Pointer Women’s Open

2023 Pointer Women’s Open results. Saturday, November 4, at Stevens Point, Wis.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

101.00
1st Place – Madison Avila of North Central College
2nd Place – Gabriella Motz of Albion
3rd Place – Genesis Ramirez of Aurora University
4th Place – Ixzayana Cruz of Morton
5th Place – Kelly Enriquez of Wisconsin Stevens Point
6th Place – Gigi Gammell of Augsburg University
1st Madison Avila (North Central College) tech fall over Gabriella Motz (Albion) (TF 10-0)
3rd Genesis Ramirez (Aurora University) tech fall over Ixzayana Cruz (Morton) (TF 12-2)
5th Kelly Enriquez (Wisconsin Stevens Point) fall over Gigi Gammell (Augsburg University) (Fall 4:12)

109.00
1st Place – Kendra Ryan of North Central College
2nd Place – Alexis Winecke of Wisconsin Stevens Point
3rd Place – Angelina Graff of North Central College
4th Place – Lynsey Light of Albion
5th Place – Camila Neuman of Aurora University
6th Place – Mia Moore of Aurora University
1st Kendra Ryan (North Central College) tech fall over Alexis Winecke (Wisconsin Stevens Point) (TF 10-0)
3rd Angelina Graff (North Central College) tech fall over Lynsey Light (Albion) (TF 12-2)
5th Camila Neuman (Aurora University) fall over Mia Moore (Aurora University) (Fall 2:33)

116.00
1st Place – Sydney Petzinger of North Central College
2nd Place – Rose Ann Marshall of Wisconsin Stevens Point
3rd Place – Janessa George of North Central College
4th Place – Abby Nelson of Wisconsin Stevens Point
5th Place – Amaya Yoshizumi of North Central College
6th Place – Natalie Majer of Carthage College
1st Sydney Petzinger (North Central College) tech fall over Rose Ann Marshall (Wisconsin Stevens Point) (TF 10-0)
3rd Janessa George (North Central College) fall over Abby Nelson (Wisconsin Stevens Point) (Fall 2:19)
5th Amaya Yoshizumi (North Central College) decision over Natalie Majer (Carthage College) (Dec 6-0)

123.00
1st Place – Amani Jones of North Central College
2nd Place – Mateah Roehl of Unattached
3rd Place – Asia Nguyen-Smith of North Central College
4th Place – Bethany Regione of Aurora University
5th Place – Dakota Drew of North Central College
6th Place – Zhivanna Magdaleno of Northern Michigan University
1st Amani Jones (North Central College) tech fall over Mateah Roehl (Unattached) (TF 11-0)
3rd Asia Nguyen-Smith (North Central College) tech fall over Bethany Regione (Aurora University) (TF 10-0)
5th Dakota Drew (North Central College) fall over Zhivanna Magdaleno (Northern Michigan University) (Fall 1:30)
Consolation 1st
Reianna Ogden (Sioux Falls) fall over Hannah Arledge-Teran (Albion) (Fall 1:16)

130.00
1st Place – Alexis Janiak of Aurora University
2nd Place – Sara Sterner of North Central College
3rd Place – Salome Walker of North Central College
4th Place – Haley Vann of North Central College
5th Place – Lillie Banks of Unattached
6th Place – Ngao Shoua Whitethorn of Wisconsin Stevens Point
1st Alexis Janiak (Aurora University) tech fall over Sara Sterner (North Central College) (TF 10-0)
3rd Salome Walker (North Central College) fall over Haley Vann (North Central College) (Fall 2:06)
5th Lillie Banks (Unattached) forfeit over Ngao Shoua Whitethorn (Wisconsin Stevens Point) (FF)
Consolation 1st
Brooke Schuenemann (Wisconsin Stevens Point) tech fall over Cera Philson (Wisconsin Stevens Point) (TF 10-0)

136.00
1st Place – Yele Aycock of North Central College
2nd Place – Alondra Morales of North Central College
3rd Place – Taylor Graveman of North Central College
4th Place – Amor Tuttle of Wisconsin Stevens Point
5th Place – Sydney Park of North Central College
6th Place – Natasha Markoutsis of Aurora University
1st Yele Aycock (North Central College) decision over Alondra Morales (North Central College) (Dec 8-0)
3rd Taylor Graveman (North Central College) tech fall over Amor Tuttle (Wisconsin Stevens Point) (TF 10-0)
5th Sydney Park (North Central College) tech fall over Natasha Markoutsis (Aurora University) (TF 12-2)

