High School Results – Friday, December 15, 2023

Bemidji 51 Mora 15
Kenyon-Wanamingo 44, Dover-Eyota 17

Eden Valley-Watkins Quad
Annand-M Lk Lightning 39 Royalton-Upsala 27
Royalton-Upsala 58 Eden Valley-Watkins 9
Royalton-Upsala 65 Minneapolis North Community 6
Eden Valley Watkins 58 Minneapolis North 12
Annandale/Maple Lake 51 Eden Valley Watkins 13

Grafton Quad
Fertile-Beltrami 66 Rugby, ND 3
Fertile-Beltrami 58 Grafton, ND 12
Fertile-Beltrami 45 Pembina County North, ND 30

Jackhammer Invitational
December 15-16
After Day 1
1 Totino Grace 111.0
2 Pequot Lks-Pine River-B 103.5
3 Belgrade-Brooten-Elrosa 91.5
4 Big Lake 90.5
5 Mille Lacs 75.5
6 Hutchinson 73.5
6 New York Mills 73.5
8 Rock Ridge Virginia Area 72.5
9 Howard Lake Waverly Winstae 68.0
10 Deer River 60.5
11 LPGE /Browerville/ 59.0
12 Perham 56.0
13 Centennial 53.5
14 Paynesville 50.0
15 Walker-Hack-Akeley-Nevis 43.5
16 Aitkin 41.0
16 Albany 41.0
18 MInnewaska 40.0
19 Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill 39.5
20 Detroit Lakes 39.0
21 Barnesville 37.5
21 Hibbing 37.5
23 CEC Lumberjacks 33.0
24 Blackduck/Cass Lake-Bena 27.0
25 Sauk Centre/Melrose 25.5
26 Crosby-Ironton 23.0
26 Proctor/Hermantown 23.0
28 Otter Tail Central 19.0
29 Crookston 18.0

MatBoss Minnesota Christmas Tournament
December 15-16
After Day 1
1 Mounds View 181.5
2 Kasson-Mantorville 168.5
3 STMA 160.5
4 Shakopee 158.0
5 Simley 153.5
6 Watertown-Mayer 137.5
7 Scott West 120.5
8 Albert Lea 112.0
9 Wayzata 109.5
10 Hastings 107.5
11 Stillwater 102.0
12 Willmar 91.5
13 Brandon Valley 86.5
14 Mound Westonka 85.0
15 Farmington 84.0
16 New Prague 83.0
17 Apple Valley 81.0
18 Forest Lake 79.5
19 St. Francis 79.0
20 Anoka 77.0
20 Becker 77.0
22 Prior Lake 74.5
23 Menomonie 74.0
24 Eden Prairie 72.0
25 Waconia 70.0
26 Amery 67.0
27 Homestead 65.0
28 Rochester Mayo 59.0
29 Woodbury 58.0
30 Park 52.0
31 Eastview 50.0
32 Holmen 48.0
33 Coon Rapids 47.0
34 Minnetonka 46.0
35 Cambridge-Asanti 42.0
36 Plainview Elgin Millville 31.0
37 St. Thomas Academy 29.0
38 Mahtomedi 23.0
39 West Bend West 21.5
40 Byron 13.0

Pierz Duals
Pool A
Round 1
Pierz defeated Chisago Lakes 52-18
Osakis defeated Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie 39-28
Round 2
Pierz defeated Osakis 41-29
Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie defeated Chisago Lakes 54-15
Round 3
Pierz defeated Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie 33-27
Osakis defeated Chisago Lakes 60-12
Pool B
Round 1
Frazee defeated Elk River 36-26
Brainerd defeated Moorhead 47-24
Round 2
Frazee defeated Brainerd 27-22
Elk River defeated Moorhead 39-29
Round 3
Frazee defeated Moorhead 39-28
Brainerd defeated Elk River 34-33
1st Place: Frazee defeated Pierz 35-30
3rd Place: Brainerd defeated Osakis 49-10
5th Place: Elk River defeated Bertha-Hewitt-Verndale/Parkers Prairie 48-21
7th Place: Moorhead defeated Chisago Lakes 45-30

Pine City Quad
Little Falls 38 Grand Rapids 18
Little Falls 57 Pine City-Hinckley-Finlayson 10
Grand Rapids 49 Milaca-Faith Christian 15
Pine City-Hinckley-Finlayson 37 Milaca-Faith Christian 34

Redwood River Riot
December 15-16
After Day 1
1 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 54.0
2 Minneota 53.0
3 Marshall 51.0
4 St. Peter 49.5
5 Holdingford 44.5
6 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 43.0
7 New Ulm Area 42.0
8 Faribault 39.5
9 Rocori 38.5
10 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 38.0
11 Atwater-Cosmos-Grove City 37.0
12 Canby 31.0
13 Maple Grove 30.5
14 LeSueur-Henderson 28.0
14 Mankato West 28.0
14 Saint James Area 28.0
17 Adrian Area 25.5
18 Edina 24.0
18 Sartell-Saint Stephen 24.0
20 Fulda-Murray Cty Central 23.0
21 BOLD 22.0
21 Tri-City United 22.0
21 Wabasso 22.0
24 Fairmont-Martin County West 21.0
25 MAHACA 20.5
25 Maple River/USC 20.5
27 Blue Earth Area 20.0
27 Sauk Rapids-Rice 20.0
29 Windom-Mountain Lake 18.0
30 New Richland-H-E-G 13.5
30 Sibley East 13.5
32 Madelia/Truman 10.0
33 Redwood Valley 9.0
34 Red Rock Central 7.5
35 Dassel-Cokato-Litchfield 5.0
36 Worthington 4.0

Somerset Invite
1 St Croix Falls 551.0
2 Glenwood City 487.5
3 Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren 325.5
4 Spooner 318.0
5 Clear Lake 306.0
6 Chippewa Falls 254.5
7 North Branch 252.0
8 Ladysmith 251.0
9 Ashland 250.5
10 Woodbury 232.0
11 Prescott 192.0
12 Turtle Lake/Clayton 171.0
13 Somerset 129.0
14 Spring Valley/Elmwood 122.0
15 Amery 0.0

St. Agnes Quad
Central Public Schools 61 St. Agnes 12
St. Agnes 42 Medford 36
St. Charles 45 St. Agnes 30

White Bear Lake Tri
Goodhue 48 White Bear Lake 24
Goodhue 25 Foley 41

Girls

Bemidji 54 Mora 24

Pine City Matches
Teams:
Milaca
Pine City
Grand Rapids