Tom Keating Invitational

Tom Keating Invitational
1 Dassel-Cokato-Litchfield 176.0
2 Princeton 168.0
3 Foley 166.0
4 Totino-Grace 126.5
5 Saint Cloud Tech 118.0
6 Detroit Lakes 114.0
7 Forest Lake 93.0
7 Milaca-Faith Christian 93.0
9 Canby 92.0
10 Sauk Rapids-Rice 70.0
11 Rogers 66.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Eli Greenman of Canby
2nd Place – Austin Herbst of Totino-Grace
3rd Place – Levi Thompson of Princeton
4th Place – Jack Hamak of Saint Cloud Tech
5th Place – Cullen Christenson of Forest Lake
6th Place – Aspen Blasko of Forest Lake
7th Place – Landon Bizal of Totino-Grace
1st Eli Greenman (Canby) 19-4, Fr. over Austin Herbst (Totino-Grace) 12-6, Fr. (SV-1 10-8)
3rd Levi Thompson (Princeton) 10-4, . over Jack Hamak (Saint Cloud Tech) 9-4, 8th. (Dec 4-0)
5th Cullen Christenson (Forest Lake) 7-6, 8th. over Aspen Blasko (Forest Lake) 4-5, So. (Dec 8-1)
7th Landon Bizal (Totino-Grace) 0-2, 8th. over () , . (Bye)

113
1st Place – Vance Barz of Sauk Rapids-Rice
2nd Place – Wyatt Wall of Foley
3rd Place – Jackson Refsnider of Totino-Grace
4th Place – Dayton Dale of Forest Lake
5th Place – Peyton Herbst of Totino-Grace
6th Place – Beau Somdahl of Detroit Lakes
7th Place – Logan Culbertson of Sauk Rapids-Rice
1st Vance Barz (Sauk Rapids-Rice) 19-1, So. over Wyatt Wall (Foley) 13-8, 8th. (Fall 2:46)
3rd Jackson Refsnider (Totino-Grace) 10-8, 8th. over Dayton Dale (Forest Lake) 1-2, So. (Dec 6-1)
5th Peyton Herbst (Totino-Grace) 2-1, 8th. over Beau Somdahl (Detroit Lakes) 4-10, 8th. (Fall 4:31)
7th Logan Culbertson (Sauk Rapids-Rice) 8-5, Sr. over () , . (Bye)

120
1st Place – Victor Franco of Dassel-Cokato-Litchfield
2nd Place – Sean O’Brien of Totino-Grace
3rd Place – Grant Marr of Forest Lake
4th Place – Navarro Kornwolf of Rogers
5th Place – Noah Ballweber of Princeton
6th Place – LeRoy LaCrosse of Detroit Lakes
7th Place – Austin Linder of Milaca-Faith Christian
8th Place – Brian Ramola of Rogers
1st Victor Franco (Dassel-Cokato-Litchfield) 19-2, Jr. over Sean O’Brien (Totino-Grace) 10-8, So. (TF-1.5 3:41 (18-1))
3rd Grant Marr (Forest Lake) 9-3, Fr. over Navarro Kornwolf (Rogers) 12-12, So. (TF-1.5 3:42 (17-1))
5th Noah Ballweber (Princeton) 8-4, Fr. over LeRoy LaCrosse (Detroit Lakes) 5-10, 1st. (Fall 0:20)
7th Austin Linder (Milaca-Faith Christian) 6-10, Jr. over Brian Ramola (Rogers) 1-3, Sr. (MD 16-6)

