Bemidji Blue Ox Girls Tournament

Bemidji Blue Ox Girls Tournament
1 Bemidji 249.0
2 St. Michael Albertville 155.0
3 Sauk Centre Melrose 125.0
4 Brainerd 77.0
5 Mille Lacs 73.0
6 Thief River Falls 68.0
7 Park Rapids 51.0
8 Bertha Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 49.0
8 Wadena Deer Creek 49.0
10 Moorhead 45.0
11 Pierz 40.0
12 Walker Hackensack Ackley Nevis 39.0
13 Nashwauk Keewatin Greenway 35.0
14 Badger-Greenbush-Middle River 32.0
15 Otter Tail Central 31.0
16 Blackduck Cass Lake Bena 28.0
17 Staples Motley 27.0
18 Aitkin 24.0
19 Crookston 23.0
20 LPGE-Browerville Wolves 20.0
20 Roseau 20.0
22 United North Central 19.0
23 Frazee 16.0
24 Grand Rapids 14.5
25 Barnesville 4.0
26 Detroit Lakes 0.0
26 Foley 0.0
26 Hibbing 0.0
26 Mahnomen Waubun 0.0
26 Mora 0.0

Results on TrackWrestling

90
1st Place – Jillian Gunderson of Bemidji
2nd Place – Jasmin Barlow of Roseau
3rd Place – Kayna Reese of Staples Motley
4th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Mikaela Pesta of Staples Motley
Round 1
Jillian Gunderson (Bemidji) 5-3, 7th. over Jasmin Barlow (Roseau) 2-1, . (Fall 3:34)
Mikaela Pesta (Staples Motley) 0-5, 7th. over Kayna Reese (Staples Motley) 4-5, 8th. (DFF)
Round 2
Jillian Gunderson (Bemidji) 5-3, 7th. over Mikaela Pesta (Staples Motley) 0-5, 7th. (Dec 6-2)
Jasmin Barlow (Roseau) 2-1, . over Kayna Reese (Staples Motley) 4-5, 8th. (Fall 1:36)
Round 3
Kayna Reese (Staples Motley) 4-5, 8th. over Jillian Gunderson (Bemidji) 5-3, 7th. (Dec 17-10)
Jasmin Barlow (Roseau) 2-1, . over Mikaela Pesta (Staples Motley) 0-5, 7th. (Fall 0:53)

100
1st Place – Ella Henning of Walker Hackensack Ackley Nevis
2nd Place – Ava Schultz of St. Michael Albertville
3rd Place – Anilyse Bundy of Brainerd
4th Place – Mateya Mistic of Bemidji
5th Place – Isabelle Dobson of Staples Motley
6th Place – Mia Pesta of Staples Motley
1st Ella Henning (Walker Hackensack Ackley Nevis) 6-1, 8th. over Ava Schultz (St. Michael Albertville) 9-1, Fr. (Fall 2:28)
3rd Anilyse Bundy (Brainerd) 3-1, 7th. over Mateya Mistic (Bemidji) 3-6, 7th. (Fall 0:20)
5th Isabelle Dobson (Staples Motley) 7-4, So. over Mia Pesta (Staples Motley) 2-9, Fr. (Fall 2:34)

106
1st Place – Ariana Pickar of Brainerd
2nd Place – Tia Kanneh of Moorhead
3rd Place – Olivia Browen of LPGE-Browerville Wolves
4th Place – Jasmine Frenzel of Bemidji
5th Place – Arianna Elling-Starry of Brainerd
6th Place – Ellie Nelson of Thief River Falls
1st Ariana Pickar (Brainerd) 5-1, 7th. over Tia Kanneh (Moorhead) 5-1, Fr. (Fall 3:36)
3rd Olivia Browen (LPGE-Browerville Wolves) 5-3, 8th. over Jasmine Frenzel (Bemidji) 3-4, 7th. (Fall 0:17)
5th Arianna Elling-Starry (Brainerd) 3-3, 7th. over Ellie Nelson (Thief River Falls) 2-8, 8th. (Fall 1:41)

112
1st Place – Mariah Remer of Mille Lacs
2nd Place – Kiera Hagman-Nyagaka of Bemidji
3rd Place – Trinity Smaker of Mille Lacs
4th Place – Isabelle Smith of Pierz
5th Place – Mallory McMullen of Moorhead
6th Place – Cooper McAdams of St. Michael Albertville
1st Mariah Remer (Mille Lacs) 11-1, Fr. over Kiera Hagman-Nyagaka (Bemidji) 8-3, Jr. (MD 12-2)
3rd Trinity Smaker (Mille Lacs) 9-3, 7th. over Isabelle Smith (Pierz) 9-6, Fr. (Fall 1:24)
5th Mallory McMullen (Moorhead) 3-2, 8th. over Cooper McAdams (St. Michael Albertville) 5-5, So. (Fall 3:28)

