High School Results – Saturday, January 8, 2022

Hutchinson 40 Annand-M Lk Lightning 39

BCCA Invite
1 Monticello 221.5
2 Park Center 117.0
3 Fridley 90.0
4 Champlin Park 81.0
5 Minneapolis Patrick Henry 79.0
6 St. Paul Central 55.5
7 Minneapolis Washburn 45.0
8 Brooklyn Center-Concordia Acad 42.0
9 Minneapolis Roosevelt 20.0

BHVPP Invitational
1 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 156.5
2 Park Rapids Area 126.5
3 Sauk Centre/Melrose 83.5
4 Pelican Rapids 77.0
5 Crosby-Ironton 46.0
6 Roseau 18.0

Bismarck Rotary Tournament
January 7-8
1 Watertown 205.5
2 Rapid City Stevens 203.5
3 Sidney 187.0
4 Bismarck High School 172.5
5 Minot 152.0
6 Bismarck Century 135.0
7 Valley City 133.0
8 West Fargo Sheyenne 120.0
9 Aberdeen Central 109.0
10 Glasgow 107.0
11 Bismarck St. Mary’s 106.0
12 Bismarck Legacy 105.0
13 Fargo Davies 91.0
14 Rapid City Central 83.5
15 Dickinson 80.0
16 Williston 71.0
17 Carrington 70.0
18 Fargo North 57.0
18 Grand Forks Central 57.0
20 West Fargo 51.0
21 Devils Lake 43.0
21 Mandan 43.0
23 Breckenridge/Wahpeton 40.0
24 Watford City 26.5
25 Moorhead 22.0
26 Grand Forks Red River 16.0
27 Beulah-Hazen 13.0
28 Turtle Mountain 11.0
29 Fargo South 6.0

Bluejacket Invite
1 St. Peter 157.0
2 Brainerd 125.5
3 Cambridge-Isanti 123.5
4 St. Francis 116.0
5 Elk River 103.0
6 Two Rivers 63.0
7 Mahtomedi 58.0
8 Cameron 49.0

Cannon Falls Invitational
1 Byron 161.0
2 Cannon Falls 160.0
3 Rosemount 140.0
4 Austin 115.5
5 Woodbury 90.0
6 Rochester Century 77.5
7 St. Agnes 70.0
8 Pine Island 69.5
9 St. Croix Lutheran 56.0
10 Wabasha-Kellogg 47.0
11 Rochester John Marshall 41.0
12 St. Paul Johnson 40.5
13 Winona-Winona Cotter 0.0

Central Cass Lettermen’s
January 7-8
1 Lisbon 238.0
2 South Border 226.5
3 Pembina County North 152.0
4 New York Mills 150.5
5 Northern Lights 131.0
6 Dilworth-Glyndon-Felton 127.5
7 Bishop Ryan 126.0
8 Central Cass 106.0
9 Ellendale-Edgeley-Kulm 101.0
10 Grafton 97.0
11 Hillsboro-Central Valley 96.0
12 Oakes 91.0
13 Fertile-Beltrami 90.5
14 LaMoure 85.0
15 Webster Area 76.5
16 Deslacs-Burlington 74.0
17 Harvey-Wells County 68.0
18 Kindred 67.5
19 Barnesville 51.5
20 Larimore 44.0
21 Napoleon 43.0
22 Britton-Hecla 31.0
23 May-Port-CG 4.0
23 Northern Lights JV 4.0
25 Northwood 3.0
26 Rugby 0.0
26 Velva 0.0

Cheesehead Invitational
January 7-8
1 Simley 642.5
2 Southeast Polk 600.0
3 Millard South 527.0
4 Lockport 523.5
5 Kasson-Mantorville 505.0
6 Kaukauna High School 454.0
7 Joliet Catholic 422.5
8 Amery 409.5
9 Hillsboro 397.0
10 Casteel 382.0
11 Arrowhead Union 375.0
12 Stoughton 276.5
13 Wisconsin Rapids 276.0
14 Aquinas 266.5
15 Fennimore 245.0
16 Yorkville Christian 236.0
17 Edwardsville 232.5
18 Mukwonago 229.5
19 Smithville 224.0
20 Hudson 220.0
21 Aurora Christian 202.5
22 Waterford 182.5
23 Freedom 157.0
24 Pewaukee 129.5
25 Montini Catholic 103.0
26 Wrightstown 80.0
27 Warren Township High School 75.0
28 Neuqua Valley 22.0

