Ogilvie Lion Invitational

Ogilvie Lion Invitational
1 Glencoe-Lester Prairie 177.0
2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 169.0
3 Blackduck-Cass Lake-Bena 144.0
4 Ogilvie 132.0
4 Osakis 132.0
6 Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 100.0
7 Unity 76.5
8 North Branch 73.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Trey Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Reggie George of Osakis
3rd Place – Brody Mistic of Blackduck-Cass Lake-Bena
4th Place – Brayden Linsmeier of Glencoe-Lester Prairie
5th Place – Beau Hudoba of Ogilvie
6th Place – Lucas Fradette of Ogilvie
1st Trey Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 19-0, 8th. over Reggie George (Osakis) 16-3, Fr. (Fall 4:50)
3rd Brody Mistic (Blackduck-Cass Lake-Bena) 10-10, 8th. over Brayden Linsmeier (Glencoe-Lester Prairie) 4-10, 7th. (Dec 9-6)
5th Beau Hudoba (Ogilvie) 16-6, So. over Lucas Fradette (Ogilvie) 1-3, 8th. (Fall 2:14)

113
1st Place – Donovan Schmid of Blackduck-Cass Lake-Bena
2nd Place – Deegan Birkaker of Ogilvie
3rd Place – Brody Ruschmeier of Glencoe-Lester Prairie
4th Place – Simon Jacobson of Osakis
Round 1
Donovan Schmid (Blackduck-Cass Lake-Bena) 17-0, So. over Simon Jacobson (Osakis) 4-14, 8th. (Fall 0:59)
Deegan Birkaker (Ogilvie) 17-3, Fr. over Brody Ruschmeier (Glencoe-Lester Prairie) 10-8, 8th. (Dec 7-0)
Round 2
Donovan Schmid (Blackduck-Cass Lake-Bena) 17-0, So. over Brody Ruschmeier (Glencoe-Lester Prairie) 10-8, 8th. (Fall 1:07)
Deegan Birkaker (Ogilvie) 17-3, Fr. over Simon Jacobson (Osakis) 4-14, 8th. (Fall 1:44)
Round 3
Donovan Schmid (Blackduck-Cass Lake-Bena) 17-0, So. over Deegan Birkaker (Ogilvie) 17-3, Fr. (MD 16-2)
Brody Ruschmeier (Glencoe-Lester Prairie) 10-8, 8th. over Simon Jacobson (Osakis) 4-14, 8th. (Fall 0:33)

120
1st Place – Jacob Taplin of Osakis
2nd Place – Noah Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Jackson Wischnack of Glencoe-Lester Prairie
4th Place – Brody Smith of Ogilvie
5th Place – Sawyer Stroeing of Blackduck-Cass Lake-Bena
1st Jacob Taplin (Osakis) 14-4, So. over Noah Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 11-6, Jr. (Dec 6-4)
3rd Jackson Wischnack (Glencoe-Lester Prairie) 3-8, 8th. over Brody Smith (Ogilvie) 7-12, 8th. (Fall 4:11)
5th Sawyer Stroeing (Blackduck-Cass Lake-Bena) 3-11, 8th. over () , . (Bye)

126
1st Place – Dawson Mcgee of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
2nd Place – Eli Sharbono of Blackduck-Cass Lake-Bena
3rd Place – Dylan Bargmann of Glencoe-Lester Prairie
4th Place – Christian Nathe of Osakis
5th Place – Talon Baker of Ogilvie
1st Dawson Mcgee (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 14-3, Jr. over Eli Sharbono (Blackduck-Cass Lake-Bena) 14-4, Sr. (Dec 6-1)
3rd Dylan Bargmann (Glencoe-Lester Prairie) 6-5, 8th. over Christian Nathe (Osakis) 7-9, 8th. (Fall 2:57)
5th Talon Baker (Ogilvie) 2-10, Fr. over () , . (Bye)

132
1st Place – Callen Whitney of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
2nd Place – Kaden Felde of Ogilvie
3rd Place – Kyle Hagen of Glencoe-Lester Prairie
4th Place – Jeremiah Moose of Blackduck-Cass Lake-Bena
5th Place – Ryan Sholtz of Ogilvie
6th Place – Lukas Duchene of Osakis
1st Callen Whitney (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 9-5, Fr. over Kaden Felde (Ogilvie) 11-10, 8th. (Fall 1:38)
3rd Kyle Hagen (Glencoe-Lester Prairie) 5-9, Sr. over Jeremiah Moose (Blackduck-Cass Lake-Bena) 3-3, Jr. (Fall 3:53)
5th Ryan Sholtz (Ogilvie) 1-2, So. over Lukas Duchene (Osakis) 0-8, Fr. (Fall 4:58)

138
1st Place – Christian Pater of Blackduck-Cass Lake-Bena
2nd Place – Jack Ross of Unity
3rd Place – Michael Thao of North Branch
4th Place – Hayden Bolling of Ogilvie
5th Place – Miguel Arandia of Glencoe-Lester Prairie
6th Place – Joseph Krenz of North Branch
1st Christian Pater (Blackduck-Cass Lake-Bena) 12-1, Sr. over Jack Ross (Unity) 3-1, Fr. (Fall 0:54)
3rd Michael Thao (North Branch) 4-8, Jr. over Hayden Bolling (Ogilvie) 6-13, So. (Dec 5-2)
5th Miguel Arandia (Glencoe-Lester Prairie) 3-9, So. over Joseph Krenz (North Branch) 0-3, . (Fall 2:59)

