Minnesota Blue finishes 9th at Junior Boys Greco-Roman National Duals

2023 USA Wrestling Junior Boys Greco-Roman National Duals results. June 14-15 at Tulsa, OK.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 1

Pool A Results
1st Place Match: Illinois defeated Colorado 55-8.
3rd Place Match: Ohio Red defeated Georgia Red 35-31.
5th Place Match: Minnesota Red defeated Washington 37-31.
7th Place Match: Michigan Blue defeated Texas Blue 37-26.

Pool B Results
1st Place Match: Idaho defeated Pennsylvania 35-31.
3rd Place Match: Wisconsin defeated Missouri 36-36.
5th Place Match: Kansas Blue defeated Utah 37-31.
7th Place Match: Virginia defeated North Dakota Blue 35-34.

Pool C Results
1st Place Match: California Gold defeated Oklahoma Blue 60-9.
3rd Place Match: Minnesota Blue defeated Texas Red 48-17.
5th Place Match: Florida defeated Georgia Blue 59-14.
7th Place Match: Indiana defeated North Carolina 48-22.

Pool D Results
1st Place Match: Iowa defeated Oklahoma Red 40-28.
3rd Place Match: Oregon defeated Alabama 46-22.
5th Place Match: Tennessee defeated Kansas Red 48-19.
7th Place Match: Arkansas defeated North Dakota Red 40-26.

Day 2

Gold/Silver Results
1st Place Match: Illinois defeated California Gold 44-21.
3rd Place Match: Iowa defeated Idaho 34-30.
5th Place Match: Colorado defeated Oklahoma Blue 57-11.
7th Place Match: Pennsylvania defeated Oklahoma Red 49-23.

Bronze/Copper Results
1st Place Match: Minnesota Blue defeated Oregon 50-21.
3rd Place Match: Texas Red defeated Wisconsin 40-29.
5th Place Match: Alabama defeated Ohio Red 34-29.
7th Place Match: Georgia Red defeated Missouri 42-26.

Red/Blue Results
1st Place Match: Kansas Blue defeated Florida 49-17.
3rd Place Match: Utah defeated Minnesota Red 35-32.
5th Place Match: Tennessee defeated Washington 49-14.
7th Place Match: Kansas Red defeated Georgia Blue 43-19.

Green Results
1st Place – North Dakota Blue
2nd Place – Michigan Blue
3rd Place – Nebraska
4th Place – Indiana
5th Place – South Carolina
6th Place – Arkansas
Round 1
South Carolina defeated Arkansas 38-25.
North Dakota Blue defeated Michigan Blue 41-31.
Nebraska defeated Indiana 37-31.
Round 2
Nebraska defeated South Carolina 47-24.
North Dakota Blue defeated Indiana 41-27.
Michigan Blue defeated Arkansas 38-26.
Round 3
Indiana defeated South Carolina 49-19.
North Dakota Blue defeated Arkansas 51-19.
Michigan Blue defeated Nebraska 35-30.
Round 4
Michigan Blue defeated South Carolina 47-18.
North Dakota Blue defeated Nebraska 49-21.
Indiana defeated Arkansas 45-24.
Round 5
North Dakota Blue defeated South Carolina 42-27.
Michigan Blue defeated Indiana 35-34.
Nebraska defeated Arkansas 37-25.

Yellow Results
1st Place – Virginia
2nd Place – Texas Blue
3rd Place – California Silver
4th Place – Louisiana
5th Place – North Carolina
6th Place – North Dakota Red
Round 1
Virginia defeated California Silver 46-19.
Louisiana defeated North Dakota Red 32-24.
Texas Blue defeated North Carolina 45-22.
Round 2
Virginia defeated North Carolina 48-17.
Texas Blue defeated North Dakota Red 35-25.
California Silver defeated Louisiana 36-28.
Round 3
Virginia defeated Texas Blue 37-25.
California Silver defeated North Dakota Red 38-21.
Louisiana defeated North Carolina 39-28.
Round 4
Virginia defeated Louisiana 47-14.
North Carolina defeated North Dakota Red 28-26.
Texas Blue defeated California Silver 38-25.
Round 5
Virginia defeated North Dakota Red 43-23.
Texas Blue defeated Louisiana 39-26.
California Silver defeated North Carolina 49-13.

