Missouri Valley Open

2022 Missouri Valley Open results. November 18-19 at Marshall, MO.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Girls – 101
1st Place – Sterling Dias of Unattached
2nd Place – Emilie Gonzalez of Unattached
3rd Place – Ira Navarro of University of Providence
4th Place – Elizabeth Dosado of University of the Cumberlands
5th Place – Erin Hikiji of University of Providence
6th Place – Alyssa Quezaire of Missouri Baptist University
7th Place – Esthela Trevino of Southern Oregon University
8th Place – Esther Walker of Midland University
1st: Sterling Dias (Unattached) won by decision over Emilie Gonzalez (Unattached) (Dec 3-1)
3rd: Ira Navarro (University of Providence) won by decision over Elizabeth Dosado (University of the Cumberlands) (Dec 7-4)
5th: Erin Hikiji (University of Providence) won by tech fall over Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) (TF 16-4)
7th: Esthela Trevino (Southern Oregon University) won by fall over Esther Walker (Midland University) (Fall 1:48)

Girls – 109
1st Place – Nyla Valecia of Unattached
2nd Place – Brianna Gonzalez of Unattached
3rd Place – Mia Palumbo of Iowa Wesleyan
4th Place – Pauline Granados of McKendree University
5th Place – Emma Baertlein of Unattached
6th Place – Julianne Moccia of Gannon University
7th Place – Jasmine Sands of Texas Wesleyan
8th Place – Natalie Reyna-Rodriguez of Southern Oregon University
1st: Nyla Valecia (Unattached) won by decision over Brianna Gonzalez (Unattached) (Dec 6-5)
3rd: Mia Palumbo (Iowa Wesleyan) won by decision over Pauline Granados (McKendree University) (Dec 3-0)
5th: Emma Baertlein (Unattached) won by fall over Julianne Moccia (Gannon University) (Fall 3:52)
7th: Jasmine Sands (Texas Wesleyan) won by decision over Natalie Reyna-Rodriguez (Southern Oregon University) (Dec 10-8)

Girls – 116
1st Place – Felicity Taylor of Unattached
2nd Place – Ashley Gooman of University of Providence
3rd Place – Juliana Diaz of Missouri Baptist University
4th Place – Caitlyn Thorne of Central Methodist University
5th Place – Jenna Petryna of University of Alberta
6th Place – Camille Fournier of Texas Wesleyan
7th Place – Hannah Hall of Central Methodist University
8th Place – Kylie Robledo of Baker University
1st: Felicity Taylor (Unattached) won by fall over Ashley Gooman (University of Providence) (Fall 2:26)
3rd: Juliana Diaz (Missouri Baptist University) won by decision over Caitlyn Thorne (Central Methodist University) (Dec 3-3)
5th: Jenna Petryna (University of Alberta) won by decision over Camille Fournier (Texas Wesleyan) (Dec 4-2)
7th: Hannah Hall (Central Methodist University) won by fall over Kylie Robledo (Baker University) (Fall 0:39)

Girls – 123
1st Place – Katie Gomez of Unattached
2nd Place – Leilah Castro of Campbellsville University
3rd Place – Carolina Moreno of Southern Oregon University
4th Place – Victoria Seal of Simon Fraser University
5th Place – Payton Stroud of McKendree University
6th Place – Gabby Skidmore of Augsburg University
7th Place – Catharine Campbell of Grand View
8th Place – Robbie Ann Pingal of University of Alberta
1st: Katie Gomez (Unattached) won by decision over Leilah Castro (Campbellsville University) (Dec 10-1)
3rd: Carolina Moreno (Southern Oregon University) won by decision over Victoria Seal (Simon Fraser University) (Dec 9-0)
5th: Payton Stroud (McKendree University) won by fall over Gabby Skidmore (Augsburg University) (Fall 2:39)
7th: Catharine Campbell (Grand View) won by fall over Robbie Ann Pingal (University of Alberta) (Fall 0:13)

Girls – 130
1st Place – Lexie Basham of Texas Wesleyan
2nd Place – Cameron Guerin of McKendree University
3rd Place – Victoria Baez-Dillone of Umpqua Community College
4th Place – Zaynah McBryde of Life University
5th Place – Marquesis Haintz of Simon Fraser University
6th Place – Angela Vitiritti of Campbellsville University
7th Place – Nichole Moore of Unattached
8th Place – Alexandra Fitzgerald of Sacred Heart
1st: Lexie Basham (Texas Wesleyan) won by decision over Cameron Guerin (McKendree University) (Dec 3-1)
3rd: Victoria Baez-Dillone (Umpqua Community College) won by tech fall over Zaynah McBryde (Life University) (TF 10-0)
5th: Marquesis Haintz (Simon Fraser University) won by decision over Angela Vitiritti (Campbellsville University) (Dec 7-0)
7th: Nichole Moore (Unattached) won by decision over Alexandra Fitzgerald (Sacred Heart) (Dec 10-5)