The Clash XIX Duals
January 7-8
Day 2 – 1st Bracket
1st: Saint Michael Albertville
2nd: Vacaville
3rd: Waverly – Shell Rock
4th: Jackson County Central
Round 1
Vacaville defeated Waverly – Shell Rock 33-29
Saint Michael Albertville defeated Jackson County Central 45-18
Round 2
Saint Michael Albertville defeated Waverly – Shell Rock 34-23
Vacaville defeated Jackson County Central 39-22
Round 3
Waverly – Shell Rock defeated Jackson County Central 35-28
Saint Michael Albertville defeated Vacaville 35-30
Day 2 – 2nd Bracket
5th: Staley
6th: Bettendorf
7th: Anoka
8th: Apple Valley
Round 1
Bettendorf defeated Apple Valley 37-34
Staley defeated Anoka 39-31
Round 2
Anoka defeated Apple Valley 42-26
Staley defeated Bettendorf 38-36
Round 3
Apple Valley defeated Staley 31-30
Bettendorf defeated Anoka 41-30
Day 2 – 3rd Bracket
9th: Marshfield
10th: Shakopee
11th: Hersey
12th: Owatonna
Round 1
Marshfield defeated Owatonna 43-23
Shakopee defeated Hersey 45-27
Round 2
Hersey defeated Owatonna 36-31
Marshfield defeated Shakopee 40-34
Round 3
Shakopee defeated Owatonna 53-24
Marshfield defeated Hersey 42-30
Day 2 – 4th Bracket
13th: Liberty
14th: Thompson
15th: Washington
16th: Ankeny Centennial
Round 1
Thompson defeated Washington 44-19
Liberty defeated Ankeny Centennial 43-20
Round 2
Washington defeated Ankeny Centennial 37-34
Liberty defeated Thompson 36-24
Round 3
Liberty defeated Washington 42-18
Thompson defeated Ankeny Centennial 50-13
Day 2 – 5th Bracket
17th: Northfield
18th: Holmen
19th: North Scott
20th: New Prague
Round 1
Holmen defeated New Prague 41-26
Northfield defeated North Scott 41-29
Round 2
Holmen defeated North Scott 41-25
Northfield defeated New Prague 35-33
Round 3
Northfield defeated Holmen 36-24
North Scott defeated New Prague 37-28
Day 2 – 6th Bracket
21st: Wayzata
22nd: Glenbard North
23rd: Dover Eyota
24th: Bolivar
Round 1
Wayzata defeated Dover Eyota 37-28
Bolivar defeated Glenbard North 41-33
Round 2
Glenbard North defeated Dover Eyota 51-30
Wayzata defeated Bolivar 35-24
Round 3
Dover Eyota defeated Bolivar 43-29
Wayzata defeated Glenbard North 39-33
Day 2 – 7th Bracket
25th: Huntley
26th: Rochester Mayo
27th: Klein
28th: Ellsworth
29th: GET-Melrose/Mindoro
30th: Stewartville
Quarterfinals
Ellsworth received a Bye
Huntley defeated Stewartville 44-28
Klein defeated GET-Melrose/Mindoro 45-23
Rochester Mayo received a Bye
Semifinals
Huntley defeated Ellsworth 40-36
Rochester Mayo defeated Klein 36-30
25th Place Match
Huntley defeated Rochester Mayo 36-34
27th Place Match
Klein defeated Ellsworth 41-32
29th Place Match
GET-Melrose/Mindoro defeated Stewartville 51-23

Eden Prairie/Waconia Duals
Pool B Results
Round 1
Big Lake defeated Eden Prairie 66-9
Lake City defeated Perham 39-36
Round 2
Big Lake defeated Perham 50-30
Lake City defeated Eden Prairie 60-12
Round 3
Big Lake defeated Lake City 54-21
Perham defeated Eden Prairie 59-15
Pool C Results
Round 1
Willmar defeated Mound-Westonka 60-17
Albert Lea Area defeated Blaine 45-25
Round 2
Willmar defeated Blaine 55-12
Albert Lea Area defeated Mound-Westonka 51-25
Round 3
Albert Lea Area defeated Willmar 37-27
Mound-Westonka defeated Blaine 39-36
GOLD Results
Round 1
Scott West defeated Perham 49-20
Waconia defeated Albert Lea Area 40-29
Big Lake defeated Willmar 43-25
Round 2
Scott West defeated Willmar 37-29
Big Lake defeated Waconia 39-30
Albert Lea Area defeated Perham 44-31
SILVER Results
Round 1
Blaine defeated Osseo 54-24
Mound-Westonka defeated Eden Prairie 42-33
Lake City defeated Blue Earth Area 36-35
Round 2
Lake City defeated Blaine 45-34
Mound-Westonka defeated Osseo 34-25
Blue Earth Area defeated Eden Prairie 72-10

