The U.S. World Team Trials Final X events took place on Friday, June 3 in Stillwater, Okla., and Wednesday, June 8 in New York City.

The winner of each Final X Championship Series will represent Team USA at the Senior World Championships in Belgrade, Serbia, September 10-18.

Event Coverage
USA Wrestling Special Section
Win Magazine Weight-by-Weight Previews
FloWrestling Coverage – Stillwater | New York


U.S. Greco-Roman World Team

  • 55 kg – Max Nowry
  • 60 kg – Ildar Hafizov
  • 63 kg – Jesse Thielke
  • 67 kg – Alejandro Sancho
  • 72 kg – Benjamin Peak
  • 77 kg – Kamal Bey
  • 82 kg – Ben Provisor
  • 87 kg – Alan Vera
  • 97 kg – G’Angelo Hancock
  • 130 kg – Cohlton Schultz

U.S. Women World Team

  • 50 kg – Sarah Hildebrandt
  • 53 kg – Dominique Parrish
  • 55 kg – Jacarra Winchester
  • 57 kg – Helen Maroulis
  • 59 kg – Abigail Nette
  • 62 kg – TBD – Kayla Miracle or Jennifer Rogers
  • 65 kg – Mallory Velte
  • 68 kg – Tamyra Mensah Stock
  • 72 kg – Amit Elor
  • 76 kg – Dymond Guilford

U.S. Freestyle World Team

  • 57 kg – Thomas Gilman
  • 61 kg – Seth Gross
  • 65 kg – Yianni Diakomihalis
  • 70 kg – Zain Retherford
  • 74 kg – Kyle Dake
  • 79 kg – Jordan Burroughs
  • 86 kg – David Taylor
  • 92 kg – J’den Cox
  • 97 kg – Kyle Snyder
  • 125 kg – Hayden Zillmer

Final X New York

Wednesday, June 8 at Madison Square Garden in New York City.
Live on flowrestling.org

True Third National Team Wrestle-Offs – 11:50 a.m. CST (updated start time)

  • 97 kg GR – Luke Sheridan over Hadyn Maley 11-4
  • 55 kg WFS – Lauren Mason over Alisha Howk 9-8
  • 61 kg MFS – Daniel DeShazer over Nico Megaludis by forfeit
  • 57 kg WFS – Amanda Martinez over Cameron Guerin by forfeit
  • 79 kg MFS – Carter Starocci over Vincenzo Joseph by forfeit
  • 62 kg WFS – Alexandria Liles over Macey Kilty by forfeit
  • 86 kg MFS – Mark Hall over Trent Hidlay 6-4
  • 65 kg WFS – Emma Bruntil over Maya Letona by forfeit
  • 92 kg MFS – Jonathan Aiello over Isaac Trumble 8-6

Final X New York Match 1 – 1:00 p.m CST

  • Bout 1 – 77 kg GR – Kamal Bey over Britton Holmes 10-3, fall 5:12
  • Bout 2 – 72 kg WFS – Amit Elor over Skylar Grote 10-4
  • Bout 3 – 65 kg MFS – Yianni Diakomihalis over Evan Henderson 11-9
  • Bout 4 – 87 kg GR – Alan Vera over Timothy Young 4-0, fall 1:00
  • Bout 5 – 125 kg MFS – Nick Gwiazdowski over Hayden Zillmer 5-0
  • Bout 6 – 67 kg GR – Alejandro Sancho over Alston Nutter 10-9
  • Bout 7 – 53 kg WFS – Dominique Parrish over Felicity Taylor 7-2
  • Bout 8 – 60 kg GR – Ildar Hafizov over Dalton Roberts 11-7
  • Bout 9 – 97 kg GR – G’Angelo Hancock over Braxton Amos 8-0
  • Bout 10 – 50 kg WFS – Sarah Hildebrandt over Alyssa Lampe 10-0
  • Bout 11 – 74 kg MFS – Kyle Dake over Jason Nolf 4-2
  • Bout 12 – 57 kg WFS – Helen Maroulis over Alexandra Hedrick 10-0
  • Bout 13 – 79 kg MFS – Jordan Burroughs over Chance Marsteller 4-0
  • Bout 14 – 86 kg MFS – David Taylor over Zahid Valencia 4-2
  • 62 kg WFS – Kayla Miracle vs. Jennifer Rogers – this Final X best-of-three series has been postponed – site and date TBD

