NYA Central Invitational

NYA Central Invitational
1 Paynesville Area 202.5
2 Maple River 175.0
3 Norwood Young America 149.0
4 Pipestone 128.0
5 WEM-JWP 127.0
6 Waseca 112.5
7 St. Clair/Loyola 97.5
8 Robbinsdale Armstrong 71.0
9 Madelia 24.5

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Brady Murphy of WEM-JWP
2nd Place – Parker Honl of Norwood Young America
3rd Place – Roman Roberg of Paynesville Area
4th Place – Blake Sheppard of St. Clair/Loyola
5th Place – Carlos Perez-Garcia of Pipestone
6th Place – Noah Gonzalez of Maple River
1st Brady Murphy (WEM-JWP) 14-4, Fr. over Parker Honl (Norwood Young America) 16-8, Fr. (MD 15-1)
3rd Roman Roberg (Paynesville Area) 10-3, 8th. over Blake Sheppard (St. Clair/Loyola) 10-10, 8th. (DQ)
5th Carlos Perez-Garcia (Pipestone) 8-3, RS Fr. over Noah Gonzalez (Maple River) 6-10, 8th. (SV-1 7-5)

113
1st Place – Wyatt Walters of Maple River
2nd Place – Miklo Hernandez of Pipestone
3rd Place – Devon Schmidt of Paynesville Area
4th Place – Benjamin Stark of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Nate Venske of Norwood Young America
6th Place – Parker James of WEM-JWP
1st Wyatt Walters (Maple River) 12-6, So. over Miklo Hernandez (Pipestone) 11-2, 7th. (TB-1 7-3)
3rd Devon Schmidt (Paynesville Area) 7-6, 8th. over Benjamin Stark (Robbinsdale Armstrong) 6-13, Jr. (MD 15-2)
5th Nate Venske (Norwood Young America) 6-14, Fr. over Parker James (WEM-JWP) 1-11, 8th. (Fall 1:48)

120
1st Place – Brayden Burmeister of Pipestone
2nd Place – Carson Petry of WEM-JWP
3rd Place – Mason McNab of Paynesville Area
4th Place – Ryan Neubarth of Norwood Young America
5th Place – Brayden Mithun of Maple River
6th Place – Jacob Knutson of Waseca
1st Brayden Burmeister (Pipestone) 11-2, Jr. over Carson Petry (WEM-JWP) 14-2, So. (Dec 5-3)
3rd Mason McNab (Paynesville Area) 13-3, So. over Ryan Neubarth (Norwood Young America) 10-9, Fr. (Fall 3:04)
5th Brayden Mithun (Maple River) 2-3, Fr. over Jacob Knutson (Waseca) 4-10, 7th. (Fall 1:36)

126
1st Place – Simon Kruse of St. Clair/Loyola
2nd Place – Collin Degn of Norwood Young America
3rd Place – Isaiah Gonzalez of Maple River
4th Place – Noel Davila of Madelia
5th Place – Brody McClinton of St. Clair/Loyola
6th Place – Carson James of WEM-JWP
1st Simon Kruse (St. Clair/Loyola) 8-0, Sr. over Collin Degn (Norwood Young America) 19-3, So. (Fall 2:52)
3rd Isaiah Gonzalez (Maple River) 10-7, So. over Noel Davila (Madelia) 9-7, Fr. (Fall 1:21)
5th Brody McClinton (St. Clair/Loyola) 5-9, 8th. over Carson James (WEM-JWP) 2-14, So. (Fall 1:56)

132
1st Place – Kolt Bullerman of Maple River
2nd Place – Nick Ojeda of Norwood Young America
3rd Place – Hudson Burnett of Pipestone
4th Place – Rameses Peterson of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Preston Welling of Paynesville Area
6th Place – Bram Heteen of Robbinsdale Armstrong
1st Kolt Bullerman (Maple River) 9-2, Fr. over Nick Ojeda (Norwood Young America) 4-4, So. (Inj. 0:00)
3rd Hudson Burnett (Pipestone) 11-2, Jr. over Rameses Peterson (Robbinsdale Armstrong) 2-3, Sr. (TF-1.5 4:28 (17-2))
5th Preston Welling (Paynesville Area) 9-8, Jr. over Bram Heteen (Robbinsdale Armstrong) 1-8, So. (Fall 4:04)

138
1st Place – Davis Budden of Pipestone
2nd Place – Braxton Simon of Maple River
3rd Place – Eli Heteen of Robbinsdale Armstrong
4th Place – Brandon Hess of Paynesville Area
5th Place – Reese Lentsch of Norwood Young America
6th Place – Slade Barnett of Waseca
1st Davis Budden (Pipestone) 11-4, Sr. over Braxton Simon (Maple River) 10-8, Jr. (Dec 8-7)
3rd Eli Heteen (Robbinsdale Armstrong) 12-8, Jr. over Brandon Hess (Paynesville Area) 9-9, . (M. For.)
5th Reese Lentsch (Norwood Young America) 5-6, Jr. over Slade Barnett (Waseca) 4-7, Fr. (Dec 3-2)

145
1st Place – Tyler Nuebarth of Norwood Young America
2nd Place – Lucas Morsching of WEM-JWP
3rd Place – Mitchel Blonigen of Paynesville Area
4th Place – Garrett Bollmann of Maple River
5th Place – Jacob Root of Waseca
6th Place – Roman Holland of Norwood Young America
1st Tyler Nuebarth (Norwood Young America) 15-8, So. over Lucas Morsching (WEM-JWP) 9-11, So. (Fall 5:34)
3rd Mitchel Blonigen (Paynesville Area) 7-9, So. over Garrett Bollmann (Maple River) 3-9, Jr. (Dec 5-0)
5th Jacob Root (Waseca) 5-6, Fr. over Roman Holland (Norwood Young America) 1-3, . (Fall 3:22)