Farmington Koda Classic Tri
Prior Lake 43 Westfield 15
Farmington 51 Westfield 25
Farmington 40 Prior Lake 24

Flanagan Invitational
1 Creston 214.0
2 Crestwood, Cresco 203.5
3 Chatfield 159.0
4 Caledonia-Houston 138.0
5 Decorah 91.5
6 Mason City 86.0
7 North Fayette Valley 74.0
8 Waukon 45.5

Gerry Bakke Memorial Invite
1 Marshall 160.5
2 New Ulm Area 152.0
3 Medford 139.0
4 Buffalo 126.5
5 New London-Spicer 118.5
6 Staples Motley 82.5
7 Centennial 57.0
8 Chaska-Chan 56.0
9 Delano, 43.0
10 Orono 39.0

Hopkins Paul Bengtson Tournament
1 Park 196.5
2 Edina 156.0
3 Pine City-Hinckley-Finlayson 145.0
3 Springfield 145.0
5 Minneapolis South 102.5
6 St. Paul Washington Technology Magnet 91.0
7 Hopkins 62.0
8 BOLD 61.5
9 Minneapolis Southwest 26.0
10 Columbia Heights 17.0

Jesse James Invitational
1 Chamberlain 153.0
2 Elk Point-Jefferson 129.0
3 Tri-Valley 128.0
4 Beresford/Alcester-Hudson 105.0
5 Groton Area 101.0
6 Flandreau 94.0
7 Lennox 75.0
8 Garretson 67.0
9 Marion/Freeman/Freeman Academy/Canistota/Menno 56.0
10 Luverne 32.0
11 Viborg-Hurley 5.0

Milbank Big Stone Therapies Duals
Benson Results
Milbank defeated Benson 39-36
Benson defeated Sioux Falls Washington 51-23
Benson defeated Sioux Falls Jefferson 60-23
Harrisburg defeated Benson 63-15
Border West Results
Border West defeated Sioux Falls Washington 49-30
Harrisburg defeated Border West 61-15
Border West defeated Milbank 44-34
Sioux Falls Jefferson 61 Border West 15
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United Results
Harrisburg defeated Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 48-22
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United defeated Milbank 54-21
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United defeated Sioux Falls Washington 65-12
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United defeated Sioux Falls Jefferson 60-18
MAHACA Results
MAHACA defeated Sioux Falls Jefferson 63-18
Harrisburg defeated MAHACA 41-28
MAHACA defeated Milbank 57-24
MAHACA defeated Sioux Falls Washington 66-18

Minnewaska Laker Invite
1 Pequot Lks-Pine River-B 250.0
2 Minnewaska Area 229.0
3 Alexandria Area 138.5
4 Badger-GB-MR 95.0
5 Redwood Valley 94.0
6 Red Rock Central 90.0

Mora Invite
1 Mora 241.0
2 Aitkin 192.0
3 Albany 122.0
3 Sartell-Saint Stephen 122.0
5 Andover 115.0
6 Mille Lacs 93.5
7 Rush City Braham 78.0
8 Chisago Lakes 61.0
9 Nashwauk-Keewatin/Greenway 33.0
10 Spectrum 20.0

New Richmond Invitational
1 New Richmond 276.0
2 Spooner/Webster 231.0
3 Burnsville 224.0
4 Osceola 192.5
5 Somerset 168.5
6 Spring Valley/Elmw. 147.0
7 Rice Lake 129.0
8 Clear Lake 86.5
9 Athens 55.0
10 Trinity School at River Ridge 0.0

NYA Central Invitational
1 Maple River/USC 204.5
2 Waseca 137.5
3 Pipestone 113.0
3 WEM-JWP 113.0
5 Robbinsdale Armstrong 89.0
6 Norwood Young America 78.0
7 St. Clair/Loyola 70.5
8 All Saints HS 7.0

