Benson Classic

Benson Classic
1 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 213.0
2 Benson 206.0
3 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 198.0
4 Hibbing 153.0
5 Pipestone 151.0
6 Fergus Falls 133.5
7 Albany 111.0
8 Sauk Centre-Melrose 93.5
9 Hopkins 46.0
10 Crosby-Ironton 35.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Gavin Olson of Benson
2nd Place – Colton Noble of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Carloseriel Perez-Garcia of Pipestone
4th Place – Tate Kobbermann of Benson
5th Place – Blake Iverson of Albany
6th Place – Ben Masheimer of Hibbing
1st Gavin Olson (Benson) 12-1, Fr. over Colton Noble (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 11-5, Fr. (Dec 3-2)
3rd Carloseriel Perez-Garcia (Pipestone) 4-1, Fr. over Tate Kobbermann (Benson) 3-6, Fr. (Fall 1:58)
5th Blake Iverson (Albany) 2-4, 8th. over Ben Masheimer (Hibbing) 4-10, 8th. (Fall 3:55)

113
1st Place – Miklo Hernandez of Pipestone
2nd Place – Max Nygaard of Benson
3rd Place – Dominic Kerzman of Sauk Centre-Melrose
4th Place – Cole Froehlich of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Troy Gillette of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
6th Place – Nehimia Figueroa of Hibbing
1st Miklo Hernandez (Pipestone) 10-1, 7th. over Max Nygaard (Benson) 10-3, Fr. (Dec 4-3)
3rd Dominic Kerzman (Sauk Centre-Melrose) 8-2, So. over Cole Froehlich (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 7-8, Fr. (Fall 1:06)
5th Troy Gillette (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 7-8, So. over Nehimia Figueroa (Hibbing) 4-4, Fr. (Dec 2-0)

120
1st Place – Trey Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Christian Jelle of Hibbing
3rd Place – Brayden Burmeister of Pipestone
4th Place – Kassten Hartwell of Fergus Falls
5th Place – Jacob Fronning of Fergus Falls
6th Place – Ed Wah of Benson
1st Trey Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 15-0, Fr. over Christian Jelle (Hibbing) 11-1, Fr. (Fall 0:32)
3rd Brayden Burmeister (Pipestone) 8-2, Jr. over Kassten Hartwell (Fergus Falls) 6-3, So. (Fall 1:34)
5th Jacob Fronning (Fergus Falls) 3-7, Fr. over Ed Wah (Benson) 6-7, Jr. (Fall 5:00)

126
1st Place – David Schuh of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Jimmy Carlisle of Albany
3rd Place – Blake Roberts of Fergus Falls
4th Place – Noah Christen of Sauk Centre-Melrose
5th Place – Darin Hippe of Benson
6th Place – Shane Froehlich of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st David Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 15-2, Fr. over Jimmy Carlisle (Albany) 7-5, Jr. (Fall 2:13)
3rd Blake Roberts (Fergus Falls) 7-7, Fr. over Noah Christen (Sauk Centre-Melrose) 6-3, Fr. (Fall 0:59)
5th Darin Hippe (Benson) 8-5, 8th. over Shane Froehlich (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 3-4, 8th. (TF-1.5 4:00 (18-3))

132
1st Place – Devin Carter of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Hudson Burnett of Pipestone
3rd Place – Carson Holthaus of Albany
4th Place – Caleb Fronning of Fergus Falls
5th Place – Taytan Nielsen of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6th Place – Tanner Nelson of Benson
1st Devin Carter (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 14-1, Jr. over Hudson Burnett (Pipestone) 8-1, Jr. (Dec 10-6)
3rd Carson Holthaus (Albany) 10-2, Sr. over Caleb Fronning (Fergus Falls) 8-3, 8th. (Fall 1:42)
5th Taytan Nielsen (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 6-7, 8th. over Tanner Nelson (Benson) 3-4, Fr. (Fall 3:27)

138
1st Place – Noah Johnson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Mitchell Christen of Sauk Centre-Melrose
3rd Place – Davis Budden of Pipestone
4th Place – Carson Grenier of Fergus Falls
5th Place – Derek Johnson of Benson
6th Place – Gabe Kitzman of Hopkins
1st Noah Johnson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 8-6, Sr. over Mitchell Christen (Sauk Centre-Melrose) 6-2, Sr. (Dec 3-2)
3rd Davis Budden (Pipestone) 8-4, Sr. over Carson Grenier (Fergus Falls) 5-6, So. (Fall 0:00)
5th Derek Johnson (Benson) 4-6, Jr. over Gabe Kitzman (Hopkins) 4-6, Jr. (Fall 0:42)

145
1st Place – Alexander Schuh of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Owen Carlson of Albany
3rd Place – Tanner Wilts of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Lance ‘Joey’ Graff of Fergus Falls
5th Place – Tyler Arnold of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
6th Place – Rylan Pallow of Sauk Centre-Melrose
1st Alexander Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 13-3, Jr. over Owen Carlson (Albany) 11-1, Jr. (Dec 7-1)
3rd Tanner Wilts (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 4-4, Sr. over Lance ‘Joey’ Graff (Fergus Falls) 4-8, Sr. (Fall 0:26)
5th Tyler Arnold (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 2-2, Fr. over Rylan Pallow (Sauk Centre-Melrose) 1-3, Fr. (Fall 1:43)

