Big Ten Championships

2022 Big Ten Championships results. March 5-6 at Lincoln, Neb.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 Michigan 143.0
2 Penn State 141.5
3 Iowa 129.5
4 Ohio State 91.5
5 Northwestern 90.5
6 Minnesota 78.5
7 Nebraska 75.5
8 Wisconsin 68.0
9 Rutgers 41.0
10 Purdue 36.5
11 Illinois 34.5
12 Michigan State 33.0
13 Maryland 15.5
14 Indiana 4.0

125 (10 automatic qualifiers)
1st Place – Nick Suriano of Michigan
2nd Place – Eric Barnett of Wisconsin
3rd Place – Patrick McKee of Minnesota
4th Place – Michael DeAugustino of Northwestern
5th Place – Malik Heinselman of Ohio State
6th Place – Devin Schroder of Purdue
7th Place – Dylan Shawver of Rutgers
8th Place – Drake Ayala of Iowa
9th Place – Justin Cardani of Illinois
10th Place – Drew Hildebrandt of Penn State
11th Place – Tristan Lujan of Michigan State
12th Place – Jacob Moran of Indiana
1st Nick Suriano (Michigan) 11-0, RS Sr. over Eric Barnett (Wisconsin) 14-3, Jr. (MD 12-4)
3rd Patrick McKee (Minnesota) 13-7, RS Jr. over Michael DeAugustino (Northwestern) 10-4, Sr. (Dec 3-1)
5th Malik Heinselman (Ohio State) 16-5, Sr. over Devin Schroder (Purdue) 19-6, RS Sr. (M. For.)
7th Dylan Shawver (Rutgers) 18-7, Fr. over Drake Ayala (Iowa) 11-6, Fr. (M. For.)
9th Justin Cardani (Illinois) 12-9, RS So. over Drew Hildebrandt (Penn State) 9-4, RS Sr. (M. For.)
11th Tristan Lujan (Michigan State) 13-13, So. over Jacob Moran (Indiana) 12-12, So. (Dec 6-2)

133 (10 automatic qualifiers)
1st Place – Roman Bravo-Young of Penn State
2nd Place – Austin DeSanto of Iowa
3rd Place – Dylan Ragusin of Michigan
4th Place – Lucas Byrd of Illinois
5th Place – Chris Cannon of Northwestern
6th Place – RayVon Foley of Michigan State
7th Place – Matt Ramos of Purdue
8th Place – Jake Gliva of Minnesota
9th Place – Joe Olivieri of Rutgers
10th Place – Brock Hudkins of Indiana
11th Place – Kyle Burwick of Wisconsin
12th Place – Dominick Serrano of Nebraska
1st Roman Bravo-Young (Penn State) 17-0, Sr. over Austin DeSanto (Iowa) 12-3, RS Sr. (Dec 3-1)
3rd Dylan Ragusin (Michigan) 18-6, RS Fr. over Lucas Byrd (Illinois) 21-3, RS Fr. (SV-1 3-1)
5th Chris Cannon (Northwestern) 15-5, RS So. over RayVon Foley (Michigan State) 28-5, RS Sr. (M. For.)
7th Matt Ramos (Purdue) 18-8, RS Fr. over Jake Gliva (Minnesota) 8-13, RS Jr. (Dec 3-2)
9th Joe Olivieri (Rutgers) 16-7, Fr. over Brock Hudkins (Indiana) 12-5, RS Sr. (Dec 3-2)
11th Kyle Burwick (Wisconsin) 12-15, RS So. over Dominick Serrano (Nebraska) 5-11, Fr. (Dec 6-5)

141 (7 automatic qualifiers)
1st Place – Nick Lee of Penn State
2nd Place – Jaydin Eierman of Iowa
3rd Place – Jakob Bergeland of Minnesota
4th Place – Stevan Micic of Michigan
5th Place – Dylan D’Emilio of Ohio State
6th Place – Sebastian Rivera of Rutgers
7th Place – Frankie Tal Shahar of Northwestern
8th Place – Parker Filius of Purdue
1st Nick Lee (Penn State) 17-0, RS Sr. over Jaydin Eierman (Iowa) 14-2, RS Sr. (M. For.)
3rd Jakob Bergeland (Minnesota) 12-6, RS Sr. over Stevan Micic (Michigan) 10-6, RS Sr. (Dec 4-0)
5th Dylan D’Emilio (Ohio State) 17-9, RS So. over Sebastian Rivera (Rutgers) 20-3, RS Sr. (M. For.)
7th Frankie Tal Shahar (Northwestern) 11-7, So. over Parker Filius (Purdue) 21-11, RS Sr. (Dec 11-6)

