High School Results – Friday, December 29, 2023

Bi-State Classic
December 29-30
After Day 1
Division 1
1 Marshfield 133.5
2 Hastings 123.0
2 Holmen 123.0
4 Hudson 117.5
5 Stoughton 101.0
6 Homestead 97.5
7 Bay Port 95.0
8 Waunakee 89.5
9 West Salem/Bangor 84.5
10 Hutchinson/BLHS 82.5
10 Pulaski 82.5
12 DC Everest 76.0
13 Wausau West 69.0
14 Port Washington 67.0
15 Eastview 61.5
16 Beaver Dam/Wayland Ac. 58.5
17 Verona 55.0
18 New Richmond 50.0
19 Sparta 48.0
20 Orono 46.0
21 Mount Horeb/Barneveld 43.5
22 Tomah 37.0
23 Baraboo 34.5
24 La Crosse Logan/Central 29.0
25 Bloomington Kennedy 25.0
26 Winona/Cotter/Hope Lutheran 9.0
Division 2
1 Luxemburg-Casco 179.5
2 Zumbrota-Mazeppa 126.0
3 Prairie du Chien 115.5
4 GET/Melrose-Mindoro 93.0
4 Medford 93.0
6 Lodi 92.0
7 Amery 87.0
8 Evansville 78.0
9 Caledonia/Houston 75.5
10 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 71.0
11 Wrightstown 70.0
12 River Valley 65.0
12 South Saint Paul 65.0
14 Mauston/Necedah 64.5
15 Dodgeville 62.0
16 Stanley-Boyd 53.5
17 Cuba City/Benton/Southwestern 52.0
18 Cannon Falls/Randolph 51.5
19 Belmont/Platteville 50.5
19 Kiel 50.5
21 Oconto Falls 47.0
22 Richland Center 44.5
23 Nekoosa/Assumption/Port Edwards 33.5
24 Monroe 30.0
25 Sheboygan Falls 20.0
26 Adams-Friendship 17.0
26 Viroqua 17.0
28 Spencer/Columbus Catholic/Granton 6.0
Division 3
1 Iowa-Grant/Highland 167.5
2 Chatfield 163.0
3 Aquinas 146.0
4 Stratford 95.0
5 Mineral Point 93.5
6 Goodhue 91.0
7 Riverdale 88.0
8 Auburndale 86.0
9 Royall/Wonewoc-Center 65.0
10 Ithaca/Weston 49.0
11 Lancaster 29.0
12 Kickapoo/La Farge/Youth Initiative 22.0
13 Cashton 17.0
13 Westby 17.0
15 De Soto 16.0
16 North Crawford/Seneca 15.5
17 New Lisbon 12.0
18 Boscobel/Wauzeka-Steuben 10.0

Braves Classic
1 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 226.5
2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 201.0
3 Pipestone 147.0
4 Alexandria 146.0
5 Benson 128.5
6 Albany 128.0
7 Fergus Falls 86.0
8 Wabasso 66.0
9 Crosby-Ironton 46.0

Ken Vogt Duals
1st Mille Lacs 3-0
2nd Sauk Centre-Melrose 3-1
3rd Sartell-Saint Stephen 2-2
4th Spectrum 1-3
5th Rockford 0-4
Mille Lacs 54 Sartell-Saint Stephen 15
Mille Lacs 54 Rockford 21
Sartell-Saint Stephen 37 Rockford 33
Sartell-Saint Stephen 48 Spectrum 24
Spectrum 42 Rockford 35
Sauk Centre-Melrose 46 Rockford 30
Sauk Centre-Melrose 42 Sartell-Saint Stephen 31
Sauk Centre-Melrose 45 Spectrum 29
Mille Lacs 48 Sauk Centre-Melrose 21