145
1st Place – Jett Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Carter Pater of Blackduck-Cass Lake-Bena
3rd Place – Gaven Cimbura of Osakis
4th Place – Dawson Varpness of Glencoe-Lester Prairie
5th Place – Mason Schilling of Glencoe-Lester Prairie
6th Place – David Whitlock of Unity
1st Jett Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 13-7, Fr. over Carter Pater (Blackduck-Cass Lake-Bena) 14-7, So. (Dec 6-2)
3rd Gaven Cimbura (Osakis) 11-9, So. over Dawson Varpness (Glencoe-Lester Prairie) 4-11, Jr. (Dec 2-0)
5th Mason Schilling (Glencoe-Lester Prairie) 2-2, Fr. over David Whitlock (Unity) 9-7, Jr. (Fall 3:55)

152
1st Place – Carter Ruschmeier of Glencoe-Lester Prairie
2nd Place – Kale Drevlow of Osakis
3rd Place – Shayne Swedberg of Blackduck-Cass Lake-Bena
4th Place – Ely Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Connor Meyer of Glencoe-Lester Prairie
6th Place – Luke Froehlich of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st Carter Ruschmeier (Glencoe-Lester Prairie) 10-3, Sr. over Kale Drevlow (Osakis) 13-4, Jr. (MD 14-4)
3rd Shayne Swedberg (Blackduck-Cass Lake-Bena) 3-3, Jr. over Ely Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 13-9, Sr. (Dec 5-3)
5th Connor Meyer (Glencoe-Lester Prairie) 2-2, So. over Luke Froehlich (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 0-3, . (Dec 3-2)

160
1st Place – Coy Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Brandt Bombard of North Branch
3rd Place – Rhett Hudoba of Ogilvie
4th Place – Carsten Jacobson of Osakis
5th Place – Isaah Holden of Unity
6th Place – Payden Yeats of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
1st Coy Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 18-2, Sr. over Brandt Bombard (North Branch) 11-2, Sr. (Dec 3-2)
3rd Rhett Hudoba (Ogilvie) 18-5, Sr. over Carsten Jacobson (Osakis) 9-8, Sr. (Dec 11-6)
5th Isaah Holden (Unity) 12-9, Sr. over Payden Yeats (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 4-12, Fr. (Fall 3:47)

170
1st Place – Ashton LaBelle of North Branch
2nd Place – Keegan Lemke of Glencoe-Lester Prairie
3rd Place – Ficher Smith of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
4th Place – Tyson Hagedon of Osakis
5th Place – Gavin Holden of Unity
6th Place – Devin Hufstedler of Ogilvie
1st Ashton LaBelle (North Branch) 10-1, Sr. over Keegan Lemke (Glencoe-Lester Prairie) 14-5, Sr. (Dec 10-5)
3rd Ficher Smith (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 12-6, Jr. over Tyson Hagedon (Osakis) 5-4, Jr. (Dec 5-1)
5th Gavin Holden (Unity) 8-7, So. over Devin Hufstedler (Ogilvie) 6-7, Fr. (Fall 1:31)

182
1st Place – Jack Cacka of Glencoe-Lester Prairie
2nd Place – Owen Kidrowski of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Kaleb Helberg of Osakis
4th Place – Dane Petersen of Glencoe-Lester Prairie
5th Place – Lucas Nelson of North Branch
6th Place – Gage Dunn of Blackduck-Cass Lake-Bena
1st Jack Cacka (Glencoe-Lester Prairie) 4-3, Fr. over Owen Kidrowski (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 5-9, So. (Dec 7-4)
3rd Kaleb Helberg (Osakis) 4-4, Fr. over Dane Petersen (Glencoe-Lester Prairie) 2-2, Jr. (Fall 0:44)
5th Lucas Nelson (North Branch) 4-11, Sr. over Gage Dunn (Blackduck-Cass Lake-Bena) 8-10, Sr. (Inj. 0:00)

195
1st Place – Aaron Higgins of Glencoe-Lester Prairie
2nd Place – Owen Heins of Ogilvie
3rd Place – Masyn Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Joe Hed of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
5th Place – Alex Holden of Unity
6th Place – Jonathan Robotti of North Branch
1st Aaron Higgins (Glencoe-Lester Prairie) 15-5, Jr. over Owen Heins (Ogilvie) 7-3, So. (Fall 5:14)
3rd Masyn Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 13-7, Jr. over Joe Hed (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 2-3, So. (Fall 0:45)
5th Alex Holden (Unity) 9-8, Fr. over Jonathan Robotti (North Branch) 1-10, Jr. (Inj. 0:00)

220
1st Place – Landen Halvorson of Ogilvie
2nd Place – Tyreese Goodman of Blackduck-Cass Lake-Bena
3rd Place – Nathan Keiser of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
4th Place – Collin Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Dylan Hedren of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
1st Landen Halvorson (Ogilvie) 17-3, Jr. over Tyreese Goodman (Blackduck-Cass Lake-Bena) 10-9, Jr. (Dec 4-2)
3rd Nathan Keiser (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 5-9, Jr. over Collin Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 3-8, So. (Dec 4-2)
5th Dylan Hedren (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 0-2, . over () , . (Bye)

285
1st Place – Mike Nelson of Unity
2nd Place – Jason Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Dylan Smith of Ogilvie
4th Place – Karson Gariepy of North Branch
5th Place – Dane Patten of Walker-Hackensack-Akeley-Nevis
6th Place – Moses Ochoa of North Branch
1st Mike Nelson (Unity) 20-1, Sr. over Jason Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 12-8, Jr. (Dec 7-4)
3rd Dylan Smith (Ogilvie) 14-8, So. over Karson Gariepy (North Branch) 4-7, Fr. (Fall 0:09)
5th Dane Patten (Walker-Hackensack-Akeley-Nevis) 3-6, So. over Moses Ochoa (North Branch) 0-3, . (Fall 1:20)