High School Results – Friday, January 27, 2023

Frazee 38 Perham 33
Moorhead 50 Barnesville 27
Pierz 69 Zimmerman 10
Wadena-Deer Creek 58 Ottertail Central 20
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 51 Detroit Lakes 27

Andover Tri
Andover 54 Champlin Park 19
Mounds View 60 Andover 15
Mounds View 73 Champlin Park 3

Dover-Eyota Tri
Chatfield 34 Dover-Eyota 32
Chatfield 52 Plainview-Elgin-Millville 24
Dover-Eyota 60 Plainview-Elgin-Millville 18

Elk River Quad
Apple Valley 43 Elk River 24
Apple Valley 69 Park Center 9
Stillwater 51 Apple Valley 19
Elk River 50 Park Center 21
Stillwater 66 Park Center 12

Fergus Falls Tri
Thief River Falls 63 Fergus Falls 17
Fergus Falls 54 United Clay Becker 29

Hastings Tri
Hastings 77 Prescott, WI 0
Hastings 64 Eastview 9

Holdingford Duals
Holdingford 63 St. Agnes 10
Holdingford 64 Spectrum 9
Holdingford 55 Walker-Hack-Akeley-Nevis 12

Minneota Quad
Canby 37 Belgrade-Brooten-Elrosa 27
Belgrade-Brooten-Elrosa 39 Howard Lake-Waverly-Winsted 31
Belgrade-Brooten-Elrosa 33 Minneota 30
Howard Lake-Waverly-Winsted 30 Minneota 29
Canby 37 Minneota 24

North Branch Invite
1 Zumbrota-Mazeppa 305.5
2 Rush City-Braham 163.5
3 Boyceville 140.0
4 Fridley 127.0
5 North Branch 103.5
6 Delano 88.0
7 Sartell-Saint Stephen 87.0
8 St. Paul Washington Technology Magnet 52.0

Ogilvie Quad
Ogilvie 55 Proctor-Hermantown 12
Paynesville 60 Crosby-Ironton 24
Ogilvie 57 Crosby-Ironton 18
Paynesville 66 Proctor-Hermantown 15
Paynesville 45 Ogilvie 27
Proctor-Hermantown 34 Crosby-Ironton 33

Osakis Quad
Minnewaska Area 47 Osakis 31
New York Mills 42 Osakis 35
United North Central 53 Osakis 22
United North Central 48 New York Mills 22

Pequot Lakes/Pine River-Backus Tri
Brainerd 55 Albany 18
Pequot Lks-Pine River-B 42 Brainerd 28

Pine City Quad
Mora 69 C-E-C Lumberjacks 9
Pine City-Hinckley-Finlayson 57 C-E-C Lumberjacks 16
Mora 57 Hibbing 15
Hibbing 49 Pine City-Hinckley-Finlayson 27
Mora 69 Pine City-Hinckley-Finlayson 9

Red Rock Central HighWater Ethanol Invite
1 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 163.0
2 Adrian Area 158.5
3 New Ulm Area 137.0
4 Pipestone Area 119.5
5 Central Public Schools 100.5
6 Saint James Area 95.0
7 Red Rock Central 94.0
8 Fulda-Murray Cty Central 54.0
9 LeSueur-Henderson 40.0

Royalton-Upsala Royals Double Dual
Royalton-Upsala 60 Kimball Area 18
Royalton-Upsala 60 Eden Valley-Watkins 9

St. Croix Lutheran Academy Tri
Minneapolis North 54 St. Croix Lutheran 21
Minneapolis North 63 East Ridge 6
St. Croix Lutheran 42 East Ridge 33

St. Francis Triangular
Becker 76 Sauk Rapids-Rice 3
Becker 37 St. Francis 20
St. Francis 65 Sauk Rapids-Rice 9

Totino Grace Tri
Rogers 47 Irondale 31
Totino-Grace 61 Irondale 14
Totino-Grace 31 Rogers 28

Girls

Zimmerman 6 Pierz 6

Simley Girls Invitational
1 St. Michael 158.0
2 South St Paul 81.0
3 Byron 70.0
4 Cambridge 63.0
5 Lake City 57.0
6 Owatonna 56.5
7 Forest lake 54.0
8 St Croix Lutheran 51.0
9 Hopkins 47.5
10 Scott West 47.0
11 Rosemount 44.0
12 Simley 39.0
13 Park 19.0
14 St Peter 16.0
15 Harding 12.0
16 Woodbury 11.0
17 Eagan 0.0
17 Eastview 0.0
17 Spectrum 0.0

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?