Minnesota Blue finishes 15th at Junior Girls Freestyle National Duals

2023 USA Wrestling Junior Girls Freestyle National Duals results. June 14-15 at Tulsa, OK.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 1

Pool A Results
1st Place Match: Ohio Red defeated Iowa 49-18.
True 2nd Place Match: Iowa defeated Minnesota Blue 37-29.
3rd Place Match: Minnesota Blue defeated Texas Red 37-29.
5th Place Match: Missouri Ice defeated Idaho 54-12.
7th Place Match: Washington defeated South Dakota Blue 47-16.

Pool B Results
1st Place Match: Missouri Fire defeated California Red 38-27.
3rd Place Match: Florida defeated Wisconsin 36-28.
5th Place Match: Virginia Blue defeated Michigan Red 43-24.
7th Place Match: Pennsylvania Red defeated Georgia Red 54-8.

Pool C Results
1st Place Match: Colorado defeated Arizona Black 40-23.
True 2nd Place Match: Arizona Black defeated Illinois 34-33.
3rd Place Match: Illinois defeated Kansas 35-31.
5th Place Match: Ohio Blue defeated South Carolina 37-30.
7th Place Match: Texas Blue defeated Minnesota Red 38-18.

Pool D Results
1st Place Match: Michigan Blue defeated Tennessee Red 40-21.
True 2nd Place Match: Pennsylvania Blue defeated Tennessee Red 48-15.
3rd Place Match: Pennsylvania Blue defeated Georgia Blue 55-10.
5th Place Match: Utah defeated Indiana 40-27.
7th Place Match: Oklahoma Red defeated Virginia Red 39-25.

Day 2

Gold/Silver Results
1st Place Match: Missouri Fire defeated Michigan Blue 39-28.
3rd Place Match: Pennsylvania Blue defeated Ohio Red 44-20.
5th Place Match: Colorado defeated California Red 43-23.
7th Place Match: Iowa defeated Arizona Black 40-24.

Bronze/Copper Results
1st Place Match: Wisconsin defeated Florida 34-27.
3rd Place Match: Texas Red defeated Tennessee Red 33-30.
5th Place Match: Illinois defeated Kansas 34-29.
7th Place Match: Minnesota Blue defeated Georgia Blue 31-29.

Red/Blue Results
1st Place Match: Indiana defeated Virginia Blue 37-26.
3rd Place Match: Utah defeated Idaho 49-17.
5th Place Match: Missouri Ice defeated Ohio Blue 51-17.
7th Place Match: Michigan Red defeated South Carolina 37-26.

Green/Yellow Results
1st Place Match: Washington defeated Pennsylvania Red 38-30.
3rd Place Match: Oklahoma Red defeated Texas Blue 41-21.
5th Place Match: South Dakota Blue defeated Minnesota Red 45-21.
7th Place Match: Virginia Red defeated Georgia Red 40-20.

Purple Results
1st Place – California Blue
2nd Place – Tennessee Blue
3rd Place – Nebraska
4th Place – North Dakota Blue
5th Place – Arkansas Gold
Round 1
North Dakota Blue defeated null 0-0.
Arkansas Gold defeated California Blue 39-28.
Tennessee Blue defeated Nebraska 35-30.
Round 2
Nebraska defeated North Dakota Blue 38-24.
Tennessee Blue defeated Arkansas Gold 38-30.
California Blue defeated null 0-0.
Round 3
North Dakota Blue defeated Tennessee Blue 34-33.
Arkansas Gold defeated null 0-0.
California Blue defeated Nebraska 38-27.
Round 4
California Blue defeated North Dakota Blue 37-31.
Nebraska defeated Arkansas Gold 35-33.
Tennessee Blue defeated null 0-0.
Round 5
North Dakota Blue defeated Arkansas Gold 40-29.
California Blue defeated Tennessee Blue 37-30.
Nebraska defeated null 0-0.

