NCWWC Northwest Regional Qualifier

2023 NCWWC Northwest Regional Qualifier results. Sunday, February 19 at Naperville, Ill.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1 North Central (IL) 187.5
2 McKendree University 150.0
3 Augsburg University 149.5
4 Lindenwood University 64.5
5 Aurora 46.5
6 William Jewell College 46.0
7 Simpson 42.5
8 Augustana (IL) 37.0
9 Westminster University 26.5
10 Eureka 17.5
11 Quincy 14.0
12 Fontbonne University 0.0

NCWWC NATIONAL QUALIFIERS BY TEAM

North Central (15 qualifiers)
Madison Avila (1st at 101)
Kendra Ryan (2nd at 109)
Sydney Petzinger (3rd at 109)
Jaslynn Gallegos (2nd at 116)
Amani Jones (1st at 123)
Sara Sterner (4th at 130)
Yele Aycock (1st at 136)
Salome Walker (3rd at 136)
London Houston (2nd at 143)
Kendall Bostelman (3rd at 143)
Tiera Jimerson (2nd at 155)
Malea Palahniuk (3rd at 155)
Yelena Makoyed (1st at 170)
Traeh Haynes (1st at 191)
Brittyn Corbishley (3rd at 191)

McKendree (10 qualifiers)
Lizette Rodriguez (1st at 101)
Emily Shilson (1st at 109)
Pauline Granados (4th at 109)
Payton Stroud (1st at 116)
Jennifer Soto (2nd at 123)
Alisha Narvaez (4th at 123)
Cameron Guerin (2nd at 130)
Abigail Varady (4th at 136)
Alexandra Castillo (3rd at 170)
Sydnee Kimber (2nd at 191)

Augsburg (8 qualifiers)
Tateum Park (3rd at 116)
Gabby Skidmore (3rd at 123)
Autumn Flanigan (3rd at 130)
Nina Makem (2nd at 136)
Katie Lange (1st at 143)
Ellisa Jimenez (4th at 143)
Marlynne Deede (1st at 155)
Brooklyn Hays (2nd at 170)

Aurora
Alexis Janiak (1st at 130)

William Jewell
Allison Meyer (True 4th at 116)

Westminster
Kaitlyn Mossinnghoff (True 4th at 155)

Simpson
Jenna Joseph (4th at 170)

Lindenwood
Sara Lake (4th at 191)

Individual Results

NCWWC Region IV – 101
1st Place – Lizette Rodriguez of McKendree University
2nd Place – Madison Avila of North Central (IL)
1st Lizette Rodriguez (McKendree University ) decision over Madison Avila (North Central (IL)) (Dec 5-4)

NCWWC Region IV – 109
1st Place – Emily Shilson of McKendree University
2nd Place – Kendra Ryan of North Central (IL)
3rd Place – Sydney Petzinger of North Central (IL)
4th Place – Pauline Granados of McKendree University
5th Place – Camila Neuman of Aurora
6th Place – Gada Bryant of Eureka
7th Place – Kylie Torres of Simpson
8th Place – Natalia Carrillo Mancera of Augustana (IL)
1st Emily Shilson (McKendree University ) tech fall over Kendra Ryan (North Central (IL)) (TF 10-0)
3rd Sydney Petzinger (North Central (IL)) tech fall over Pauline Granados (McKendree University ) (TF 14-4)
5th Camila Neuman (Aurora ) tech fall over Gada Bryant (Eureka) (TF 12-2)
7th Kylie Torres (Simpson) decision over Natalia Carrillo Mancera (Augustana (IL)) (Dec 8-4)

