Minnesota finishes 11th at 14U Girls Freestyle National Duals

2023 USA Wrestling 14U Girls Freestyle National Duals results. June 14-15 at Tulsa, OK.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Day 1

Pool A Results
1st Place – Texas Red
2nd Place – Oklahoma Blue
3rd Place – Minnesota Blue
4th Place – Arizona Black
5th Place – Arkansas
Round 1
Minnesota Blue defeated null 0-0.
Texas Red defeated Arizona Black 35-17.
Oklahoma Blue defeated Arkansas 53-0.
Round 2
Oklahoma Blue defeated Minnesota Blue 30-27.
Texas Red defeated Arkansas 53-0.
Arizona Black defeated null 0-0.
Round 3
Minnesota Blue defeated Arkansas 49-10.
Texas Red defeated null 0-0.
Oklahoma Blue defeated Arizona Black 37-21.
Round 4
Minnesota Blue defeated Arizona Black 32-27.
Texas Red defeated Oklahoma Blue 28-27.
Arkansas defeated null 0-0.
Round 5
Texas Red defeated Minnesota Blue 34-24.
Arizona Black defeated Arkansas 47-0.
Oklahoma Blue defeated null 0-0.

Pool B Results
1st Place – Washington
2nd Place – Tennessee
3rd Place – Illinois
4th Place – Missouri
5th Place – Indiana
Round 1
Tennessee defeated null 0-0.
Illinois defeated Missouri 31-21.
Washington defeated Indiana 44-15.
Round 2
Tennessee defeated Indiana 30-20.
Washington defeated Missouri 42-14.
Illinois defeated null 0-0.
Round 3
Tennessee defeated Washington 26-26.
Missouri defeated null 0-0.
Illinois defeated Indiana 43-6.
Round 4
Illinois defeated Tennessee 29-17.
Missouri defeated Indiana 37-14.
Washington defeated null 0-0.
Round 5
Tennessee defeated Missouri 29-22.
Washington defeated Illinois 46-13.
Indiana defeated null 0-0.

Pool C Results
1st Place – Pennsylvania
2nd Place – Kansas
3rd Place – Virginia
4th Place – South Carolina
5th Place – North Carolina
Round 1
Pennsylvania defeated null 0-0.
Virginia defeated North Carolina 38-8.
Kansas defeated South Carolina 34-18.
Round 2
Pennsylvania defeated South Carolina 57-5.
Kansas defeated North Carolina 37-5.
Virginia defeated null 0-0.
Round 3
Pennsylvania defeated Kansas 47-11.
North Carolina defeated null 0-0.
Virginia defeated South Carolina 36-14.
Round 4
Pennsylvania defeated Virginia 55-5.
South Carolina defeated North Carolina 32-14.
Kansas defeated null 0-0.
Round 5
Pennsylvania defeated North Carolina 60-3.
Kansas defeated Virginia 31-17.
South Carolina defeated null 0-0.

Pool D Results
1st Place – Florida
2nd Place – Ohio
3rd Place – Wisconsin
4th Place – Michigan Blue
5th Place – North Dakota
Round 1
Wisconsin defeated null 0-0.
Ohio defeated Michigan Blue 42-16.
Florida defeated North Dakota 35-19.
Round 2
Wisconsin defeated Florida 27-26.
Michigan Blue defeated North Dakota 22-22.
Ohio defeated null 0-0.
Round 3
North Dakota defeated Wisconsin 29-28.
Michigan Blue defeated null 0-0.
Florida defeated Ohio 33-23.
Round 4
Ohio defeated Wisconsin 29-28.
Florida defeated Michigan Blue 33-24.
North Dakota defeated null 0-0.
Round 5
Wisconsin defeated Michigan Blue 42-15.
Ohio defeated North Dakota 38-19.
Florida defeated null 0-0.

Day 2

Gold/Silver Results
1st Place Match: Pennsylvania defeated Florida 44-19.
3rd Place Match: Washington defeated Oklahoma Blue 44-11.
5th Place Match: Texas Red defeated Tennessee 28-24.
7th Place Match: Ohio defeated Kansas 35-24.

Bronze/Copper Results
1st Place Match: Wisconsin defeated Illinois 41-14.
3rd Place Match: Minnesota Blue defeated Michigan Blue 43-16.
5th Place Match: Missouri defeated Virginia 32-20.
7th Place Match: South Carolina defeated Arizona Black 0-0.

Red/Blue Results
1st Place – North Dakota
2nd Place – Indiana
3rd Place – Arkansas
4th Place – North Carolina
Round 1
Indiana defeated Arkansas 32-16.
North Dakota defeated North Carolina 49-0.
Round 2
North Dakota defeated Arkansas 49-0.
Indiana defeated North Carolina 34-15.
Round 3
Arkansas defeated North Carolina 30-15.
North Dakota defeated Indiana 40-14.