Ogilvie Lion Invitational
1 Glencoe-Lester Prairie 177.0
2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 169.0
3 Blackduck-Cass Lake-Bena 144.0
4 Ogilvie 132.0
4 Osakis 132.0
6 Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 100.0
7 Unity 76.5
8 North Branch 73.0

Royalton Duals
Royalton/Upsala 71 Fosston/Bagley 6
Royalton/Upsala 41 LPGE-Browerville 31
Little Falls 46 Minnetonka 31
Royalton/Upsala 65 Little Falls 15
LPGE-Browerville 34 Kimball Area 28
Kimball Area 74 Fosston/Bagley 0
Kimball Area 60 Minnetonka 12
Kimball Area 50 Little Falls 19
Royalton/Upsala 60 Minnetonka 16
LPGE-Browerville 60 Fosston/Bagley 6
Little Falls 51 Fosston/Bagley 15
LPGE-Browerville 58 Minnetonka 13

Sheldon Orab Duals
Round 1
Sheldon/South O’Brien defeated Sioux Central 65-18.
Tracy-Milroy-Balaton defeated Estherville Lincoln Central 60-21.
Round 2
Sioux Center defeated Sheldon/South O’Brien 42-36.
Tracy-Milroy-Balaton defeated Western Christian 69-11.
Round 3
Sheldon/South O’Brien defeated Estherville Lincoln Central 36-34.
Tracy-Milroy-Balaton defeated Sioux Center 56-21.
Round 4
Tracy-Milroy-Balaton defeated Sheldon/South O’Brien 63-18.
Sioux Center defeated Sioux Central 49-18.
Round 5
Sheldon/South O’Brien defeated Western Christian 60-8.
Sioux Center defeated Estherville Lincoln Central 39-35.
Tracy-Milroy-Balaton defeated Sioux Central 72-12.

St. Paul Harding Duals
Hastings 73 Lakeville South 4
Hastings 38 Goodhue 31
Hastings 69 St. Paul Harding 10
Hastings 72 Minneapolis Edison 6
Goodhue 59 South St. Paul 12
South St. Paul 69 Lakeville South 12
South St. Paul 75 St. Paul Harding 6
South St. Paul 66 Minneapolis Edison 18
Goodhue 66 Lakeville South 6
Lakeville South 42 Minneapolis Edison 27
Lakeville South 48 St. Paul Harding 17
St. Paul Harding 45 Minneapolis Edison 18
Goodhue 84 St. Paul Harding 0

Superior Spartan Classic
1 Grand Rapids 167.0
2 Northwestern 140.0
3 Rock Ridge 111.0
4 Ashland 73.0
5 Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren 67.0
6 Eau Claire Memorial 63.0
7 Proctor 55.0
8 Chetek-Weyerhaeuser 49.0
9 Ladysmith 46.0
10 Superior 40.0
11 Chequamegon 32.0
11 East Ridge 32.0
13 Shell Lake 29.0
14 Cloquet 21.0
15 Bayfield 0.0

Tartan Triangular
Lakeville North 33 Tartan 24
Lakeville North 42 Irondale 30
Irondale 42 Tartan 31

TCU Invite
1 Fairmont-Martin County West 138.0
2 Sibley East 126.5
3 Tri-City United 111.5
4 Mankato East 73.0
5 Lake Crystal Wellcome Memorial Area 68.0
6 LeSueur-Henderson 51.0

Tom Keating Invitational
1 Dassel-Cokato-Litchfield 176.0
2 Princeton 168.0
3 Foley 166.0
4 Totino-Grace 126.5
5 Saint Cloud Tech 118.0
6 Detroit Lakes 114.0
7 Forest Lake 93.0
7 Milaca-Faith Christian 93.0
9 Canby 92.0
10 Sauk Rapids-Rice 70.0
11 Rogers 66.0

Wabasso Duals
Atwater-Cosmos-Grove City 57 Wabasso 18
Atwater-Cosmos-Grove City 48 Adrian 18
Zumbrota-Mazeppa 37 Atwater-Cosmos-Grove City 33
Minneota 53 Adrian Area 18
Zumbrota-Mazeppa 37 Minneota 24
Atwater-Cosmos-Grove City 42 Minneota 31
Zumbrota-Mazeppa 72 Wabasso 6