NCWWC Region IV – 116
1st Place – Payton Stroud of McKendree University
2nd Place – Jaslynn Gallegos of North Central (IL)
3rd Place – Tateum Park of Augsburg University
4th Place – Hannah Suboni-Kaufman of Augustana (IL)
5th Place – Allison Meyer of William Jewell College
6th Place – Yalixza Gonzalez of Simpson
7th Place – Rose Le of William Jewell College
8th Place – Samantha Kruize of McKendree University
1st Payton Stroud (McKendree University ) injury default over Jaslynn Gallegos (North Central (IL)) (Inj. 0:00)
3rd Tateum Park (Augsburg University) tech fall over Hannah Suboni-Kaufman (Augustana (IL)) (TF 11-0)
5th Allison Meyer (William Jewell College) tech fall over Yalixza Gonzalez (Simpson) (TF 11-1)
7th Rose Le (William Jewell College) tech fall over Samantha Kruize (McKendree University ) (TF 10-0)

NCWWC Region IV – True 4th 116
1st Place – Allison Meyer of William Jewell College
2nd Place – Hannah Suboni-Kaufman of Augustana (IL)
1st Allison Meyer (William Jewell College) decision over Hannah Suboni-Kaufman (Augustana (IL)) (Dec 4-1)

NCWWC Region IV – 123
1st Place – Amani Jones of North Central (IL)
2nd Place – Jennifer Soto of McKendree University
3rd Place – Gabby Skidmore of Augsburg University
4th Place – Alisha Narvaez of McKendree University
5th Place – Jasmine Ward of Lindenwood University
6th Place – Sandie Pfeil of Augustana (IL)
7th Place – Taylor Reed of Westminster University
8th Place – German Kari of Simpson
1st Amani Jones (North Central (IL)) decision over Jennifer Soto (McKendree University ) (Dec 9-2)
3rd Gabby Skidmore (Augsburg University) decision over Alisha Narvaez (McKendree University ) (Dec 6-1)
5th Jasmine Ward (Lindenwood University) fall over Sandie Pfeil (Augustana (IL)) (Fall 1:44)
7th Taylor Reed (Westminster University) fall over German Kari (Simpson) (Fall 0:49)

NCWWC Region IV – 130
1st Place – Alexis Janiak of Aurora
2nd Place – Cameron Guerin of McKendree University
3rd Place – Autumn Flanigan of Augsburg University
4th Place – Sara Sterner of North Central (IL)
5th Place – Frankie Graham of Simpson
6th Place – Megan Stutsman of McKendree University
7th Place – Maya Porter of Lindenwood University
8th Place – Alicia Felker of Augustana (IL)
1st Alexis Janiak (Aurora ) decision over Cameron Guerin (McKendree University ) (Dec 10-6)
3rd Autumn Flanigan (Augsburg University) decision over Sara Sterner (North Central (IL)) (Dec 4-2)
5th Frankie Graham (Simpson) fall over Megan Stutsman (McKendree University ) (Fall 0:31)
7th Maya Porter (Lindenwood University) fall over Alicia Felker (Augustana (IL)) (Fall 0:08)

NCWWC Region IV – 136
1st Place – Yele Aycock of North Central (IL)
2nd Place – Nina Makem of Augsburg University
3rd Place – Salome Walker of North Central (IL)
4th Place – Abigail Varady of McKendree University
5th Place – Natasha Markoutsis of Aurora
6th Place – Athena Willden of William Jewell College
7th Place – Kya Rybachek of Augsburg University
8th Place – Natalie Stewart of Westminster University
1st Yele Aycock (North Central (IL)) decision over Nina Makem (Augsburg University) (Dec 3-2)
3rd Salome Walker (North Central (IL)) decision over Abigail Varady (McKendree University ) (Dec 5-4)
5th Natasha Markoutsis (Aurora ) fall over Athena Willden (William Jewell College) (Fall 3:55)
7th Kya Rybachek (Augsburg University) fall over Natalie Stewart (Westminster University) (Fall 4:09)