Minnesota Blue Results

Pool A – Minnesota Blue

Match #1 Round 1
Minnesota Blue received a Bye

Match #2 Round 2
Oklahoma Blue defeated Minnesota Blue 30-27
92 – Ava Schultz (Minnesota Blue) over Amiyah Marsh (Oklahoma Blue) TF 13-3
97 – Ella Henning (Minnesota Blue) over Jaylyn Lazzerini (Oklahoma Blue) Fall 0:40
101 – Olivia Browen (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Kyah Leyba (Oklahoma Blue) over Trinity Yates (Minnesota Blue) Fall 1:03
110 – Bristol Norris (Oklahoma Blue) over Xitllali Brito (Minnesota Blue) Fall 2:00
119 – Emily Beckley (Oklahoma Blue) over Andrea Quinones (Minnesota Blue) TF 10-0
127 – Clover Williams (Oklahoma Blue) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Tiffany Breshears (Oklahoma Blue) Fall 3:48
145 – Aspen Atkinson (Oklahoma Blue) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Sarah Pulk (Minnesota Blue) over Riley Samarripa (Oklahoma Blue) TF 10-0
72 – Double Forfeit
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Emalyn Johnston-Stewart (Oklahoma Blue) TF 10-0
85 – Remy Whitney (Oklahoma Blue) over Ariana Mead (Minnesota Blue) Fall 0:45

Match #3 Round 3
Minnesota Blue defeated Arkansas 49-10
97 – Jaden Salas (Arkansas) over Unknown (Unattached) Forf
101 – Ella Henning (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Olivia Browen (Minnesota Blue) over Aubree White (Arkansas) Fall 0:36
110 – Trinity Yates (Minnesota Blue) over Mckenzie Mcknight (Arkansas) Fall 0:27
119 – Xitllali Brito (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
127 – Andrea Quinones (Minnesota Blue) over Alexis Dubowsky (Arkansas) Fall 0:54
136 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Kleo Sorrentino (Arkansas) TF 10-0
145 – Hope Olson (Arkansas) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Mandi Lu (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
72 – Double Forfeit
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
85 – Ariana Mead (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
92 – Ava Schultz (Minnesota Blue) over Aubrey Reynolds (Arkansas) Fall 0:31

Match #4 Round 4
Minnesota Blue defeated Arizona Black 32-27
101 – Miabella Martinez (Arizona Black) over Ella Henning (Minnesota Blue) TF 13-2
105 – Hannah Naccarati-Cholo (Arizona Black) over Olivia Browen (Minnesota Blue) TF 12-2
110 – Daynah Gomez (Arizona Black) over Trinity Yates (Minnesota Blue) TF 10-0
119 – Naylani Valdez (Arizona Black) over Xitllali Brito (Minnesota Blue) Fall 0:34
127 – Andrea Quinones (Minnesota Blue) over Kinzley Sanchez (Arizona Black) Fall 1:27
136 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Karlie Schneider (Arizona Black) Fall 2:36
145 – Faith Stevenson (Arizona Black) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Sarah Pulk (Minnesota Blue) over Dani Vargas (Arizona Black) Fall 0:32
72 – Double Forfeit
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
85 – Ariana Mead (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
92 – Ava Schultz (Minnesota Blue) over Lillia Ramos (Arizona Black) Fall 2:26
97 – Rhyan Tijerina (Arizona Black) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5
Texas Red defeated Minnesota Blue 34-24
105 – Olivia Browen (Minnesota Blue) over Addison Hunt (Texas Red) Fall 1:38
110 – Kylie Smith (Texas Red) over Trinity Yates (Minnesota Blue) Fall 0:32
119 – Lucy Clarno (Texas Red) over Xitllali Brito (Minnesota Blue) Fall 0:46
127 – Elliotte Strange (Texas Red) over Andrea Quinones (Minnesota Blue) TF 12-0
136 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Claire Guydon (Texas Red) Fall 2:38
145 – Remington LaFlamme (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Sarah Pulk (Minnesota Blue) over Evra Behn (Texas Red) Fall 0:23
72 – Double Forfeit
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
85 – Ariana Mead (Minnesota Blue) over Lillian McHam (Texas Red) Dec 8-5
92 – Brynlee Mooney (Texas Red) over Ava Schultz (Minnesota Blue) Fall 2:26
97 – Hailey Delgado (Texas Red) over Unknown (Unattached) Forf
101 – Katelynn Dockery (Texas Red) over Ella Henning (Minnesota Blue) TF 15-3

