Austin Roberts Memorial Tournament

Austin Roberts Memorial Tournament
1 Jackson County 229.0
2 Spencer 177.0
3 Central Lyon/GLR 138.0
4 Okoboji 127.0
5 Sibley Ocheydan 125.0
6 LeMars 106.0
7 West Lyon 93.5
8 Spirit Lake Park 74.0

Results on TrackWrestling

106
1st Place – Kyler Thier of Jackson County
2nd Place – Tyson Dewall of Spirit Lake Park
3rd Place – Connor Stickrod of Spencer
4th Place – Caden Sitzmann of LeMars
1st Kyler Thier (Jackson County) 5-1, 8th. over Tyson Dewall (Spirit Lake Park) 4-3, Fr. (Fall 3:07)
3rd Connor Stickrod (Spencer) 13-4, Sr. over Caden Sitzmann (LeMars) 9-11, Fr. (Fall 1:18)

113
1st Place – Dallas Gossen of Jackson County
2nd Place – Evan Erpenbach of West Lyon
3rd Place – Easton Beehler of Spencer
4th Place – Nathan Stofferan of Okoboji
5th Place – Jackson Van Der Sloot of Sibley Ocheydan
1st Dallas Gossen (Jackson County) 10-2, Fr. over Evan Erpenbach (West Lyon) 17-1, So. (Fall 3:08)
3rd Easton Beehler (Spencer) 13-7, Fr. over Nathan Stofferan (Okoboji) 9-6, So. (MD 11-3)
5th Jackson Van Der Sloot (Sibley Ocheydan) 6-12, Fr. over () , . (Bye)

120
1st Place – Kayden Eller of Jackson County
2nd Place – Ryan Bahnson of West Lyon
3rd Place – Brock Hessenius of LeMars
4th Place – Tilman Schon of Spencer
5th Place – Cameron Jurrens of Central Lyon/GLR
7th Place – Myles Lopez of Okoboji
1st Kayden Eller (Jackson County) 9-2, 8th. over Ryan Bahnson (West Lyon) 12-1, So. (Dec 5-1)
3rd Brock Hessenius (LeMars) 12-11, Jr. over Tilman Schon (Spencer) 11-10, Fr. (Dec 6-1)
5th Cameron Jurrens (Central Lyon/GLR) 2-5, So. over () , . (Bye)
7th Myles Lopez (Okoboji) 1-4, Sr. over () , . (Bye)

126
1st Place – Isaac Rodriguez of Jackson County
2nd Place – Carson Schultz of Spencer
3rd Place – Michael Gonnerman of Okoboji
4th Place – Trace Dreke of West Lyon
5th Place – Adrian Bontje of Central Lyon/GLR
6th Place – Thomas Thomas of Spencer
1st Isaac Rodriguez (Jackson County) 9-2, So. over Carson Schultz (Spencer) 10-5, Jr. (Fall 2:27)
3rd Michael Gonnerman (Okoboji) 11-5, Sr. over Trace Dreke (West Lyon) 8-11, So. (Fall 1:24)
5th Adrian Bontje (Central Lyon/GLR) 3-7, So. over Thomas Thomas (Spencer) 0-3, So. (Fall 3:18)

132
1st Place – Levi Kramer of Central Lyon/GLR
2nd Place – Tyce Hanson of Okoboji
3rd Place – Dylan Baccam of Spencer
4th Place – Bowden Barnhart of Spirit Lake Park
5th Place – Jonny Leuthold of West Lyon
1st Levi Kramer (Central Lyon/GLR) 8-3, Jr. over Tyce Hanson (Okoboji) 11-3, Jr. (Dec 4-2)
3rd Dylan Baccam (Spencer) 2-1, Fr. over Bowden Barnhart (Spirit Lake Park) 1-2, So. (Fall 4:33)
5th Jonny Leuthold (West Lyon) 8-10, Fr. over () , . (Bye)