118
1st Place – Brenalen Fredriksen-Holm of Bemidji
2nd Place – Holly Bergin of Brainerd
3rd Place – Masyn Arguelles of Crookston
4th Place – Afton Vogt of Sauk Centre Melrose
5th Place – Amanda Nelson of Grand Rapids
6th Place – Charli Snyder of Wadena Deer Creek
1st Brenalen Fredriksen-Holm (Bemidji) 11-0, Fr. over Holly Bergin (Brainerd) 6-1, So. (Inj. 0:00)
3rd Masyn Arguelles (Crookston) 5-1, Jr. over Afton Vogt (Sauk Centre Melrose) 8-4, 8th. (Fall 0:42)
5th Amanda Nelson (Grand Rapids) 12-4, Jr. over Charli Snyder (Wadena Deer Creek) 8-5, So. (Dec 8-4)

124
1st Place – Lanna Walter of Sauk Centre Melrose
2nd Place – Madelyn Strohmayer of Aitkin
3rd Place – Kaylee Endres of Wadena Deer Creek
4th Place – Grace Hamm of Frazee
5th Place – Gracie Kobus of St. Michael Albertville
6th Place – Brooklyn Nielsen of Bemidji
1st Lanna Walter (Sauk Centre Melrose) 9-0, Sr. over Madelyn Strohmayer (Aitkin) 6-1, Sr. (Dec 11-8)
3rd Kaylee Endres (Wadena Deer Creek) 8-2, So. over Grace Hamm (Frazee) 8-2, 7th. (Fall 2:20)
5th Gracie Kobus (St. Michael Albertville) 8-3, Sr. over Brooklyn Nielsen (Bemidji) 9-4, So. (MD 16-2)

124 B
1st Place – Naveya McManigle of Wadena Deer Creek
2nd Place – Mikayla LaBarge of Hibbing
3rd Place – Charlee Line of LPGE-Browerville Wolves
4th Place – Natalie Pender of St. Michael Albertville
5th Place – Kate Kovisto of St. Michael Albertville
6th Place – Brooklyn Olson of Brainerd
1st Naveya McManigle (Wadena Deer Creek) 7-2, Fr. over Mikayla LaBarge (Hibbing) 2-2, So. (Fall 0:44)
3rd Charlee Line (LPGE-Browerville Wolves) 5-4, 8th. over Natalie Pender (St. Michael Albertville) 4-4, Jr. (Inj. 0:00)
5th Kate Kovisto (St. Michael Albertville) 7-3, Sr. over Brooklyn Olson (Brainerd) 4-5, Jr. (Inj. 0:00)

130
1st Place – Jovanna Volker of Nashwauk Keewatin Greenway
2nd Place – Alivia Szydel of Blackduck Cass Lake Bena
3rd Place – Georgia Anderson of Sauk Centre Melrose
4th Place – Amber Kremper of Bemidji
5th Place – Juslene Chea of St. Michael Albertville
6th Place – Maddie Poissant of Thief River Falls
1st Jovanna Volker (Nashwauk Keewatin Greenway) 4-0, Fr. over Alivia Szydel (Blackduck Cass Lake Bena) 11-2, So. (MD 15-2)
3rd Georgia Anderson (Sauk Centre Melrose) 7-3, So. over Amber Kremper (Bemidji) 10-3, Jr. (Dec 8-3)
5th Juslene Chea (St. Michael Albertville) 8-4, Jr. over Maddie Poissant (Thief River Falls) 10-5, So. (M. For.)

136
1st Place – Kayetana Lopez-Moen of Otter Tail Central
2nd Place – Tori Bahr of Bemidji
3rd Place – Avery Herron of St. Michael Albertville
4th Place – Dezerai Puffe of Bemidji
5th Place – Kayla Peterson of Thief River Falls
6th Place – Katie Bueckers of Sauk Centre Melrose
1st Kayetana Lopez-Moen (Otter Tail Central) 6-1, Fr. over Tori Bahr (Bemidji) 9-1, Sr. (Fall 3:38)
3rd Avery Herron (St. Michael Albertville) 8-3, Fr. over Dezerai Puffe (Bemidji) 6-4, So. (Fall 2:29)
5th Kayla Peterson (Thief River Falls) 8-5, 8th. over Katie Bueckers (Sauk Centre Melrose) 6-5, Fr. (Inj. 1:39)

142
1st Place – Kylie Donat of Bemidji
2nd Place – Chasity Skerik of Bemidji
3rd Place – Sophia Michals of St. Michael Albertville
4th Place – Monika Frericks of Sauk Centre Melrose
5th Place – Ava Phillips of Pierz
6th Place – Aracely Gutierrez of Park Rapids
1st Kylie Donat (Bemidji) 9-0, Sr. over Chasity Skerik (Bemidji) 7-1, 7th. (Fall 0:26)
3rd Sophia Michals (St. Michael Albertville) 4-2, So. over Monika Frericks (Sauk Centre Melrose) 6-4, Fr. (Fall 0:55)
5th Ava Phillips (Pierz) 10-4, 8th. over Aracely Gutierrez (Park Rapids) 3-3, Jr. (Fall 1:38)