Minnesota Blue Results

Pool C – Minnesota Blue

Match #1 Quarterfinal
Minnesota Blue defeated Indiana 61-11
132 – Jack Bainbridge (Minnesota Blue) over Tye Linser (Indiana) TF 12-2
138 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Alex Braun (Minnesota Blue) over Lucas Clement (Indiana) TF 12-4
152 – Cash Raymond (Minnesota Blue) over Branson Weaver (Indiana) TF 14-4
160 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Ethan Smith (Indiana) TF 8-0
170 – Jed Wester (Minnesota Blue) over Brenton Russell (Indiana) Fall 0:40
182 – Bryce Burkett (Minnesota Blue) over Anthony Cashman (Indiana) TF 9-0
195 – Cittadino Tuttle (Minnesota Blue) over Luke Penola (Indiana) TF 13-2
220 – Heath Parrish (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Caleb Vancura (Minnesota Blue) over Benjamin Land (Indiana) TF 9-1
100 – Brady Byrd (Indiana) over Wyatt Koenen (Minnesota Blue) TF 10-1
106 – Lawson Eller (Minnesota Blue) over Nathan Rioux (Indiana) Fall 0:39
113 – Logan Schwanz (Minnesota Blue) over Jaden Farr (Indiana) TF 10-0
120 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Luke Rioux (Indiana) TF 10-2
126 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Tanner Tishner (Indiana) TF 14-4

Match #2 Semifinal
Oklahoma Blue defeated Minnesota Blue 34-29
145 – Tyson Charmoli (Minnesota Blue) over Severn Torres (Oklahoma Blue) Dec 6-1
152 – Clayton Giddens (Oklahoma Blue) over Conlan Carlson (Minnesota Blue) TF 8-0
160 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Landyn Sommer (Oklahoma Blue) TF 11-2
170 – Bryce Burkett (Minnesota Blue) over Jaxon Trotter (Oklahoma Blue) TF 9-0
182 – Marco Christiansen (Minnesota Blue) over AJ Heeg (Oklahoma Blue) DQ
195 – Jersey Robb (Oklahoma Blue) over Quinlan Morgan (Minnesota Blue) TF 8-0
220 – Gunner Wilson (Oklahoma Blue) over Ian Larrabee (Minnesota Blue) Fall 1:41
285 – Mason Harris (Oklahoma Blue) over Caleb Vancura (Minnesota Blue) Fall 2:11
100 – Wyatt Koenen (Minnesota Blue) over Gavin Chatham (Oklahoma Blue) TF 8-0
106 – Aydan Thomas (Oklahoma Blue) over Lawson Eller (Minnesota Blue) Dec 9-4
113 – Titan Friederichs (Minnesota Blue) over Christopher Kiser (Oklahoma Blue) Dec 14-12
120 – Zane Donley (Oklahoma Blue) over Blake Beissel (Minnesota Blue) TF 9-0
126 – Gage Walker (Oklahoma Blue) over Michael Olson (Minnesota Blue) TF 8-0
132 – JJ McComas-Rogers (Oklahoma Blue) over Logan Swensen (Minnesota Blue) Dec 5-2
138 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Garrett Salt (Oklahoma Blue) TF 9-0
Oklahoma Blue’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike conduct

Match #3 Cons. Semi
Minnesota Blue defeated Georgia Blue 64-6
152 – Seth Larson (Georgia Blue) over Conlan Carlson (Minnesota Blue) TF 8-0
160 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over James Bowers (Georgia Blue) TF 9-0
170 – Jed Wester (Minnesota Blue) over Christopher Mance III (Georgia Blue) Fall 1:24
182 – Bryce Burkett (Minnesota Blue) over Ben Perry (Georgia Blue) TF 8-0
195 – Quinlan Morgan (Minnesota Blue) over Colby LeJeune (Georgia Blue) TF 8-0
220 – Heath Parrish (Minnesota Blue) over Ezekial Starr (Georgia Blue) Fall 0:16
285 – Caleb Vancura (Minnesota Blue) over Ashton Anderson (Georgia Blue) TF 12-4
100 – Wyatt Koenen (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Lawson Eller (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Titan Friederichs (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Kieron McCormack (Georgia Blue) TF 9-1
132 – Jack Bainbridge (Minnesota Blue) over Ely Raines (Georgia Blue) Fall 3:28
138 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Alex Braun (Minnesota Blue) over Sebastian Melendez (Georgia Blue) TF 10-0

