Big Ten Championships

2023 Big Ten Championships results. March 4-5 at Ann Arbor, MI.

1 Penn State 147.0
2 Iowa 134.5
3 Nebraska 104.5
4 Ohio State 99.0
5 Michigan 84.5
6 Minnesota 79.0
7 Northwestern 78.5
8 Wisconsin 55.5
9 Purdue 47.0
10 Illinois 46.5
11 Rutgers 32.0
12 Indiana 30.0
13 Michigan State 28.0
14 Maryland 24.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bold = Automatic Qualifier to the 2023 NCAA Division I Wrestling Championships

125
1st Place – Spencer Lee of Iowa
2nd Place – Liam Cronin of Nebraska
3rd Place – Matt Ramos of Purdue
4th Place – Michael DeAugustino of Northwestern
5th Place – Eric Barnett of Wisconsin
6th Place – Patrick McKee of Minnesota
7th Place – Dean Peterson of Rutgers
8th Place – Jack Medley of Michigan
9th Place – Braxton Brown of Maryland
10th Place – Tristan Lujan of Michigan State
1st Spencer Lee (Iowa) 16-0, RS Sr. over Liam Cronin (Nebraska) 20-4, RS Sr. (Dec 8-2)
3rd Matt Ramos (Purdue) 31-4, RS So. over Michael DeAugustino (Northwestern) 9-8, RS Sr. (M. For.)
5th Eric Barnett (Wisconsin) 20-7, Sr. over Patrick McKee (Minnesota) 12-7, RS Sr. (Dec 7-3)
7th Dean Peterson (Rutgers) 21-9, RS Fr. over Jack Medley (Michigan) 21-10, RS Sr. (Dec 7-1)
9th Braxton Brown (Maryland) over Tristan Lujan (Michigan State) (Dec 7-4)

133
1st Place – Roman Bravo-Young of Penn State
2nd Place – Aaron Nagao of Minnesota
3rd Place – Lucas Byrd of Illinois
4th Place – Chris Cannon of Northwestern
5th Place – Dylan Ragusin of Michigan
6th Place – Jesse Mendez of Ohio State
7th Place – Brody Teske of Iowa
8th Place – Joe Heilmann of Rutgers
9th Place – Taylor Lamont of Wisconsin
10th Place – Dustin Norris of Purdue
1st Roman Bravo-Young (Penn State) 16-0, RS Fr. over Aaron Nagao (Minnesota) 18-4, So. (Dec 5-2)
3rd Lucas Byrd (Illinois) 28-4, Sr. over Chris Cannon (Northwestern) 19-8, RS Jr. (SV-1 3-1)
5th Dylan Ragusin (Michigan) 17-8, So. over Jesse Mendez (Ohio State) 14-6, Fr. (Dec 5-3)
7th Brody Teske (Iowa) 9-4, RS Jr. over Joe Heilmann (Rutgers) 24-9, RS Sr. (Dec 8-4)
9th Taylor Lamont (Wisconsin) over Dustin Norris (Purdue) (Dec 3-1)

141
1st Place – Real Woods of Iowa
2nd Place – Brock Hardy of Nebraska
3rd Place – Beau Bartlett of Penn State
4th Place – Dylan D’Emilio of Ohio State
5th Place – Parker Filius of Purdue
6th Place – Frankie Tal Shahar of Northwestern
7th Place – Joseph Zargo of Wisconsin
8th Place – Jakob Bergeland of Minnesota
9th Place – Kal Miller of Maryland
10th Place – Joe Olivieri of Rutgers
1st Real Woods (Iowa) 16-0, Sr. over Brock Hardy (Nebraska) 27-5, Jr. (Dec 2-1)
3rd Beau Bartlett (Penn State) 22-2, Jr. over Dylan D’Emilio (Ohio State) 16-11, RS Jr. (Dec 5-2)
5th Parker Filius (Purdue) 21-9, RS Sr. over Frankie Tal Shahar (Northwestern) 12-7, Jr. (Dec 4-3)
7th Joseph Zargo (Wisconsin) 12-12, So. over Jakob Bergeland (Minnesota) 15-10, RS So. (M. For.)
9th Kal Miller (Maryland) over Joe Olivieri (Rutgers) (Dec 3-2)

