High School Results – Saturday, December 17, 2022

Austin Roberts Memorial Tournament
1 Jackson County 255.5
2 Sergeant Bluff-Luton 254.0
3 Spencer 174.0
4 Boyden Hull/Rock Valley 148.0
5 LeMars 139.5
6 Okoboji 94.0
7 Sioux Center 92.0
8 Estherville Lincoln Central 90.5
9 West Lyon 80.5
10 Sibley Ocheydan 68.0
11 Central Lyon/GLR 48.0

Bemidji Blue Ox Girls Tournament
1 Bemidji 199.0
2 Mora 108.0
3 Wadena-Deer Creek 73.0
4 Sauk Center/Melrose 67.0
5 Park Rapids 66.0
6 Moorhead 52.0
7 Pierz 31.0
8 Mille Lacs Raiders 29.0
9 Nashwauk-Keewatin 28.0
10 Badger-Greenbush-Middle River 25.0
11 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 24.0
12 Blackduck/Cass Lake-Bena 22.0
13 Bertha-Hewitt/Parkers Prairie/Verndale 18.0
14 Hibbing 15.0
15 Roseau 7.0
15 United North Central 7.0
17 Brainerd 5.0

FCLMC Holiday Tournament
1 Chatfield 251.5
2 GMLOS 146.0
3 Ellsworth 139.5
4 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 130.0
5 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 120.0
6 Winona-Winona Cotter 75.0
7 Triton 60.5
8 Rochester John Marshall 59.0
9 Wabasha-Kellogg 39.0
10 La Crescent-Hokah 13.0

Frazee Duals
Dilworth-Glyndon-Felton 45 Fargo Davies, ND 29
Moorhead 42 Fargo Davies, ND 42
Staples Motley 45 Fargo Davies, ND 28
Frazee 39 Staples Motley 32
Frazee 48 Moorhead 15
Frazee 42 Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 28

Hopkins Athena Girls Invitational
1 Apple Valley 179.0
2 South Saint Paul 106.0
3 Stillwater 86.0
4 Simley 81.0
5 Centennial 80.0
6 Byron 76.0
7 Eastview 60.0
8 Saint Croix Falls 49.0
9 Bloomington Kennedy 44.0
10 Forest Lake 41.0
11 Rush City-Braham 36.5
12 Rosemount 35.0
13 Hopkins 33.0
14 St. Croix Lutheran 32.0
15 Spectrum 24.0
16 Park 23.0
17 Robbinsdale Armstrong 18.0
18 Minneapolis Patrick Henry 13.0
19 Chatfield 10.0
20 Minneapolis Edison 7.0
21 Hutchinson 3.0
21 Zimmerman 3.0
23 Wadena-Deer Creek 0.0

Grafton Wrestling Tournament
1 Fosston Bagley 122.0
2 Fertile-Beltrami 89.0
3 Roseau 52.5
4 Grafton 44.0

MatBoss Minnesota Christmas Tournament
Fri-Sat, Dec. 16-17
1 Simley 485.0
2 St. Michael-Albertville 467.5
3 Hastings 430.0
4 Kaukauna 408.0
5 New Prague 371.5
6 Eden Prairie 325.5
7 Kasson-Mantorville 318.5
8 Wayzata 307.5
9 Luxemburg-Casco 289.5
10 Stillwater 273.5
11 Waconia 271.5
12 Apple Valley 240.0
13 West Bend 236.5
14 Lakeville North 231.0
14 Scott West 231.0
14 St. Francis 231.0
17 Shakopee 228.5
18 Forest Lake 225.0
19 Albert Lea Area 221.0
20 Anoka 204.0
21 Rochester Mayo 203.5
22 Willmar 193.5
23 Farmington 176.5
24 Mound Westonka 174.5
25 Cambridge-Isanti 171.5
26 Holmen 167.0
27 Park 146.5
28 Totino-Grace 122.5
29 Homestead 119.0
30 Byron 99.0
31 Prior Lake 88.0
32 Minnetonka 69.5
33 Mahtomedi 51.0

Monticello Invitational
1 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 236.0
2 Mounds View 224.5
3 Benson 121.0
4 Saint Cloud Tech 118.5
5 Andover 117.5
6 South Saint Paul 111.0
7 Monticello 102.0
8 Central Public Schools 59.0
9 Austin 55.0
9 Two Rivers 55.0
11 Spectrum 51.0
12 Mahnomen-Waubun 45.0
13 Minneapolis Patrick Henry 38.0
14 Coon Rapids 37.0
15 Zimmerman 34.0
16 Brooklyn Center-Concordia Acad 20.0
16 Rockford 20.0
18 Park Center 17.0
19 New Century Academy 0.0

Northfield Larry Severson Invite
1 Dover Eyota 251.0
2 Northfield 147.5
3 Eagan 142.0
4 Mankato East 138.0
5 Pine Island 120.0
6 Burnsville 106.5
7 Reedsville 99.5
8 Planview Elgin 96.0
9 Lake City 73.0
10 Rochester Century 55.0
10 St. Charles 55.0

Redwood River Riot
1 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 147.0
2 Holdingford 137.5
3 Marshall 128.0
4 Fairmont-Martin County West 127.0
5 St. Peter 114.0
6 MAHACA 106.0
7 Tri-City United 105.0
8 Rocori 100.0
9 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 88.0
10 Canby 76.0
10 New Ulm Area 76.0
12 Atwater-Cosmos-Grove City 74.0
13 New London-Spicer 73.5
14 Faribault 72.0
14 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 72.0
16 Maple Grove 71.5
17 Blue Earth Area 65.0
18 Sibley East 64.5
19 Mankato West 55.0
20 Wabasso 49.0
21 Edina 48.5
22 Maple River/USC 47.0
23 Dassel-Cokato-Litchfield 45.0
24 Sauk Rapids-Rice 42.0
25 Windom-Mountain Lake 41.0
26 New Richland-H-E-G 39.0
27 BOLD 34.0
28 LeSueur-Henderson 32.0
28 Red Rock Central 32.0
30 Redwood Valley 28.0
31 Fulda-Murray Cty Central 27.5
32 Sartell-Saint Stephen 27.0
33 Saint James Area 22.0
34 Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks 12.0
35 Worthington 7.0

Top The Tree Duals
Luverne 66 Chester Area, SD 18
Luverne 78 Ortonville 6
Quad County 40 Luverne 34
Luverne 72 Springfield 10
Luverne 72 Viborg-Hurley/Irene-Wakonda, SD 12
Ortonville 42 Chester Area, SD 30
Quad County 66 Ortonville 11
Quad County 66 Chester Area, SD 12
Quad County 60 Springfield 11
Quad County 69 Viborg-Hurley/Irene-Wakonda, SD 6
Chester Area, SD 42 Springfield 30

Trinity Invitational
1 Howard Lake 190.5
2 Rosemount 168.0
3 Ogilvie 141.0
4 Buffalo 133.5
5 New Richmond 98.5
6 St. Clair 80.0
7 Trinity School at River Ridge 72.0
8 Benilde-St. Margaret’s 68.0
8 Roseville 68.0
10 East Ridge 52.5
11 Bloomington Kennedy 39.0
12 St. Paul Humboldt 32.0
13 St. Paul-Highland Park 24.0
14 Minneapolis Washburn 16.0
15 McDonell 3.0

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?