Dave Scharberg Memorial Tournament

at Byron

Champions: Dover-Eyota

Rochester Mayo 52, Westfield 9
107 — Derek Miner (Westfield) pinned Blake Steffes 0:48
114 — Victor Peterson (Mayo) pinned Kaden Chicos
121 — Juan Cobarruvisas (Mayo) maj. dec. Kevin Hodge 12-0
127 — Andrew Trimble (Mayo) pinned Jaxon Meier
133 — Gage Mullenbach (Westfield) pinned Cameron Werneberg
139 — Max Erickson (Mayo) pinned Sam Stasko
145 — Bo Zwiener (Westfield) dec. Kellen Burger 4-0
152 — Deandre Swancutt (Mayo) pinned David Clennon
160 — James Nelson (Mayo) won by forfeit
172 — Carter Funk (Mayo) pinned Chris Niemmann
189 — Lucas Peterson (Mayo) pinned Alex Lea
215 — Ty Bronson (Westfield) pinned Peter Ha
285 — Caleb Loomis (Mayo) pinned Wyatt Arndt

WEM/JWP 37, Byron 36
107 — Brendan Masso (WEMP) won by forfeit
114 — Gavin Connelly (B) won by forfeit
121 — Parker James (WEMP) dec. Gavin Zabel 0-10
127 — Carson Petry (WEMP) tech. fall Paxton Xiong 16-0
133 — Braydon Oney (B) pinned Carson James 3:00
139 — Ben Steele (B) pinned Trenton Huber 1:55
145 — Zach Quast (WEMP) won by forfeit
152 — Lucas Morsching (WEMP) pinned Avery Hall 3:01
160 — Gavin Krause (WEMP) dec. Brayden Lorentzen 5-4
172 — Garrett Nemechek (B) pinned Isaac Quast 1:28
189 — Riley Vicker (B) won by forfeit
215 — Will Roth (B) pinned Maddox Moreno 1:55
285 — Keegan Kuball (WEMP) pinned Thad Zabel 1:32

Westfield 54, Byron 18
107 — Derek Miner (Westfield) won by forfeit
114 — Kaden Chicos (Westfield) pinned Gavin Connelly
121 — Kevin Hodge (Westfield) pinned Gavin Zabel 5:23
127 — Jaxon Meier (Westfield) pinned Paxton Xiong 5:56
133 — Gage Mullenbach (Westfield) pinned Braydon Oney 1:21
139 — Ben Steel (B) pinned Sam Stasko 0:25
152 — Bo Zwiener (Westfield) pinned Avery Hall 2:19
160 — Brayden Lorentzen (B) pinned David Clennon 1:07
172 — Garrett Nemechek (B) pinned Chris Niemmann 0:45
189 — Ty Bronson (Westfield) pinned John Paul Lorentz 3:04
215 — Ty Bronson (Westfield) pinned Will Roth 3:37
285 — Wyatt Arndt (Westfield) pinned Thad Zabel 0:24

Rochester Mayo 42, WEM/JWP 30
107 — Blake Steffes (Mayo) pinned Brendan Masso 2:54
114 — Victor Peterson (Mayo) won by forfeit
121 — Juan Cobarruvals (Mayo) pinned Parker James 1:31
127 — Carson Petry (WEMP) tech. fall Andrew Trimble 15-0
133 — Cameron Werneberg (Mayo) pinned Carson James 1:37
139 — Max Erickson (Mayo) pinned Trenton Huber 1:02
145 — Zach Quast (WEMP) won by forfeit
152 — Lucas Morsching (WEMP) maj. dec. Deandre Swancutt 11-2
160 — Gavin Krause (WEMP) dec. James Nelson 5-3
172 — Carter Funk (Mayo) pinned Isaac Quast 1:25
189 — Lucas Peterson (Mayo) won by forfeit
215 — Maddox Moreno (WEMP) pinned Sam Decker 1:25
285 — Keegan Kuball (WEMP) pinned Caleb Loomis 1:42