149
1st Place – Sammy Sasso of Ohio State
2nd Place – Michael Blockhus of Minnesota
3rd Place – Max Murin of Iowa
4th Place – Shayne Van Ness of Penn State
5th Place – Graham Rooks of Indiana
6th Place – Yahya Thomas of Northwestern
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
7th Place – Chance Lamer of Michigan
8th Place – Ethen Miller of Maryland
9th Place – Tony White of Rutgers
10th Place – Jake Harrier of Illinois
1st Sammy Sasso (Ohio State) 25-2, RS Sr. over Michael Blockhus (Minnesota) 17-5, RS Sr. (SV-1 7-5)
3rd Max Murin (Iowa) 19-4, RS Sr. over Shayne Van Ness (Penn State) 19-6, So. (Dec 3-2)
5th Graham Rooks (Indiana) 26-8, RS Sr. over Yahya Thomas (Northwestern) 22-5, RS Sr. (M. For.)
7th Chance Lamer (Michigan) 13-7, RS Fr. over Ethen Miller (Maryland) 26-9, So. (DFF)
9th Tony White (Rutgers) over Jake Harrier (Illinois) (Dec 5-3)

157
1st Place – Levi Haines of Penn State
2nd Place – Peyton Robb of Nebraska
3rd Place – Will Lewan of Michigan
4th Place – Trevor Chumbley of Northwestern
5th Place – Chase Saldate of Michigan State
6th Place – Kendall Coleman of Purdue
7th Place – Cobe Siebrecht of Iowa
8th Place – Derek Gilcher of Indiana
9th Place – Andrew Clark of Rutgers
10th Place – Garrett Model of Wisconsin
1st Levi Haines (Penn State) 21-1, Fr. over Peyton Robb (Nebraska) 25-1, RS Fr. (SV-1 3-1)
3rd Will Lewan (Michigan) 21-6, RS Jr. over Trevor Chumbley (Northwestern) 25-7, RS Jr. (Dec 3-2)
5th Chase Saldate (Michigan State) 25-6, Jr. over Kendall Coleman (Purdue) 27-6, RS Sr. (Dec 6-1)
7th Cobe Siebrecht (Iowa) 13-6, RS Jr. over Derek Gilcher (Indiana) 24-13, Jr. (Dec 2-0)
9th Andrew Clark (Rutgers) over Garrett Model (Wisconsin) (M. For.)

165
1st Place – Dean Hamiti of Wisconsin
2nd Place – Patrick Kennedy of Iowa
3rd Place – Carson Kharchla of Ohio State
4th Place – Cameron Amine of Michigan
5th Place – Maxx Mayfield of Northwestern
6th Place – Bubba Wilson of Nebraska
7th Place – Alex Facundo of Penn State
8th Place – Dan Braunagel of Illinois
9th Place – Andrew Sparks of Minnesota
10th Place – Caleb Fish of Michigan State
1st Dean Hamiti (Wisconsin) 21-3, So. over Patrick Kennedy (Iowa) 19-3, RS So. (Dec 9-6)
3rd Carson Kharchla (Ohio State) 13-4, RS Jr. over Cameron Amine (Michigan) 12-4, RS So. (M. For.)
5th Maxx Mayfield (Northwestern) 23-10, Jr. over Bubba Wilson (Nebraska) 14-13, Sr. (Dec 3-1)
7th Alex Facundo (Penn State) 19-4, So. over Dan Braunagel (Illinois) 19-11, RS Fr. (Dec 3-1)
9th Andrew Sparks (Minnesota) over Caleb Fish (Michigan State) (Dec 4-3)