152
1st Place – Jett Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Nick Bolduc of Benson
3rd Place – Mason Plumski of Albany
4th Place – Jacob Meyer of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
5th Place – Gabe Ridlon of Crosby-Ironton
6th Place – Emilio Montero of Hopkins
1st Jett Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 13-5, So. over Nick Bolduc (Benson) 11-2, Jr. (Fall 4:46)
3rd Mason Plumski (Albany) 9-4, Jr. over Jacob Meyer (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 9-7, Jr. (For.)
5th Gabe Ridlon (Crosby-Ironton) 2-2, Jr. over Emilio Montero (Hopkins) 4-4, Jr. (Fall 1:38)

160
1st Place – Bryson Larrabee of Hibbing
2nd Place – John Paul Fitzpatrick of Crosby-Ironton
3rd Place – Luke Froehlich of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Alex Whitcup of Benson
5th Place – Zachary Swanson of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
6th Place – Bode Bruns of Pipestone
1st Bryson Larrabee (Hibbing) 11-2, Sr. over John Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 8-1, Sr. (Dec 8-2)
3rd Luke Froehlich (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 11-6, Sr. over Alex Whitcup (Benson) 4-9, Sr. (Fall 0:29)
5th Zachary Swanson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 3-6, Jr. over Bode Bruns (Pipestone) 4-8, Jr. (Fall 1:55)

170
1st Place – Jacob Widness of Fergus Falls
2nd Place – Aaron Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Preston Mcgee of Benson
4th Place – Connor Plumski of Albany
5th Place – Ashton Squires of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
6th Place – Gage Struchen of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
1st Jacob Widness (Fergus Falls) 9-1, Sr. over Aaron Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 10-7, So. (Dec 6-2)
3rd Preston Mcgee (Benson) 12-2, Sr. over Connor Plumski (Albany) 8-6, 8th. (MD 13-4)
5th Ashton Squires (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 6-8, Jr. over Gage Struchen (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 1-3, Jr. (Inj. 0:00)

182
1st Place – Cooper Hendrickson of Hibbing
2nd Place – Jackson Melcher of Pipestone
3rd Place – AJ Klassen of Benson
4th Place – Isaiah Wolske of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
5th Place – Delvin Roberts of Fergus Falls
6th Place – Evan Feller of Hopkins
1st Cooper Hendrickson (Hibbing) 10-3, Jr. over Jackson Melcher (Pipestone) 7-4, Jr. (Dec 7-6)
3rd AJ Klassen (Benson) 9-4, Sr. over Isaiah Wolske (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 5-6, So. (Fall 1:05)
5th Delvin Roberts (Fergus Falls) 3-2, Sr. over Evan Feller (Hopkins) 3-4, So. (Dec 5-2)

195
1st Place – Thomas Dineen of Benson
2nd Place – Thomas Hagen of Hibbing
3rd Place – Aiden Voss of Pipestone
4th Place – Masyn Olson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Nolan Field of Fergus Falls
6th Place – Jon Lara of Sauk Centre-Melrose
1st Thomas Dineen (Benson) 13-0, Sr. over Thomas Hagen (Hibbing) 10-4, Sr. (TF-1.5 0:59 (17-2))
3rd Aiden Voss (Pipestone) 9-3, Sr. over Masyn Olson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 11-5, Sr. (Fall 1:47)
5th Nolan Field (Fergus Falls) 2-6, 8th. over Jon Lara (Sauk Centre-Melrose) 1-3, Fr. (Dec 7-1)

220
1st Place – Ian Larrabee of Hibbing
2nd Place – Eathan Martinez of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
3rd Place – Owen Kidrowski of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Connor Marshall of Hopkins
5th Place – Isaac Frericks of Sauk Centre-Melrose
6th Place – Teegan Hogrefe of Benson
1st Ian Larrabee (Hibbing) 11-2, So. over Eathan Martinez (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 11-4, Jr. (Fall 0:33)
3rd Owen Kidrowski (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 3-3, Jr. over Connor Marshall (Hopkins) 4-3, So. (Fall 1:48)
5th Isaac Frericks (Sauk Centre-Melrose) 4-4, So. over Teegan Hogrefe (Benson) 2-3, Sr. (Dec 16-11)

285
1st Place – Will Sjogren of Sauk Centre-Melrose
2nd Place – Nick Willhite of Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
3rd Place – Logan Ross of Hopkins
4th Place – Johnny Kobberman of Benson
5th Place – Alex Henderson of Hibbing
6th Place – Jacob Petrich of Hibbing
1st Will Sjogren (Sauk Centre-Melrose) 8-1, Sr. over Nick Willhite (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) 10-5, Sr. (Fall 1:00)
3rd Logan Ross (Hopkins) 6-3, Jr. over Johnny Kobberman (Benson) 8-6, Jr. (Fall 1:46)
5th Alex Henderson (Hibbing) 3-8, Jr. over Jacob Petrich (Hibbing) 1-3, So. (Fall 0:50)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?