The Guillotine Events of the Week

The Guillotine Events of the Week is brought to you by PTW’s “MN TOUGH” Summer Wrestling Camps. Plan your week.

The Guillotine Events of the WeekPonce Trained Wrestling

HOME OF THE PT3 SYSTEM AND THE “MN TOUGH” SUMMER CAMPS

MN TOUGH Summer Camps – Overnight | Commuter – FREE Rudis shoes with 3 or 6 day enrollment!!!


Events are subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Feb 6 MonWindom/Mountain Lake at Jackson County Central - - HS Event
Feb 7 TueMSU Moorhead at Dickinson State - Dickinson, ND - 7 pm - College Event
Feb 7 TueAdrian, Worthington at St. James - - HS Event
Feb 7 TueAlbany, Sauk Centre/Melrose, Paynesville at Alexandria - - HS Event
Feb 7 TueBertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie at Bemidji - - HS Event
Feb 7 TueBorder West at New York Mills - - HS Event
Feb 7 TueCentennial, Mahtomedi, Tartan at White Beat Lake - - HS Event
Feb 7 TueCoon Rapids, Little Falls at Mora - - HS Event
Feb 7 TueCrookston, Dilworth-Glyndon-Felton at Barnesville - - HS Event
Feb 7 TueDetroit Lakes, Badger/Greenbush-Middle River, Pequot Lakes/Pine River-Backus at United Clay Becker - - HS Event
Feb 7 TueFairmont/Martin County West, LeSueur-Henderson, Madelia/Truman, Norwood-Young America, St. Clair, Sibley East, Trinity/Unity at Lake Crystal-Wellcome Memorial - - HS Event
Feb 7 TueFertile-Beltrami, United Clay Becker, United North Central at Mahnomen/Waubun - - HS Event
Feb 7 TueFosston/Bagley, Mahnomen/Waubun at Park Rapids - - HS Event
Feb 7 TueFulda/Murray County Central, Minneota, Pipestone Area at Quad County - - HS Event
Feb 7 TueHibbing, Staples-Motley at Deer River - - HS Event
Feb 7 TueLa Crescent-Hokah, Lake City at Fillmore Central - - HS Event
Feb 7 TueLong Prairie-Grey Eagle, Minnewaska at Belgrade-Brooten-Elrosa - - HS Event
Feb 7 TueLuverne at Viborg-Hurley - - HS Event
Feb 7 TueMilaca at Sartell - - HS Event
Feb 7 TueMoorhead, Perham at Willmar - - HS Event
Feb 7 TuePierz at Foley - - HS Event
Feb 7 TueRock Ridge, Royalton/Upsala, Rush City/Braham at Cloquet-Esko-Carlton - - HS Event
Feb 7 TueTracy-Milroy-Balaton, Wabasso at Redwood Valley - - HS Event
Feb 8 WedRochester CTC at North Iowa Area - Mason City, IA - 6 pm - College Event
Feb 9 ThuAugsburg Women at UW-Stevens Point - Stevens Point, Wis. - College Event
Feb 9 ThuMinnesota West and Saint John's at Ridgewater - Willmar, MN - 7 pm - College Event
Feb 9 ThuNorthern State at Augustana - Sioux Falls, S.D. - 7 pm - College Event view
Feb 9 ThuAlexandria, Sauk Rapids-Rice at Willmar - - HS Event
Feb 9 ThuAnnandale/Maple Lake, Dassel-Cokato/Litchfield at Mound-Westonka - - HS Event
Feb 9 ThuAtwater-Cosmos-Grove City, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United at Canby - - HS Event
Feb 9 ThuBadger/Greenbush-Middle River at Thief River Falls - - HS Event
Feb 9 ThuBarnesville, Minnewaska at Ottertail Central - - HS Event
Feb 9 ThuBig Lake, Rogers at Andover - - HS Event
Feb 9 ThuBOLD, Jackson County Central, Marshall at Tracy-Milroy-Balaton - - HS Event
Feb 9 ThuBorder West, Osakis at Benson - - HS Event
Feb 9 ThuBrainerd, St. Cloud Tech at Fergus Falls - - HS Event
Feb 9 ThuBuffalo at Minnetonka - - HS Event
Feb 9 ThuByron, Plainview-Elgin-Millville at Rochester Mayo - - HS Event
Feb 9 ThuChester, Red Rock Central, Wabasso at Luverne - - HS Event
Feb 9 ThuEden Valley-Watkins, Madelia/Truman, Norwood-Young America at Sibley East - - HS Event
Feb 9 ThuEdina, Orono at Eden Prairie - - HS Event
Feb 9 ThuElk River at Mounds View - - HS Event
Feb 9 ThuFaribault at Austin - - HS Event
Feb 9 ThuFarmington, Irondale-Spring Lake Park-St. Anthony Village, White Bear Lake at Cambridge-Isanti - - HS Event
Feb 9 ThuFertile-Beltrami at Mahnomen/Waubun - - HS Event
Feb 9 ThuFillmore Central, Triton at Stewartville - - HS Event
Feb 9 ThuFoley, Rocori at Becker - - HS Event
Feb 9 ThuFosston/Bagley at Blackduck/Cass Lake-Bena/Kelliher - - HS Event
Feb 9 ThuFrazee at Detroit Lakes - - HS Event
Feb 9 ThuHoward Lake-Waverly-Winsted Milaca at Delano - - HS Event
Feb 9 ThuHutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart, Watertown-Mayer at New London-Spicer - - HS Event
Feb 9 ThuKasson-Mantorville at Stillwater - - HS Event
Feb 9 ThuLake City, Worthington at Waseca - - HS Event
Feb 9 ThuMahtomedi, St. Paul Humboldt at Chisago Lakes - - HS Event
Feb 9 ThuMankato East at Mankato West - - HS Event
Feb 9 ThuMaple River/USC at Westfield - - HS Event
Feb 9 ThuMarshall at Tracy-Milroy-Balaton - - HS Event
Feb 9 ThuMedford at Kenyon-Wanamingo - - HS Event
Feb 9 ThuMinneapolis Edison, St. Paul Harding at Burnsville - - HS Event
Feb 9 ThuNew Richland-Hartland-Ellendale-Geneva at WEM/JWP - - HS Event
Feb 9 ThuNorthfield, Rochester Century at Rochester John Marshall - - HS Event
Feb 9 ThuRockford, Scott West at Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie - - HS Event
Feb 9 ThuRoyalton/Upsala at Pierz - - HS Event
Feb 9 ThuSt. Croix Lutheran, South St. Paul at Chaska/Chanhassen - - HS Event
Feb 9 ThuSt. Michael-Albertville at Wayzata - - HS Event
Feb 9 ThuSt. Paul Como Park at St. Thomas Academy - - HS Event
Feb 9 ThuUnited North Central at Mahnomen/Waubun - - HS Event
Feb 9 ThuWinona/Winona Cotter at Albert Lea - - HS Event
Feb 10 FriMinnesota State at UW-Parkside - Kenosha, WI - College Event view
Feb 10 FriOklahoma at North Dakota State - Fargo, N.D. - 7 pm - College Event view
Feb 10 FriOklahoma State at South Dakota State - Brookings, S.D. - 7 pm - College Event view
Feb 10 FriSt. Cloud State at University of Mary - Bismarck, ND - 7:00 pm - College Event view
Feb 10 FriAlbany Tournament - Teams: Albany, Becker, Detroit Lakes, Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart, Kimball, New London-Spicer, St. Cloud Tech, Sauk Centre/Melrose, Staples-Motley - - HS Event
Feb 10 FriBemidji, Dover-Eyota, Shakopee at Hastings - - HS Event
Feb 10 FriCaledonia/Houston, Triton at Grand Meadow/LeRoy/Southland - - HS Event
Feb 10 FriChamplin Park at Robbinsdale Armstrong - - HS Event
Feb 10 FriChatfield at Lewiston-Altura/Rushford-Peterson - - HS Event
Feb 10 FriCoon Rapids, Crosby-Ironton, Paynesville at Holdingford - - HS Event
Feb 10 FriCretin-Derham Hall, Zimmerman at Benilde-St. Margaret's - - HS Event
Feb 10 FriDover-Eyota at Lewiston-Altura/Rushford-Peterson - - HS Event
Feb 10 FriEden Prairie at St. Thomas Academy - - HS Event
Feb 10 FriKimball, LPGE-Browerville at Eden Valley-Watkins - - HS Event
Feb 10 FriLuverne, Madelia/Truman at Fulda/Murray County Central - - HS Event
Feb 10 FriMaple Grove at Osseo - - HS Event
Feb 10 FriMille Lacs Tournament - Teams: Cloquet-Esko-Carlton, Ogilvie, Mille Lacs, Pine City/Hinckley-Finlayson, Proctor/Hermantown, Rush City/Braham - - HS Event