White Results
1st Place – North Carolina
2nd Place – Alabama
3rd Place – North Dakota Red
4th Place – Arkansas Silver
Round 1
North Carolina defeated North Dakota Red 42-28.
Alabama defeated Arkansas Silver 32-25.
Round 2
Alabama defeated North Dakota Red 38-25.
North Carolina defeated Arkansas Silver 38-28.
Round 3
North Dakota Red defeated Arkansas Silver 45-25.
North Carolina defeated Alabama 33-22.

Minnesota Blue Results

Pool A – Minnesota Blue

Match #1 Champ. Round 1
Minnesota Blue defeated Alabama 50-11
138 – Abigail Ervasti (Minnesota Blue) over Haley Pate (Alabama) Fall 1:31
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Tristin Robinson (Alabama) TF 10-0
152 – Grace Alagbo (Minnesota Blue) over Nevaeh Jackson (Alabama) Fall 0:29
164 – Ella Pagel (Minnesota Blue) over Teegan Robinson (Alabama) Fall 0:34
180 – Kami Senlycki (Minnesota Blue) over Aniyah Griffin (Alabama) TF 14-4
200 – Mallory Ladd (Alabama) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 1:43
225 – Double Forfeit
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Molly Seidman (Alabama) TF 10-0
106 – Olivia Sackor (Minnesota Blue) over Erin Clarkson (Alabama) Fall 2:18
112 – Aspen Blasko (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
117 – Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) over Elizabeth Rosenstiel (Alabama) Dec 4-3
122 – Evelyn Holmes-Smith (Alabama) over Mackenzie Armagost (Minnesota Blue) TF 10-0
127 – Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Quarterfinal
Texas Red defeated Minnesota Blue 35-32
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Brijatte Garcia (Texas Red) Fall 1:25
152 – Sara Garza (Texas Red) over Grace Alagbo (Minnesota Blue) Fall 1:00
164 – Ella Pagel (Minnesota Blue) over Camryn Strohman (Texas Red) Fall 1:04
180 – Abigail Fonseca (Texas Red) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) Fall 2:13
200 – Kami Senlycki (Minnesota Blue) over Audree Willess (Texas Red) TF 12-0
225 – Ariana Chavez (Texas Red) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 2:14
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Zurri Zamora (Texas Red) TF 12-2
106 – Olivia Sackor (Minnesota Blue) over Lillian Zapata (Texas Red) Fall 0:53
112 – Riley Rayome (Texas Red) over Aspen Blasko (Minnesota Blue) Dec 7-6
117 – Maritza Martinez (Texas Red) over Charli Raymond (Minnesota Blue) Fall 4:12
122 – Sandrine Tuttle (Texas Red) over Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) Fall 2:53
127 – Vanessa Egorah (Texas Red) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) Fall 3:31
132 – Cassandra Gonzales (Minnesota Blue) over Anna Vogt (Texas Red) Dec 8-6
138 – Abigail Ervasti (Minnesota Blue) over Zoe Bennett (Texas Red) Fall 2:29

Match #3 Cons. Round 2
Minnesota Blue received a Bye

Match #4 Cons. Round 3
Minnesota Blue defeated Washington 34-32
164 – Ella Pagel (Minnesota Blue) over Kaylie Baker (Washington) TF 10-0
180 – isabella phillips (Washington) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) TF 10-0
200 – Mia Cienega (Washington) over Kami Senlycki (Minnesota Blue) Fall 4:58
225 – Kiona Michel (Washington) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 0:34
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Sloane Kruger (Washington) over Olivia Sackor (Minnesota Blue) Fall 0:57
112 – Marjorie McDaniel (Washington) over Aspen Blasko (Minnesota Blue) TF 14-4
117 – Brooklyn Jones (Washington) over Charli Raymond (Minnesota Blue) TF 10-0
122 – Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) over Lilyana Lamothe (Washington) Fall 2:13
127 – Anna DiCugno (Washington) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) Fall 0:21
132 – Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) over Karianne Baldwin (Washington) Fall 4:30
138 – Abigail Ervasti (Minnesota Blue) over Janessa O`Connell (Washington) Fall 1:04
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Grace Alagbo (Minnesota Blue) over Frances Porteous (Washington) TF 10-0

