Northland Open

2022 Northland Open results. Saturday, February 5 at Thief River Falls, Minn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
1st Place – Roddy Romero of University of Mary
2nd Place – Dane Christopherson of Minnesota State University Moorhead
3rd Place – Cody Pool of Unattached
4th Place – Zayne Brown of Itasca
5th Place – Elijah Barajas of Jamestown
6th Place – Thomas Hardy of Northland Community & Technical College
1st Roddy Romero (University of Mary) fall over Dane Christopherson (Minnesota State University Moorhead) (Fall 1:34)
3rd Cody Pool (Unattached) fall over Zayne Brown (Itasca) (Fall 1:28)
5th Elijah Barajas (Jamestown) tech fall over Thomas Hardy (Northland Community & Technical College) (TF 18-0)

Open – 133
1st Place – Chase Milligan of University of Mary
2nd Place – Antonio Ruiz of Jamestown
3rd Place – Isaiah Arredondo of Northland Community & Technical College
4th Place – Lorenzo Paez of Itasca
Round 1
Chase Milligan (University of Mary) fall over Isaiah Arredondo (Northland Community & Technical College) (Fall 1:02)
Antonio Ruiz (Jamestown) decision over Lorenzo Paez (Itasca) (Dec 10-6)
Round 2
Chase Milligan (University of Mary) fall over Antonio Ruiz (Jamestown) (Fall 4:22)
Isaiah Arredondo (Northland Community & Technical College) major decision over Lorenzo Paez (Itasca) (Maj 16-4)
Round 3
Chase Milligan (University of Mary) major decision over Lorenzo Paez (Itasca) (Maj 14-3)
Antonio Ruiz (Jamestown) tech fall over Isaiah Arredondo (Northland Community & Technical College) (TF 20-4)

Open – 141
1st Place – Theorious Robison of Jamestown
2nd Place – Charlie Black Jr. of Itasca
3rd Place – Rashidi Kikopa of Unattached
4th Place – Parker Benz of Minnesota State University Moorhead
5th Place – Sawyer Varpness of Ridgewater
6th Place – Angelo Andrada of Unattached
1st Theorious Robison (Jamestown) fall over Charlie Black Jr. (Itasca) (Fall 1:00)
3rd Rashidi Kikopa (Unattached) fall over Parker Benz (Minnesota State University Moorhead) (Fall 0:36)
5th Sawyer Varpness (Ridgewater) fall over Angelo Andrada (Unattached) (Fall 4:12)

Open – 149
1st Place – Jesus Murillo of Jamestown
2nd Place – Noah Leffelman of Minnesota State University Moorhead
3rd Place – Jacob Cole of Minnesota State University Moorhead
4th Place – Jayden Schlarmann of Jamestown
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Antonio Watkins of Itasca
6th Place – Seth Cobb of Itasca
1st Jesus Murillo (Jamestown) decision over Noah Leffelman (Minnesota State University Moorhead) (Dec 6-4)
3rd Jacob Cole (Minnesota State University Moorhead) major decision over Jayden Schlarmann (Jamestown) (Maj 19-6)
5th Seth Cobb (Itasca) and Antonio Watkins (Itasca) (DFF)

Open – 157
1st Place – Wil Yasseri of Ridgewater
2nd Place – Joshua Worral of Itasca
3rd Place – Jahn Williams of Jamestown
4th Place – Wyatt Schneider of University of Mary
5th Place – Timothy Thurman of Northland Community & Technical College
6th Place – Peyton Carll of Itasca
1st Wil Yasseri (Ridgewater) fall over Joshua Worral (Itasca) (Fall 2:35)
3rd Jahn Williams (Jamestown) decision over Wyatt Schneider (University of Mary) (Dec 7-3)
5th Timothy Thurman (Northland Community & Technical College) forfeit over Peyton Carll (Itasca) (FF)