Match #4 3rd Place Match
Minnesota Blue defeated Texas Red 48-17
160 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Trent Evans (Texas Red) TF 10-0
170 – Jed Wester (Minnesota Blue) over Jeremy Manibog (Texas Red) TF 8-0
182 – Marco Christiansen (Minnesota Blue) over Rade Ostrander (Texas Red) TF 8-0
195 – Karson Tompkins (Texas Red) over Cittadino Tuttle (Minnesota Blue) TF 9-0
220 – Heath Parrish (Minnesota Blue) over Logan Latham (Texas Red) Fall 0:37
285 – Caleb Vancura (Minnesota Blue) over Riah Ostrander (Texas Red) Dec 5-1
100 – Dylan Ota (Texas Red) over Wyatt Koenen (Minnesota Blue) TF 8-0
106 – Lawson Eller (Minnesota Blue) over Jack Roland (Texas Red) TF 12-0
113 – Logan Schwanz (Minnesota Blue) over Kody Tanimoto (Texas Red) TF 8-0
120 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Isaac Gibbs (Texas Red) Dec 9-6
126 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Derek Ruffin (Texas Red) TF 14-1
132 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Ryder Clark (Texas Red) TF 8-0
138 – Garrett McChesney (Texas Red) over Jack Nelson (Minnesota Blue) TF 9-1
145 – Tyson Charmoli (Minnesota Blue) over Will Deutschlander (Texas Red) TF 9-1
152 – Cash Raymond (Minnesota Blue) over Jimmy Benne (Texas Red) TF 10-2

Bronze/Copper – Minnesota Blue

Match #1 Round 1
Minnesota Blue defeated Alabama 45-20
182 – Marco Christiansen (Minnesota Blue) over William Conlon (Alabama) Dec 9-3
195 – Quinlan Morgan (Minnesota Blue) over Kalob Johnstone (Alabama) Fall 1:22
220 – Kyle Oliveira (Alabama) over Ian Larrabee (Minnesota Blue) Fall 2:49
285 – Caleb Vancura (Minnesota Blue) over Willie Cox (Alabama) TF 10-2
100 – Wyatt Koenen (Minnesota Blue) over Justin Harbin (Alabama) TF 12-4
106 – Lawson Eller (Minnesota Blue) over Barrett Bridgmon (Alabama) TF 10-0
113 – Titan Friederichs (Minnesota Blue) over Kiyan Simon (Alabama) TF 9-0
120 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Brodie Christmas (Alabama) TF 9-0
126 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Wallace Blue (Alabama) Dec 8-6
132 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Joseph Sowell (Alabama) TF 9-0
138 – Isaiah Powe (Alabama) over Jack Nelson (Minnesota Blue) TF 9-0
145 – Alex Braun (Minnesota Blue) over Chad Strickland (Alabama) TF 14-0
152 – Daishun Powe (Alabama) over Conlan Carlson (Minnesota Blue) Dec 10-7
160 – Christion Griggs (Alabama) over Cash Raymond (Minnesota Blue) TF 15-5
170 – Bryce Burkett (Minnesota Blue) over Clay Johnston (Alabama) TF 8-0

Match #2 Round 2
Minnesota Blue defeated Georgia Red 56-9
195 – Cittadino Tuttle (Minnesota Blue) over Brock Hacker (Georgia Red) TF 8-0
220 – Heath Parrish (Minnesota Blue) over Brett Sharp (Georgia Red) Fall 0:26
285 – Caleb Vancura (Minnesota Blue) over JaQuavian Daniels (Georgia Red) Fall 3:18
100 – Wyatt Koenen (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Lawson Eller (Minnesota Blue) over Zykhi Sistrunk (Georgia Red) TF 8-0
113 – Logan Schwanz (Minnesota Blue) over Corbin Xayabouth-Jones (Georgia Red) Fall 0:36
120 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Braydon Mitchell (Georgia Red) Fall 5:45
126 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Tanner Spalding (Georgia Red) Dec 7-6
132 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Maddox McArthur (Georgia Red) Dec 9-4
138 – Jack Nelson (Minnesota Blue) over Joshua Sanders (Georgia Red) Dec 8-4
145 – Logan W. Paradice (Georgia Red) over Tyson Charmoli (Minnesota Blue) Dec 5-3
152 – Tyler Xavier Mcknight (Georgia Red) over Cash Raymond (Minnesota Blue) Dec 6-1
160 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Latrell Schafer (Georgia Red) TF 10-0
170 – Jed Wester (Minnesota Blue) over Dominic Bambinelli (Georgia Red) TF 8-0
182 – Marco Christiansen (Minnesota Blue) over Landon Jones (Georgia Red) TF 8-0