142B
1st Place – Cailey Williams of Moorhead
2nd Place – Elise Larson of Brainerd
3rd Place – Ella Isaacs of Walker Hackensack Ackley Nevis
4th Place – Karli Johnson of St. Michael Albertville
5th Place – Kierra Au of St. Michael Albertville
6th Place – Katie Pierce of Hibbing
1st Cailey Williams (Moorhead) 3-0, . over Elise Larson (Brainerd) 2-4, Fr. (Fall 0:51)
3rd Ella Isaacs (Walker Hackensack Ackley Nevis) 3-4, Jr. over Karli Johnson (St. Michael Albertville) 3-4, So. (Fall 4:57)
5th Kierra Au (St. Michael Albertville) 2-2, So. over Katie Pierce (Hibbing) 1-3, So. (Fall 2:03)

148
1st Place – Brianna Berg of Thief River Falls
2nd Place – Ash Strang of Mille Lacs
3rd Place – Brooke Kritzeck of Park Rapids
4th Place – Elora Wagner of Bertha Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
5th Place – Kalli Schirmers of Sauk Centre Melrose
6th Place – Fae Bromley of St. Michael Albertville
1st Brianna Berg (Thief River Falls) 12-3, Sr. over Ash Strang (Mille Lacs) 7-1, Sr. (Dec 9-7)
3rd Brooke Kritzeck (Park Rapids) 6-1, Jr. over Elora Wagner (Bertha Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 4-5, Fr. (Dec 9-6)
5th Kalli Schirmers (Sauk Centre Melrose) 9-2, Jr. over Fae Bromley (St. Michael Albertville) 9-3, Sr. (Inj. 0:00)

155
1st Place – Sarah Pulk of Badger-Greenbush-Middle River
2nd Place – Abby Ervasti of Bertha Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
3rd Place – Maggie Steele of St. Michael Albertville
4th Place – Hattie Hanninen of United North Central
5th Place – Josie Lewis of St. Michael Albertville
6th Place – Braelyn Ruport of Bemidji
1st Sarah Pulk (Badger-Greenbush-Middle River) 6-0, Fr. over Abby Ervasti (Bertha Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 4-2, Sr. (Dec 9-6)
3rd Maggie Steele (St. Michael Albertville) 8-2, Sr. over Hattie Hanninen (United North Central) 7-5, Fr. (Dec 8-2)
5th Josie Lewis (St. Michael Albertville) 3-4, Jr. over Braelyn Ruport (Bemidji) 7-3, Fr. (Fall 1:52)

170
1st Place – Sadie Strait of St. Michael Albertville
2nd Place – Leah Willard of Bemidji
3rd Place – Rachel Weiss of Park Rapids
4th Place – Vada Bean of St. Michael Albertville
5th Place – Lili Raya of Sauk Centre Melrose
6th Place – Tarike Daudt of Walker Hackensack Ackley Nevis
1st Sadie Strait (St. Michael Albertville) 9-2, Sr. over Leah Willard (Bemidji) 8-1, Sr. (Dec 3-1)
3rd Rachel Weiss (Park Rapids) 8-1, Jr. over Vada Bean (St. Michael Albertville) 7-5, So. (Fall 1:48)
5th Lili Raya (Sauk Centre Melrose) 4-3, So. over Tarike Daudt (Walker Hackensack Ackley Nevis) 5-6, So. (Fall 2:34)

190
1st Place – Maya Schmidt of Bemidji
2nd Place – Lily Hamilton of St. Michael Albertville
3rd Place – Ella Wegscheid of Wadena Deer Creek
4th Place – Willow Horack of Nashwauk Keewatin Greenway
Round 1
Maya Schmidt (Bemidji) 7-0, Jr. over Willow Horack (Nashwauk Keewatin Greenway) 0-3, Fr. (Fall 4:31)
Lily Hamilton (St. Michael Albertville) 7-2, Fr. over Ella Wegscheid (Wadena Deer Creek) 3-2, Fr. (Fall 0:22)
Round 2
Maya Schmidt (Bemidji) 7-0, Jr. over Lily Hamilton (St. Michael Albertville) 7-2, Fr. (Dec 6-3)
Ella Wegscheid (Wadena Deer Creek) 3-2, Fr. over Willow Horack (Nashwauk Keewatin Greenway) 0-3, Fr. (Fall 1:16)
Round 3
Maya Schmidt (Bemidji) 7-0, Jr. over Ella Wegscheid (Wadena Deer Creek) 3-2, Fr. (Fall 0:16)
Lily Hamilton (St. Michael Albertville) 7-2, Fr. over Willow Horack (Nashwauk Keewatin Greenway) 0-3, Fr. (Fall 3:37)

235
1st Place – Ayden Schauer of Grand Rapids
2nd Place – Brie Leeper of Bemidji
Round 1
Brie Leeper (Bemidji) 1-2, Jr. over Ayden Schauer (Grand Rapids) 9-1, Sr. (Fall 3:04)
Round 2
Ayden Schauer (Grand Rapids) 9-1, Sr. over Brie Leeper (Bemidji) 1-2, Jr. (Dec 1-0)
Round 3
Ayden Schauer (Grand Rapids) 9-1, Sr. over Brie Leeper (Bemidji) 1-2, Jr. (Dec 2-0)