Andover Husky Invite

Andover Husky Invite
1 Mounds View 244.0
2 Shakopee 221.0
3 St. Francis 119.5
4 Andover 101.0
5 Princeton 96.0
6 Proctor-Hermantown 58.0
7 Orono 50.0
8 Fridley 21.0
9 St. Paul Como Park 11.0
10 North 10.0
11 St. Paul Johnson 0.0

Results on TrackWrestling

107
1st Place – Owen LaRose of Mounds View
2nd Place – Brett Kiecker of Orono
3rd Place – Ethan Phanmanivong of Shakopee
4th Place – Mason Romero of St. Francis
5th Place – Dominick Constantino of Fridley
6th Place – Weston Charmoli of St. Francis
1st Owen LaRose (Mounds View) 10-0, So. over Brett Kiecker (Orono) 7-2, So. (Dec 7-0)
3rd Ethan Phanmanivong (Shakopee) 4-2, So. over Mason Romero (St. Francis) 3-4, 8th. (Fall 0:52)
5th Dominick Constantino (Fridley) 6-3, Sr. over Weston Charmoli (St. Francis) 0-5, 7th. (Fall 1:42)

114
1st Place – Anthony Heim of Shakopee
2nd Place – Ashton Charmoli of St. Francis
3rd Place – Sidney Anderson of Shakopee
4th Place – Paxton Carl of Mounds View
5th Place – Anthony Combs of Andover
6th Place – Justin Liu of North
1st Anthony Heim (Shakopee) 6-0, 8th. over Ashton Charmoli (St. Francis) 5-3, 8th. (MD 8-0)
3rd Sidney Anderson (Shakopee) 3-1, So. over Paxton Carl (Mounds View) 5-5, So. (Fall 0:48)
5th Anthony Combs (Andover) 3-5, 8th. over Justin Liu (North) 0-6, Jr. (Fall 1:46)

121
1st Place – Brett Swenson of Mounds View
2nd Place – Shaun Pearson of St. Francis
3rd Place – Brady Wadel of Andover
4th Place – Ben Suchta of Shakopee
5th Place – Cooper Lucarelli of Proctor-Hermantown
6th Place – Jacob Litecky of Mounds View
1st Brett Swenson (Mounds View) 9-0, Jr. over Shaun Pearson (St. Francis) 6-2, Fr. (Fall 3:25)
3rd Brady Wadel (Andover) 5-2, So. over Ben Suchta (Shakopee) 6-2, Sr. (Dec 9-2)
5th Cooper Lucarelli (Proctor-Hermantown) 5-6, Fr. over Jacob Litecky (Mounds View) 1-3, Fr. (Fall 2:40)

127
1st Place – Tyler Turzinski of Shakopee
2nd Place – Brandon Board of Andover
3rd Place – Levi Thompson of Princeton
4th Place – Ryan Bruckner of Shakopee
5th Place – Elias Houle of Andover
6th Place – Will Schneider of Mounds View
1st Tyler Turzinski (Shakopee) 7-0, Jr. over Brandon Board (Andover) 8-1, Sr. (Dec 7-5)
3rd Levi Thompson (Princeton) 2-1, So. over Ryan Bruckner (Shakopee) 1-2, Sr. (MD 18-8)
5th Elias Houle (Andover) 2-5, Jr. over Will Schneider (Mounds View) 6-4, So. (Dec 11-7)

133
1st Place – Tegan Sherk of St. Francis
2nd Place – Calvin Miller of Shakopee
3rd Place – Landin Laakso of Proctor-Hermantown
4th Place – Jack Hatton of Mounds View
5th Place – Henry Watson of Andover
6th Place – Noah Borg of Andover
1st Tegan Sherk (St. Francis) 9-0, Sr. over Calvin Miller (Shakopee) 6-1, So. (MD 11-2)
3rd Landin Laakso (Proctor-Hermantown) 9-1, Sr. over Jack Hatton (Mounds View) 5-7, So. (Dec 5-4)
5th Henry Watson (Andover) 3-4, So. over Noah Borg (Andover) 5-5, Sr. (Inj. 0:00)

139
1st Place – Connor Warren of Shakopee
2nd Place – James Walker of Mounds View
3rd Place – Timothy Kohl of Princeton
4th Place – Levi Honzik of Andover
5th Place – Reilly Solomon of St. Francis
6th Place – Carson Wilkie of Andover
1st Connor Warren (Shakopee) 7-0, Sr. over James Walker (Mounds View) 7-3, Sr. (Fall 1:33)
3rd Timothy Kohl (Princeton) 3-1, Sr. over Levi Honzik (Andover) 4-4, So. (Fall 1:36)
5th Reilly Solomon (St. Francis) 3-2, Fr. over Carson Wilkie (Andover) 2-5, So. (Fall 2:55)