Girls – 136
1st Place – Nanea Estrella of Unattached
2nd Place – Blanche ‘Nina’ Kemu Makem of Augsburg University
3rd Place – Claire DiCugno of Unattached
4th Place – Aliyah Yates of University of the Cumberlands
5th Place – Abigail Varady of McKendree University
6th Place – Sierra Brown Ton of Unattached
7th Place – Ellyana Kuzma of Indiana Tech
8th Place – Riley Dalrymple of Life University
1st: Nanea Estrella (Unattached) won by decision over Blanche ‘Nina’ Kemu Makem (Augsburg University) (Dec 3-3)
3rd: Claire DiCugno (Unattached) won by tech fall over Aliyah Yates (University of the Cumberlands) (TF 12-2)
5th: Abigail Varady (McKendree University) won by fall over Sierra Brown Ton (Unattached) (Fall 1:47)
7th: Ellyana Kuzma (Indiana Tech) won by fall over Riley Dalrymple (Life University) (Fall 2:33)

Girls – 143
1st Place – Reese Larramendy of Unattached
2nd Place – Alexis Gomez of Grand View
3rd Place – Emily Se of Southern Oregon University
4th Place – Emma Walker of Campbellsville University
5th Place – Mea Mohler of Texas Wesleyan
6th Place – Katie Lange of Augsburg University
7th Place – Jamilah McBryde of Life University
8th Place – Aniseta Acosta of Missouri Valley College
1st: Reese Larramendy (Unattached) won by tech fall over Alexis Gomez (Grand View) (TF 15-5)
3rd: Emily Se (Southern Oregon University) won by fall over Emma Walker (Campbellsville University) (Fall 2:11)
5th: Mea Mohler (Texas Wesleyan) won by decision over Katie Lange (Augsburg University) (Dec 3-2)
7th: Jamilah McBryde (Life University) won by tech fall over Aniseta Acosta (Missouri Valley College) (TF 12-2)

Girls – 155
1st Place – Marlynne Deede of Augsburg University
2nd Place – Brooklyn Hays of Augsburg University
3rd Place – Caitlyn Davis of Central Methodist University
4th Place – Randi Robison of Campbellsville University
5th Place – India Page of Brewton-Parker College
6th Place – Kaylynn Albrecht of Baker University
7th Place – Kenya Sloan of Campbellsville University
8th Place – Haley Ward of Unattached
1st: Marlynne Deede (Augsburg University) won by tech fall over Brooklyn Hays (Augsburg University) (TF 12-0)
3rd: Caitlyn Davis (Central Methodist University) won by decision over Randi Robison (Campbellsville University) (Dec 3-2)
5th: India Page (Brewton-Parker College) won by decision over Kaylynn Albrecht (Baker University) (Dec 6-2)
7th: Kenya Sloan (Campbellsville University) won by fall over Haley Ward (Unattached) (Fall 1:20)

Girls – 170
1st Place – Ashley Lekas of Augsburg University
2nd Place – Emily Cue of Simon Fraser University
3rd Place – Joye Levendusky of Southern Oregon University
4th Place – Liliana Vergara of Campbellsville University
5th Place – Abby McIntyre of Grand View
6th Place – Cristina Santoyo of Emmanuel College
7th Place – Vianne Rouleau of University of Alberta
8th Place – Danielle Saldivar of Missouri Valley College
1st: Ashley Lekas (Augsburg University) won by decision over Emily Cue (Simon Fraser University) (Dec 7-0)
3rd: Joye Levendusky (Southern Oregon University) won by decision over Liliana Vergara (Campbellsville University) (Dec 5-0)
5th: Abby McIntyre (Grand View) won by injury default over Cristina Santoyo (Emmanuel College) (Inj. 0:00)
7th: Vianne Rouleau (University of Alberta) won by fall over Danielle Saldivar (Missouri Valley College) (Fall 1:18)

Girls – 191
1st Place – Sydnee Kimber of McKendree University
2nd Place – Kelani Corbett of Missouri Valley College
3rd Place – Jesse Kirby of University of the Cumberlands
4th Place – Jaycee Foeller of Central Methodist University
5th Place – Grace Kristoff of Southern Oregon University
6th Place – Lessly Sandoval of University of Saint Mary
7th Place – Jayleen Sekona of Colorado Mesa University
8th Place – Aubrey Yauger of Texas Woman’s University
1st: Sydnee Kimber (McKendree University) won by decision over Kelani Corbett (Missouri Valley College) (Dec 6-4)
3rd: Jesse Kirby (University of the Cumberlands) won by fall over Jaycee Foeller (Central Methodist University) (Fall 2:55)
5th: Grace Kristoff (Southern Oregon University) won by decision over Lessly Sandoval (University of Saint Mary) (Dec 10-6)
7th: Jayleen Sekona (Colorado Mesa University ) won by decision over Aubrey Yauger (Texas Woman’s University) (Dec 8-3)

Girls – 235
1st Place – Riley Dempewolf of Indiana Tech
2nd Place – Alexis Cole of William Jewell College
3rd Place – Rewa Chababo of University of the Ozarks
4th Place – Faith Wooley of Umpqua Community College
5th Place – Perla Ramirez of Indiana Tech
6th Place – Maquoia Bernabe of University of the Cumberlands
7th Place – Kylie Martin of William Penn
8th Place – Sydni Scott of William Jewell College
1st: Riley Dempewolf (Indiana Tech) won by decision over Alexis Cole (William Jewell College) (Dec 6-4)
3rd: Rewa Chababo (University of the Ozarks) won by fall over Faith Wooley (Umpqua Community College) (Fall 3:42)
5th: Perla Ramirez (Indiana Tech) won by forfeit over Maquoia Bernabe (University of the Cumberlands) (FF)
7th: Kylie Martin (William Penn) won by fall over Sydni Scott (William Jewell College) (Fall 5:55)