Paynesville Invitational

Paynesville Invitational
1 Belgrade-Brooten-Elrosa 213.0
2 Paynesville Area 152.5
3 Milaca-Faith Christian 148.5
4 Pierz 110.5
5 Wabasso 110.0
6 Melrose-Sauk Centre 98.0
7 Delano 94.0
8 Eden Valley-Watkins 78.5
9 Sartell-Saint Stephen 74.5
10 Ortonville 17.0
11 Nash-Kee- Greenway 10.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Kaysen Harms of Wabasso
2nd Place – Kyle Stangl of Pierz
3rd Place – Dominic Kerzman of Melrose-Sauk Centre
4th Place – Roman Roberg of Paynesville Area
5th Place – Isaiah Depa of Delano
6th Place – Noah Welte of Belgrade-Brooten-Elrosa
1st Kaysen Harms (Wabasso) 19-3, So. over Kyle Stangl (Pierz) 13-7, So. (Fall 5:23)
3rd Dominic Kerzman (Melrose-Sauk Centre) 15-3, So. over Roman Roberg (Paynesville Area) 14-6, 8th. (Dec 8-2)
5th Isaiah Depa (Delano) 10-10, Fr. over Noah Welte (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-10, So. (Dec 2-1)

113
1st Place – Carter Young of Pierz
2nd Place – Landon Hinchcliff of Delano
3rd Place – Zach Skoblik of Wabasso
4th Place – Aiden Mueller of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Lincoln Starr of Milaca-Faith Christian
6th Place – Devon Schmidt of Paynesville Area
1st Carter Young (Pierz) 14-1, Fr. over Landon Hinchcliff (Delano) 7-10, Jr. (Fall 3:06)
3rd Zach Skoblik (Wabasso) 11-5, Fr. over Aiden Mueller (Belgrade-Brooten-Elrosa) 7-11, 8th. (Fall 1:18)
5th Lincoln Starr (Milaca-Faith Christian) 11-9, Fr. over Devon Schmidt (Paynesville Area) 10-10, 8th. (Dec 11-5)

120
1st Place – Austin Linder of Milaca-Faith Christian
2nd Place – Tate Olson of Delano
3rd Place – Mikale Goblirsch of Wabasso
4th Place – Mason McNab of Paynesville Area
5th Place – Cody Klepel of Ortonville
6th Place – Alan Brixius of Pierz
1st Austin Linder (Milaca-Faith Christian) 16-5, Sr. over Tate Olson (Delano) 7-6, 8th. (Dec 5-4)
3rd Mikale Goblirsch (Wabasso) 9-10, So. over Mason McNab (Paynesville Area) 18-5, So. (Dec 4-1)
5th Cody Klepel (Ortonville) 11-6, Jr. over Alan Brixius (Pierz) 0-8, So. (MD 11-1)

126
1st Place – Noah Christen of Melrose-Sauk Centre
2nd Place – Louie Tensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Ashton Weidemann of Wabasso
4th Place – Ryder Schmidt of Eden Valley-Watkins
5th Place – Preston Welling of Paynesville Area
6th Place – Braden LeBlanc of Pierz
1st Noah Christen (Melrose-Sauk Centre) 9-6, Fr. over Louie Tensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 6-13, So. (Dec 8-2)
3rd Ashton Weidemann (Wabasso) 9-7, Sr. over Ryder Schmidt (Eden Valley-Watkins) 2-2, 8th. (Fall 0:23)
5th Preston Welling (Paynesville Area) 11-13, Jr. over Braden LeBlanc (Pierz) 4-7, So. (Fall 3:51)

132
1st Place – Ryan Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Derek Stangl of Pierz
3rd Place – Mason Hansen of Paynesville Area
4th Place – Brayden Kramer of Eden Valley-Watkins
5th Place – William Flowers of Wabasso
1st Ryan Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-2, Jr. over Derek Stangl (Pierz) 11-6, Sr. (Fall 2:42)
3rd Mason Hansen (Paynesville Area) 8-2, 8th. over Brayden Kramer (Eden Valley-Watkins) 1-2, So. (Fall 3:06)
5th William Flowers (Wabasso) 5-7, Jr. over () , . (Bye)

138
1st Place – Wyatt Engen of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Mitchell Christen of Melrose-Sauk Centre
3rd Place – Chase Becker of Pierz
4th Place – Anthony Eustice of Ortonville
5th Place – Brandon Hess of Paynesville Area
6th Place – Gavin Marotzke of Wabasso
1st Wyatt Engen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 13-3, Sr. over Mitchell Christen (Melrose-Sauk Centre) 9-5, Sr. (Dec 6-2)
3rd Chase Becker (Pierz) 11-3, Jr. over Anthony Eustice (Ortonville) 16-9, . (MD 12-3)
5th Brandon Hess (Paynesville Area) 11-11, Jr. over Gavin Marotzke (Wabasso) 12-10, Fr. (Dec 8-1)

145
1st Place – Jack Schoenborn of Milaca-Faith Christian
2nd Place – Kaden Brooks of Sartell-Saint Stephen
3rd Place – Brett DeRoo of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Jose De Los Santos of Melrose-Sauk Centre
5th Place – John Duffy of Nash-Kee- Greenway
6th Place – Gavin Caron of Eden Valley-Watkins
1st Jack Schoenborn (Milaca-Faith Christian) 16-3, Sr. over Kaden Brooks (Sartell-Saint Stephen) 21-8, Sr. (Dec 10-4)
3rd Brett DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-6, So. over Jose De Los Santos (Melrose-Sauk Centre) 8-4, Jr. (Fall 1:37)
5th John Duffy (Nash-Kee- Greenway) 6-9, So. over Gavin Caron (Eden Valley-Watkins) 1-3, Sr. (Fall 0:51)