Match #3 Round 3
Minnesota Blue defeated Wisconsin 56-10
220 – Heath Parrish (Minnesota Blue) over Ryan Rambo (Wisconsin) Fall 0:43
285 – Caleb Vancura (Minnesota Blue) over Grant Stromberg (Wisconsin) TF 8-0
100 – Wyatt Koenen (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Lawson Eller (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Titan Friederichs (Minnesota Blue) over Brayten Casey (Wisconsin) Dec 19-15
120 – Blake Beissel (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Lane Andersen (Wisconsin) TF 9-0
132 – Jack Bainbridge (Minnesota Blue) over William Schmitt (Wisconsin) TF 9-0
138 – Jacob Herm (Wisconsin) over Jack Nelson (Minnesota Blue) Dec 8-6
145 – Alex Braun (Minnesota Blue) over Corbin Ramos (Wisconsin) TF 9-0
152 – TJ Schierl (Wisconsin) over Conlan Carlson (Minnesota Blue) TF 9-1
160 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Danil Kostetskyi (Wisconsin) TF 8-0
170 – Bryce Burkett (Minnesota Blue) over Caden Young (Wisconsin) Dec 6-5
182 – Marco Christiansen (Minnesota Blue) over Wyatt Ingham (Wisconsin) Dec 8-3
195 – Quinlan Morgan (Minnesota Blue) over Ryder Depies (Wisconsin) Fall 0:58

Match #4 1st Place Match
Minnesota Blue defeated Oregon 50-21
285 – Caleb Vancura (Minnesota Blue) over Benjamin Hartman (Oregon) Fall 0:57
100 – Bobby Gulzow (Oregon) over Wyatt Koenen (Minnesota Blue) TF 8-0
106 – Lawson Eller (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Logan Schwanz (Minnesota Blue) over Everest Sutton (Oregon) Fall 3:58
120 – Isaac Hampton (Oregon) over Blake Beissel (Minnesota Blue) Dec 8-7
126 – Michael Olson (Minnesota Blue) over Scout Santos (Oregon) TF 11-3
132 – Logan Swensen (Minnesota Blue) over Zachary Keinonen (Oregon) TF 10-1
138 – DJ Gillett (Oregon) over Jack Nelson (Minnesota Blue) TF 8-0
145 – Tyson Charmoli (Minnesota Blue) over Gus Amerson (Oregon) Dec 10-8
152 – Alex Braun (Minnesota Blue) over Charles Spinning (Oregon) TF 11-3
160 – Griffin Lundeen (Minnesota Blue) over Jackson Potts (Oregon) Fall 3:34
170 – Jed Wester (Minnesota Blue) over Daschle Lamer (Oregon) TF 12-4
182 – Justin Rademacher (Oregon) over Marco Christiansen (Minnesota Blue) TF 11-2
195 – Quinlan Morgan (Minnesota Blue) over Riley Jones (Oregon) TF 12-2
220 – Heath Parrish (Minnesota Blue) over Vaun Halstead (Oregon) Inj 0:14

Minnesota Red Results

Pool A – Minnesota Red

Match #1 Champ. Round 1
Minnesota Red received a Bye

Match #2 Quarterfinal
Illinois defeated Minnesota Red 55-9
132 – Massey Odiotti (Illinois) over Maverick Mueller (Minnesota Red) TF 9-0
138 – William Baysingar (Illinois) over Dylan Louwagie (Minnesota Red) TF 11-2
145 – Noah Manuel Tapia (Illinois) over Lincoln Vick (Minnesota Red) TF 8-0
152 – David Mayora (Illinois) over Matthew Randolph (Minnesota Red) TF 10-2
160 – Bradley Rodriguez-Little (Minnesota Red) over Dominic Serio (Illinois) TF 13-4
170 – Matthew Jens (Illinois) over Luke Hoag (Minnesota Red) TF 9-0
182 – Aaron Cramer (Illinois) over Anthony Sykora (Minnesota Red) TF 9-0
195 – Peter Marinopoulos (Illinois) over Wyatt Mulder (Minnesota Red) TF 8-0
220 – Nick Nosler (Illinois) over Derrick Steinke (Minnesota Red) TF 10-0
285 – Wyatt Schmitt (Illinois) over Avaugn Dorvil (Minnesota Red) Dec 5-3
100 – James Hemmila (Illinois) over Kendall Booker (Minnesota Red) TF 8-0
106 – Grayson Kongkaeow (Illinois) over Saitaro Kong (Minnesota Red) TF 8-0
113 – Anthony Alanis (Illinois) over Jacob Fitzpatrick (Minnesota Red) TF 11-2
120 – Anthony Ruzic (Illinois) over Luke Koenen (Minnesota Red) TF 8-0
126 – Joshua Vazquez (Illinois) over Louis Prouty (Minnesota Red) TF 9-1
Illinois’s team score was adjusted by -1.0 for unsports conduct