174
1st Place – Carter Starocci of Penn State
2nd Place – Mikey Labriola of Nebraska
3rd Place – Ethan Smith of Ohio State
4th Place – Bailee O’Reilly of Minnesota
5th Place – Nelson Brands of Iowa
6th Place – Edmond Ruth of Illinois
7th Place – Jackson Turley of Rutgers
8th Place – Donnell Washington of Indiana
1st Carter Starocci (Penn State) 19-0, Sr. over Mikey Labriola (Nebraska) 25-1, RS So. (Dec 6-1)
3rd Ethan Smith (Ohio State) 19-6, RS Sr. over Bailee O’Reilly (Minnesota) 18-5, Sr. (Dec 5-3)
5th Nelson Brands (Iowa) 10-6, RS Sr. over Edmond Ruth (Illinois) 26-6, Fr. (Dec 5-1)
7th Jackson Turley (Rutgers) 10-12, RS So. over Donnell Washington (Indiana) 22-7, RS Jr. (Dec 8-4)

184
1st Place – Aaron Brooks of Penn State
2nd Place – Kaleb Romero of Ohio State
3rd Place – Matt Finesilver of Michigan
4th Place – Isaiah Salazar of Minnesota
5th Place – Lenny Pinto of Nebraska
6th Place – Brian Soldano of Rutgers
7th Place – Abe Assad of Iowa
8th Place – Layne Malczewski of Michigan State
9th Place – Dylan Connell of Illinois
10th Place – Evan Bates of Northwestern
1st Aaron Brooks (Penn State) 12-1, Sr. over Kaleb Romero (Ohio State) 21-5, RS Sr. (MD 12-2)
3rd Matt Finesilver (Michigan) 24-6, RS Sr. over Isaiah Salazar (Minnesota) 16-3, Jr. (M. For.)
5th Lenny Pinto (Nebraska) 23-9, So. over Brian Soldano (Rutgers) 22-10, Fr. (Fall 1:09)
7th Abe Assad (Iowa) 18-4, Jr. over Layne Malczewski (Michigan State) 23-6, RS Jr. (M. For.)
9th Dylan Connell (Illinois) over Evan Bates (Northwestern) (Dec 6-0)

197
1st Place – Silas Allred of Nebraska
2nd Place – Max Dean of Penn State
3rd Place – Jaxon Smith of Maryland
4th Place – Zac Braunagel of Illinois
5th Place – Jacob Warner of Iowa
6th Place – Cameron Caffey of Michigan State
7th Place – Braxton Amos of Wisconsin
8th Place – Michial Foy of Minnesota
9th Place – Andrew Davison of Northwestern
10th Place – Nick Willham of Indiana
1st Silas Allred (Nebraska) 26-5, Jr. over Max Dean (Penn State) 20-3, Sr. (Dec 6-3)
3rd Jaxon Smith (Maryland) 21-6, So. over Zac Braunagel (Illinois) 23-7, RS Fr. (SV-1 5-3)
5th Jacob Warner (Iowa) 15-6, RS Sr. over Cameron Caffey (Michigan State) 21-6, RS Sr. (M. For.)
7th Braxton Amos (Wisconsin) 18-7, So. over Michial Foy (Minnesota) 15-10, RS Fr. (Dec 1-0)
9th Andrew Davison (Northwestern) over Nick Willham (Indiana) (Dec 3-1)

285
1st Place – Mason Parris of Michigan
2nd Place – Greg Kerkvliet of Penn State
3rd Place – Tony Cassioppi of Iowa
4th Place – Tate Orndorff of Ohio State
5th Place – Lucas Davison of Northwestern
6th Place – Trent Hillger of Wisconsin
7th Place – Hayden Copass of Purdue
8th Place – Boone Mcdermott of Rutgers
9th Place – Jacob Bullock of Indiana
10th Place – Garrett Joles of Minnesota
1st Mason Parris (Michigan) 28-0, Sr. over Greg Kerkvliet (Penn State) 15-2, Sr. (SV-1 5-3)
3rd Tony Cassioppi (Iowa) 21-3, RS Sr. over Tate Orndorff (Ohio State) 15-7, RS Sr. (MD 10-1)
5th Lucas Davison (Northwestern) 22-4, RS Sr. over Trent Hillger (Wisconsin) 16-9, RS Sr. (M. For.)
7th Hayden Copass (Purdue) 8-9, RS Fr. over Boone Mcdermott (Rutgers) 16-6, RS Jr. (M. For.)
9th Jacob Bullock (Indiana) over Garrett Joles (Minnesota) (Dec 4-3)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?