126
1st Place – Ethan Sylvester of Totino-Grace
2nd Place – Gabe Nelson of Dassel-Cokato-Litchfield
3rd Place – Cole Weber of Detroit Lakes
4th Place – Max Ricks of Rogers
5th Place – Jack Barz of Sauk Rapids-Rice
6th Place – Cayden Hansmeier of Foley
7th Place – Timothy Kohl of Princeton
8th Place – Parker Lang of Totino-Grace
1st Ethan Sylvester (Totino-Grace) 17-3, So. over Gabe Nelson (Dassel-Cokato-Litchfield) 12-8, Jr. (TF-1.5 2:00 (15-0))
3rd Cole Weber (Detroit Lakes) 10-2, Sr. over Max Ricks (Rogers) 14-5, Sr. (Inj. 0:00)
5th Jack Barz (Sauk Rapids-Rice) 8-8, 8th. over Cayden Hansmeier (Foley) 7-14, So. (Dec 3-2)
7th Timothy Kohl (Princeton) 3-6, So. over Parker Lang (Totino-Grace) 5-12, Sr. (MD 10-0)

132
1st Place – Brayden Ness of Sauk Rapids-Rice
2nd Place – Kyler Benson of Foley
3rd Place – James Kohl of Princeton
4th Place – Tanner Hugg of Saint Cloud Tech
5th Place – Zach Ruhl of Detroit Lakes
6th Place – Brodyrck Gravdal of Canby
7th Place – Chase Van Donsel of Milaca-Faith Christian
8th Place – Isaac Meyer of Totino-Grace
1st Brayden Ness (Sauk Rapids-Rice) 10-12, Sr. over Kyler Benson (Foley) 3-2, Jr. (Dec 7-5)
3rd James Kohl (Princeton) 9-5, Jr. over Tanner Hugg (Saint Cloud Tech) 6-8, 8th. (Dec 9-5)
5th Zach Ruhl (Detroit Lakes) 2-1, Jr. over Brodyrck Gravdal (Canby) 1-6, So. (MD 14-5)
7th Chase Van Donsel (Milaca-Faith Christian) 3-12, So. over Isaac Meyer (Totino-Grace) 1-3, So. (Dec 8-2)

138
1st Place – Tyler Wells of Princeton
2nd Place – Jaxon Kenning of Saint Cloud Tech
3rd Place – Devin Steinhaus of Dassel-Cokato-Litchfield
4th Place – Bradly Swiers of Detroit Lakes
5th Place – Evan Miller of Foley
6th Place – Chris Dietl of Rogers
7th Place – Jack Schoenborn of Milaca-Faith Christian
8th Place – Jimmy Morgan of Forest Lake
1st Tyler Wells (Princeton) 13-0, Jr. over Jaxon Kenning (Saint Cloud Tech) 14-2, So. (MD 19-6)
3rd Devin Steinhaus (Dassel-Cokato-Litchfield) 13-6, Sr. over Bradly Swiers (Detroit Lakes) 9-5, Sr. (Inj. 2:40)
5th Evan Miller (Foley) 14-6, Jr. over Chris Dietl (Rogers) 13-7, Sr. (Dec 5-0)
7th Jack Schoenborn (Milaca-Faith Christian) 12-6, Jr. over Jimmy Morgan (Forest Lake) 1-8, Jr. (Fall 1:38)

145
1st Place – Lane Fink of Canby
2nd Place – Ethan Ballweber of Princeton
3rd Place – Alex Jennisson of Foley
4th Place – Seth Noack of Milaca-Faith Christian
5th Place – Alex Temple of Totino-Grace
6th Place – Koda Nelson of Saint Cloud Tech
7th Place – Brock Swiers of Detroit Lakes
8th Place – Jake Decker of Dassel-Cokato-Litchfield
1st Lane Fink (Canby) 20-4, Jr. over Ethan Ballweber (Princeton) 13-1, Jr. (Dec 10-7)
3rd Alex Jennisson (Foley) 12-6, So. over Seth Noack (Milaca-Faith Christian) 6-11, Jr. (Fall 2:04)
5th Alex Temple (Totino-Grace) 10-9, Jr. over Koda Nelson (Saint Cloud Tech) 3-3, Jr. (Dec 2-1)
7th Brock Swiers (Detroit Lakes) 5-5, So. over Jake Decker (Dassel-Cokato-Litchfield) 0-3, So. (Fall 0:52)

