High School Results – Saturday, January 28, 2023

Faribault Quad
Hastings 61 Faribault 15
Hastings 65 Prior Lake 6
Hastings 63 Tri-City United 13

Governor’s Duals
Cannon Falls 5-0
Grand Rapids 4-1
Pine City/Hinckley-Finlayson 3-2
St.Croix Lutheran 2-3
East Ridge 1-4
St. Paul Johnson 0-5
Round 1
Grand Rapids 63 St. Paul Johnson 12
Cannon Falls 64 East Ridge 10
Pine City/Hinckley-Finlayson 51 St. Croix Lutheran 16
Round 2
Cannon Falls 71 St. Paul Johnson 0
East Ridge 34 St. Croix Lutheran 39
Grand Rapids 39 Pine City/Hinckley-Finlayson 32
Round 3
Pine City/Hinckley-Finlayson 59 St. Paul Johnson 18
East Ridge 3 Grand Rapids 77
Cannon Falls 78 St. Croix Lutheran 0
Round 4
East Ridge 32 St. Paul Johnson 30
Pine City/Hinckley-Finlayson 3 Cannon Falls 72
St. Croix Lutheran 18 Grand Rapids 66
Round 5
St. Croix Lutheran 44 St.Paul Johnson 30
Cannon Falls 52 Grand Rapids 21
Pine City/Hinckley-Finlayson 48 East Ridge 26

Lake City Invitational
1 Dover-Eyota 197.5
2 Chatfield 174.0
3 Medford 130.5
4 Rochester Mayo 110.5
5 Northfield 106.0
6 Lake City 97.0
7 St. Charles 78.0
8 Westfield 77.5
9 Winona/Winona Cotter 73.0
10 Wabasha-Kellogg 40.0

Larimore Invitational
1 Pembina County North 140.0
2 Fargo North 126.5
3 Grand Forks Central 109.5
4 Devils Lake 94.0
5 Badger-Green Bush-Middle River 73.5
6 Breckenridge/Wahpeton 67.0
6 Grand Forks Red River 67.0
8 Fertile-Beltrami 56.5
9 Larimore 44.0
10 May-Port-CG 25.0
11 Northwood 8.0

Les Tlustos-Brookings Invitational
1 Pierre 287.5
2 West Central 172.5
3 Canby 169.0
4 Lake Crystal Wellcome Memorial 163.5
5 Brookings 144.5
6 Rapid City Central 99.0
7 Sioux Falls Lincoln 96.5
8 Madison 85.0
8 Mitchell 85.0
10 Harrisburg 79.0
11 Milbank 73.0
12 Quad County 72.0
13 Sioux Falls Washington 49.0
14 Flandreau 47.0
15 Dell Rapids 32.0

Mankato East Cougar Tournament
1 Watertown Mayer- Mayer Luth. 192.0
2 Waconia 163.0
3 Fairmont-Martin County West 137.0
4 Marshall 128.0
5 Pine Island 122.0
6 St. Thomas Academy 90.0
7 Mankato East 82.0
8 Mankato West 71.0
9 Minnetonka 56.0
10 Hopkins 53.0
11 Cretin-Derham Hall 24.0
12 Madelia/Truman 6.5

MNGWL Region 2 Qualifier
1 Marshall 197.0
2 New Ulm 166.0
3 Pipestone 150.0
4 Redwood Valley 129.0
5 New London Spicer 115.5
6 Canby 113.5
7 TMB/WWG 100.0
8 United 95.5
9 Minneota 89.5
10 KMS 87.0
11 Luverne 84.0
12 Quad County 60.0
13 Minnewaska 59.0
14 Wabasso 56.0
15 Benson 43.5
16 Red Rock Central 34.0
17 Springfield 33.0
18 Willmar 32.0
19 MAHACA 27.5
20 Bold 0.0

MNGWL Region 3 Qualifier
1 Waconia 196.0
2 New Prague 172.5
3 Prior Lake 171.5
4 Shakopee 151.5
5 Scott West 113.5
6 LeSueur-Henderson 106.0
7 Howard Lake/Waverly/Winsted 100.0
8 ACGC 97.5
9 Dassel Cokato/Litchfield 91.0
10 Delano 88.0
11 Tri-City United 79.0
12 Mound Westonka 77.0
13 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 50.0
14 Annandale/Maple Lake 45.0
15 Hutchinson 36.5
16 Chaska/Chanhassen 30.0
17 St Peter 22.0

MNGWL Region 4 Qualifier
1 Apple Valley 197.0
2 Rosemount 162.0
3 Hastings 152.5
4 Eastview 148.0
5 Simley 119.0
6 Eagan 106.0
7 Park 100.0
7 Two Rivers 100.0
9 Lakeville South 83.0
10 Northfield 64.0
11 Farmington 58.5
12 Saint Thomas Academy 48.5
13 Burnsville 18.0
14 Richfield 11.0