Open – 165
1st Place – Park Beeler of Jamestown
2nd Place – Parker Voss of Itasca
3rd Place – Robert Solorio of Itasca
4th Place – Cooper Behnke of Winona State University Wrestling Club
5th Place – Charter Lazzaroni of Winona State University Wrestling Club
6th Place – Justin Doby of Northland Community & Technical College
1st Park Beeler (Jamestown) fall over Parker Voss (Itasca) (Fall 4:00)
3rd Robert Solorio (Itasca) fall over Cooper Behnke (Winona State University Wrestling Club) (Fall 3:42)
5th Charter Lazzaroni (Winona State University Wrestling Club) fall over Justin Doby (Northland Community & Technical College) (Fall 4:26)

Open – 174
1st Place – Cody Dravis of Minnesota State University Moorhead
2nd Place – Trappier Botz of Jamestown
3rd Place – Carston Toedter of Jamestown
4th Place – Kohlter Mariscal of Itasca
5th Place – Orlando Rosa of Jamestown
Round 1
Trappier Botz (Jamestown) decision over Carston Toedter (Jamestown) (Dec 6-4)
Kohlter Mariscal (Itasca) fall over Orlando Rosa (Jamestown) (Fall 2:49)
Round 2
Cody Dravis (Minnesota State University Moorhead) fall over Orlando Rosa (Jamestown) (Fall 0:35)
Trappier Botz (Jamestown) fall over Kohlter Mariscal (Itasca) (Fall 0:26)
Round 3
Cody Dravis (Minnesota State University Moorhead) fall over Kohlter Mariscal (Itasca) (Fall 0:26)
Carston Toedter (Jamestown) fall over Orlando Rosa (Jamestown) (Fall 4:54)
Round 4
Cody Dravis (Minnesota State University Moorhead) fall over Carston Toedter (Jamestown) (Fall 2:58)
Trappier Botz (Jamestown) tech fall over Orlando Rosa (Jamestown) (TF 15-0)
Round 5
Cody Dravis (Minnesota State University Moorhead) fall over Trappier Botz (Jamestown) (Fall 3:37)
Carston Toedter (Jamestown) tech fall over Kohlter Mariscal (Itasca) (TF 16-0)

Open – 184
1st Place – Chandler Cole of Unattached
2nd Place – Austin Morris of Jamestown
3rd Place – Cullen Glatt of Jamestown
4th Place – Paul Cisneros of Jamestown
Round 1
Chandler Cole (Unattached) fall over Paul Cisneros (Jamestown) (Fall 2:45)
Austin Morris (Jamestown) decision over Cullen Glatt (Jamestown) (Dec 5-3)
Round 2
Chandler Cole (Unattached) decision over Cullen Glatt (Jamestown) (Dec 7-0)
Austin Morris (Jamestown) decision over Paul Cisneros (Jamestown) (Dec 7-0)
Round 3
Chandler Cole (Unattached) fall over Austin Morris (Jamestown) (Fall 1:52)
Cullen Glatt (Jamestown) fall over Paul Cisneros (Jamestown) (Fall 3:24)

Open – 197
1st Place – Joshua Goeden of Jamestown
2nd Place – Jose Reyes of University of Mary
3rd Place – Wyatt Olson of Itasca
4th Place – Mason Iverson of Northland Community & Technical College
5th Place – Richard Jones of Ridgewater
6th Place – Brandon Wagner of Itasca
1st Joshua Goeden (Jamestown) decision over Jose Reyes (University of Mary) (Dec 3-1)
3rd Wyatt Olson (Itasca) fall over Mason Iverson (Northland Community & Technical College) (Fall 6:59)
5th Richard Jones (Ridgewater) forfeit over Brandon Wagner (Itasca) (FF)

Open – 285
1st Place – Andre Baguma of Minnesota State University Moorhead
2nd Place – Ramiro Varas Macias of Jamestown
3rd Place – Ian Howell of Jamestown
4th Place – Jake Rau of Itasca
5th Place – Jake Erckenbrack of Minnesota State University Moorhead
6th Place – Dylan Valencia of Northland Community & Technical College
1st Andre Baguma (Minnesota State University Moorhead) decision over Ramiro Varas Macias (Jamestown) (Dec 3-2)
3rd Ian Howell (Jamestown) decision over Jake Rau (Itasca) (Dec 3-2)
5th Jake Erckenbrack (Minnesota State University Moorhead) medical forfeit over Dylan Valencia (Northland Community & Technical College) (MFF)