145
1st Place – Brady Swenson of Mounds View
2nd Place – Brandon Seburg of Andover
3rd Place – Kyle Linville of Shakopee
4th Place – Gunner Hostetter of St. Francis
5th Place – Joseph Heim of Shakopee
6th Place – Robert Davidson of Princeton
1st Brady Swenson (Mounds View) 9-1, Sr. over Brandon Seburg (Andover) 5-2, Jr. (SV-1 5-3)
3rd Kyle Linville (Shakopee) 6-2, Jr. over Gunner Hostetter (St. Francis) 6-3, Jr. (MD 17-9)
5th Joseph Heim (Shakopee) 2-2, 8th. over Robert Davidson (Princeton) 0-3, . (MD 12-2)

152
1st Place – Tyson Charmoli of St. Francis
2nd Place – Caden Grenier of Mounds View
3rd Place – Kyler Walters of Shakopee
4th Place – Isaac Thompson of Princeton
5th Place – Ethan Aceves of Shakopee
6th Place – Carter Othoudt of Princeton
1st Tyson Charmoli (St. Francis) 8-0, Sr. over Caden Grenier (Mounds View) 8-2, Fr. (TF-1.5 3:34 (26-11))
3rd Kyler Walters (Shakopee) 7-1, So. over Isaac Thompson (Princeton) 2-2, Jr. (Dec 6-0)
5th Ethan Aceves (Shakopee) 3-2, So. over Carter Othoudt (Princeton) 1-3, . (Dec 11-4)

160
1st Place – Colt Loween of Mounds View
2nd Place – Jack Ferguson of Shakopee
3rd Place – Noah Ballweber of Princeton
4th Place – William Stiles of St. Paul Como Park
5th Place – Carson Hartmann of Shakopee
6th Place – Sam Braaten of Andover
1st Colt Loween (Mounds View) 9-0, Jr. over Jack Ferguson (Shakopee) 5-2, Sr. (MD 9-1)
3rd Noah Ballweber (Princeton) 3-1, Jr. over William Stiles (St. Paul Como Park) 2-2, Sr. (Fall 2:56)
5th Carson Hartmann (Shakopee) 3-2, So. over Sam Braaten (Andover) 2-6, So. (Fall 3:37)

172
1st Place – Jackson Barron of Shakopee
2nd Place – Apollo Ashby of Mounds View
3rd Place – Ethan Swenson of Mounds View
4th Place – Dalton Vanderbeek of Princeton
5th Place – Bryan Weston of Fridley
6th Place – Levi Mechtel of Shakopee
1st Jackson Barron (Shakopee) 7-0, So. over Apollo Ashby (Mounds View) 9-1, Sr. (MD 8-0)
3rd Ethan Swenson (Mounds View) 5-1, Jr. over Dalton Vanderbeek (Princeton) 2-2, Sr. (Dec 7-0)
5th Bryan Weston (Fridley) 4-4, Jr. over Levi Mechtel (Shakopee) 0-4, So. (Fall 1:22)

189
1st Place – Zak McPhee of Proctor-Hermantown
2nd Place – Joey Muhlstein of Mounds View
3rd Place – Bryce Haubenschild of Princeton
4th Place – Max Hultmann of Orono
5th Place – Landon Rouse of Shakopee
6th Place – Braeden Maxey of Mounds View
1st Zak McPhee (Proctor-Hermantown) 10-0, Sr. over Joey Muhlstein (Mounds View) 8-1, Jr. (Dec 7-0)
3rd Bryce Haubenschild (Princeton) 3-1, Sr. over Max Hultmann (Orono) 5-6, Sr. (Fall 2:27)
5th Landon Rouse (Shakopee) 4-4, So. over Braeden Maxey (Mounds View) 1-3, Fr. (Dec 7-2)

215
1st Place – Quin Morgan of Mounds View
2nd Place – Dominic Heim of Shakopee
3rd Place – Brady McPherson of Orono
4th Place – Birk Swenson of Mounds View
5th Place – Malich Moorhead of Princeton
6th Place – Andrea Sanders of Fridley
1st Quin Morgan (Mounds View) 10-0, Sr. over Dominic Heim (Shakopee) 6-1, Sr. (MD 12-0)
3rd Brady McPherson (Orono) 8-2, Sr. over Birk Swenson (Mounds View) 2-2, Jr. (Fall 3:47)
5th Malich Moorhead (Princeton) 1-2, Jr. over Andrea Sanders (Fridley) 2-5, Sr. (Fall 4:43)

285
1st Place – Gavin Maxey of Mounds View
2nd Place – Tramaine Davis of Andover
3rd Place – Jack Pena of Andover
4th Place – Aaron Bergquist of Proctor-Hermantown
5th Place – Alijah Capehart of North
6th Place – Roberto Rojas of Fridley
1st Gavin Maxey (Mounds View) 8-1, Sr. over Tramaine Davis (Andover) 2-1, Jr. (Dec 6-0)
3rd Jack Pena (Andover) 5-3, So. over Aaron Bergquist (Proctor-Hermantown) 8-4, Sr. (Fall 1:59)
5th Alijah Capehart (North) 1-4, Sr. over Roberto Rojas (Fridley) 1-6, Sr. (Fall 0:50)