High School Results – Thursday, February 9, 2023

Albert Lea 76 Winona 3
Chatfield 51 Owatonna 21
Frazee 48 Detroit Lakes 22
Fosston-Bagley 39 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 28
Mankato East 43 Mankato West 33
Mounds View 61 Elk River 9
Pierz 36 Royalton-Upsala 28
Princeton 58 Monticello 9
Stillwater 33 Kasson-Mantorville 24
Waconia 36 St. Peter 33

Andover Tri
Andover 48 Rogers 30
Big Lake 48 Rogers 29
Andover 50 Big Lake 21

Becker Tri
Becker 55 Rocori 9
Foley 37 Rocori 31
Becker 52 Foley 16

Benson Quad
Minneota 58 Benson 12
Minneota 54 Border West 18
Minneota 44 Osakis 27
Osakis 39 Benson 31
Border West 39 Osakis 27
Benson 42 Border West 40

Burnsville Tri
Park 45 Burnsville 30
Park 47 St. Paul Harding 21

Cambridge-Isanti Quad
Cambridge-Isanti 43 Farmington 24
Cambridge-Isanti 70 Irondale 12
Cambridge-Isanti 48 White Bear Lake Area 27

Canby Tri
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 60 Atwater-Cosmos-Grove City 18
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 34 Canby 33
Canby 45 Atwater-Cosmos-Grove City 20

Chaska/Chanhassen Tri
Chaska-Chan Stormhawks 41 South Saint Paul 29
South Saint Paul 70 St. Croix Lutheran 6

Chisago Lakes Tri
Mahtomedi 54 St Paul Humboldt-Open World Learning 24
Chisago Lakes 41 Mahtomedi 37

Delano Tri
Howard Lake-Waverly-Winsted 45 Milaca-Faith Christian 24
Howard Lake-Waverly-Winsted 72 Delano 3
Milaca-Faith Christian 53 Delano 18

Eden Prairie Tri
Eden Prairie 69 Orono 12
Eden Prairie 51 Edina 18
Edina 48 Orono 25

Fergus Falls Tri
Brainerd 59 Fergus Falls 15
Brainerd 60 Saint Cloud Tech 16
Fergus Falls 53 Saint Cloud Tech 24

Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie Tri
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 60 Rockford 9
Scott West 53 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 21

Kenyon-Wanamingo Tri
Kenyon-Wanamingo 67 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 6
Medford 56 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 24
Kenyon-Wanamingo 39, Medford 26

Luverne Quad
Red Rock Central 42 Luverne 39
Wabasso 60 Luverne 18
Red Rock Central 66 Chester Area, SD 12
Wabasso 42 Red Rock Central 27
Wabasso 72 Chester Area, SD 0

Mahnomen/Waubun Tri
Mahnomen-Waubun 42 Fertile-Beltrami 39
United North Central Warriors 77 Mahnomen-Waubun 5
United North Central 73 Fertile-Beltrami

Minnetonka Quad
Buffalo 46 Minnetonka 30
Minnetonka 58 Benilde St. Margarets 21
Minnetonka 78 Minneapolis South 0
Buffalo 40 Benilde St. Margarets 18
Buffalo 51 Minneapolis South 6
Benilde St. Margarets 39 Minneapolis South 30

Mound-Westonka Tri
Mound-Westonka 48 Dassel-Cokato-Litchfield 27
Annand-M Lk Lightning 61 Dassel-Cokato-Litchfield 13
Annand-M Lk Lightning 56 Mound-Westonka 17

New London-Spicer Quad
Watertown Mayer- Mayer Luth. 63 New London-Spicer 7
Hutchinson 55 MAHACA 22
New London-Spicer 49 MAHACA 27
Watertown Mayer- Mayer Luth. 68 MAHACA 12
Hutchinson 41 New London-Spicer 29
Watertown Mayer- Mayer Luth. 54 Hutchinson 13

Ottertail Central Tri
Minnewaska Area 54 Barnesville 27
Barnesville 63 Ottertail Central Bulldogs 18
Minnewaska Area 51 Ottertail Central Bulldogs 28

Rochester John Marshall Tri
Northfield 53 Rochester Century 18
Rochester Century 48 Rochester John Marshall 30
Northfield 66 Rochester John Marshall 12

Rochester Mayo Tri
Rochester Mayo 53 Byron 21
Rochester Mayo 63 Plainview-Elgin-Millville 9
Plainview-Elgin-Millville 51 Byron 30

Sibley East Tri
Eden Valley-Watkins 42 Sibley East 29
Eden Valley-Watkins 52 Madelia-Truman-Martin Luther 6
Sibley East 54 Madelia-Truman-Martin Luther 18

St. Thomas Academy Quad
North 54 St. Paul Como Park 17
St. Paul Highland Park 48 North 27
St. Thomas Academy 68 North 9
St. Thomas Academy 72 St. Paul Como Park 5
St. Thomas Academy 47 St. Paul Highland Park 22
St. Paul Highland Park 78 St. Paul Como Park 6

Stewartville Tri
Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 51 Triton 22
Stewartville 50 Triton 24
Stewartville 37 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 33

Tracy Quad
Marshall 38 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 27
Jackson County Central 63 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 12
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 78 BOLD 6

Waseca Tri
Lake City 37 Waseca 30
Waseca 39 Worthington 33

WEM-JWP Quad
Cannon Falls 37 Blue Earth Area 27
Cannon Falls 38 New Richland-H-E-G 30
Cannon Falls 44 WEM-JWP 32
WEM-JWP 38 New Richland-H-E-G 29
WEM-JWP 39 Blue Earth Area 36
New Richland-H-E-G 45 Blue Earth Area 36

Westfield Tri
Goodhue 48 Westfield Razorbacks 28
Westfield Razorbacks 40 Maple River/USC 34
Maple River/USC 40 Goodhue 33

Willmar Tri
Willmar 59 Alexandria Area 7
Willmar 78 Sauk Rapids-Rice 3
Alexandria Area 60 Sauk Rapids-Rice 18

Girls

Milaca-Faith Christian 9 Delano 0

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?