Neuqua Valley 4.0

The Clash XIX Duals
January 7-8
Day 1 – Bracket A
Quarterfinals
Waverly – Shell Rock defeated Ellsworth 66-9
Owatonna defeated Holmen 41-33
Apple Valley defeated Dover Eyota 48-26
Washington defeated GET-Melrose/Mindoro 41-27
Semifinals
Waverly – Shell Rock defeated Owatonna 61-6
Apple Valley defeated Washington 46-29
Consolation Semifinals
Holmen defeated Ellsworth 60-16
Dover Eyota defeated GET-Melrose/Mindoro 43-31
1st Place Match
Waverly – Shell Rock defeated Apple Valley 49-18
3rd Place Match
Owatonna defeated Washington 42-27
5th Place Match
Holmen defeated Dover Eyota 50-23
7th Place Match
Ellsworth defeated GET-Melrose/Mindoro 48-30
Day 1 – Bracket B
Quarterfinals
Liberty received a Bye
Jackson County Central defeated Bolivar 48-15
Shakopee defeated Huntley 55-18
Staley defeated Northfield 36-33
Semifinals
Jackson County Central defeated Liberty 38-22
Staley defeated Shakopee 31-25
Consolation Semifinals
Bolivar received a Bye
Northfield defeated Huntley 51-22
1st Place Match
Jackson County Central defeated Staley 49-15
3rd Place Match
Shakopee defeated Liberty 36-33
5th Place Match
Northfield defeated Bolivar 36-30
7th Place Match
Huntley received a Bye
Day 1 – Bracket C
Quarterfinals
Saint Michael Albertville received a Bye
Hersey defeated North Scott 31-26
Anoka defeated Klein 48-23
Ankeny Centennial defeated Glenbard North 42-25
Semifinals
Saint Michael Albertville defeated Hersey 61-9
Anoka defeated Ankeny Centennial 41-16
Consolation Semifinals
North Scott received a Bye
Glenbard North defeated Klein 36-29
1st Place Match
Saint Michael Albertville defeated Anoka 52-15
3rd Place Match
Hersey defeated Ankeny Centennial 33-23
5th Place Match
North Scott defeated Glenbard North 46-30
7th Place Match
Klein received a Bye
Day 1 – Bracket D
Quarterfinals
Vacaville defeated Stewartville 66-9
Thompson defeated New Prague 48-15
Marshfield defeated Wayzata 51-21
Bettendorf defeated Rochester Mayo 52-24
Semifinals
Vacaville defeated Thompson 48-16
Bettendorf defeated Marshfield 38-35
Consolation Semifinals
New Prague defeated Stewartville 54-18
Wayzata defeated Rochester Mayo 34-28
1st Place Match
Vacaville defeated Bettendorf 48-18
3rd Place Match
Marshfield defeated Thompson 35-28
5th Place Match
New Prague defeated Wayzata 43-27
7th Place Match
Rochester Mayo defeated Stewartville 40-25

Eastview Quad
Eastview 52 Lakeville North 26
Eastview 68 Eagan 11
Farmington 58 Eagan 18
Farmington 43 Lakeville North 32

Little Falls Tri
Aitkin 34 Little Falls 30
Annand-M Lk Lightning 51 Little Falls 10

Mahnomen Duals
Crookston 57 Wadena-Deer Creek 18
Mahnomen-Waubun 48 Wadena-Deer Creek 30
Pelican Rapids 42 Wadena-Deer Creek 21

Osakis Silverstreaks Duals
LPGE-Browerville 40 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 30
Kimball Area 56 Osakis 13
Pequot Lakes/Pine River-Backus 52 Canby 15
Kimball Area 50 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 19
Canby 47 Osakis 27
Pequot Lakes/Pine River-Backus 36 LPGE-Browerville 33
Kimball Area 31 Pequot Lakes/Pine River-Backus 30
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 45 Osakis 25
LPGE-Browerville 49 Canby 19

Pierz Tri
Milaca-Faith Christian 46 Rush City-Braham 31
Pierz 38 Milaca-Faith Christian 34
Pierz 52 Rush City-Braham 18