Match #5 Cons. Semi
Minnesota Blue defeated Missouri Ice 34-33
180 – Ella Pagel (Minnesota Blue) over Ellie Poulette (Missouri Ice) Fall 2:03
200 – Mariyah Brumley (Missouri Ice) over Kami Senlycki (Minnesota Blue) Fall 2:49
225 – Alexis Stinson (Missouri Ice) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 2:21
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Lilly Breeden (Missouri Ice) Fall 0:29
106 – Olivia Sackor (Minnesota Blue) over Aleah Conard (Missouri Ice) Fall 0:24
112 – Aspen Blasko (Minnesota Blue) over Jessa Joiner (Missouri Ice) Dec 4-4
117 – Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) over Audrey Scherer (Missouri Ice) Fall 1:58
122 – Chloe Herrick (Missouri Ice) over Charli Raymond (Minnesota Blue) Fall 0:54
127 – Addison Harkins (Missouri Ice) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) TF 10-0
132 – Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) over Ashlan Thompson (Missouri Ice) Fall 0:24
138 – Eve Herlyn (Missouri Ice) over Abigail Ervasti (Minnesota Blue) TF 14-3
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Amitria McNack (Missouri Ice) TF 12-0
152 – Breanne Gibbs (Missouri Ice) over Grace Alagbo (Minnesota Blue) TF 12-2
164 – Hailey Romero (Missouri Ice) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) Fall 1:17

Match #6 3rd Place Match
Minnesota Blue defeated Texas Red 37-29
200 – Faith Macharia (Texas Red) over Kami Senlycki (Minnesota Blue) Fall 1:01
225 – Ariana Chavez (Texas Red) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 0:53
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Zurri Zamora (Texas Red) TF 10-0
106 – Olivia Sackor (Minnesota Blue) over Lillian Zapata (Texas Red) Fall 2:42
112 – Aspen Blasko (Minnesota Blue) over Riley Rayome (Texas Red) Fall 2:32
117 – Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) over Maritza Martinez (Texas Red) Fall 0:45
122 – Sandrine Tuttle (Texas Red) over Mackenzie Armagost (Minnesota Blue) Fall 1:15
127 – Vanessa Egorah (Texas Red) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) TF 21-10
132 – Cassandra Gonzales (Minnesota Blue) over Anna Vogt (Texas Red) TF 11-0
138 – Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) over Zoe Bennett (Texas Red) TF 11-0
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Brijatte Garcia (Texas Red) Fall 2:32
152 – Grace Alagbo (Minnesota Blue) over Sara Garza (Texas Red) TF 10-0
164 – Camryn Strohman (Texas Red) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) Fall 1:57
180 – Abigail Fonseca (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf

Match #7 2nd Place Match
Iowa defeated Minnesota Blue 37-29
225 – Reese Baxter (Iowa) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 0:56
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Katie Biscoglia (Iowa) Fall 0:17
106 – Gable Hemann (Iowa) over Olivia Sackor (Minnesota Blue) TF 10-0
112 – Aspen Blasko (Minnesota Blue) over Reanah Utterback (Iowa) Dec 10-2
117 – Jalynn Goodale (Iowa) over Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) TF 15-4
122 – Abigail Meyrer (Iowa) over Charli Raymond (Minnesota Blue) Fall 1:03
127 – Mackenzie Childers (Iowa) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) Fall 0:33
132 – Cassandra Gonzales (Minnesota Blue) over McKenzie Tollefson (Iowa) Fall 2:11
138 – Kiara Djoumessi (Iowa) over Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) TF 11-0
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Skylar Slade (Iowa) Fall 2:43
152 – Teegan Sulentich (Iowa) over Grace Alagbo (Minnesota Blue) Fall 2:23
164 – Naomi Simon (Iowa) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) TF 10-0
180 – Ella Pagel (Minnesota Blue) over Bella Porcelli (Iowa) Fall 1:24
200 – Kami Senlycki (Minnesota Blue) over Elaine Babcock (Iowa) Fall 1:12

