The Guillotine High School Rankings – Girls – December 8, 2022

The Guillotine Girls High School Individual Rankings

Rankings Input | Past Rankings

Girls Rankings Editor: Jason Elsmore

(Section in parenthesis)

100 pounds
1 Caley Graber, Northfield (1) 9
2 Lauren Elsmore, Pine Island (1) 9
3 Bianca Eide, Stillwater Area (4) 9
4 Amelia Hermanson, Robbinsdale Armstrong (5) 11
5 Abby Gindele, Annandale/Maple Lake (6) 8
6 Maggie Olson, Albert Lea Area (1) 8

107 pounds
1 Gigi Bragg, Anoka (7) 10
2 Aspen Blasko, Forest Lake (7) 11
3 Charli Raymond, Simley (4) 8
4 Olivia Sackor, Fridley (5) 11
5 Isabelle Townley, Owatonna (1) 10
6 Mikailey Clark, Park Rapids Area (8) 12

114 pounds
1 Madelyn Strohmayer, Aitkin (7) 11
2 Lanna Walter, Sauk Centre-Melrose (8) 11
3 Destiney Lofton, New Prague (2) 11
4 Kamdyn Saulter, Rosemount (2) 9
5 Phoenix Fure, Cambridge-Isanti (7) 10
6 Gisele Gallegos, South St. Paul (4) 11

120 pounds
1 Audrey Rogotzke, Stillwater Area (4) 9
2 Hanah Schuster, Apple Valley (2) 10
3 Nora Houglum, Mora (7) 11
4 Mac Donnohue, Mounds View (4) 12
5 Jovanna Volker, Greenway/Nashwauk-Keewatin 8
6 Natalie Diaz, Sibley East (4) 12

126 pounds
1 Cassy Gonzales, Shakopee (6) 9
2 Jaden Ruegsegger, Centennial (4) 12
3 Lillian Balk, Chaska/Chanhassen (6) 11
4 Fabiola Guerra-Guardado, Apple Valley (2) 10
5 Tori Bahr, Bemidji (8) 11
6 Linnea Prouty, Champlin Park (7) 12

132 pounds
1 Skylar Little Soldier, Hastings (3) 11
2 Joel Makem, Shakopee (6) 12
3 Alley Altringer, Anoka (7) 11
4 Cashawn Brooks, South St. Paul (4) 10
5 Eva Romsdahl, St. James (3) 12
6 Lucy Cano, Minneapolis Roosevelt (5) 11

138 pounds
1 Riley Myers, Eastview (2) 11
2 Diann Smith, GMLOS (1) 11
3 Madelyn Gallant, Wadena-Deer Creek (6) 12
4 Alyzabeth Hiler, Roseville Area (4) 9
5 Rachel Fode, Byron (1) 12
6 Kylie Beaugard, Bloomington Kennedy (5) 8

145 pounds
1 Grace Alagbo, Apple Valley (2) 11
2 Abby Ervasti, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie (6) 11
3 Jadyn Kelly, Bemidji (8) 11
4 Lainey Houts, Northfield (1) 10
5 Kelsey Cruz Rojas, Bloomington Kennedy (5) 11
6 Megan Geier, GMLOS (1) 11

152 pounds
1 Elizabeth Dake, New Ulm Area (3) 9
2 Makenna Belling, Tri-City United (2) 11
3 Kylie Donat, Bemidji (8) 11
4 Lindsey Nosbush, Mora (7) 12
5 Gloriann Vigniavo, Apple Valley (2) 11
6 Noelle Barclay, St. Charles (1) 12

165 pounds
1 Ella Pagel, Northfield (1) 10
2 Sarah Pulk, Badger/Greenbush-Middle River (8) 8
3 Elizabeth Oster, Bemidji (8) 12
4 Will Killion, Norwood Young America (4) 10
5 Sakura Williams, Minneapolis Edison (5) 11
6 Carmen Mason, Mahnomen/Waubun (8) 8

185 pounds
1 Kami Senlycki, Cambridge-Isanti (7) 12
2 Chae Nay Htoo, St. Paul Humboldt/Open World Learning (4) 11
3 Elsie Olson, Eastview (2) 10
4 Miya Elbing, Rochester Century (1) 9
5 Brie Leeper, Bemidji (8) 10

235 pounds
1 Ella George, South St. Paul (4) 10
2 Tahlia Rintala, Bemidji (8) 11
3 Sophia Nurka, Centennial (4) 10
4 Lily Hamilton, St. Michael-Albertville (5) 7
5 KateLynn Crotinger, Wabasso (3) 7
6 Lena Dortu, Pine Island (1) 11

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?