138
1st Place – Dawson Beyer of Sibley Ocheydan
2nd Place – Gavin Doebel of Spencer
3rd Place – Ragen Hasche of Central Lyon/GLR
4th Place – Landon Wittrock of Spirit Lake Park
5th Place – Justus Leuthold of West Lyon
6th Place – Jefferson Sitzmann of LeMars
7th Place – Kale Schueller of Spencer
8th Place – Cole Becker of Okoboji
1st Dawson Beyer (Sibley Ocheydan) 20-2, So. over Gavin Doebel (Spencer) 14-7, Sr. (MD 16-3)
3rd Ragen Hasche (Central Lyon/GLR) 12-2, Jr. over Landon Wittrock (Spirit Lake Park) 3-6, Jr. (Fall 2:35)
5th Justus Leuthold (West Lyon) 13-7, Jr. over Jefferson Sitzmann (LeMars) 7-13, So. (Fall 1:33)
7th Kale Schueller (Spencer) 5-6, Jr. over Cole Becker (Okoboji) 0-6, Jr. (M. For.)

144
1st Place – Benjamin Dahlin of Jackson County
2nd Place – Wyatt Heying of Spencer
3rd Place – Michael Murra of LeMars
4th Place – Kayne Julius of Sibley Ocheydan
5th Place – Korey Moser of West Lyon
6th Place – Tristan Lohman of Spencer
7th Place – Josh Jager of Central Lyon/GLR
8th Place – Aiden Espenland of Okoboji
1st Benjamin Dahlin (Jackson County) 4-1, Jr. over Wyatt Heying (Spencer) 16-4, Jr. (SV-1 7-5)
3rd Michael Murra (LeMars) 13-10, Sr. over Kayne Julius (Sibley Ocheydan) 12-12, Jr. (MD 17-7)
5th Korey Moser (West Lyon) 8-11, Jr. over Tristan Lohman (Spencer) 1-3, Jr. (Fall 2:49)
7th Josh Jager (Central Lyon/GLR) 3-2, Sr. over Aiden Espenland (Okoboji) 0-6, Jr. (Fall 3:39)

150
1st Place – Nolan Ambrose of Jackson County
2nd Place – Levi Johnson of Spencer
3rd Place – Keegan Kayser of LeMars
4th Place – Nick Frangenberg of Spirit Lake Park
5th Place – Jerome Hollingsworth of Spencer
6th Place – Owen Jennings of West Lyon
7th Place – Jayme Van Wyhe of Central Lyon/GLR
8th Place – Dylan Whittrock of Okoboji
1st Nolan Ambrose (Jackson County) 12-0, Sr. over Levi Johnson (Spencer) 15-3, Jr. (Fall 0:35)
3rd Keegan Kayser (LeMars) 18-4, Sr. over Nick Frangenberg (Spirit Lake Park) 4-7, So. (Dec 9-4)
5th Jerome Hollingsworth (Spencer) 4-6, Jr. over Owen Jennings (West Lyon) 13-7, Fr. (Fall 3:19)
7th Jayme Van Wyhe (Central Lyon/GLR) 7-6, Jr. over Dylan Whittrock (Okoboji) 3-6, Jr. (Fall 3:43)

157
1st Place – Kade Johnson of Spencer
2nd Place – Aidan Beyer of Sibley Ocheydan
3rd Place – Alex Rouse of Okoboji
4th Place – Braeden Tufvesson of Jackson County
5th Place – Noah Fullhart of Spencer
6th Place – Egan Pedersen of Central Lyon/GLR
7th Place – Jacob Snyders of West Lyon
1st Kade Johnson (Spencer) 17-3, Sr. over Aidan Beyer (Sibley Ocheydan) 15-6, So. (Dec 6-0)
3rd Alex Rouse (Okoboji) 9-7, Jr. over Braeden Tufvesson (Jackson County) 2-6, Jr. (Fall 4:44)
5th Noah Fullhart (Spencer) 1-4, So. over Egan Pedersen (Central Lyon/GLR) 10-8, Fr. (SV-1 3-1)
7th Jacob Snyders (West Lyon) 2-16, Fr. over () , . (Bye)

165
1st Place – Easton Beyer of Sibley Ocheydan
2nd Place – Nathaniel Franklin of Okoboji
3rd Place – Aaron Springer of Central Lyon/GLR
4th Place – Elisha Olson of LeMars
1st Easton Beyer (Sibley Ocheydan) 17-2, Fr. over Nathaniel Franklin (Okoboji) 12-5, Jr. (Fall 4:46)
3rd Aaron Springer (Central Lyon/GLR) 4-5, Sr. over Elisha Olson (LeMars) 6-16, So. (Fall 1:04)