MNGWL Region 5 Qualifier
1 Stillwater 213.5
2 Forest Lake 197.0
3 Woodbury 195.5
4 Irondale 124.5
5 Eden Prairie 113.0
6 Wayzata 87.5
7 Roosevelt 77.0
8 Totino-Grace 61.0
9 Chisago Lakes 59.0
10 Minnetonka 57.5
11 Robbinsdale Armstrong 56.0
12 Cretin-Derham Hall 49.0
12 Roseville 49.0
14 Bloomington Kennedy 39.0
15 Edina 13.0

MNGWL Region 6 Qualifier
1 STMA 269.5
2 St Francis 156.5
3 Andover 129.0
4 Park Center 128.5
5 Rogers 127.0
6 Anoka 126.0
7 Cambridge-Isanti 110.0
8 Monticello 107.0
9 Elk River 95.0
10 Zimmerman 79.5
11 Blaine 61.0
12 Maple Grove 54.0
13 Champlin Park 45.0
14 Coon Rapids 25.5
15 Pine City 0.0

MNGWL Region 7 Qualifier
1 Pierz 203.0
2 Rocori 199.0
3 Paynesville Area 175.5
4 Holdingford 134.5
5 Becker 117.0
6 Big Lake 102.5
7 Eden Valley Watkins 87.0
8 Kimball 79.0
9 Albany 78.0
10 Sauk Rapids-Rice 76.0
11 Milaca-Faith Christian 66.5
12 Foley 63.0
13 Sartell-Saint Stephen 62.0
14 Royalton-Upsala 53.5
15 St Cloud Tech/Apollo 50.0
16 Princeton 32.0
17 Little Falls 24.0
18 Belgrade-Brooten-Elrosa 15.0
19 Mora 14.0
20 Mille Lacs 0.0
20 Ogilvie 0.0

Orono Invitational
1 Saint Michael-Albertville 271.0
2 New Prague 181.5
3 Scott West 165.0
4 Eden Prairie 150.0
5 Zumbrota-Mazeppa 136.0
6 Totino-Grace 76.0
7 Lakeville North 72.5
8 Mound-Westonka 68.5
9 Woodbury 60.0
10 Rocori 52.0
11 Dassel-Cokato/Litchfield 51.5
12 Eagan 44.5
13 Orono 33.5
14 Blaine 25.0
15 Bloomington Kennedy 10.5
16 Minneapolis Washburn 9.5
17 Osseo 5.0
18 Columbia Heights 0.0

Rochester Century Panther Invite
1 Forest Lake 231.5
2 Ellsworth Community 163.5
3 Goodhue 140.5
4 Plainview/Elgin Millville 132.0
5 Maple River/USC 119.5
6 Fillmore C-Lanesboro-M-C 115.0
7 Stewartville 109.0
8 Burnsville 84.0
9 Mahtomedi 73.0
10 Rochester Century 43.0

Roseville Invite
1 Edina 198.0
2 Roseville Area 132.5
3 St. Paul Highland Park 129.0
4 St. Paul Harding 111.5
5 Minneapolis North Community 109.0
6 Benilde St. Margarets 87.0
7 Two Rivers 85.0
8 Springfield 80.0
9 Brooklyn Center-Concordia Acad 56.0
10 Minneapolis South 45.0

Sibley East Duals
Blue Earth Area 42 Sibley East 27
Blue Earth Area 54 Trinity School at River Ridge 15
WEM-JWP 51 Sibley East 28
WEM-JWP 60 Trinity School at River Ridge 18
Sibley East 40 Trinity School at River Ridge 13

South St. Paul Veldman Invite
1 St. Francis 229.5
2 Park 193.0
3 Buffalo 166.5
4 South St. Paul 161.0
5 Maple Grove 146.0
6 White Bear Lake Area 97.5
7 Cloquet-Esko-Carlton 58.0
8 Tartan 53.5
9 Robbinsdale Cooper 51.0
10 Minneapolis Patrick Henry 49.0
11 Austin 42.5
12 St. Paul Humboldt/Open World Learning 42.0
13 Lakeville South 35.0
14 North 30.0
15 St. Paul Como Park 25.0
16 Minneapolis Roosevelt 1.0
17 Minneapolis Southwest 0.0
17 St. Paul Central 0.0

Swalla Duals
Byron 53 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 30
Caledonia-Houston 62 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 12
Kasson-Mantorville 72 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 6
Owatonna 48 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 28

Wisconsin Dells Invitational
1 Cedar Grove Belgium 226.0
2 Grand Meadow Leroy Ostrander Southland 203.0
3 Belleville Monticello New Glarus 189.5
4 Watertown 177.0
5 Crandon 157.5
6 Brillion 155.5
7 Riverdale 136.0
8 Wisconsin Dells 91.0
9 Pardeeville 85.5
10 La Crosse Logan/Central 83.0
11 Waubeno Laona Three Lakes 75.5
12 Westfield 34.0
13 Berlin 33.0

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?