Final X New York Match 2 – 5:00 p.m CST

  • Bout 1 – 77 kg GR – Kamal Bey over Britton Holmes 10-0, fall 6:00
  • Bout 2 – 72 kg WFS – Amit Elor over Skylar Grote 10-0
  • Bout 3 – 65 kg MFS – Yianni Diakomihalis over Evan Henderson 14-4
  • Bout 4 – 87 kg GR – Alan Vera over Timothy Young 9-1
  • Bout 5 – 125 kg MFS – Hayden Zillmer over Nick Gwiazdowski 4-3
  • Bout 6 – 67 kg GR – Alejandro Sancho over Alston Nutter 5-2
  • Bout 7 – 53 kg WFS – Dominique Parrish over Felicity Taylor 8-2
  • Bout 8 – 60 kg GR – Dalton Roberts over Ildar Hafizov 3-2
  • Bout 9 – 97 kg GR – G’Angelo Hancock over Braxton Amos 8-2
  • Bout 10 – 50 kg WFS – Sarah Hildebrandt over Alyssa Lampe 10-0
  • Bout 11 – 74 kg MFS – Kyle Dake over Jason Nolf 2-1
  • Bout 12 – 57 kg WFS – Helen Maroulis over Alexandra Hedrick 10-0
  • Bout 13 – 79 kg MFS – Chance Marsteller over Jordan Burroughs 2-2
  • Bout 14 – 86 kg MFS – David Taylor over Zahid Valencia 10-0

Final X New York Match 3

  • Bout 1 – 125 kg MFS – Hayden Zillmer over Nick Gwiazdowski 5-5
  • Bout 2 – 60 kg GR – Ildar Hafizov over Dalton Roberts 4-1
  • Bout 3 – 79 kg MFS – Jordan Burroughs over Chance Marsteller 5-0

Final X Stillwater

Friday, June 3 at Oklahoma State in Stillwater, Okla.
Live on flowrestling.org

True Third National Team Wrestle-Offs – 12:30 p.m. CST

  • 57 kg MFS – Zane Richards over Jakob Camacho 10-0
  • 74 kg MFS – David Carr over Joey Lavallee 16-6

Final X Stillwater Match 1 – 2:00 p.m CST

  • Bout 1 – 63 kg GR – Jesse Thielke over Sammy Jones 4-4
  • Bout 2 – 76 kg WFS – Dymond Guilford over Yelena Makoyed 10-5
  • Bout 3 – 130 kg GR – Cohlton Schultz over Tanner Farmer 5-1
  • Bout 4 – 70 kg MFS – Zain Retherford over Jordan Oliver 8-3
  • Bout 5 – 72 kg GR – Patrick Smith over Benjamin Peak 5-3
  • Bout 6 – 59 kg WFS – Abigail Nette over Lexie Basham 12-4
  • Bout 7 – 82 kg GR – Ben Provisor over Spencer Woods 8-0
  • Bout 8 – 57 kg MFS – Thomas Gilman over Vitali Arujau 12-2
  • Bout 9 – 55 kg GR – Max Nowry over Brady Koontz 1-1
  • Bout 10 – 61 kg MFS – Daton Fix over Seth Gross 5-5
  • Bout 11 – 55 kg WFS – Jenna Burkert over Jacarra Winchester 6-4
  • Bout 12 – 92 kg MFS – J’den Cox over Nathan Jackson 4-2
  • Bout 13 – 65 kg WFS – Mallory Velte over Forrest Molinari 9-1
  • Bout 14 – 97 kg MFS – Kyle Snyder over Kollin Moore 11-0
  • Bout 15 – 68 kg WFS – Tamyra Mensah Stock over Sienna Ramirez 14-3

Final X Stillwater Match 2 – 7:00 p.m CST

  • Bout 1 – 63 kg GR – Jesse Thielke over Sammy Jones 3-2
  • Bout 2 – 76 kg WFS – Dymond Guilford over Yelena Makoyed 12-2
  • Bout 3 – 130 kg GR – Cohlton Schultz over Tanner Farmer 5-2
  • Bout 4 – 70 kg MFS – Jordan Oliver over Zain Retherford 5-4
  • Bout 5 – 72 kg GR – Benjamin Peak over Patrick Smith 3-2
  • Bout 6 – 59 kg WFS – Abigail Nette over Lexie Basham 8-5
  • Bout 7 – 82 kg GR – Ben Provisor over Spencer Woods 5-3
  • Bout 8 – 57 kg MFS – Thomas Gilman over Vitali Arujau 14-2
  • Bout 9 – 55 kg GR – Max Nowry over Brady Koontz 1-1
  • Bout 10 – 61 kg MFS – Seth Gross over Daton Fix 5-4
  • Bout 11 – 55 kg WFS – Jacarra Winchester over Jenna Burkert by medical forfeit
  • Bout 12 – 92 kg MFS – Nathan Jackson over J’den Cox 3-2
  • Bout 13 – 65 kg WFS – Forrest Molinari over Mallory Velte 3-1
  • Bout 14 – 97 kg MFS – Kyle Snyder over Kollin Moore 12-2
  • Bout 15 – 68 kg WFS – Tamyra Mensah Stock over Sienna Ramirez 10-0

Final X Stillwater Match 3

  • Bout 1 – 70 kg MFS – Zain Retherford over Jordan Oliver 4-3
  • Bout 2 – 72 kg GR – Benjamin Peak over Patrick Smith 6-2
  • Bout 3 – 61 kg MFS – Seth Gross over Daton Fix 9-5
  • Bout 4 – 92 kg MFS – J’den Cox over Nathan Jackson 3-0
  • Bout 5 – 55 kg WFS – Jacarra Winchester over Jenna Burkert by forfeit
  • Bout 6 – 65 kg WFS – Mallory Velte over Forrest Molinari 10-0

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?