152
1st Place – Cael Olson of Delano
2nd Place – Jacob LeBlanc of Pierz
3rd Place – Tanner Viessman of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Zane Kestner of Delano
5th Place – Jose Anaya of Paynesville Area
6th Place – Adryen Tietz of Wabasso
1st Cael Olson (Delano) 19-5, Jr. over Jacob LeBlanc (Pierz) 11-5, Sr. (Fall 1:24)
3rd Tanner Viessman (Belgrade-Brooten-Elrosa) 13-8, Jr. over Zane Kestner (Delano) 8-10, Fr. (Fall 1:14)
5th Jose Anaya (Paynesville Area) 11-12, Jr. over Adryen Tietz (Wabasso) 11-10, Sr. (Fall 3:33)

160
1st Place – Caleb Sahlstrom of Milaca-Faith Christian
2nd Place – Isaac Ortiz of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Jeff Ritter of Delano
4th Place – Grant Wendlandt of Paynesville Area
5th Place – Aidan Halvorson of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Hunter Laage of Belgrade-Brooten-Elrosa
1st Caleb Sahlstrom (Milaca-Faith Christian) 13-5, Sr. over Isaac Ortiz (Eden Valley-Watkins) 2-1, Jr. (MD 12-3)
3rd Jeff Ritter (Delano) 8-6, Fr. over Grant Wendlandt (Paynesville Area) 10-10, So. (MD 10-1)
5th Aidan Halvorson (Sartell-Saint Stephen) 4-14, Jr. over Hunter Laage (Belgrade-Brooten-Elrosa) 6-13, So. (Dec 3-2)

170
1st Place – Maximus Hanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Chase Irlbeck of Wabasso
3rd Place – Caleb Koch of Pierz
4th Place – Aaron Mages of Paynesville Area
5th Place – Treyce Ludwig of Eden Valley-Watkins
6th Place – Theo Brown of Sartell-Saint Stephen
1st Maximus Hanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 19-0, Jr. over Chase Irlbeck (Wabasso) 14-7, Sr. (MD 11-3)
3rd Caleb Koch (Pierz) 11-4, So. over Aaron Mages (Paynesville Area) 14-9, Sr. (Fall 5:02)
5th Treyce Ludwig (Eden Valley-Watkins) 2-2, So. over Theo Brown (Sartell-Saint Stephen) 4-7, Jr. (TF-1.5 4:00 (16-0))

182
1st Place – Peyton Hemmesch of Paynesville Area
2nd Place – Carson Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Jack Nord of Milaca-Faith Christian
4th Place – Cyrus Post of Sartell-Saint Stephen
5th Place – Eden Rangel of Melrose-Sauk Centre
1st Peyton Hemmesch (Paynesville Area) 16-3, So. over Carson Gilbert (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-6, So. (SV-1 6-1)
3rd Jack Nord (Milaca-Faith Christian) 12-6, Sr. over Cyrus Post (Sartell-Saint Stephen) 4-10, So. (TF-1.5 5:08 (16-1))
5th Eden Rangel (Melrose-Sauk Centre) 1-8, Jr. over () , . (Bye)

195
1st Place – Seth Vearrier of Paynesville Area
2nd Place – Sonnie DeHeer of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Jack Hanson of Milaca-Faith Christian
4th Place – Talen Kampsen of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Peyton Allen of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Ezekiel Olson of Wabasso
1st Seth Vearrier (Paynesville Area) 19-4, Jr. over Sonnie DeHeer (Eden Valley-Watkins) 2-1, Jr. (Dec 5-4)
3rd Jack Hanson (Milaca-Faith Christian) 14-4, Jr. over Talen Kampsen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-11, Sr. (MD 12-2)
5th Peyton Allen (Sartell-Saint Stephen) 9-12, Fr. over Ezekiel Olson (Wabasso) 10-10, Fr. (TF-1.5 4:00 (18-2))

220
1st Place – Ethan Spanier of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Colbee Zens of Milaca-Faith Christian
3rd Place – Donovan Lund of Sartell-Saint Stephen
4th Place – Isaac Frericks of Melrose-Sauk Centre
5th Place – Lincoln Hamm of Delano
6th Place – Hunter Bockoven of Milaca-Faith Christian
1st Ethan Spanier (Belgrade-Brooten-Elrosa) 17-1, Sr. over Colbee Zens (Milaca-Faith Christian) 14-4, Sr. (Fall 2:32)
3rd Donovan Lund (Sartell-Saint Stephen) 8-4, Sr. over Isaac Frericks (Melrose-Sauk Centre) 8-10, So. (Fall 1:06)
5th Lincoln Hamm (Delano) 6-6, Fr. over Hunter Bockoven (Milaca-Faith Christian) 3-5, Sr. (Fall 0:23)

285
1st Place – Logan Ash of Milaca-Faith Christian
2nd Place – Will Sjogren of Melrose-Sauk Centre
3rd Place – Spencer Eisenbraun of Paynesville Area
4th Place – Harley Weber of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Tucker Mugg of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Grant Miller of Paynesville Area
1st Logan Ash (Milaca-Faith Christian) 15-2, Sr. over Will Sjogren (Melrose-Sauk Centre) 11-4, Sr. (TB-1 2-1)
3rd Spencer Eisenbraun (Paynesville Area) 13-4, Sr. over Harley Weber (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-8, So. (Dec 3-2)
5th Tucker Mugg (Sartell-Saint Stephen) 11-8, Sr. over Grant Miller (Paynesville Area) 0-3, Jr. (Fall 3:49)

Photos Mischke:

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?