2022 NCAA DI National Championships Session 5 Update

Minnesota Area wrestlers competing at the 2022 NCAA Division 1 National Championships on March 17-19 in Detroit, Michigan.

Up Next – Session 6 Championship Finals at 6:00 pm CST. – Saturday, March 19

Minnesota

125 – Cons. Semi: #2 Vito Arujau (Cornell) over Patrick McKee (Minnesota) Dec 7-3
5th Place Match: #8 Patrick McKee (Minnesota) over #4 Brandon Courtney (Arizona State) Dec 8-3

141 – 7th Place Match: #10 Jakob Bergeland (Minnesota) over #12 CJ Composto (Pennsylvania) MD 10-0

285 – Up Next – 1st Place Match: #2 Cohlton Schultz (Arizona State) vs #1 Gable Steveson (Minnesota)

Other Minnesota Wrestlers

157 – Cons. Semi: #10 Peyton Robb (Nebraska) over #3 Jacori Teemer (Arizona State) Dec 6-4
3rd Place Match: #1 David Carr (Iowa State) over #10 Peyton Robb (Nebraska) Dec 7-2

285 – Cons. Semi: #4 Greg Kerkvliet (Penn State) over #7 Mason Parris (Michigan) Dec 6-1
3rd Place Match: #6 Jordan Wood (Lehigh) over #4 Greg Kerkvliet (Penn State) M. For.

Team Scores

1 Penn State 111.5
2 Michigan 91.0
3 Iowa 74.0
4 Arizona State 66.5
5 Nebraska 59.5
6 Northwestern 53.5
7 Virginia Tech 52.5
8 Cornell 50.5
9 NC State 49.0
10 Missouri 45.5
11 Minnesota 44.5
11 Oregon State 44.5
13 Ohio State 44.0
14 Oklahoma State 38.5
14 Wisconsin 38.5
16 Princeton 38.0
17 Iowa State 37.0
18 North Carolina 32.0
19 Stanford 31.5
20 Northern Iowa 28.5
20 Rutgers 28.5
22 Cal Poly 28.0
23 Wyoming 21.0
24 Pittsburgh 20.5
25 Illinois 17.5
25 Lehigh 17.5
27 Pennsylvania 15.5
28 Appalachian State 13.5
29 Oklahoma 11.0
30 Purdue 10.5
30 Virginia 10.5
32 West Virginia 8.5
33 Drexel 8.0
34 North Dakota State 7.5
35 Rider 6.0
36 Air Force 5.0
36 Binghamton 5.0
36 Campbell 5.0
39 Central Michigan 4.5
39 Northern Illinois 4.5
41 Army West Point 4.0
41 Michigan State 4.0
41 The Citadel 4.0
44 Northern Colorado 3.5
44 South Dakota State 3.5
46 Bloomsburg 3.0
46 Clarion 3.0
48 Bucknell 2.5
48 Duke 2.5
48 Maryland 2.5
48 Navy 2.5
52 Harvard 2.0
52 Utah Valley 2.0
54 Columbia 1.5
54 Lock Haven 1.5
56 Chattanooga 1.0
56 Cleveland State 1.0
56 CSU Bakersfield 1.0
56 Indiana 1.0
56 Kent State 1.0
61 Buffalo 0.0
61 Edinboro 0.0
61 Franklin & Marshall 0.0
61 Gardner-Webb 0.0
61 George Mason 0.0
61 Hofstra 0.0
61 Ohio 0.0
61 Sacred Heart 0.0
61 Siu Edwardsville 0.0

Championship Finals

125 lbs – #1 Nick Suriano (Michigan) vs #3 Patrick Glory (Princeton)
133 lbs – #1 Roman Bravo-Young (Penn State) vs #2 Daton Fix (Oklahoma State)
141 lbs – #1 Nick Lee (Penn State) vs #15 Kizhan Clarke (North Carolina)
149 lbs – #1 Yianni Diakomihalis (Cornell) vs #10 Ridge Lovett (Nebraska)
157 lbs – #5 Quincy Monday (Princeton) vs #2 Ryan Deakin (Northwestern)
165 lbs – #5 Shane Griffith (Stanford) vs #2 Keegan O’Toole (Missouri)
174 lbs – #1 Carter Starocci (Penn State) vs #2 Mekhi Lewis (Virginia Tech)
184 lbs – #1 Myles Amine (Michigan) vs #2 Aaron Brooks (Penn State)
197 lbs – #1 Max Dean (Penn State) vs #6 Jacob Warner (Iowa)
285 lbs – #1 Gable Steveson (Minnesota) vs #2 Cohlton Schultz (Arizona State)

