A Better Way Athletics Patriot Open

2023 A Better Way Athletics Patriot Open results. Sunday, December 3 at George Mason University in Fairfax, Virginia.

Brackets/Results on arena.flowrestling.org

125 LBS
1st Anthony Noto PA (Lock Haven) DEC Ryan Miller Stroudsburg, PA (Penn), 8-2
3rd Jace Schafer Morgantown, WV (West Virginia – UNATT) DEC Tyler Klinsky Lawrence Township, NJ (Rider), 7-5
5th Chad Bellis Bloomington, IL (Appalachian State) MD Zander Phaturos Buies Creek, NC (Campbell UNATT), 14-4
133 LBS
1st Braxton Brown College Park, MD (Maryland – UNATT) DEC Logan Heil Buies Creek, NC (Campbell UNATT), 8-2
3rd Hunter Adrian Providence, RI (Unaffiliated) DEC Gable Strickland Lock Haven, PA (Lock Haven), 4-1 SV
5th Tyler Ferrara Ithaca, NY (Spartan Combat RTC) DEC Garrett Totten Allentown, NJ (Navy – UNATT), 8-1 SV
141 LBS
1st Nate Higley Fairfax, VA (George Mason) F Evan Mougalian Kinnelon, NJ (PRTC), 0:24
3rd Hunter Mason Blacksburg, VA (Virginia Tech) DEC Nico Nardone Ridgewood, NJ (Penn), 8-5
5th Kaden Keiser Boone, NC (Appalachian State) MD Mason Clarke New York, NY (Columbia), 13-3
149 LBS
1st Shannon Hanna Lillington, NC (Campbell UNATT) DEC Cross Wasilewski Parsippany, NJ (PRTC), 4-3
3rd Josh Saunders Colorado Springs, CO (Spartan Combat RTC) DEC Jackson Polo Cold Spring Harbor, NY (Penn), 7-4
5th Ty Linsenbigler Lock Haven, PA (Lock Haven) NC Daniel Kimball Brookings, SD (South Dakota State)
157 LBS
1st Colton Washleski Flemington, NJ (Rider) DEC Jt Chance Uniontown, OH (George Mason), 12-5
3rd Connor Eck Lock Haven, PA (Lock Haven) DEC Loranzo Rajaonarivelo Arlington, VA (George Mason), 5-3
5th Michael North College Park, MD (Maryland – UNATT) DEC Vincent Mannella Macon, GA (PRTC), 6-0
165 LBS
1st Derek Fields Raleigh, NC (NC State) DEC Clayton Ulrey Blacksburg, VA (Virginia Tech – UNATT), 5-3
3rd Tanner Cook Columbus, MT (South Dakota State) F Kaya Sement Mendham, NJ (Penn), 0:18
5th Enrique Munguia OH (Burnett Trained Wrestling) MD Liam Scrivanich Hellertown, PA (Rider), 12-2
174 LBS
1st Simon Ruiz Ithaca, NY (Spartan Combat RTC) MD Paul Pierce Fredericksburg, VA (George Mason), 14-6
3rd Ryan Bolletino Haddonfield, NJ (Sacred Heart – UNATT) FOR Kolton Clark scottsboro, AL (Virginia Tech – UNATT)
5th Sammy Starr Leechburg, PA (Navy – UNATT) DEC Nolan O’boyle Chapel Hill, NC (UNC – UNATT), 7-0
184 LBS
1st Brock Delsignore Raleigh, NC (NC State) MD Bennett Berge Mantorville, MN (South Dakota State), 11-3
3rd Isaac Dean Medford, NJ (Rider) DEC Tomas Brooker Boone, NC (Appalachian State), 4-2
5th Kevin Makosy MD (Maryland – UNATT) DEC Carson Crace Lowell, MI (Spartan Combat RTC), 5-1
197 LBS
1st Kristian Kinsey (UNATTACHED) DEC Liam Volk-klos Cranberry Township, PA (American), 12-5
3rd Carsten Rawls San Jose, CA (American) DEC Azeem Bell DE (Rider), 10-4
5th Gervacio Gonzalez Annapolis, MD (Navy – UNATT) DEC Hunter Adams Gainesville, NC (Appalachian State), 4-2
285 LBS
1st Chase Horne Raleigh, NC (NC State) DEC Jamier Ferere Annapolis, MD (Navy – UNATT), 4-2
3rd Logan Shephard OH (Bucknell) MD Donovan Sprouse Gainesville, VA (George Mason), 12-4
5th Zachary Delsanter Mentor, OH (Penn) MD Larry Vola MD (Maryland – UNATT), 13-5

Semifinals

125 Anthony Noto PA (Lock Haven) F Jace Schafer Morgantown, WV (West Virginia – UNATT), 6:02
125 Ryan Miller Stroudsburg, PA (Penn) MD Tyler Klinsky Lawrence Township, NJ (Rider), 14-2
133 Braxton Brown College Park, MD (Maryland – UNATT) F Hunter Adrian Providence, RI (Unaffiliated), 0:22
133 Logan Heil Buies Creek, NC (Campbell UNATT) DEC Gable Strickland Lock Haven, PA (Lock Haven), 7-4 SV
141 Evan Mougalian Kinnelon, NJ (PRTC) MD Hunter Mason Blacksburg, VA (Virginia Tech), 16-3
141 Nate Higley Fairfax, VA (George Mason) DEC Nico Nardone Ridgewood, NJ (Penn), 7-4
149 Cross Wasilewski Parsippany, NJ (PRTC) DEC Josh Saunders Colorado Springs, CO (Spartan Combat RTC), 4-1 SV
149 Shannon Hanna Lillington, NC (Campbell UNATT) DEC Jackson Polo Cold Spring Harbor, NY (Penn), 7-6
157 Jt Chance Uniontown, OH (George Mason) MD Connor Eck Lock Haven, PA (Lock Haven), 14-3
157 Colton Washleski Flemington, NJ (Rider) MD Loranzo Rajaonarivelo Arlington, VA (George Mason), 13-3
165 Clayton Ulrey Blacksburg, VA (Virginia Tech – UNATT) DEC Kaya Sement Mendham, NJ (Penn), 7-2
165 Derek Fields Raleigh, NC (NC State) F Tanner Cook Columbus, MT (South Dakota State), 3:28
174 Paul Pierce Fredericksburg, VA (George Mason) DEC Ryan Bolletino Haddonfield, NJ (Sacred Heart – UNATT), 11-5
174 Simon Ruiz Ithaca, NY (Spartan Combat RTC) FMC Kolton Clark scottsboro, AL (Virginia Tech – UNATT), 17-3 6:30
184 Bennett Berge Mantorville, MN (South Dakota State) TF Isaac Dean Medford, NJ (Rider), 17-1 4:42
184 Brock Delsignore Raleigh, NC (NC State) TF Tomas Brooker Boone, NC (Appalachian State), 17-2 3:32
197 Kristian Kinsey (UNATTACHED) DEC Carsten Rawls San Jose, CA (American), 6-4
197 Liam Volk-klos Cranberry Township, PA (American) DEC Azeem Bell DE (Rider), 7-4
285 Jamier Ferere Annapolis, MD (Navy – UNATT) MD Donovan Sprouse Gainesville, VA (George Mason), 16-4
285 Chase Horne Raleigh, NC (NC State) DEC Logan Shephard OH (Bucknell), 14-8