Flash Flanagan Open

2023 Flash Flanagan Open results. January 28th at Dubuque, IA.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
1st Place – Trever Anderson of Northern Iowa
2nd Place – Luc Valdez of UW Oshkosh
3rd Place – Charles Matthews of Iowa
4th Place – Raul Romero of Indian Hills
5th Place – Wiley Jessup of Loras College
6th Place – Justin Murray of Loras College
1st Trever Anderson (Northern Iowa) decision over Luc Valdez (UW Oshkosh) (Dec 6-0)
3rd Charles Matthews (Iowa) major decision over Raul Romero (Indian Hills) (Maj 11-2)
5th Wiley Jessup (Loras College) medical forfeit over Justin Murray (Loras College) (MFF)

Open – 133
1st Place – Drake Ayala of Iowa
2nd Place – Cory Land of Northern Iowa
3rd Place – Dylan Coy of Wisconsin
4th Place – Denis Murphy of UW Oshkosh
5th Place – Jace Rhodes of Iowa
6th Place – Justin Bradford of Indian Hills
1st Drake Ayala (Iowa) decision over Cory Land (Northern Iowa) (Dec 7-2)
3rd Dylan Coy (Wisconsin) major decision over Denis Murphy (UW Oshkosh) (Maj 11-0)
5th Jace Rhodes (Iowa) medical forfeit over Justin Bradford (Indian Hills) (MFF)

Open – 141
1st Place – Mikey Kaminski of Northern Illinois
2nd Place – Caleb Thoennes of South Dakota State
3rd Place – Jordan Craft of UW Parkside
4th Place – Chase Fiser of Loras College
5th Place – Joe Ebaugh of Upper Iowa
6th Place – Kael Lucero of Loras College
1st Mikey Kaminski (Northern Illinois) decision over Caleb Thoennes (South Dakota State) (Dec 5-2)
3rd Jordan Craft (UW Parkside) decision over Chase Fiser (Loras College) (Dec 2-0)
5th Joe Ebaugh (Upper Iowa) medical forfeit over Kael Lucero (Loras College) (MFF)

Open – 149
1st Place – Ryder Downey of Northern Iowa
2nd Place – Joel Jesuroga of Iowa
3rd Place – Dustin Bohren of Loras College
4th Place – Quinten Aney of Iowa Wesleyan
5th Place – Duncan Delzell of Central
6th Place – Averee Abben of Upper Iowa
1st Ryder Downey (Northern Iowa) won in tie breaker – 1 over Joel Jesuroga (Iowa) (TB-1 2-1)
3rd Dustin Bohren (Loras College) tech fall over Quinten Aney (Iowa Wesleyan) (TF 18-2)
5th Duncan Delzell (Central) medical forfeit over Averee Abben (Upper Iowa) (MFF)

Open – 157
1st Place – Chance Throndson of Upper Iowa
2nd Place – Grant Hansen of Northern Illinois
3rd Place – Easton Larson of Grandview
4th Place – Scott Burke of Loras College
5th Place – Carter Martinson of Iowa
6th Place – Brody Hallin of Northern Illinois
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Ben Faber of Loras College
8th Place – Cody Goebel of Wisconsin
1st Chance Throndson (Upper Iowa) decision over Grant Hansen (Northern Illinois) (Dec 6-4)
3rd Easton Larson (Grandview) major decision over Scott Burke (Loras College) (Maj 13-2)
5th Carter Martinson (Iowa) won in sudden victory – 1 over Brody Hallin (Northern Illinois) (SV-1 3-1)
7th Ben Faber (Loras College) and Cody Goebel (Wisconsin) (DFF)

Open – 165
1st Place – Aiden Riggins of Iowa
2nd Place – Matt Connolly of Loras College
3rd Place – Gavin Model of Wisconsin
4th Place – Lowell Arnold of UW Parkside
5th Place – Allen Catour of Loras College
6th Place – Tommy Bennett of Northern Illinois
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Nate Stokhaug of UW Oshkosh
8th Place – Carson Martinson of Iowa
1st Aiden Riggins (Iowa) major decision over Matt Connolly (Loras College) (Maj 14-3)
3rd Gavin Model (Wisconsin) tech fall over Lowell Arnold (UW Parkside) (TF 16-0)
5th Allen Catour (Loras College) decision over Tommy Bennett (Northern Illinois) (Dec 9-4)
7th Carson Martinson (Iowa) and Nate Stokhaug (UW Oshkosh) (DFF)

Open – 174
1st Place – Graham Calhoun of Wisconsin
2nd Place – Gunner Rodgers of Upper Iowa
3rd Place – Brody Hemauer of UW Parkside
4th Place – Kam Royster of Loras College
5th Place – Ryan Steffen of Upper Iowa
6th Place – Michael Loger of UW Oshkosh
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Lawson Losee of Upper Iowa
8th Place – Landon Kirby of Central
1st Graham Calhoun (Wisconsin) tech fall over Gunner Rodgers (Upper Iowa) (TF 19-4)
3rd Brody Hemauer (UW Parkside) tech fall over Kam Royster (Loras College) (TF 15-0)
5th Ryan Steffen (Upper Iowa) major decision over Michael Loger (UW Oshkosh) (Maj 12-1)
7th Landon Kirby (Central) and Lawson Losee (Upper Iowa) (DFF)

Open – 184
1st Place – Bennett Berge of South Dakota State
2nd Place – Tyson Beauperthuy of Grandview
3rd Place – Carter Grewe of Northern Illinois
4th Place – Abe Michel of Loras College
5th Place – Syrron White of Indian Hills
6th Place – Aidan McCain of Iowa
1st Bennett Berge (South Dakota State) fall over Tyson Beauperthuy (Grandview) (Fall 4:03)
3rd Carter Grewe (Northern Illinois) medical forfeit over Abe Michel (Loras College) (MFF)
5th Syrron White (Indian Hills) decision over Aidan McCain (Iowa) (Dec 9-8)

Open – 197
1st Place – Cody Donnelly of South Dakota State
2nd Place – Beau Yineman of UW Oshkosh
3rd Place – Nathan Rosas of Central
4th Place – Brodie Toth of Central
5th Place – Joseph Swanson of UW Parkside
6th Place – Justin Dallas of Central
1st Cody Donnelly (South Dakota State) fall over Beau Yineman (UW Oshkosh) (Fall 1:30)
3rd Nathan Rosas (Central) decision over Brodie Toth (Central) (Dec 9-3)
5th Joseph Swanson (UW Parkside) decision over Justin Dallas (Central) (Dec 5-3)

Open – 285
1st Place – Bradley Hill of Iowa
2nd Place – Gannon Rosenfeld of Wisconsin
3rd Place – Jason Guadarrama of UW Parkside
4th Place – Jonah Schmidtke of Wisconsin
5th Place – Easton Fleshman of Iowa
6th Place – Jordan Sommers of Northern Illinois
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Joshua Gaye of Indian Hills
8th Place – Guyon Cyprian of UW Oshkosh
1st Bradley Hill (Iowa) decision over Gannon Rosenfeld (Wisconsin) (Dec 3-1)
3rd Jason Guadarrama (UW Parkside) decision over Jonah Schmidtke (Wisconsin) (Dec 5-1)
5th Easton Fleshman (Iowa) decision over Jordan Sommers (Northern Illinois) (Dec 4-2)
7th Joshua Gaye (Indian Hills) and Guyon Cyprian (UW Oshkosh) (DFF)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?