Medal Match Results

125
3rd Place – #2 Vito Arujau (Cornell) over #10 Michael DeAugustino (Northwestern) MD 10-2
5th Place – #8 Patrick McKee (Minnesota) over #4 Brandon Courtney (Arizona State) Dec 8-3
7th Place – #6 Eric Barnett (Wisconsin) over #11 Brandon Kaylor (Oregon State) Fall 4:44

133
3rd Place – #5 Austin DeSanto (Iowa) over #3 Michael McGee (Arizona State) Dec 7-4
5th Place – #7 Lucas Byrd (Illinois) over #4 Korbin Myers (Virginia Tech) Fall 6:59
7th Place – #10 Chris Cannon (Northwestern) over #11 Devan Turner (Oregon State) Dec 5-4

141
3rd Place – #3 Sebastian Rivera (Rutgers) over #8 Grant Willits (Oregon State) Dec 6-5
5th Place – #6 Cole Matthews (Pittsburgh) over #4 Real Woods (Stanford) Dec 7-3
7th Place – #10 Jakob Bergeland (Minnesota) over #12 CJ Composto (Pennsylvania) MD 10-0

149
3rd Place – #11 Bryce Andonian (Virginia Tech) over #3 Austin Gomez (Wisconsin) Dec 10-6
5th Place – #4 Sammy Sasso (Ohio State) over #6 Jonathan Millner (Appalachian State) Dec 5-4
7th Place – #2 Tariq Wilson (NC State) over #5 Kyle Parco (Arizona State) MD 14-2

157
3rd Place – #1 David Carr (Iowa State) over #10 Peyton Robb (Nebraska) Dec 7-2
5th Place – #8 Will Lewan (Michigan) over #3 Jacori Teemer (Arizona State) SV-1 4-2
7th Place – #17 Hunter Willits (Oregon State) over #11 Austin O’Connor (North Carolina) Forf.

165
3rd Place – #1 Evan Wick (Cal Poly) over #6 Cameron Amine (Michigan) Dec 3-2
5th Place – #3 Alex Marinelli (Iowa) over #4 Dean Hamiti (Wisconsin) Forf.
7th Place – #7 Carson Kharchla (Ohio State) over #9 Peyton Hall (West Virginia) Dec 3-2

174
3rd Place – #4 Hayden Hidlay (NC State) over #5 Michael Kemerer (Iowa) MD 12-4
5th Place – #3 Logan Massa (Michigan) over #6 Dustin Plott (Oklahoma State) Dec 5-1
7th Place – #9 Mikey Labriola (Nebraska) over #10 Clay Lautt (North Carolina) Dec 3-2

184
3rd Place – #4 Parker Keckeisen (Northern Iowa) over #5 Bernie Truax (Cal Poly) Dec 6-4
5th Place – #3 Trent Hidlay (NC State) over #7 Kaleb Romero (Ohio State) Dec 3-2
7th Place – #8 Marcus Coleman (Iowa State) over #11 Jonathan Loew (Cornell) Dec 8-3

197
3rd Place – #2 Stephen Buchanan (Wyoming) over #7 Rocky Elam (Missouri) Dec 1-0
5th Place – #10 Yonger Bastida (Iowa State) over #21 Gavin Hoffman (Ohio State) Fall 2:29
7th Place – #3 Eric Schultz (Nebraska) over #14 Greg Bulsak (Rutgers) Dec 3-2

285
3rd Place – #6 Jordan Wood (Lehigh) over #4 Greg Kerkvliet (Penn State) M. Forf.
5th Place – #7 Mason Parris (Michigan) over #9 Lucas Davison (Northwestern) Dec 8-5
7th Place – #3 Tony Cassioppi (Iowa) over #12 Christian Lance (Nebraska) Dec 2-0

Updated brackets at: