High School Results – Saturday, February 4, 2023

Kasson-Mantorville 44 Zumbrota-Mazeppa 15

Armstrong Duals
Mounds View 63 Eastview 11
Mounds View 79 Minnetonka 0
Mounds View 69 Robbinsdale Armstrong 3
Goodhue 49 Rogers 19
Rogers 39 Mound-Westonka 36
Rogers 60 Rochester John Marshall 18
Goodhue 49 Eastview 20
Goodhue 56 Minnetonka 17
Eastview 56 Rochester Rochester John Marshall 18

Blaine Duals
Round 1
Cambridge-Isanti 72 Blaine 6
Forest Lake 51 Foley 23
Elk River 46 Rosemont 30
Totino-Grace 66 Coon Rapids 16
Round 2
Elk River 60 Blaine 24
Forest Lake 69 Coon Rapids 11
Cambridge-Isanti 43 Rosemont 22
Totino-Grace 31 Foley 28
Round 3
Rosemont 42 Blaine 21
Forest Lake 54 Elk River 13
Foley 63 Coon Rapids 9
Totino-Grace 50 Cambridge-Isanti 26

Cannon Falls Quad
Northfield 40 Waseca 36
Cannon Falls 42 Waseca 24
Kenyon-Wanamingo 55 Waseca 12

Mike Fasnacht Memorial
1 Simley 250.0
2 Chatfield 126.5
3 Dover-Eyota 125.0
4 Medford 86.0
4 WEM-JWP 86.0
6 St. Michael-Albertville 54.0
6 Triton 54.0
8 Saint Clair-Mankato Loyola 44.0
9 Wabasha-Kellogg 18.0

at Champlin Park High School

MNGWL Individual State
1 STMA 143.0
2 Waconia 81.5
3 LeSueur-Henderson 63.0
3 Zumbrota-Mazeppa 63.0
5 St Francis 58.5
6 Marshall 56.0
7 Apple Valley 55.5
8 Stillwater 54.0
9 Anoka 53.0
10 Hastings 50.0
11 Forest Lake 43.0
12 Elk River 42.0
12 Grand Rapids 42.0
14 Pierz 40.0
15 New Prague 39.0
16 Eastview 37.0
16 Holdingford 37.0
18 Becker 33.0
19 Albert Lea 31.0
20 Prior Lake 29.0
21 Eden Prairie 27.0
21 Frazee-Vergas 27.0
23 Fergus Falls 25.0
24 Adrian 24.0
24 Pipestone 24.0
26 Dilworth-Glyndon-Felton 23.0
27 Jackson County Central 22.0
28 Fulda/MCC 21.0
29 United 20.0
30 Wayzata 19.0
31 Chatfield 18.0
31 New London Spicer 18.0
31 Shakopee 18.0
34 ACGC 16.0
34 Mahnomen/Waubun 16.0
36 Rosemount 14.0
37 Barnesville 13.0
37 Bemidji 13.0
37 Foley 13.0
37 New Ulm 13.0
37 Park 13.0
37 Quad County 13.0
37 Redwood Valley 13.0
37 Royalton-Upsala 13.0
37 Staples-Motley 13.0
46 Delano 12.0
46 Monticello 12.0
46 Paynesville Area 12.0
49 Fosston-Bagley 11.5
50 Champlin Park 11.0
50 Lakeville South 11.0
52 Irondale 9.0
52 Moorhead 9.0
52 Roseau 9.0
55 Simley 8.5
56 Rocori 8.0
56 WHAN 8.0
58 Rogers 7.0
58 Wabasso 7.0
60 Andover 6.0
60 Annandale/Maple Lake 6.0
60 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 6.0
63 Canby 4.0
63 Eden Valley Watkins 4.0
63 Mound Westonka 4.0
63 Park Center 4.0
63 Scott West 4.0
63 St Cloud Tech/Apollo 4.0
63 Two Rivers 4.0
70 Bertha/Hewitt/Verndale 3.0
70 Northfield 3.0
70 Red Rock Central 3.0
70 Sartell-Saint Stephen 3.0
70 Sauk Rapids-Rice 3.0
70 Totino-Grace 3.0
70 Zimmerman 3.0
77 Pelican Rapids 2.0
78 Benson 1.0
78 Cambridge-Isanti 1.0
78 Dassel Cokato/Litchfield 1.0
78 Detroit Lakes 1.0
78 KMS 1.0
78 Mankato West 1.0
78 Roosevelt 1.0
78 St James Area 1.0
78 Tri-City United 1.0
87 Albany 0.0
87 Big Lake 0.0
87 Cass Lake 0.0
87 Chisago Lakes 0.0
87 Cretin-Derham Hall 0.0
87 Fairmont/Martin County West 0.0
87 Farmington 0.0
87 Howard Lake/Waverly/Winsted 0.0
87 Kimball 0.0
87 Minnetonka 0.0
87 Robbinsdale Armstrong 0.0
87 Saint Thomas Academy 0.0
87 Springfield 0.0
87 TMB/WWG 0.0
87 Windom/Mountain Lake 0.0
87 Woodbury 0.0