Bronze/Copper – Minnesota Blue

Match #1 Round 1
Wisconsin defeated Minnesota Blue 43-23
100 – Brooke Corrigan (Wisconsin) over Bianca Eide (Minnesota Blue) Fall 2:47
106 – Taylor Whiting (Wisconsin) over Olivia Sackor (Minnesota Blue) TF 10-0
112 – Angela Bianchi (Wisconsin) over Aspen Blasko (Minnesota Blue) Inj 4:38
117 – Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) over Aliana Rauter (Wisconsin) Fall 1:08
122 – Caitlyn Kelley (Wisconsin) over Charli Raymond (Minnesota Blue) Fall 1:02
127 – Madilyn Peach (Wisconsin) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) Fall 0:41
132 – Kylie Rule (Wisconsin) over Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) TF 10-0
138 – Abigail Ervasti (Minnesota Blue) over Lilliana Banks (Wisconsin) Dec 11-5
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Emma Gruenhagen (Wisconsin) Fall 1:00
152 – Grace Alagbo (Minnesota Blue) over Kara Kuge (Wisconsin) TF 13-3
164 – Alexandra Hofrichter (Wisconsin) over Ella Pagel (Minnesota Blue) Fall 2:47
180 – Kalie Davis (Wisconsin) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) Dec 4-1
200 – Kami Senlycki (Minnesota Blue) over Abigale Swanson (Wisconsin) Fall 1:30
225 – Madison Burns (Wisconsin) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 0:11

Match #2 Round 2
Kansas defeated Minnesota Blue 36-30
106 – Bella Heaney (Minnesota Blue) over Veronica Greene (Kansas) Dec 7-4
112 – Josiah Ortiz (Kansas) over Olivia Sackor (Minnesota Blue) Fall 1:38
117 – Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) over Anissa Robinson (Kansas) TF 11-0
122 – Leiannah Landreth (Kansas) over Mackenzie Armagost (Minnesota Blue) TF 10-0
127 – Kaylan Hitchcock (Kansas) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) Fall 4:15
132 – Cassandra Gonzales (Minnesota Blue) over Brooklyn Burenheide (Kansas) Inj 3:00
138 – AshLynn Goodwin (Kansas) over Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) TF 12-2
144 – Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) over Alexis Means (Kansas) Fall 1:25
152 – Grace Alagbo (Minnesota Blue) over Kammie Schanz (Kansas) Dec 11-7
164 – Chloe Harris (Kansas) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) Fall 2:07
180 – Kami Senlycki (Minnesota Blue) over Karla Martinez (Kansas) TF 12-2
200 – Morgan Miller (Kansas) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 0:31
225 – Hailey Conley (Kansas) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Jaidyn Alvarado (Kansas) Fall 1:47

Match #3 Round 3
Tennessee Red defeated Minnesota Blue 38-24
112 – Senna Grassman (Tennessee Red) over Bella Heaney (Minnesota Blue) TF 10-0
117 – Nataleigh Shane (Tennessee Red) over Charli Raymond (Minnesota Blue) Dec 5-2
122 – Ella-Lina Gonzalez (Tennessee Red) over Kamdyn Saulter (Minnesota Blue) Dec 8-3
127 – Audrey Levendusky (Tennessee Red) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) Fall 2:43
132 – Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Abigail Ervasti (Minnesota Blue) over Paraskevi Christopoulos (Tennessee Red) Fall 5:45
144 – Genesis Gilmore (Tennessee Red) over Skylar Little Soldier (Minnesota Blue) Inj 0:59
152 – Isabella Harris (Tennessee Red) over Grace Alagbo (Minnesota Blue) Dec 10-6
164 – Piper Fowler (Tennessee Red) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) TF 10-0
180 – Kami Senlycki (Minnesota Blue) over Ella Murphey (Tennessee Red) TF 10-0
200 – Madelin Zunin (Tennessee Red) over Unknown (Unattached) Forf
225 – ShaNiayha Wysinger (Tennessee Red) over Brie Leeper (Minnesota Blue) Fall 0:16
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Vivian Mariscal (Tennessee Red) TF 10-0
106 – Olivia Sackor (Minnesota Blue) over Jenna Baines (Tennessee Red) Dec 7-5