Match #3 Cons. Round 2
Minnesota Red defeated South Carolina 53-16
138 – Nolan Ambrose (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Lincoln Vick (Minnesota Red) over Jacob Garrison (South Carolina) TF 11-0
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Gage Kemph (South Carolina) TF 8-0
160 – Logan Butzon (Minnesota Red) over Ikaika Gonzales (South Carolina) TF 9-0
170 – Luke Hoag (Minnesota Red) over Malachi Thomas (South Carolina) Fall 0:56
182 – Marcell Booth (Minnesota Red) over Mason Parsons (South Carolina) TF 9-0
195 – Anthony Sykora (Minnesota Red) over Oscar Dircio (South Carolina) Fall 0:26
220 – Jonathan Sirard (South Carolina) over Derrick Steinke (Minnesota Red) Fall 2:43
285 – Brad Denmark (South Carolina) over Makota Misgen (Minnesota Red) Fall 0:19
100 – William Jakeway (South Carolina) over Kendall Booker (Minnesota Red) DQ
106 – Saitaro Kong (Minnesota Red) over Ryder Armitage (South Carolina) Fall 0:47
113 – Austin Grzywinski (Minnesota Red) over Jackson Stocker (South Carolina) Dec 7-2
120 – Luke Koenen (Minnesota Red) over Corey Dye (South Carolina) TF 9-0
126 – Chase Mills (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Maverick Mueller (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Cons. Round 3
Minnesota Red defeated Michigan Blue 45-25
145 – Lincoln Vick (Minnesota Red) over Drew Brewer (Michigan Blue) TF 9-0
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Clayton Jones (Michigan Blue) Fall 3:47
160 – Bradley Rodriguez-Little (Minnesota Red) over Kole Katschor (Michigan Blue) TF 10-1
170 – Luke Hoag (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Anthony Sykora (Minnesota Red) over Bernard Harrison (Michigan Blue) Dec 7-7
195 – Marcell Booth (Minnesota Red) over Demond Harrison (Michigan Blue) TF 13-2
220 – Connor Bercume (Michigan Blue) over Derrick Steinke (Minnesota Red) Dec 10-3
285 – Cal Chapman (Michigan Blue) over Avaugn Dorvil (Minnesota Red) Dec 8-7
100 – Jarrett Smith (Michigan Blue) over Kendall Booker (Minnesota Red) TF 10-1
106 – Saitaro Kong (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Jacob Fitzpatrick (Minnesota Red) over Talan Parsons (Michigan Blue) Dec 9-8
120 – Santana Ramon (Michigan Blue) over Luke Koenen (Minnesota Red) Fall 1:57
126 – Chase Mills (Minnesota Red) over Drew Hansen (Michigan Blue) TF 13-2
132 – Vernon Riggins (Michigan Blue) over Maverick Mueller (Minnesota Red) DQ
138 – Nolan Ambrose (Minnesota Red) over Owen Segorski (Michigan Blue) Fall 0:42