143.00
1st Place – Lauren Louive of Unattached
2nd Place – Riley Aamold of North Central College
3rd Place – Marisa Roth of Northern Michigan University
4th Place – Kendall Bostelman of North Central College
5th Place – Sara Sulejmani of North Central College
6th Place – Brinley Green of Sioux Falls
1st Lauren Louive (Unattached) decision over Riley Aamold (North Central College) (Dec 15-6)
3rd Marisa Roth (Northern Michigan University) decision over Kendall Bostelman (North Central College) (Dec 3-0)
5th Sara Sulejmani (North Central College) fall over Brinley Green (Sioux Falls) (Fall 4:01)

155.00
1st Place – London Houston of North Central College
2nd Place – Nina Makem of Augsburg University
3rd Place – Tiera Jimerson of North Central College
4th Place – Noelle Gaffney of Northern Michigan University
5th Place – Antonia Phillips of Aurora University
6th Place – Shelby Ottum of North Central College
1st London Houston (North Central College) decision over Nina Makem (Augsburg University) (Dec 4-4)
3rd Tiera Jimerson (North Central College) decision over Noelle Gaffney (Northern Michigan University) (Dec 4-1)
5th Antonia Phillips (Aurora University) decision over Shelby Ottum (North Central College) (Dec 8-0)
Consolation 1st
Al Ghala Al Radi (Lakeland University) decision over Jenna Filieri (Northern Michigan University) (Dec 10-9)

170.00
1st Place – Jade Herzer of Wisconsin Stevens Point
2nd Place – Fiona McConnell of North Central College
3rd Place – Mackenzie Konanz of Aurora University
4th Place – Abigale Swanson of Northern Michigan University
5th Place – Larissa Gallo of North Central College
6th Place – Madison Horn of Augsburg University
1st Jade Herzer (Wisconsin Stevens Point) tech fall over Fiona McConnell (North Central College) (TF 10-0)
3rd Mackenzie Konanz (Aurora University) tech fall over Abigale Swanson (Northern Michigan University) (TF 10-0)
5th Larissa Gallo (North Central College) fall over Madison Horn (Augsburg University) (Fall 1:30)

191.00
1st Place – Brittyn Corbishley of North Central College
2nd Place – Tatum Heikkila of Unattached
3rd Place – Caroline Ward of North Central College
4th Place – Brooke Huffman of Unattached
5th Place – Logan Ryan of Albion
6th Place – Melissa Jacobs of Augsburg University
1st Brittyn Corbishley (North Central College) fall over Tatum Heikkila (Unattached) (Fall 2:33)
3rd Caroline Ward (North Central College) decision over Brooke Huffman (Unattached) (Dec 8-2)
5th Logan Ryan (Albion) fall over Melissa Jacobs (Augsburg University) (Fall 4:05)

191+
1st Place – Kate Riege of Wisconsin Stevens Point
2nd Place – Tasha Kuberski of Northern Michigan University
3rd Place – Khalila Corry of Lakeland University
4th Place – Anika Vasquez of Iowa Lakes Community College
Round 1
Tasha Kuberski (Northern Michigan University) tech fall over Anika Vasquez (Iowa Lakes Community College) (TF 10-0)
Kate Riege (Wisconsin Stevens Point) fall over Khalila Corry (Lakeland University) (Fall 0:57)
Round 2
Khalila Corry (Lakeland University) tech fall over Anika Vasquez (Iowa Lakes Community College) (TF 12-0)
Kate Riege (Wisconsin Stevens Point) decision over Tasha Kuberski (Northern Michigan University) (Dec 2-1)
Round 3
Kate Riege (Wisconsin Stevens Point) tech fall over Anika Vasquez (Iowa Lakes Community College) (TF 10-0)
Tasha Kuberski (Northern Michigan University) decision over Khalila Corry (Lakeland University) (Dec 4-0)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?