Lourdes OTW Wrestling Classic
December 29-30
After Day 1
1 Hortonville 188.5
2 Libertyville 183.5
3 Hartford 162.5
4 Oshkosh West 154.5
5 Sugar River 151.5
6 Kewaskum 143.5
7 Muskego 140.5
8 Coleman 136.0
9 Watertown 126.0
10 Neenah 125.5
11 Fremd 122.5
12 West Bend West 120.0
13 Germantown 119.5
14 Wittenberg-Birnamwood 117.0
15 Random Lake 109.5
16 Lomira 102.0
17 New London 95.0
18 Wilmot Union 85.0
19 Crandon 84.5
19 Stevens Point High 84.5
21 Brillion 82.0
22 Campbellsport 74.0
23 Peshtigo 73.0
24 West De Pere 72.5
25 Shiocton 72.0
26 Kenosha Indian Trail 69.5
27 Brown Deer/Messmer/Shorew. 69.0
28 Plymouth 68.0
28 West Allis Nathan Hale 68.0
30 Reedsburg Area 67.0
31 Denmark 64.5
31 Hopkins 64.5
31 Markesan 64.5
34 South Milwaukee 61.0
35 Winneconne 59.0
36 Chippewa Falls 58.5
36 Lane Tech (IL) 58.5
38 Mishicot 57.0
39 Green Lake/Princeton 56.5
39 Wabeno/Laona/Th. Lakes 56.5
41 Omro 55.0
42 Green Bay Preble 54.0
43 Valders 53.5
43 West Allis Central 53.5
45 Mosinee 51.0
45 Pittsville 51.0
47 Sturgeon Bay 49.5
48 Ashwaubenon 48.0
49 Amherst 47.5
50 Kewaunee 45.5
50 Menasha 45.5
52 Laconia 41.0
52 Waterloo 41.0
54 Southern Door 40.0
55 Shawano 39.0
56 Bonduel 36.0
56 Chilton/Hilbert 36.0
58 Reedsville 35.0
59 Waupaca 33.0
60 Wisconsin Lutheran 32.0
61 Kenosha Christian Life 30.0
62 Lourdes Academy 28.5
63 Oshkosh North 28.0
64 Elkhorn Area 23.0
65 Antigo 14.0
66 Suring 13.0
67 Athens 12.0
68 Mayville 7.0
69 Brookfield Central 6.0
70 Green Bay United 0.0
70 Manawa 0.0

North Saint Paul Duals
Tartan 40 North Saint Paul 36
Ogilvie 58 Minneapolis Roosevelt 7
Saint Agnes 42 Cretin-Derham hall 31
Centennial 48 Saint Charles 22
Ogilvile 51 North Saint Paul 24
Tartan 42 Minneapolis Roosevelt 38
Saint Charles 49 Cretin-Derham Hall 24
Centennial 45 Saint Agnes 27
North Saint Paul 39 Minneapolis Roosevelt 36
Ogilvie 63 Tartan 12
Centennial 65 Cretin-Derham hall 6
Saint Charles 52 Saint Agnes 24
Centennial 63 Tartan 6
Ogilvie 37 Saint Charles 30
Cretin-Derham Hall 42 North Saint Paul 27
Saint Agnes 48 Minneapolis Roosevelt 27
Centennial 30 Ogilvie 27
Saint Charles 60 Tartan 16
Saint Agnes 40 North Saint Paul 28
Cretin-Derham Hall 51 Minneapolis Roosevelt 24

Rogers Holiday Matness
December 28-29
1 St. Michael-Albertville 254.0
2 Scott West 153.0
3 Dover-Eyota 134.0
4 Becker 131.0
5 Foley 130.5
6 Prior Lake 120.5
7 Big Lake 116.0
8 Saint Cloud Tech 101.0
9 Apple Valley 90.5
10 Farmington 90.0
11 Chaska-Chan Stormhawks 88.5
12 Princeton 73.5
13 Minneota 68.0
14 Andover 59.5
14 Eagan 59.5
16 White Bear Lake Area 58.0
17 Rosemount 50.0
18 Mankato East 44.0
19 Rogers 42.0
20 Blaine 41.5
21 Lakeville South 40.0
22 Minneapolis North Community 36.0
23 Austin 30.5
24 Kimball Area 25.0
25 Minneapolis Patrick Henry 14.5
26 Two Rivers 14.0
27 Osseo 13.0
28 Minneapolis Edison 10.5
29 Trinity School at River Ridge 8.0
29 Wabasha-Kellogg 8.0
31 Zimmerman 7.0
32 Richfield 6.0