Dover-Eyota 64 Byron 10
107: Max Loftus (DE) over (BYRO) (For.)
114: Carter Shea (DE) over Gavin Connelly (BYRO) (Fall 1:39)
121: Bronson Shea (DE) over Gavin Zabel (BYRO) (Fall 2:49)
127: Carson Pierce (DE) over Paxton Xiong (BYRO) (Fall 1:41)
133: Caden Haag (DE) over Braydon Oney (BYRO) (Fall 3:13)
139: Bolton Thesing (DE) over Ben Steele (BYRO) (MD 9-0)
145: Keagan Fieseler (DE) over (BYRO) (For.)
152: Damon Bye (DE) over Avery Hall (BYRO) (Fall 0:41)
160: Brayden Lorentzen (BYRO) over Jackson Welsh (DE) (MD 16-8)
172: Landon Lehnertz (DE) over Garrett Nemechek (BYRO) (Fall 2:52)
189: Andrew Wendt (DE) over John Paul Lorentz (BYRO) (Fall 1:17)
215: Aidan Gasper (DE) over William Roth (BYRO) (Fall 5:07)
285: Thadeus Zabel (BYRO) over Luke Cornell (DE) (Fall 1:38)

Dover-Eyota 63 Westfield Razorbacks 9
107: Max Loftus (DE) over Derek Miner (WERA) (Fall 3:14)
114: Carter Shea (DE) over Kaiden Chicos (WERA) (Fall 1:19)
121: Bronson Shea (DE) over Kevin Hodge (WERA) (Fall 1:41)
127: Carson Pierce (DE) over Jaxon Meier (WERA) (Dec 11-8)
133: Caden Haag (DE) over Gage Mullenbach (WERA) (Fall 0:52)
139: Bolton Thesing (DE) over Sam Stasko (WERA) (Fall 1:11)
145: Bo Zwiener (WERA) over Keagan Fieseler (DE) (Fall 1:12)
152: Damon Bye (DE) over David Clennon (WERA) (Fall 0:42)
160: Jackson Welsh (DE) over (WERA) (For.)
172: Landon Lehnertz (DE) over Chris Niemann (WERA) (Fall 1:50)
189: Andrew Wendt (DE) over Alex Lea (WERA) (Fall 2:57)
215: Ty Bronson (WERA) over Tayden Ludescher (DE) (Dec 6-2)
285: Aidan Gasper (DE) over Wyatt Arndt (WERA) (Fall 1:11)

Dover-Eyota 57 WEM-JWP 17
107: Max Loftus (DE) over Brenden Masso (WEJW) (Fall 0:04)
114: Carter Shea (DE) over (WEJW) (For.)
121: Bronson Shea (DE) over Parker James (WEJW) (Fall 2:15)
127: Carson Petry (WEJW) over Carson Pierce (DE) (TF 15-0 2:00)
133: Caden Haag (DE) over Carson James (WEJW) (Fall 1:11)
139: Bolton Thesing (DE) over Trenton Huber (WEJW) (Fall 0:01)
145: Lucas Morsching (WEJW) over Keagan Fieseler (DE) (Fall 3:24)
152: Damon Bye (DE) over Patrick Adams (WEJW) (Fall 0:46)
160: Jackson Welsh (DE) over Gavin Krause (WEJW) (SV-1 11-9)
172: Landon Lehnertz (DE) over (WEJW) (For.)
189: Andrew Wendt (DE) over Isaac Quast (WEJW) (Fall 1:50)
215: Aidan Gasper (DE) over Maddox Moreno (WEJW) (Fall 0:45)
285: Keegan Kuball (WEJW) over Luke Cornell (DE) (Fall 0:42)

Dover-Eyota 36 Rochester Mayo 22
107: Max Loftus (DE) over Blake Steffes (ROMA) (Fall 3:15)
114: Carter Shea (DE) over Victor Peterson (ROMA) (Dec 4-3)
121: Juan Cobarruvais (ROMA) over Bronson Shea (DE) (MD 12-2)
127: Andrew Trimble (ROMA) over Carson Pierce (DE) (Dec 8-3)
133: Caden Haag (DE) over Cameron Werneberg (ROMA) (Fall 1:05)
139: Bolton Thesing (DE) over Max Erickson (ROMA) (Fall 3:34)
145: Kellen Burger (ROMA) over Keagan Fieseler (DE) (Dec 7-0)
152: Damon Bye (DE) over Deandre Swancutt (ROMA) (Dec 8-3)
160: James Nelson (ROMA) over Jackson Welsh (DE) (Dec 6-2)
172: Landon Lehnertz (DE) over Carter Funk (ROMA) (Fall 3:26)
189: Lucas Peterson (ROMA) over Andrew Wendt (DE) (Dec 5-0)
215: Aidan Gasper (DE) over Peter Ha (ROMA) (Fall 0:36)
285: Caleb Loomis (ROMA) over Luke Cornell (DE) (Fall 0:26)