Match #4 7th Place Match
Minnesota Blue defeated Georgia Blue 31-29
117 – Charli Raymond (Minnesota Blue) over Delialah Betances (Georgia Blue) TF 10-0
122 – Meta Xayabouth-jones (Georgia Blue) over Mackenzie Armagost (Minnesota Blue) Fall 1:16
127 – Jasmine Jenkins-Bey (Georgia Blue) over Madelyn Strohmayer (Minnesota Blue) TF 15-4
132 – Audrey Rogotzke (Minnesota Blue) over Abigail Plemons (Georgia Blue) Fall 3:13
138 – Cassandra Gonzales (Minnesota Blue) over Elle Kaufmann (Georgia Blue) TF 10-0
144 – May Prado (Georgia Blue) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Grace Alagbo (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
164 – Genevieve An (Georgia Blue) over Esperanza Calvillo (Minnesota Blue) Fall 3:48
180 – Kami Senlycki (Minnesota Blue) over Jayde Massa (Georgia Blue) TF 11-0
200 – Brie Leeper (Minnesota Blue) over Phoebe Melvin (Georgia Blue) Dec 3-2
225 – Double Forfeit
100 – Bianca Eide (Minnesota Blue) over Jordan Epstein (Georgia Blue) Fall 0:28
106 – Olivia Weiland (Georgia Blue) over Bella Heaney (Minnesota Blue) TF 10-0
112 – Artemis Eaton (Georgia Blue) over Olivia Sackor (Minnesota Blue) Fall 1:19

Minnesota Red Results

Pool C – Minnesota Red

Match #1 Champ. Round 1
Minnesota Red received a Bye

Match #2 Quarterfinal
Illinois defeated Minnesota Red 54-13
144 – Diann Smith (Minnesota Red) over Payton Temple (Illinois) Fall 0:32
152 – Jasmine Hernandez (Illinois) over Alyzabeth Hiler (Minnesota Red) Fall 2:49
164 – AJ Grant (Illinois) over Leah Willard (Minnesota Red) Fall 2:21
180 – August Rottmann (Illinois) over Maya Schmidt (Minnesota Red) Fall 3:46
200 – Brittney Moran (Illinois) over Unknown (Unattached) Forf
225 – Chloe Hoselton (Illinois) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Katelyn Bell (Illinois) over Maggie Olson (Minnesota Red) TF 16-5
106 – Alexandra Sebek (Illinois) over Abigail Gindele (Minnesota Red) TF 10-0
112 – Hanah Schuster (Minnesota Red) over Ayane Jasinski (Illinois) Fall 1:17
117 – Eliana Paramo (Illinois) over Kiera Hagman (Minnesota Red) TF 10-0
122 – Angelina Cassioppi (Illinois) over Gisele Gallegos (Minnesota Red) TF 12-2
127 – Monica Griffin (Illinois) over Destiney Lofton (Minnesota Red) TF 10-0
132 – Amber Louderback (Illinois) over Tori Bahr (Minnesota Red) Fall 1:28
138 – Mackenzie Pratt (Illinois) over Kelsey Cruz (Minnesota Red) TF 11-1