149 (7 automatic qualifiers)
1st Place – Austin Gomez of Wisconsin
2nd Place – Sammy Sasso of Ohio State
3rd Place – Max Murin of Iowa
4th Place – Ridge Lovett of Nebraska
5th Place – Michael Blockhus of Minnesota
6th Place – Mike Van Brill of Rutgers
7th Place – Beau Bartlett of Penn State
8th Place – Kanen Storr of Michigan
1st Austin Gomez (Wisconsin) 18-2, RS Jr. over Sammy Sasso (Ohio State) 17-2, RS Jr. (Dec 8-5)
3rd Max Murin (Iowa) 12-3, Sr. over Ridge Lovett (Nebraska) 15-3, So. (M. For.)
5th Michael Blockhus (Minnesota) 9-12, RS Jr. over Mike Van Brill (Rutgers) 20-5, RS Sr. (M. For.)
7th Beau Bartlett (Penn State) 14-8, So. over Kanen Storr (Michigan) 6-5, RS Sr. (Dec 3-1)

157 (7 automatic qualifiers)
1st Place – Ryan Deakin of Northwestern
2nd Place – Will Lewan of Michigan
3rd Place – Brady Berge of Penn State
4th Place – Kaleb Young of Iowa
5th Place – Peyton Robb of Nebraska
6th Place – Kendall Coleman of Purdue
7th Place – Garrett Model of Wisconsin
8th Place – Chase Saldate of Michigan State
1st Ryan Deakin (Northwestern) 13-0, RS Jr. over Will Lewan (Michigan) 13-3, RS Jr. (Dec 7-2)
3rd Brady Berge (Penn State) 9-2, Sr. over Kaleb Young (Iowa) 3-2, RS Sr. (SV-1 3-1)
5th Peyton Robb (Nebraska) 11-7, So. over Kendall Coleman (Purdue) 14-8, RS Jr. (MD 8-0)
7th Garrett Model (Wisconsin) 12-11, RS Sr. over Chase Saldate (Michigan State) 26-8, So. (Dec 7-0)

165 (7 automatic qualifiers)
1st Place – Alex Marinelli of Iowa
2nd Place – Cameron Amine of Michigan
3rd Place – Dean Hamiti of Wisconsin
4th Place – Carson Kharchla of Ohio State
5th Place – David Ferrante of Northwestern
6th Place – Clayton Wilson of Nebraska
7th Place – Cael Carlson of Minnesota
8th Place – Caleb Fish of Michigan State
1st Alex Marinelli (Iowa) 17-1, RS Sr. over Cameron Amine (Michigan) 12-3, RS So. (Dec 2-1)
3rd Dean Hamiti (Wisconsin) 21-2, Fr. over Carson Kharchla (Ohio State) 17-3, RS So. (SV-1 4-2)
5th David Ferrante (Northwestern) 10-11, So. over Clayton Wilson (Nebraska) 10-10, RS Fr. (M. For.)
7th Cael Carlson (Minnesota) 12-13, RS So. over Caleb Fish (Michigan State) 22-12, So. (Fall 2:41)

174 (8 automatic qualifiers)
1st Place – Carter Starocci of Penn State
2nd Place – Logan Massa of Michigan
3rd Place – Ethan Smith of Ohio State
4th Place – Troy Fisher of Northwestern
5th Place – Mikey Labriola of Nebraska
6th Place – Michael Kemerer of Iowa
7th Place – Dominic Solis of Maryland
8th Place – Connor ONeill of Rutgers
9th Place – Gerrit Nijenhuis of Purdue
10th Place – Andrew McNally of Wisconsin
12th Place – DJ Shannon of Illinois
12th Place – Nick South of Indiana
1st Carter Starocci (Penn State) 18-0, So. over Logan Massa (Michigan) 16-2, RS Sr. (Dec 5-1)
3rd Ethan Smith (Ohio State) 16-5, RS Sr. over Troy Fisher (Northwestern) 16-9, RS So. (M. For.)
5th Mikey Labriola (Nebraska) 15-4, Jr. over Michael Kemerer (Iowa) 9-5, RS Sr. (M. For.)
7th Dominic Solis (Maryland) 13-15, So. over Connor ONeill (Rutgers) 9-14, Fr. (Dec 10-4)
9th Gerrit Nijenhuis (Purdue) 17-12, So. over Andrew McNally (Wisconsin) 8-10, RS Sr. (Dec 6-1)
11th This match was not wrestled.

