ISU Last Chance Open

2022 ISU Last Chance Open results. Sunday, February 20 at Ames, Iowa.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open Division – 125
1st Place – Richard Figueroa Ii of Arizona State
2nd Place – Caleb Fuessley of Iowa State
3rd Place – Davian Guanajuato of SIU Edwardsville
4th Place – Aime Mukiaz of Iowa State
Round 1
Davian Guanajuato (SIU Edwardsville) tech fall over Aime Mukiaz (Iowa State) (TF 18-2)
Richard Figueroa Ii (Arizona State) fall over Caleb Fuessley (Iowa State) (Fall 0:27)
Round 2
Richard Figueroa Ii (Arizona State) fall over Davian Guanajuato (SIU Edwardsville) (Fall 2:09)
Caleb Fuessley (Iowa State) medical forfeit over Aime Mukiaz (Iowa State) (MFF)
Round 3
Caleb Fuessley (Iowa State) tech fall over Davian Guanajuato (SIU Edwardsville) (TF 21-5)
Richard Figueroa Ii (Arizona State) medical forfeit over Aime Mukiaz (Iowa State) (MFF)

Open Division – 133
1st Place – Aaron Nagao of Minnesota
2nd Place – Corey Cabanban of Iowa State
3rd Place – Sam Hrabovsky of Iowa State
4th Place – Charles Matthews of Iowa
5th Place – Derrick Pendleton of Iowa State Wrestling Club
6th Place – Lou Fincher of Arizona State
1st Aaron Nagao (Minnesota) major decision over Corey Cabanban (Iowa State) (Maj 8-0)
3rd Sam Hrabovsky (Iowa State) tech fall over Charles Matthews (Iowa) (TF 16-0)
5th Derrick Pendleton (Iowa State Wrestling Club) medical forfeit over Lou Fincher (Arizona State) (MFF)

Open Division – 141
1st Place – Vance Vombaur of Minnesota
2nd Place – Drew Woodley of Iowa State
Round 1
Vance Vombaur (Minnesota) decision over Drew Woodley (Iowa State) (Dec 3-0)
Round 2
Vance Vombaur (Minnesota) decision over Drew Woodley (Iowa State) (Dec 8-2)
Round 3

Open Division – 149
1st Place – Caleb Rathjen of Iowa
2nd Place – Blaine Brenner of Minnesota
3rd Place – Drew Roberts of Minnesota
4th Place – Paniro Johnson of Unattached
5th Place – Tagen Jamison of Minnesota Storm
6th Place – Walter Franck of Iowa State Wrestling Club
1st Caleb Rathjen (Iowa) decision over Blaine Brenner (Minnesota) (Dec 11-5)
3rd Drew Roberts (Minnesota) decision over Paniro Johnson (Unattached) (Dec 6-2)
5th Tagen Jamison (Minnesota Storm) fall over Walter Franck (Iowa State Wrestling Club) (Fall 2:02)

Open Division – 157
1st Place – Sebas Swiggum of Minnesota
2nd Place – Jason Kraisser of Iowa State
3rd Place – Brent Jones of Minnesota
4th Place – Tim Stapleton of Minnesota
5th Place – Andrew Huddleston of Iowa State
6th Place – Cam Robinson of Iowa State
1st Sebas Swiggum (Minnesota) won in sudden victory – 1 over Jason Kraisser (Iowa State) (SV-1 10-8)
3rd Brent Jones (Minnesota) decision over Tim Stapleton (Minnesota) (Dec 3-0)
5th Andrew Huddleston (Iowa State) medical forfeit over Cam Robinson (Iowa State) (MFF)

Open Division – 165
1st Place – Patrick Kennedy of Iowa
2nd Place – Grant Stotts of Iowa State
3rd Place – Kendall Norfleet of Arizona State
4th Place – Austin Kraisser of Iowa State
5th Place – Eliott Smith of Iowa State Wrestling Club
6th Place – Isaias Estrada of North Carolina
1st Patrick Kennedy (Iowa) decision over Grant Stotts (Iowa State) (Dec 8-4)
3rd Kendall Norfleet (Arizona State) decision over Austin Kraisser (Iowa State) (Dec 11-6)
5th Eliott Smith (Iowa State Wrestling Club) medical forfeit over Isaias Estrada (North Carolina) (MFF)

Open Division – 174
1st Place – Jared Krattiger of Minnesota
2nd Place – Lance Runyon of Northern Iowa
3rd Place – Julien Broderson of Iowa State
4th Place – Brennan Swafford of Iowa
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Cael Valencia of Arizona State
6th Place – Maxwell Wilner of Arizona State
1st Jared Krattiger (Minnesota) medical forfeit over Lance Runyon (Northern Iowa) (MFF)
3rd Julien Broderson (Iowa State) medical forfeit over Brennan Swafford (Iowa) (MFF)
5th Maxwell Wilner (Arizona State) and Cael Valencia (Arizona State) (DFF)

Open Division – 184
1st Place – Sam Skillings of Minnesota
2nd Place – Nolan Harsh of Iowa State
3rd Place – Micah Ervin of SIU Edwardsville
4th Place – Alexzander Owens of Arizona State
5th Place – Rives Hargis of Unattached
6th Place – Aiden Carr of Unattached
1st Sam Skillings (Minnesota) fall over Nolan Harsh (Iowa State) (Fall 2:10)
3rd Micah Ervin (SIU Edwardsville) decision over Alexzander Owens (Arizona State) (Dec 3-2)
5th Rives Hargis (Unattached) forfeit over Aiden Carr (Unattached) (FF)

Open Division – 197
1st Place – Garrett Joles of Minnesota
2nd Place – Max Shaw of North Carolina
Round 1
Garrett Joles (Minnesota) decision over Max Shaw (North Carolina) (Dec 10-4)
Round 2
Garrett Joles (Minnesota) decision over Max Shaw (North Carolina) (Dec 8-3)
Round 3

Open Division – 285
1st Place – Ethan Anderson of Iowa State
2nd Place – Keaton Kluever of Minnesota
3rd Place – Bennett Tabor of Minnesota
4th Place – Conner Murty of Iowa State Wrestling Club
5th Place – Dan Mckiernan of SIU Edwardsville
6th Place – Nathaniel Fernandez of Monte Vista Christian
1st Ethan Anderson (Iowa State) decision over Keaton Kluever (Minnesota) (Dec 9-5)
3rd Bennett Tabor (Minnesota) fall over Conner Murty (Iowa State Wrestling Club) (Fall 3:44)
5th Dan Mckiernan (SIU Edwardsville) decision over Nathaniel Fernandez (Monte Vista Christian) (Dec 5-1)