Match #3 Cons. Round 2
Minnesota Red received a Bye

Match #4 Cons. Round 3
South Carolina defeated Minnesota Red 35-27
164 – TaNiya Roberts (South Carolina) over Leah Willard (Minnesota Red) Fall 1:54
180 – Emily Riopel (South Carolina) over Unknown (Unattached) Forf
200 – Maya Schmidt (Minnesota Red) over Nichya Pemberton (South Carolina) TF 10-0
225 – Double Forfeit
100 – Maggie Olson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Anna Kos (Minnesota Red) over Rachel Hayes (South Carolina) Fall 3:41
112 – VIVIAN URRIOLA (South Carolina) over Abigail Gindele (Minnesota Red) Fall 2:10
117 – Zao Estrada (South Carolina) over Hanah Schuster (Minnesota Red) Fall 0:22
122 – Destiney Lofton (Minnesota Red) over Cruz Costilla (South Carolina) Fall 2:28
127 – Kalliscya Gardner (South Carolina) over Gisele Gallegos (Minnesota Red) Fall 2:55
132 – Teani Medeiros-Maielua (South Carolina) over Tori Bahr (Minnesota Red) Fall 0:48
138 – Caroline Gilstrap (South Carolina) over Kelsey Cruz (Minnesota Red) TF 11-0
144 – Diann Smith (Minnesota Red) over Tykala Pruitt (South Carolina) Fall 1:05
152 – Alyzabeth Hiler (Minnesota Red) over Jada Lawrence (South Carolina) Dec 14-11

Match #5 7th Place Match
Texas Blue defeated Minnesota Red 38-18
200 – Double Forfeit
225 – Double Forfeit
100 – Maggie Olson (Minnesota Red) over Rilee Harrison (Texas Blue) Fall 2:03
106 – Abigail Gindele (Minnesota Red) over Alexa Rodriguez Lopez (Texas Blue) Fall 2:04
112 – Carly Rodriguez (Texas Blue) over Anna Kos (Minnesota Red) TF 10-0
117 – Annesley Day (Texas Blue) over Hanah Schuster (Minnesota Red) Dec 12-8
122 – Megan Edwards (Texas Blue) over Gisele Gallegos (Minnesota Red) Fall 1:32
127 – Cora Hayes (Texas Blue) over Destiney Lofton (Minnesota Red) Dec 3-2
132 – Jessica Cope (Texas Blue) over Tori Bahr (Minnesota Red) Fall 2:00
138 – Noelle Adams (Texas Blue) over Kelsey Cruz (Minnesota Red) Dec 10-9
144 – Jalynn Patino (Texas Blue) over Diann Smith (Minnesota Red) Fall 0:35
152 – Alyzabeth Hiler (Minnesota Red) over Adriana Hyatt (Texas Blue) Fall 1:51
164 – Amy Sorto (Texas Blue) over Leah Willard (Minnesota Red) Fall 1:21
180 – Juliana LeFort (Texas Blue) over Maya Schmidt (Minnesota Red) Fall 0:27