152
1st Place – Ty Cassidy of Rogers
2nd Place – Parker Adkins of Princeton
3rd Place – Lincoln Fink of Canby
4th Place – Cole Rudnitski of Foley
5th Place – Shelby Fischer Lund of Dassel-Cokato-Litchfield
6th Place – Cade Okeson of Detroit Lakes
7th Place – Caleb Sahlstrom of Milaca-Faith Christian
8th Place – Noah Vanderbeek of Princeton
1st Ty Cassidy (Rogers) 14-9, Jr. over Parker Adkins (Princeton) 8-5, Jr. (Dec 6-2)
3rd Lincoln Fink (Canby) 18-4, Jr. over Cole Rudnitski (Foley) 10-7, Jr. (Dec 4-2)
5th Shelby Fischer Lund (Dassel-Cokato-Litchfield) 12-7, Jr. over Cade Okeson (Detroit Lakes) 10-7, Jr. (Dec 8-4)
7th Caleb Sahlstrom (Milaca-Faith Christian) 10-8, Jr. over Noah Vanderbeek (Princeton) 8-11, Jr. (Dec 8-7)

160
1st Place – Jude Link of Dassel-Cokato-Litchfield
2nd Place – Michael Loger of Totino-Grace
3rd Place – Will Schultz III of Princeton
4th Place – Dalton Vanderbeek of Princeton
5th Place – Jack Nord of Milaca-Faith Christian
6th Place – Trey Emmerich of Foley
7th Place – Zack Jennissen of Foley
8th Place – Trent Frerichs of Forest Lake
1st Jude Link (Dassel-Cokato-Litchfield) 18-1, Sr. over Michael Loger (Totino-Grace) 12-7, Sr. (MD 18-5)
3rd Will Schultz III (Princeton) 10-4, So. over Dalton Vanderbeek (Princeton) 11-4, So. (For.)
5th Jack Nord (Milaca-Faith Christian) 10-5, Jr. over Trey Emmerich (Foley) 10-8, So. (Dec 8-4)
7th Zack Jennissen (Foley) 9-7, Sr. over Trent Frerichs (Forest Lake) 5-11, Fr. (Dec 3-0)

170
1st Place – Cade Jackson of Detroit Lakes
2nd Place – Andy Johnson of Saint Cloud Tech
3rd Place – Sam Marx of Dassel-Cokato-Litchfield
4th Place – Chance Jones of Foley
5th Place – Riley Paetznick-Huhtala of Princeton
6th Place – Wyatt Harris of Foley
7th Place – Graham Doherty of Sauk Rapids-Rice
8th Place – Gage Narr of Milaca-Faith Christian
1st Cade Jackson (Detroit Lakes) 16-3, Jr. over Andy Johnson (Saint Cloud Tech) 13-4, Sr. (Fall 1:08)
3rd Sam Marx (Dassel-Cokato-Litchfield) 13-6, Sr. over Chance Jones (Foley) 11-7, Sr. (Fall 2:28)
5th Riley Paetznick-Huhtala (Princeton) 7-4, Jr. over Wyatt Harris (Foley) 6-3, Sr. (TF-1.5 2:56 (15-0))
7th Graham Doherty (Sauk Rapids-Rice) 7-14, Sr. over Gage Narr (Milaca-Faith Christian) 2-4, So. (Dec 7-0)