152
1st Place – Chase Bade of St. Clair/Loyola
2nd Place – Jose Anaya of Paynesville Area
3rd Place – Diego Terriquez of Robbinsdale Armstrong
4th Place – Lucas Conser of Norwood Young America
5th Place – Chad Shull of Maple River
6th Place – Eduardo Trejo of Waseca
1st Chase Bade (St. Clair/Loyola) 16-1, So. over Jose Anaya (Paynesville Area) 8-8, Jr. (TF-1.5 5:26 (19-4))
3rd Diego Terriquez (Robbinsdale Armstrong) 10-10, Sr. over Lucas Conser (Norwood Young America) 12-11, So. (Fall 0:26)
5th Chad Shull (Maple River) 5-6, Jr. over Eduardo Trejo (Waseca) 3-8, Sr. (Dec 8-3)

160
1st Place – Byron Getchell of Maple River
2nd Place – Grant Wendlandt of Paynesville Area
3rd Place – Isaac Quast of WEM-JWP
4th Place – Avery Oseth of Robbinsdale Armstrong
5th Place – Tanner Neubarth of Norwood Young America
6th Place – Bode Bruns of Pipestone
1st Byron Getchell (Maple River) 14-5, So. over Grant Wendlandt (Paynesville Area) 6-7, So. (MD 13-2)
3rd Isaac Quast (WEM-JWP) 7-11, Jr. over Avery Oseth (Robbinsdale Armstrong) 4-6, So. (Fall 0:56)
5th Tanner Neubarth (Norwood Young America) 6-13, Sr. over Bode Bruns (Pipestone) 4-11, Jr. (Dec 9-3)

170
1st Place – Christian Rodriguez of Waseca
2nd Place – Aaron Mages of Paynesville Area
3rd Place – Lucas Vaughan of St. Clair/Loyola
4th Place – Lucas Selthun of Waseca
5th Place – Logan Slater of Madelia
6th Place – Connor Hansen of Norwood Young America
1st Christian Rodriguez (Waseca) 5-1, Sr. over Aaron Mages (Paynesville Area) 9-7, Sr. (MD 12-3)
3rd Lucas Vaughan (St. Clair/Loyola) 15-6, Fr. over Lucas Selthun (Waseca) 4-5, Fr. (Fall 1:53)
5th Logan Slater (Madelia) 10-11, . over Connor Hansen (Norwood Young America) 2-6, Fr. (Fall 0:00)

182
1st Place – Cooper Ochsendorf of Maple River
2nd Place – Peyton Hemmesch of Paynesville Area
3rd Place – Jack Cahill of WEM-JWP
4th Place – Jackson Melcher of Pipestone
5th Place – Carter Storms of Norwood Young America
6th Place – Carter Ellis of Waseca
1st Cooper Ochsendorf (Maple River) 18-1, Sr. over Peyton Hemmesch (Paynesville Area) 11-3, So. (MD 11-1)
3rd Jack Cahill (WEM-JWP) 10-4, Sr. over Jackson Melcher (Pipestone) 9-6, Jr. (Fall 1:47)
5th Carter Storms (Norwood Young America) 19-6, So. over Carter Ellis (Waseca) 4-8, Jr. (Dec 10-4)

195
1st Place – Payton Garza of Waseca
2nd Place – Jacob Schimek of St. Clair/Loyola
3rd Place – Seth Vearrier of Paynesville Area
4th Place – Aiden Voss of Pipestone
5th Place – Avery Fall of WEM-JWP
6th Place – Devin Lopez of Robbinsdale Armstrong
1st Payton Garza (Waseca) 6-0, Sr. over Jacob Schimek (St. Clair/Loyola) 15-2, Jr. (Inj. 0:00)
3rd Seth Vearrier (Paynesville Area) 14-4, Jr. over Aiden Voss (Pipestone) 10-5, Sr. (Dec 7-6)
5th Avery Fall (WEM-JWP) 7-6, Jr. over Devin Lopez (Robbinsdale Armstrong) 0-6, So. (Fall 2:27)

220
4th Place – Matthew Veroeven of Waseca
4th Place – Lucas Urness of Norwood Young America
4th Place – Dizel Butler of Maple River
4th Place – Claudio Wegener of Pipestone
Round 1
Matthew Veroeven (Waseca) 8-3, Fr. over Claudio Wegener (Pipestone) 1-4, Jr. (Fall 0:46)
Dizel Butler (Maple River) 11-7, So. over Lucas Urness (Norwood Young America) 12-9, Sr. (Fall 4:50)
Round 2
This match has not been wrestled yet.
Round 3
Matthew Veroeven (Waseca) 8-3, Fr. over Lucas Urness (Norwood Young America) 12-9, Sr. (Fall 1:13)
Dizel Butler (Maple River) 11-7, So. over Claudio Wegener (Pipestone) 1-4, Jr. (Fall 1:00)

285
1st Place – Keegan Kuball of WEM-JWP
2nd Place – Spencer Eisenbraun of Paynesville Area
3rd Place – Kevin Raya Botello of Paynesville Area
4th Place – Grant Miller of Paynesville Area
5th Place – Max Davis of WEM-JWP
6th Place – Avery Gutierrez of Pipestone
1st Keegan Kuball (WEM-JWP) 14-3, So. over Spencer Eisenbraun (Paynesville Area) 11-3, Sr. (SV-1 3-1)
3rd Kevin Raya Botello (Paynesville Area) 3-1, Jr. over Grant Miller (Paynesville Area) 2-2, Jr. (MD 14-2)
5th Max Davis (WEM-JWP) 1-2, . over Avery Gutierrez (Pipestone) 0-4, 7th. (Fall 0:41)