Bi-State Classic – Girls Tournament

December 28-29

After Day 1

Bi-State Classic – Girls Tournament
1 Holmen 131.0
2 South Saint Paul 100.5
3 Badger 95.0
4 Neenah 87.0
5 Wausau West 85.0
6 Tomah 84.0
7 Eastview 83.5
8 Nekoosa/Assumption/Port Edwards 83.0
9 Pulaski 82.0
10 Eau Claire North 75.0
11 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland 70.0
12 Chatfield 62.0
13 Bloomington Kennedy 61.0
14 Fennimore 60.0
15 Marshfield 54.0
16 Richland Center 53.0
17 Hudson 49.0
18 Hutchinson/BLHS 48.0
18 Kickapoo/La Farge/Youth Initiative 48.0
18 North Crawford/Seneca 48.0
21 Southern Door 41.0
21 Wrightstown 41.0
23 Stoughton 38.0
24 Adams-Friendship 36.0
24 Bay Port 36.0
26 Mauston/Necedah 33.0
27 La Crosse Logan/Central 30.0
28 Verona 29.0
29 Medford Area 28.0
29 Zumbrota-Mazeppa 28.0
31 Waunakee 27.0
32 Luxemburg-Casco 26.0
33 West Salem/Bangor 25.0
34 Westby 24.0
35 Ithaca/Weston 22.0
35 Lancaster 22.0
35 Monroe 22.0
35 Oconto Falls 22.0
39 Lodi 21.0
40 Aquinas 19.0
40 Viroqua 19.0
42 Mineral Point 18.0
43 Auburndale 17.0
43 Brillion 17.0
43 Stanley-Boyd 17.0
46 River Valley 16.0
47 Mt. Horeb/Barneveld 15.0
48 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 14.0
49 Homestead 12.0
50 Sparta 10.0
51 Cannon Falls/Randolph 8.0
52 Belmont/Platteville 6.0
52 Stevens Point 6.0
54 New Richmond 5.0
55 DC Everest 3.0
56 Dodgeville 0.0
56 Spencer/Columbus Cath./Granton 0.0

Results on TrackWrestling

Semifinals

100

  • Zoe Roddis (South Saint Paul) 14-3 won in tie breaker – 1 over Kylie Klum (Westby) 4-1 (TB-1 5-3)
  • Macy Schaefer (Zumbrota-Mazeppa) 9-4 fall over Emily Bova (Chatfield) 10-3 (Fall 2:37)

107

  • Ava Gardner (Marshfield) 11-0 fall over Madalynne Gosda (Mauston/Necedah) 15-4 (Fall 0:40)
  • Ava Peters (Pulaski) 14-1 fall over Emma Hady (Richland Center) 15-3 (Fall 3:11)

114

  • Gisele Gallegos (South Saint Paul) 16-3 fall over Zoe Licht (Lodi) 16-4 (Fall 5:26)
  • Brooklyn Lull (Fennimore) 11-3 decision over Mary Prescott (Hudson) 10-2 (Dec 15-8)

120

  • Amelia Adams (La Crosse Logan/Central) 9-2 major decision over Natalie Klavetter (Hudson) 15-1 (MD 10-1)
  • Kylee Kurszewski (Neenah) 13-1 decision over Gabbi VonBerge (Hutchinson/BLHS) 10-3 (Dec 8-1)

126

  • Avery Losiewicz (Medford Area) 17-1 fall over Alyvia Bahl (Lancaster) 10-4 (Fall 1:03)
  • Erika Sleznikow (Marshfield) 15-0 fall over Dealya Collins (Mineral Point) 16-2 (Fall 4:47)

132

  • Riley Myers (Eastview) 12-1 fall over Zandrea Mason (Tomah) 6-4 (Fall 5:20)
  • Reese Koepke (Stoughton) 19-0 decision over Emily Anderson (West Salem/Bangor) 18-5 (Dec 8-4)

138

  • Carley Ceshker (Badger) 4-0 fall over Kelsey Cruz Rojas (Bloomington Kennedy) 12-1 (Fall 1:35)
  • Shelly Bullman (Eau Claire North) 19-1 fall over Diann Smith (Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland) 11-1 (Fall 5:52)

145

  • Hailey Veeser (Southern Door) 15-2 decision over Sophia Paulson (Aquinas) 7-5 (Dec 6-2)
  • Harlow Skenandore (Pulaski) 15-1 fall over Lana Borchardt (Wausau West) 11-5 (Fall 0:46)

152

  • Renezmae Rhoades (Bay Port) 17-2 decision over Emma Huggenvik (Wausau West) 12-2 (Dec 5-2)
  • Madison Meyer (Richland Center) 9-2 fall over Madi Zube (Viroqua) 11-3 (Fall 4:43)

165

  • Rachel Schauer (Fennimore) 8-0 fall over Anya Mueller (Wausau West) 14-4 (Fall 1:26)
  • Kimura Hutter (Adams-Friendship) 12-0 fall over Elsie Olson (Eastview) 4-2 (Fall 0:50)

185

  • Adrianna Logue (North Crawford/Seneca) 19-1 fall over Maddie Sorensen (Eau Claire North) 12-6 (Fall 1:12)
  • Ella Creighton (Badger) 18-1 decision over Kiley Georgel (Luxemburg-Casco) 10-2 (Dec 8-3)

235

  • Ella George (South Saint Paul) 13-1 fall over Daisha Storlie (Nekoosa/Assumption/Port Edwards) 5-3 (Fall 0:13)
  • Kaylee Manning (Ithaca/Weston) 3-0 decision over Kloe Meyer (Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland) 6-5 (Dec 9-8)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?