Buena Vista Open

2022 Buena Vista Open results. Saturday, December 3 at Storm Lake, IA.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125
1st Place – Dylan McChesney of Simpson College
2nd Place – Lane Scorpil of Iowa Wesleyan
3rd Place – Brandon Foster of Buena Vista
4th Place – Tyler Halloran of Briar Cliff
5th Place – Seth I’nama of Briar Cliff
6th Place – Evan Shell of Morningside
7th Place – Evan Fuchs of Briar Cliff
8th Place – Aidan Gerber of Briar Cliff
1st Dylan McChesney (Simpson College ) fall over Lane Scorpil (Iowa Wesleyan) (Fall 4:37)
3rd Brandon Foster (Buena Vista) decision over Tyler Halloran (Briar Cliff) (Dec 6-1)
5th Seth I’nama (Briar Cliff) won in sudden victory – 1 over Evan Shell (Morningside) (SV-1 6-4)
7th Evan Fuchs (Briar Cliff) tech fall over Aidan Gerber (Briar Cliff) (TF 16-1)

133
1st Place – Eron Haynes of unattached
2nd Place – Taylor Vasquez of Morningside
3rd Place – Isaiah Mlsna of Minnesota State Mankato
4th Place – Ayden Rader of Iowa Lakes CC
5th Place – Benjamin Schmitz of Morningside
6th Place – Jarrod Gilliam of Briar Cliff
7th Place – Kanin Hable of Simpson College
8th Place – Tyrick Clay of Iowa Lakes CC
1st Eron Haynes (unattached) major decision over Taylor Vasquez (Morningside) (Maj 14-5)
3rd Isaiah Mlsna (Minnesota State Mankato) decision over Ayden Rader (Iowa Lakes CC) (Dec 7-2)
5th Benjamin Schmitz (Morningside) decision over Jarrod Gilliam (Briar Cliff) (Dec 2-0)
7th Kanin Hable (Simpson College ) fall over Tyrick Clay (Iowa Lakes CC) (Fall 6:35)

141
1st Place – Brock Luthens of Minnesota State Mankato
2nd Place – Ben Rosen of unattached
3rd Place – Axel Hernandez of Buena Vista
4th Place – Ryan Parmenter of Iowa Lakes CC
5th Place – Caleb Nadig of Iowa Central CC
6th Place – Joe Ebaugh of unattached
1st Brock Luthens (Minnesota State Mankato) decision over Ben Rosen (unattached) (Dec 5-1)
3rd Axel Hernandez (Buena Vista) fall over Ryan Parmenter (Iowa Lakes CC) (Fall 2:43)
5th Caleb Nadig (Iowa Central CC) decision over Joe Ebaugh (unattached) (Dec 8-4)

149
1st Place – Caleb Meunier of Minnesota State Mankato
2nd Place – Zach Stewart of Simpson College
3rd Place – Jared Gallub of Nebraska Wesleyan
4th Place – Dalton Schams of Upper Iowa
5th Place – Drew Evans of Iowa Wesleyan
6th Place – Payton Kostka of Minnesota State Mankato
1st Caleb Meunier (Minnesota State Mankato) decision over Zach Stewart (Simpson College ) (Dec 6-1)
3rd Jared Gallub (Nebraska Wesleyan) decision over Dalton Schams (Upper Iowa) (Dec 3-1)
5th Drew Evans (Iowa Wesleyan) no contest over Payton Kostka (Minnesota State Mankato) (NC)

157
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – John Diener of Morningside
2nd Place – Abraham Dirkx of Morningside
3rd Place – Noah Styskal of Morningside
4th Place – Justice Hefley of Iowa Central CC
5th Place – Drake Hayward of Minnesota State Mankato
6th Place – Logan Jones of Iowa Central CC
7th Place – Travis Guzman of Nebraska Wesleyan
8th Place – Michael De La Cruz of Buena Vista
1st Abraham Dirkx (Morningside) and John Diener (Morningside) (DFF)
3rd Noah Styskal (Morningside) major decision over Justice Hefley (Iowa Central CC) (Maj 18-7)
5th Drake Hayward (Minnesota State Mankato) fall over Logan Jones (Iowa Central CC) (Fall 5:32)
8th Travis Guzman (Nebraska Wesleyan) major decision over Michael De La Cruz (Buena Vista) (Maj 11-2)
Cons. A Champ
Reily Dolan (Upper Iowa) and Jackson Rolfs (Upper Iowa) (DFF)
Cons. B Champ
Jett Thoreson (Minnesota State Mankato) fall over Thomas Mcbride (Nebraska Wesleyan) (Fall 1:11)