Match #5 Cons. Semi
Ohio Red defeated Minnesota Red 42-24
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Nicholas Moore (Ohio Red) Fall 1:28
160 – Tristin Greene (Ohio Red) over Logan Butzon (Minnesota Red) TF 9-0
170 – Austyn Adams (Ohio Red) over Luke Hoag (Minnesota Red) Dec 16-11
182 – Marcell Booth (Minnesota Red) over Carson Mize (Ohio Red) Dec 12-9
195 – Owen Pummel (Ohio Red) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Derrick Steinke (Minnesota Red) over Trent Thomas (Ohio Red) Fall 2:39
285 – Mustafa Woodi (Ohio Red) over Avaugn Dorvil (Minnesota Red) TF 8-0
100 – Kendall Booker (Minnesota Red) over Michael Rusinko (Ohio Red) TF 8-0
106 – Nicholas Lawrensen (Ohio Red) over Saitaro Kong (Minnesota Red) TF 9-0
113 – Javaan Yarbrough (Ohio Red) over Austin Grzywinski (Minnesota Red) TF 8-0
120 – Luke Koenen (Minnesota Red) over Alexander Denkins (Ohio Red) Dec 9-5
126 – Phoenix Contos (Ohio Red) over Chase Mills (Minnesota Red) TF 18-9
132 – Adam Butler (Ohio Red) over Maverick Mueller (Minnesota Red) TF 8-0
138 – Charles Curtis (Ohio Red) over Dylan Louwagie (Minnesota Red) TF 10-1
145 – Jackson Collins (Ohio Red) over Lincoln Vick (Minnesota Red) TF 10-2

Match #6 5th Place Match
Minnesota Red defeated Washington 37-31
160 – Bradley Rodriguez-Little (Minnesota Red) over Cyrus Comia (Washington) TF 8-0
170 – Christopher Neal (Washington) over Luke Hoag (Minnesota Red) TF 10-0
182 – Marcell Booth (Minnesota Red) over Ethan Frank (Washington) TF 8-0
195 – Hunter Sonnenberg (Washington) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Hunter Tibodeau (Washington) over Derrick Steinke (Minnesota Red) Fall 0:48
285 – Avaugn Dorvil (Minnesota Red) over Burak Bowers (Washington) TF 9-1
100 – Kendall Booker (Minnesota Red) over Dylan Roath (Washington) TF 12-0
106 – Saitaro Kong (Minnesota Red) over Curtis Carlisle (Washington) TF 12-4
113 – Jacob Fitzpatrick (Minnesota Red) over Benjamin Sommers (Washington) TF 12-4
120 – Luke Koenen (Minnesota Red) over Julian Santana (Washington) TF 8-0
126 – Tavarre Lee (Washington) over Louis Prouty (Minnesota Red) TF 8-0
132 – Emanuel Cater (Washington) over Maverick Mueller (Minnesota Red) TF 14-3
138 – Nolan Ambrose (Minnesota Red) over Quentin Harding (Washington) TF 10-2
145 – Smokey McClure (Washington) over Lincoln Vick (Minnesota Red) TF 11-3
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Ivan Acosta (Washington) Dec 5-2

Red/Blue – Minnesota Red

Match #1 Round 1
Kansas Blue defeated Minnesota Red 34-28
182 – Marcell Booth (Minnesota Red) over Connor Padgett (Kansas Blue) Dec 7-1
195 – Nathan Fury (Kansas Blue) over Wyatt Mulder (Minnesota Red) TF 10-0
220 – Torin Forsyth (Kansas Blue) over Derrick Steinke (Minnesota Red) Fall 2:52
285 – Logan Buchanan (Kansas Blue) over Avaugn Dorvil (Minnesota Red) Fall 0:00
100 – Kendall Booker (Minnesota Red) over Oscar Gauna (Kansas Blue) Fall 0:21
106 – Ezekiel Witt (Kansas Blue) over Saitaro Kong (Minnesota Red) TF 8-0
113 – Austin Grzywinski (Minnesota Red) over Caeleb Hutchinson (Kansas Blue) TF 9-0
120 – Luke Koenen (Minnesota Red) over Kaiden Powell (Kansas Blue) TF 10-0
126 – Henri McGivern (Kansas Blue) over Chase Mills (Minnesota Red) Dec 12-6
132 – Dillon Cooper (Kansas Blue) over Maverick Mueller (Minnesota Red) TF 8-0
138 – Nolan Ambrose (Minnesota Red) over Nikaylen Shabazz (Kansas Blue) Dec 9-5
145 – Trey Dillow (Kansas Blue) over Lincoln Vick (Minnesota Red) Dec 7-1
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Camden Padgett (Kansas Blue) TF 8-0
160 – Logan Butzon (Minnesota Red) over Sam Duling (Kansas Blue) Dec 6-0
170 – Derek Johnson (Kansas Blue) over Luke Hoag (Minnesota Red) TF 8-0