184 (12 automatic qualifiers)
1st Place – Myles Amine of Michigan
2nd Place – Aaron Brooks of Penn State
3rd Place – Zac Braunagel of Illinois
4th Place – Kaleb Romero of Ohio State
5th Place – Taylor Venz of Nebraska
6th Place – Kyle Cochran of Maryland
7th Place – Abe Assad of Iowa
8th Place – Isaiah Salazar of Minnesota
9th Place – John Poznanski of Rutgers
10th Place – Layne Malczewski of Michigan State
11th Place – Jack Jessen of Northwestern
12th Place – Christopher Weiler of Wisconsin
13th Place – Max Lyon of Purdue
14th Place – Donnell Washington of Indiana
1st Myles Amine (Michigan) 16-1, RS Sr. over Aaron Brooks (Penn State) 16-1, Jr. (SV-1 6-4)
3rd Zac Braunagel (Illinois) 15-7, RS Jr. over Kaleb Romero (Ohio State) 13-3, RS Sr. (SV-1 3-1)
5th Taylor Venz (Nebraska) 13-7, Sr. over Kyle Cochran (Maryland) 23-9, RS Sr. (Dec 6-3)
7th Abe Assad (Iowa) 11-7, So. over Isaiah Salazar (Minnesota) 10-6, So. (M. For.)
9th John Poznanski (Rutgers) 18-6, Fr. over Layne Malczewski (Michigan State) 23-11, RS Jr. (M. For.)
11th Jack Jessen (Northwestern) 3-11, RS Jr. over Christopher Weiler (Wisconsin) 9-14, RS Sr. (M. For.)
13th Max Lyon (Purdue) 12-13, RS Sr. over Donnell Washington (Indiana) 12-7, RS So. (M. For.)

197 (11 automatic qualifiers)
1st Place – Max Dean of Penn State
2nd Place – Eric Schultz of Nebraska
3rd Place – Patrick Brucki of Michigan
4th Place – Jacob Warner of Iowa
5th Place – Thomas Penola of Purdue
6th Place – Cameron Caffey of Michigan State
7th Place – Greg Bulsak of Rutgers
8th Place – Gavin Hoffman of Ohio State
9th Place – Andrew Davison of Northwestern
10th Place – Braxton Amos of Wisconsin
11th Place – Michial Foy of Minnesota
12th Place – Jaron Smith of Maryland
1st Max Dean (Penn State) 18-1, Jr. over Eric Schultz (Nebraska) 12-1, Sr. (Dec 4-2)
3rd Patrick Brucki (Michigan) 17-5, RS Sr. over Jacob Warner (Iowa) 14-5, Sr. (Dec 3-1)
5th Thomas Penola (Purdue) 22-7, RS Jr. over Cameron Caffey (Michigan State) 27-7, RS Sr. (Dec 3-2)
7th Greg Bulsak (Rutgers) 18-6, RS Sr. over Gavin Hoffman (Ohio State) 10-10, RS Jr. (Dec 6-1)
9th Andrew Davison (Northwestern) 11-10, RS Sr. over Braxton Amos (Wisconsin) 13-10, Fr. (M. For.)
11th Michial Foy (Minnesota) 9-11, RS Sr. over Jaron Smith (Maryland) 17-13, RS Sr. (Dec 5-1)

285 (9 automatic qualifiers)
1st Place – Gable Steveson of Minnesota
2nd Place – Tony Cassioppi of Iowa
3rd Place – Greg Kerkvliet of Penn State
4th Place – Mason Parris of Michigan
5th Place – Lucas Davison of Northwestern
6th Place – Luke Luffman of Illinois
7th Place – Christian Lance of Nebraska
8th Place – Tate Orndorff of Ohio State
9th Place – Trent Hillger of Wisconsin
10th Place – Michael Woulfe of Purdue
12th Place – Jacob Bullock of Indiana
12th Place – Zach Schrader of Maryland
1st Gable Steveson (Minnesota) 13-0, Sr. over Tony Cassioppi (Iowa) 15-3, Jr. (M. For.)
3rd Greg Kerkvliet (Penn State) 18-2, So. over Mason Parris (Michigan) 15-4, Sr. (Dec 5-3)
5th Lucas Davison (Northwestern) 21-6, RS Jr. over Luke Luffman (Illinois) 15-10, So. (Dec 3-1)
7th Christian Lance (Nebraska) 12-7, Sr. over Tate Orndorff (Ohio State) 12-9, RS Sr. (Dec 3-2)
9th Trent Hillger (Wisconsin) 17-6, RS Sr. over Michael Woulfe (Purdue) 14-16, RS Sr. (Dec 4-3)
11th This match was not wrestled.

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?