Bronze/Copper – Minnesota Blue

Match #1 Round 1
Minnesota Blue defeated Missouri 39-24
110 – Lillian Goetz (Missouri) over Trinity Yates (Minnesota Blue) TF 10-0
119 – Jauzlyean Gray (Missouri) over Xitllali Brito (Minnesota Blue) Fall 3:00
127 – Andrea Quinones (Minnesota Blue) over Ilyana Martinez (Missouri) Fall 4:57
136 – Kamryn Bourbon (Missouri) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Carli Vargas (Missouri) Fall 5:25
185 – Sarah Pulk (Minnesota Blue) over Temprence Watson (Missouri) TF 11-0
72 – Ariel Humphreys (Missouri) over Unknown (Unattached) Forf
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
85 – Ariana Mead (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
92 – Ava Schultz (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
97 – Mackinzie Brewer (Missouri) over Unknown (Unattached) Forf
101 – Ella Henning (Minnesota Blue) over Kyamila Huseynov (Missouri) Fall 0:40
105 – Olivia Browen (Minnesota Blue) over Myla Woolridge (Missouri) Fall 1:38

Match #2 Round 2
Minnesota Blue defeated South Carolina 43-10
119 – Xitllali Brito (Minnesota Blue) over Angely Mendez (South Carolina) Fall 3:07
127 – Andrea Quinones (Minnesota Blue) over Angely Mendez (South Carolina) Fall 0:34
136 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Makayla Hinchey (South Carolina) TF 14-4
145 – Laila Hustoles (South Carolina) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Mandi Lu (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
72 – Double Forfeit
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Baylii Rodriguez (South Carolina) TF 11-0
85 – Ariana Mead (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
92 – Ava Schultz (Minnesota Blue) over Karleigh Langley (South Carolina) Fall 0:24
97 – Double Forfeit
101 – Ella Henning (Minnesota Blue) over Jenger Rhodes (South Carolina) Fall 1:01
105 – Olivia Browen (Minnesota Blue) over Grace Beeson (South Carolina) Fall 1:11
110 – Sophia Perez (South Carolina) over Trinity Yates (Minnesota Blue) TF 10-0

Match #3 Round 3
Wisconsin defeated Minnesota Blue 31-23
127 – Erika Sleznikow (Wisconsin) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Andrea Quinones (Minnesota Blue) over Kit Alsaker (Wisconsin) Fall 1:08
145 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Ashlynn Eckerman (Wisconsin) Fall 1:47
185 – Sarah Pulk (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
72 – Double Forfeit
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Penelope Ayala (Wisconsin) Dec 6-0
85 – Brynn Engel (Wisconsin) over Ariana Mead (Minnesota Blue) Fall 0:49
92 – Alexa Thomas (Wisconsin) over Ava Schultz (Minnesota Blue) Dec 8-0
97 – Katherine Cook (Wisconsin) over Unknown (Unattached) Forf
101 – Dilynn Albrecht (Wisconsin) over Ella Henning (Minnesota Blue) TF 10-0
105 – Olivia Browen (Minnesota Blue) over Alaina Roffers (Wisconsin) Fall 1:23
110 – Ramsey Brandenburg (Wisconsin) over Trinity Yates (Minnesota Blue) Fall 0:32
119 – Taya Johnson (Wisconsin) over Xitllali Brito (Minnesota Blue) TF 10-0

Match #4 3rd Place Match
Minnesota Blue defeated Michigan Blue 43-16
136 – Aliah Fischer (Minnesota Blue) over Kylee Malloy (Michigan Blue) Fall 0:37
145 – Kaili Manuel (Michigan Blue) over Unknown (Unattached) Forf
185 – Sarah Pulk (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
72 – Double Forfeit
79 – Azalea Kallal (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
85 – Ariana Mead (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
92 – Ava Schultz (Minnesota Blue) over Haley Stenz (Michigan Blue) Dec 7-3
97 – Tatianna Castillo (Michigan Blue) over Unknown (Unattached) Forf
101 – Ella Henning (Minnesota Blue) over Anna Buurma (Michigan Blue) Fall 0:48
105 – Olivia Browen (Minnesota Blue) over Celine Frank (Michigan Blue) Fall 0:47
110 – Nala Forist (Michigan Blue) over Trinity Yates (Minnesota Blue) Fall 0:51
119 – Xitllali Brito (Minnesota Blue) over Hadley Salvatore (Michigan Blue) Fall 0:26
127 – Andrea Quinones (Minnesota Blue) over Analise Henry (Michigan Blue) Fall 0:45

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?