165
1st Place – Kole Marko of Minnesota State Mankato
2nd Place – Garrett Arment of Briar Cliff
3rd Place – Lawson Losee of unattached
4th Place – Trevor Kruse of Iowa Lakes CC
5th Place – Gunner Rodgers of Upper Iowa
6th Place – Zander Ernst of Morningside
7th Place – Robert Silva of Simpson College
8th Place – Micah Lanier of Briar Cliff
1st Kole Marko (Minnesota State Mankato) decision over Garrett Arment (Briar Cliff) (Dec 10-4)
3rd Lawson Losee (unattached) fall over Trevor Kruse (Iowa Lakes CC) (Fall 4:05)
5th Gunner Rodgers (Upper Iowa) decision over Zander Ernst (Morningside) (Dec 4-3)
7th Robert Silva (Simpson College ) tech fall over Micah Lanier (Briar Cliff) (TF 18-0)

174
1st Place – Michael Smith of Minnesota State Mankato
2nd Place – Zeth Gerkensmeyer of Nebraska Wesleyan
3rd Place – Garret Bruce of Buena Vista
4th Place – Brody Nielsen of Minnesota State Mankato
5th Place – Shyler Langley of Simpson College
6th Place – Emmanuel Zepeda of Nebraska Wesleyan
7th Place – Brandon Harris of Briar Cliff
8th Place – Jackson Chapin of Morningside
1st Michael Smith (Minnesota State Mankato) decision over Zeth Gerkensmeyer (Nebraska Wesleyan) (Dec 4-1)
3rd Garret Bruce (Buena Vista) medical forfeit over Brody Nielsen (Minnesota State Mankato) (MFF)
5th Shyler Langley (Simpson College ) decision over Emmanuel Zepeda (Nebraska Wesleyan) (Dec 13-6)
7th Brandon Harris (Briar Cliff) decision over Jackson Chapin (Morningside) (Dec 9-6)

184
1st Place – Shane Gibson of Minnesota State Mankato
2nd Place – Hayden Wempen of Morningside
3rd Place – Nic Leo of Minnesota State Mankato
4th Place – John Colburne of Iowa Lakes CC
5th Place – Alex Vandyke of Morningside
6th Place – Andrew Wolff of Simpson College
7th Place – Christian Balmer of Briar Cliff
8th Place – Sam Weaver of Nebraska Wesleyan
1st Shane Gibson (Minnesota State Mankato) won in sudden victory – 1 over Hayden Wempen (Morningside) (SV-1 3-1)
3rd Nic Leo (Minnesota State Mankato) won in sudden victory – 1 over John Colburne (Iowa Lakes CC) (SV-1 2-1)
5th Alex Vandyke (Morningside) decision over Andrew Wolff (Simpson College ) (Dec 7-0)
7th Christian Balmer (Briar Cliff) fall over Sam Weaver (Nebraska Wesleyan) (Fall 1:45)

197
1st Place – Zavione Willis of Iowa Lakes CC
2nd Place – Josiah Bundt of Iowa Lakes CC
3rd Place – Shane Mathias of Simpson College
4th Place – Joshua Piechowski of Minnesota State Mankato
5th Place – Casey Kinnell of Nebraska Wesleyan
6th Place – Sendeska Kalskett of Morningside
1st Zavione Willis (Iowa Lakes CC) tech fall over Josiah Bundt (Iowa Lakes CC) (TF 21-6)
3rd Shane Mathias (Simpson College ) medical forfeit over Joshua Piechowski (Minnesota State Mankato) (MFF)
5th Casey Kinnell (Nebraska Wesleyan) fall over Sendeska Kalskett (Morningside) (Fall 2:20)

285
1st Place – Hunter DeJong of Morningside
2nd Place – Alton Allen of Briar Cliff
3rd Place – Colton Kinnison of Simpson College
4th Place – Forrest Hyson of Morningside
5th Place – Max Villnow of Minnesota State Mankato
6th Place – Jacob Rahn of Iowa Lakes CC
7th Place – Kail Shannon of unattached
8th Place – Mitchel Marr of unattached
1st Hunter DeJong (Morningside) injury default over Alton Allen (Briar Cliff) (Inj. 1:14)
3rd Colton Kinnison (Simpson College ) decision over Forrest Hyson (Morningside) (Dec 2-1)
5th Max Villnow (Minnesota State Mankato) decision over Jacob Rahn (Iowa Lakes CC) (Dec 6-4)
7th Kail Shannon (unattached) fall over Mitchel Marr (unattached) (Fall 2:15)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?