Match #2 Round 2
Minnesota Red defeated Georgia Blue 55-16
195 – Colby LeJeune (Georgia Blue) over Wyatt Mulder (Minnesota Red) TF 13-4
220 – Derrick Steinke (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Avaugn Dorvil (Minnesota Red) over Ashton Anderson (Georgia Blue) TF 10-0
100 – Kendall Booker (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Saitaro Kong (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Jacob Fitzpatrick (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Luke Koenen (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Kieron McCormack (Georgia Blue) over Louis Prouty (Minnesota Red) Fall 1:19
132 – Ely Raines (Georgia Blue) over Maverick Mueller (Minnesota Red) Dec 14-7
138 – Nolan Ambrose (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Sebastian Melendez (Georgia Blue) over Dylan Louwagie (Minnesota Red) Dec 12-5
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Bradley Rodriguez-Little (Minnesota Red) over James Bowers (Georgia Blue) TF 12-4
170 – Luke Hoag (Minnesota Red) over Christopher Mance III (Georgia Blue) Fall 5:10
182 – Marcell Booth (Minnesota Red) over Ben Perry (Georgia Blue) TF 8-0

Match #3 Round 3
Minnesota Red defeated Tennessee 34-30
220 – Kendrick Curtis (Tennessee) over Derrick Steinke (Minnesota Red) TF 10-2
285 – Avaugn Dorvil (Minnesota Red) over Keimel Redford (Tennessee) TF 8-0
100 – Kendall Booker (Minnesota Red) over Nolan Barton (Tennessee) Fall 0:22
106 – Saitaro Kong (Minnesota Red) over Nicolas Moore (Tennessee) Dec 23-19
113 – Jacob Fitzpatrick (Minnesota Red) over Ignatius Smout (Tennessee) TF 10-0
120 – Luke Koenen (Minnesota Red) over Carson Dupill (Tennessee) Dec 2-2
126 – Chase Mills (Minnesota Red) over Hunter Heflin (Tennessee) TF 9-0
132 – Jarvis Little (Tennessee) over Maverick Mueller (Minnesota Red) TF 8-0
138 – Dylan Louwagie (Minnesota Red) over Mason Butler (Tennessee) Dec 12-8
145 – Harlen Hunley (Tennessee) over Lincoln Vick (Minnesota Red) Fall 1:13
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Jacob Barlow (Tennessee) Dec 6-3
160 – Logan Butzon (Minnesota Red) over Wills Bronson (Tennessee) TF 9-0
170 – Maximus Norman (Tennessee) over Luke Hoag (Minnesota Red) Fall 0:21
182 – Jake Stacey (Tennessee) over Anthony Sykora (Minnesota Red) TF 8-0
195 – Logan Heckert (Tennessee) over Wyatt Mulder (Minnesota Red) TF 10-0

Match #4 3rd Place Match
Utah defeated Minnesota Red 35-32
285 – Avaugn Dorvil (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Hunter Sanchez (Utah) over Kendall Booker (Minnesota Red) TF 9-0
106 – Caleb Jackson (Utah) over Saitaro Kong (Minnesota Red) TF 14-6
113 – Austin Grzywinski (Minnesota Red) over Breyton Banks (Utah) TF 10-2
120 – Luke Koenen (Minnesota Red) over Lincoln Rex (Utah) TF 8-0
126 – Geronimo Rivera (Utah) over Chase Mills (Minnesota Red) TF 8-0
132 – Connor Knudsen (Utah) over Maverick Mueller (Minnesota Red) DQ
138 – Nolan Ambrose (Minnesota Red) over Russell Evans (Utah) Fall 1:07
145 – Colton Theobald (Utah) over Lincoln Vick (Minnesota Red) TF 13-2
152 – Matthew Randolph (Minnesota Red) over Moses Espinoza-Owens (Utah) TF 10-0
160 – Marcus Espinoza-Owens (Utah) over Bradley Rodriguez-Little (Minnesota Red) TF 9-0
170 – Riggin Boger (Utah) over Luke Hoag (Minnesota Red) TF 13-4
182 – Marcell Booth (Minnesota Red) over Bridger Thalman (Utah) TF 11-0
195 – Andre Leota (Utah) over Wyatt Mulder (Minnesota Red) TF 8-0
220 – Derrick Steinke (Minnesota Red) over Collin Webb (Utah) Dec 13-13

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?