Feb 10 FriMound-Westonka Tournament - Teams: Brainerd, Buffalo, Eastview, Hibbing, Hopkins, Monticello, Mound-Westonka, Orono, Prior Lake, Waconia, Wayzata - - HS Event
Feb 10 FriNashwauk-Keewatin, United Clay Becker at Walker-Hackensack-Akeley/Nevis - - HS Event
Feb 10 FriPierz, Sauk Rapids-Rice at Foley - - HS Event
Feb 10 FriPlainview-Elgin-Millville at La Crescent-Hokah - - HS Event
Feb 10 FriRichfield Tournament - Teams: Bloomington Kennedy, Brooklyn Center, Columbia Heights, Robbinsdale Cooper, Fridley, Richfield, Spectrum - - HS Event
Feb 10 FriRocori, St. Francis at Annandale/Maple Lake - - HS Event
Feb 10 FriSt. Agnes, Springfield at Norwood-Young America - - HS Event
Feb 10 FriWabasha-Kellogg at St. Charles - - HS Event
Feb 10 FriCobra Wrestling Windom/Mt Lake Tournament - Windom Area HS - Youth Open
Feb 10 FriDassel Cokato Open - Dassel-Cokato HS - Youth Open
Feb 10 FriFCLMC Wolves Wrestling Youth Wrestling Tournament - Fillmore Central HS - Harmony - Youth Open
Feb 10 FriTiger Elementary Wrestling Tournament - Morris Area Elementary School - Youth Open
Feb 11 SatConcordia at Augsburg - Minneapolis, Minn. - 2 pm - College Event view
Feb 11 SatMinnesota at Wisconsin - Madison, WI - 1 pm - College Event view
Feb 11 SatMSU Moorhead vs UW-Parkside - Kenosha, WI - 2 pm - College Event view
Feb 11 SatSt. Cloud State at Minot State - Minot, ND - 2 pm - College Event view
Feb 11 SatMAHACA Tournament - Teams: Fosston/Bagley, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, MAHACA, Pelican Rapids, Pipestone Area, Quad County, Wabasso, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville - - HS Event
Feb 11 SatMinnetonka Tournament - Teams: Minnetonka - - HS Event
Feb 11 SatMSHSL Girls Section 1 and 2 - Hastings HS - HS Eventview
Feb 11 SatMSHSL Girls Section 3 and 4 - Hastings HS - HS Eventview
Feb 11 SatMSHSL Girls Section 5 and 8 - Sartell HS - HS Eventview
Feb 11 SatMSHSL Girls Section 6 and 7 - Sartell HS - HS Eventview
Feb 11 SatAlbany Jaycees Regional Qualifier - Albany HS - Youth Open
Feb 11 SatEdina Wrestling Youth Open - Edina HS - Youth Open
Feb 11 SatFrazee Open - Frazee HS - Youth Open
Feb 11 SatMarshall Tigers PreK-3rd Grade Team Dual Tournament - Marshall HS - Youth Open
Feb 11 SatOsakis Open - Osakis HS - Youth Open
Feb 11 SatPine City Youth Wrestling Jaycee Qualifier - Pine City HS - Youth Open
Feb 11 SatRoseau GIRLS Individual and GIRLS Team Tournament - Roseau HS - Youth Open
Feb 11 SatRoseau Individual and Team Tournament - Roseau Elementary - Youth Open
Feb 11 SatYankten Anderson Memorial Tournament - Blue Earth Area HS - Youth Open
Feb 11-12 Sat-SunGopher State Nationals - Monticello HS - Monticello, MN - Youth Open
Feb 12 SunOklahoma at South Dakota State - Brookings, S.D. - 2 pm - College Event view
Feb 12 SunCentennial Youth Wrestling MN/USA Folkstyle Qualifier - Centennial HS - Youth Open
Feb 12 SunGrizzly Growler - Janesville HS - Youth Open
Feb 12 SunHouston Wrestling Owen Fitzgerald Open - Houston HS - Youth Open
Feb 12 SunMadelia Super Sunday Open - Madelia HS - Youth Open
Feb 12 SunMarshall Tigers PreK-6th Grade Team Dual Tournament - Marshall HS - Youth Open
Feb 12 SunSartell Youth Open - Sartell HS - Youth Open
Feb 12 SunTiger Tussle - New Richmond HS - Youth Open
Feb 12 SunTroy Gilbert Memorial Youth Wrestling Tournament - Grand Meadow Public Schools - Youth Open

View future events at theguillotine.com/events-calendar