Northwest Invitational
1 Crookston 169.5
2 Badger Greenbush Middle River 137.0
3 Thief River Falls 129.0
4 Bemidji 123.0
5 Barnsville 97.0
6 Fertile-Beltrami 80.5
7 United Clay Becker 73.0

Park Region Conference
1 United North Central Warriors 187.5
2 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 182.0
3 LPGE-Browerville Wolves 172.5
4 Osakis 132.0
5 New York Mills 95.5
6 Wadena-Deer Creek 58.0
7 Ottertail Central Bulldogs 47.0

Saint Agnes Team Duals
Mille Lacs Raiders 60 Austin 24
Buffalo 52 Mille Lacs Raiders 28

Takedown on 22
1 Jackson County Central 206.5
2 Watertown Mayer- Mayer Luth. 205.5
3 New Prague 163.0
4 Marshall 119.0
5 Tri-City United 106.0
6 Owatonna 89.5
7 Sibley East 88.5
8 GMLOS 88.0
9 Mankato West 84.5
10 Maple River/USC 72.5
11 Redwood Valley 51.5
12 Windom-Mountain Lake 39.0
13 New Richland-H-E-G 37.0
14 Red Rock Central 34.0
15 Prescott 22.0
16 Madelia/Truman 0.0

Twin Cities Championships
Championship Dual: Minneapolis 50 St.Paul 26
Teams competing:
Minneapolis Edison
Minneapolis North Community
Minneapolis Patrick Henry
Minneapolis Roosevelt
Minneapolis South
Minneapolis Southwest
Minneapolis Washburn
St Paul Humboldt-Open World Learning
St. Paul Central
St. Paul Como Park
St. Paul Harding
St. Paul Highland Park
St. Paul Johnson
St. Paul Washington Technology Magnet

WCC/CMC Conference Tournament
1 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 208.0
2 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 179.0
3 Atwater-Cosmos-Grove City 127.5
4 Kimball Area 113.5
5 MAHACA 106.0
6 Minnewaska Area 91.0
7 Wabasso 84.0
8 Benson 83.5
9 Sauk Centre-Melrose 75.0
10 Eden Valley-Watkins 42.0
11 BOLD 25.0

Girls

Pine Island Girl’s Tournament
1 Apple Valley 128.0
2 Bemidji 125.0
3 Saint Michael Albertville 101.5
4 Cambridge-Isanti 77.0
5 Hastings 75.0
6 South Saint Paul 68.0
7 Sauk Centre-Melrose 66.0
8 Centenniel 62.0
8 GMLOS 62.0
10 Shakopee 59.0
11 Eastview 57.0
12 Mora 55.0
13 Fridley 52.0
13 Pine Island 52.0
15 Rush City 46.0
16 Eau Claire North 43.0
17 Owatonna 42.5
18 Lewiston/Atura/Rushford/Peterson 42.0
18 Mille Lacs 42.0
20 Scott West 41.0
21 Ortonville 40.0
21 St. James Area 40.0
23 Rochester JM 39.0
24 Bloomington Kennedy 38.0
24 Spectrum 38.0
26 Chatfield 34.0
27 Rosemount 31.0
28 New Richland-H-E-G, MN 30.0
28 Rochester Mayo 30.0
28 Roseville 30.0
31 Annandale Maple Lake Lightning 28.0
32 Aitkin 27.0
32 Cannon Falls 27.0
34 Forest Lake 26.0
34 Hutchinson 26.0
34 Triton 26.0
37 Lake City 23.0
38 New Ulm Area 21.5
39 Northfield 19.0
39 Pierz 19.0
39 Wadena-Deer Creek 19.0
42 Badger Greenbush Middle River 18.5
43 Bertha Hewitt 17.0
44 Milaca 13.0
45 BOLD 10.0
46 Fillmore ClMC 9.0
47 Benson 7.0
47 Faribault 7.0
47 La Crescent 7.0
47 Rochester Century 7.0
47 St. Charles 7.0
52 Hopkins 6.0
53 Byron 5.0
54 East Ridge 3.0
54 Park 3.0
54 St. Peter 3.0
54 Zumbrota-Mazeppa 3.0
58 Minneapolis Patrick Henry 0.0
58 Minnetonka 0.0

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?