175
1st Place – Seth Stai of Jackson County
2nd Place – James Gellerman of Okoboji
3rd Place – Dominic Marco of Sibley Ocheydan
4th Place – Jackson VerMeer of West Lyon
5th Place – Ethan Pedersen of Central Lyon/GLR
6th Place – Jack Hemann of Spencer
7th Place – Tory Jalas of Spirit Lake Park
1st Seth Stai (Jackson County) 10-4, Sr. over James Gellerman (Okoboji) 12-5, Jr. (Dec 7-5)
3rd Dominic Marco (Sibley Ocheydan) 16-6, So. over Jackson VerMeer (West Lyon) 14-6, Jr. (Fall 1:55)
5th Ethan Pedersen (Central Lyon/GLR) 8-5, Sr. over Jack Hemann (Spencer) 0-3, Fr. (Fall 0:48)
7th Tory Jalas (Spirit Lake Park) 1-2, Jr. over () , . (Bye)

190
1st Place – Camden Feuerhelm of LeMars
2nd Place – Ryan Haley of Jackson County
3rd Place – Logan Sandman of Spirit Lake Park
4th Place – Tate Zinn of Spencer
5th Place – Jack Mix of Jackson County
6th Place – Sam Bockman of Okoboji
7th Place – Ethan Knobloch of Central Lyon/GLR
1st Camden Feuerhelm (LeMars) 15-4, Sr. over Ryan Haley (Jackson County) 9-4, Jr. (MD 14-5)
3rd Logan Sandman (Spirit Lake Park) 6-5, Sr. over Tate Zinn (Spencer) 7-9, So. (Fall 3:20)
5th Jack Mix (Jackson County) 5-6, Jr. over Sam Bockman (Okoboji) 2-10, So. (Fall 1:24)
7th Ethan Knobloch (Central Lyon/GLR) 2-3, So. over () , . (Bye)

215
1st Place – Trevor Dieren of Central Lyon/GLR
2nd Place – Ethan Wiersma of Okoboji
3rd Place – Braydan Winter of Jackson County
4th Place – Kaleb Breuer of LeMars
5th Place – Tallen Lorenzen of Spencer
6th Place – Kayden Kooima of Sibley Ocheydan
7th Place – Kain Clinkenbeard of Spirit Lake Park
1st Trevor Dieren (Central Lyon/GLR) 9-1, Sr. over Ethan Wiersma (Okoboji) 6-4, Sr. (Fall 3:42)
3rd Braydan Winter (Jackson County) 7-6, Sr. over Kaleb Breuer (LeMars) 5-11, Jr. (Fall 1:16)
5th Tallen Lorenzen (Spencer) 11-11, Fr. over Kayden Kooima (Sibley Ocheydan) 0-3, So. (Fall 1:36)
7th Kain Clinkenbeard (Spirit Lake Park) 0-5, Jr. over () , . (Bye)

285
1st Place – Michael Block of Sibley Ocheydan
2nd Place – Sam Christensen of Central Lyon/GLR
3rd Place – Taylor Vande Weerd of Central Lyon/GLR
4th Place – Micheal Hansen of Jackson County
5th Place – Jaxen Hoag of LeMars
6th Place – Bryce Ortega of Okoboji
7th Place – Landon Poolman of Spirit Lake Park
8th Place – Jake Schipper of Spencer
1st Michael Block (Sibley Ocheydan) 21-0, Sr. over Sam Christensen (Central Lyon/GLR) 8-2, Jr. (Fall 3:11)
3rd Taylor Vande Weerd (Central Lyon/GLR) 3-1, Sr. over Micheal Hansen (Jackson County) 6-5, Jr. (Fall 0:53)
5th Jaxen Hoag (LeMars) 9-13, Fr. over Bryce Ortega (Okoboji) 1-5, Sr. (Dec 3-1)
7th Landon Poolman (Spirit Lake Park) 3-7, Jr. over Jake Schipper (Spencer) 3-10, So. (Fall 1:53)