NCWWC Region IV – 143
1st Place – Katie Lange of Augsburg University
2nd Place – London Houston of North Central (IL)
3rd Place – Kendall Bostelman of North Central (IL)
4th Place – Ellisa Jimenez of Augsburg University
5th Place – Alana Duggan of Lindenwood University
6th Place – Rhian Kempf of William Jewell College
7th Place – Paige Barber of William Jewell College
8th Place – Audrey Driskell of Eureka
1st Katie Lange (Augsburg University) tech fall over London Houston (North Central (IL)) (TF 10-0)
3rd Kendall Bostelman (North Central (IL)) fall over Ellisa Jimenez (Augsburg University) (Fall 0:33)
5th Alana Duggan (Lindenwood University) decision over Rhian Kempf (William Jewell College) (Dec 10-1)
7th Paige Barber (William Jewell College) decision over Audrey Driskell (Eureka) (Dec 3-2)

NCWWC Region IV – 155
1st Place – Marlynne Deede of Augsburg University
2nd Place – Tiera Jimerson of North Central (IL)
3rd Place – Malea Palahniuk of North Central (IL)
4th Place – Kaitlyn Mossinnghoff of Westminster University
5th Place – Kahlea Jolly of Augsburg University
6th Place – Jazmine Garcia of Quincy
7th Place – Svanna Berry of Eureka
8th Place – Julianna Moreno of Lindenwood University
1st Marlynne Deede (Augsburg University) tech fall over Tiera Jimerson (North Central (IL)) (TF 10-0)
3rd Malea Palahniuk (North Central (IL)) fall over Kaitlyn Mossinnghoff (Westminster University) (Fall 0:52)
5th Kahlea Jolly (Augsburg University) injury default over Jazmine Garcia (Quincy) (Inj. 0:00)
7th Svanna Berry (Eureka) injury default over Julianna Moreno (Lindenwood University) (Inj. 0:00)

NCWWC Region IV – True 4th 155
1st Place – Kaitlyn Mossinnghoff of Westminster University
2nd Place – Kahlea Jolly of Augsburg University
1st Kaitlyn Mossinnghoff (Westminster University) fall over Kahlea Jolly (Augsburg University) (Fall 3:49)

NCWWC Region IV – 170
1st Place – Yelena Makoyed of North Central (IL)
2nd Place – Brooklyn Hays of Augsburg University
3rd Place – Alexandra Castillo of McKendree University
4th Place – Jenna Joseph of Simpson
5th Place – Sierra Hall of Lindenwood University
6th Place – Madison Horn of Augsburg University
7th Place – Alexa Valdez of Quincy
1st Yelena Makoyed (North Central (IL)) tech fall over Brooklyn Hays (Augsburg University) (TF 10-0)
3rd Alexandra Castillo (McKendree University ) fall over Jenna Joseph (Simpson) (Fall 3:52)
5th Sierra Hall (Lindenwood University) fall over Madison Horn (Augsburg University) (Fall 4:10)
7th Alexa Valdez (Quincy) received a bye () (Bye)

NCWWC Region IV – 191
1st Place – Traeh Haynes of North Central (IL)
2nd Place – Sydnee Kimber of McKendree University
3rd Place – Brittyn Corbishley of North Central (IL)
4th Place – Sara Lake of Lindenwood University
5th Place – Melissa Jacobs of Augsburg University
6th Place – Angie Guy of Augustana (IL)
7th Place – Alexis Cole of William Jewell College
8th Place – Kennedy Eggering of Lindenwood University
1st Traeh Haynes (North Central (IL)) 3 caution rule over Sydnee Kimber (McKendree University ) (3 Cau.)
3rd Brittyn Corbishley (North Central (IL)) decision over Sara Lake (Lindenwood University) (Dec 10-8)
5th Melissa Jacobs (Augsburg University) decision over Angie Guy (Augustana (IL)) (Dec 6-4)
7th Alexis Cole (William Jewell College) fall over Kennedy Eggering (Lindenwood University) (Fall 1:17)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?