Green/Yellow – Minnesota Red

Match #1 Round 1
Oklahoma Red defeated Minnesota Red 51-11
100 – Maggie Olson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Addison Morse (Oklahoma Red) over Abigail Gindele (Minnesota Red) TF 10-0
112 – Hanah Schuster (Minnesota Red) over Coty Sessions (Oklahoma Red) Fall 4:18
117 – Aiyana Perkins (Oklahoma Red) over Unknown (Unattached) Forf
122 – Bella Williams (Oklahoma Red) over Destiney Lofton (Minnesota Red) Fall 2:29
127 – Lynn Horn (Oklahoma Red) over Gisele Gallegos (Minnesota Red) Fall 0:20
132 – Kendra Perrien (Oklahoma Red) over Tori Bahr (Minnesota Red) Fall 0:25
138 – Trysten Rittberger (Oklahoma Red) over Kelsey Cruz (Minnesota Red) TF 10-0
144 – Corin Lowe (Oklahoma Red) over Diann Smith (Minnesota Red) TF 17-6
152 – Ryleigh Lefkowitz (Oklahoma Red) over Alyzabeth Hiler (Minnesota Red) TF 12-0
164 – Alexandria Ray (Oklahoma Red) over Leah Willard (Minnesota Red) Fall 2:14
180 – Symphony Veloz (Oklahoma Red) over Maya Schmidt (Minnesota Red) Fall 1:27
200 – Double Forfeit
225 – Kinslee Collier (Oklahoma Red) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2
Washington defeated Minnesota Red 53-13
106 – Sloane Kruger (Washington) over Anna Kos (Minnesota Red) TF 10-0
112 – Marjorie McDaniel (Washington) over Hanah Schuster (Minnesota Red) Fall 1:28
117 – Brooklyn Jones (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
122 – Lilyana Lamothe (Washington) over Gisele Gallegos (Minnesota Red) Fall 1:05
127 – Karianne Baldwin (Washington) over Destiney Lofton (Minnesota Red) TF 10-0
132 – Anna DiCugno (Washington) over Tori Bahr (Minnesota Red) Fall 0:43
138 – Kelsey Cruz (Minnesota Red) over Janessa O`Connell (Washington) Dec 10-3
144 – Diann Smith (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Frances Porteous (Washington) over Alyzabeth Hiler (Minnesota Red) Fall 4:45
164 – Kaylie Baker (Washington) over Leah Willard (Minnesota Red) Fall 1:13
180 – isabella phillips (Washington) over Maya Schmidt (Minnesota Red) TF 10-0
200 – Mia Cienega (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
225 – Kiona Michel (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Maggie Olson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3
Minnesota Red defeated Georgia Red 35-27
112 – Isabella West (Georgia Red) over Anna Kos (Minnesota Red) TF 12-1
117 – Hanah Schuster (Minnesota Red) over Seanna McCarthy (Georgia Red) Fall 1:31
122 – Destiney Lofton (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Ella Hughes (Georgia Red) over Gisele Gallegos (Minnesota Red) TF 10-0
132 – Milly Hughes (Georgia Red) over Tori Bahr (Minnesota Red) Fall 1:54
138 – Kelsey Cruz (Minnesota Red) over Charlotte Wheeler (Georgia Red) Fall 2:18
144 – Diann Smith (Minnesota Red) over Sierha Lopes (Georgia Red) Fall 0:37
152 – Alyzabeth Hiler (Minnesota Red) over Tessa Lopardo (Georgia Red) Inj 0:16
164 – GWENNIE WIGHT (Georgia Red) over Leah Willard (Minnesota Red) Fall 4:43
180 – Jaden Lee (Georgia Red) over Unknown (Unattached) Forf
200 – Maya Schmidt (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
225 – Double Forfeit
100 – Maggie Olson (Minnesota Red) over Ella Wells (Georgia Red) Dec 7-6
106 – Maisie Shanahan (Georgia Red) over Abigail Gindele (Minnesota Red) Dec 7-4

Match #4 5th Place Match
South Dakota Blue defeated Minnesota Red 45-21
117 – Quinn Butler (South Dakota Blue) over Hanah Schuster (Minnesota Red) TF 11-0
122 – Regina Stoeser (South Dakota Blue) over Gisele Gallegos (Minnesota Red) TF 10-0
127 – Peyton Hellmann (South Dakota Blue) over Destiney Lofton (Minnesota Red) TF 13-2
132 – Shelbie Brehm (South Dakota Blue) over Tori Bahr (Minnesota Red) Fall 1:19
138 – Taylor Graveman (South Dakota Blue) over Kelsey Cruz (Minnesota Red) TF 10-0
144 – Diann Smith (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Alyzabeth Hiler (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
164 – Marieda Kalahar (South Dakota Blue) over Leah Willard (Minnesota Red) TF 10-0
180 – Maya Schmidt (Minnesota Red) over Tailie Brehm (South Dakota Blue) Fall 2:14
200 – Marlee Shorter (South Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
225 – Hope Orr (South Dakota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Maggie Olson (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Sydney Uhrig (South Dakota Blue) over Anna Kos (Minnesota Red) Fall 3:58
112 – Cassandra Witte (South Dakota Blue) over Abigail Gindele (Minnesota Red) Fall 0:11

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?