182
1st Place – Tate Link of Dassel-Cokato-Litchfield
2nd Place – Josiah Peterson of Foley
3rd Place – Cody Brott of Saint Cloud Tech
4th Place – Aiden Micholski of Foley
5th Place – Jack Hanson of Milaca-Faith Christian
6th Place – TJ Christensen of Dassel-Cokato-Litchfield
7th Place – Bryce Haubenschild of Princeton
8th Place – Cole Hamilton of Rogers
1st Tate Link (Dassel-Cokato-Litchfield) 15-4, Jr. over Josiah Peterson (Foley) 17-5, So. (MD 13-5)
3rd Cody Brott (Saint Cloud Tech) 11-3, Sr. over Aiden Micholski (Foley) 7-9, Jr. (Fall 2:02)
5th Jack Hanson (Milaca-Faith Christian) 11-6, So. over TJ Christensen (Dassel-Cokato-Litchfield) 4-3, So. (Dec 11-4)
7th Bryce Haubenschild (Princeton) 4-6, So. over Cole Hamilton (Rogers) 2-11, So. (Dec 9-8)

195
1st Place – Mark Rendl of Forest Lake
2nd Place – Kaden Olsen of Princeton
3rd Place – Hayden Hoernemann of Dassel-Cokato-Litchfield
4th Place – Parker Verhelst of Canby
5th Place – Isaiah Brown of Rogers
6th Place – Sutton Kenning of Saint Cloud Tech
7th Place – Colton Rothfork of Foley
8th Place – Andy Boettcher of Foley
1st Mark Rendl (Forest Lake) 12-4, So. over Kaden Olsen (Princeton) 10-2, Sr. (Dec 4-3)
3rd Hayden Hoernemann (Dassel-Cokato-Litchfield) 2-2, Sr. over Parker Verhelst (Canby) 11-10, Sr. (Dec 5-1)
5th Isaiah Brown (Rogers) 15-7, Sr. over Sutton Kenning (Saint Cloud Tech) 11-4, 8th. (Dec 10-4)
7th Colton Rothfork (Foley) 10-11, Sr. over Andy Boettcher (Foley) 4-11, Jr. (For.)

220
1st Place – Tucker Hugg of Saint Cloud Tech
2nd Place – Jacob Ehnert of Detroit Lakes
3rd Place – Colbee Zens of Milaca-Faith Christian
4th Place – Jordan Silvera of Forest Lake
5th Place – Garett Schuler of Foley
6th Place – Rafael Montejo-Cortez of Totino-Grace
7th Place – Ethan Lincoln-Montanari of Forest Lake
1st Tucker Hugg (Saint Cloud Tech) 13-2, Jr. over Jacob Ehnert (Detroit Lakes) 8-5, Sr. (MD 8-0)
3rd Colbee Zens (Milaca-Faith Christian) 11-6, Jr. over Jordan Silvera (Forest Lake) 9-9, Sr. (Dec 4-3)
5th Garett Schuler (Foley) 10-3, So. over Rafael Montejo-Cortez (Totino-Grace) 2-9, Jr. (Dec 12-10)
7th Ethan Lincoln-Montanari (Forest Lake) 0-2, Jr. over () , . (Bye)

285
1st Place – Elijah Novak of Foley
2nd Place – Logan Ash of Milaca-Faith Christian
3rd Place – Brendan Rokala of Dassel-Cokato-Litchfield
4th Place – Jeffery Moen of Detroit Lakes
5th Place – Gavin Noyes of Canby
6th Place – Colin McGeary of Forest Lake
7th Place – Owen Swedberg of Totino-Grace
8th Place – Evan Locke of Forest Lake
1st Elijah Novak (Foley) 24-0, Sr. over Logan Ash (Milaca-Faith Christian) 14-4, Jr. (Fall 1:12)
3rd Brendan Rokala (Dassel-Cokato-Litchfield) 10-6, Sr. over Jeffery Moen (Detroit Lakes) 8-5, Jr. (Dec 4-3)
5th Gavin Noyes (Canby) 11-9, So. over Colin McGeary (Forest Lake) 6-10, Sr. (Dec 4-2)
7th Owen Swedberg (Totino-Grace) 6-11, So. over Evan Locke (Forest Lake) 0-3, Jr. (Dec 7-3)