Rumble on the Red
December 28-29
1 Mounds View 177.0
2 Shakopee 166.0
3 Albert Lea Area 105.0
4 Forest Lake 101.5
5 St. Francis 86.0
6 Staples Motley 84.0
7 Bemidji 81.0
8 Bismarck 79.0
9 Grand Rapids 78.5
10 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 78.0
11 Rapid City Stevens 75.0
12 Woodbury 69.0
13 Willmar 66.5
14 Bismarck Century 65.5
15 Lake Crystal Wellcome Memorial Area 65.0
16 Jackson County Central 63.0
17 Eden Prairie 62.0
17 New Prague 62.0
19 Custer 55.0
19 Waconia 55.0
21 Northfield 54.5
22 Bishop Ryan 51.0
23 Stillwater 49.0
24 Bismarck Legacy 45.0
24 Minot 45.0
24 New London-Spicer 45.0
27 Dilworth-Glyndon-Felton 43.5
28 Thief River Falls 40.0
29 Mora 38.0
30 Perham 36.5
31 Canby 36.0
32 Minnetonka 33.0
33 United North Central Warriors 32.0
34 Philip/Kadoka Area/Wall 31.5
35 Delano 30.0
35 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 30.0
37 Elk River 29.0
37 Howard Lake-Waverly-Winsted 29.0
39 West Fargo Sheyenne 27.0
40 Moorhead 26.0
41 Fargo North 25.5
42 Sauk Rapids-Rice 21.5
42 Turtle Mountain 21.5
44 Bismarck St Mary’s 20.5
45 Ellendale-Edgeley-Kulm 19.0
46 Grand Forks Central 18.0
47 New Salem-Almont 17.0
47 St. Peter 17.0
49 Mandan 15.0
49 Tri-City United 15.0
51 Fargo Davies 14.0
51 Pine Island 14.0
53 Valley City 12.5
54 Mankato West 12.0
55 Crookston 10.0
55 Pelican Rapids 10.0
55 West Fargo 10.0
58 Rock Ridge 9.0
59 Byron 8.0
59 Detroit Lakes 8.0
59 Walker-Hack-Akeley-Nevis 8.0
59 Watford City 8.0
63 Fulda-Murray Cty Central 6.0
64 Carrington 5.0
65 Mahnomen-Waubun 4.0
66 Ottertail Central Bulldogs 2.0
67 Alexander 0.0
67 Beulah-Hazen 0.0
67 Fargo South 0.0
67 Linton-HMB 0.0
67 O’Gorman 0.0
67 Oakes 0.0
67 Rugby 0.0
67 Velva 0.0

Webster Area Invitational
1 Miller 211.0
2 Aberdeen Central 164.5
3 Clark/Willow Lake 137.5
4 Webster Area 122.0
5 Deuel 104.5
6 Border West 98.0
7 Sioux Valley 68.0
8 Groton Area 63.0
9 Britton/Hecla 56.0
10 Hamlin 53.0
11 Ipswich-Bowdle 35.0
12 Garretson 34.0
13 Mobridge/Pollock 32.0
14 Hanson County 30.0
15 Ortonville 4.0
16 Sanborn Central 2.0

Girls

Bi-State Classic – Girls Tournament
December 28-29
1 Holmen 143.0
2 South Saint Paul 114.5
3 Badger 100.5
4 Eastview 91.5
5 Pulaski 91.0
6 Neenah 90.0
6 Nekoosa/Assumption/Port Edwards 90.0
8 Tomah 88.0
9 Wausau West 85.0
10 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland 81.0
11 Eau Claire North 77.0
12 Fennimore 66.0
13 Chatfield 63.0
14 Bloomington Kennedy 61.0
15 Hudson 60.0
15 Marshfield 60.0
17 North Crawford/Seneca 58.0
18 Richland Center 57.0
19 Hutchinson/BLHS 50.0
20 Kickapoo/La Farge/Youth Initiative 48.0
21 Southern Door 45.0
22 Bay Port 42.0
23 Wrightstown 41.0
24 Stoughton 38.0
25 Adams-Friendship 36.0
25 La Crosse Logan/Central 36.0
27 Mauston/Necedah 34.0
28 Verona 32.0
29 Medford Area 28.0
29 Westby 28.0
29 Zumbrota-Mazeppa 28.0
32 Waunakee 27.0
33 Luxemburg-Casco 26.0
34 Mineral Point 25.0
34 West Salem/Bangor 25.0
36 Monroe 24.0
37 Viroqua 23.0
38 Ithaca/Weston 22.0
38 Lancaster 22.0
38 Oconto Falls 22.0
41 Aquinas 21.0
41 Auburndale 21.0
41 Brillion 21.0
41 Lodi 21.0
45 Stanley-Boyd 19.0
46 River Valley 16.0
47 Mt. Horeb/Barneveld 15.0
48 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 14.0
49 Homestead 12.0
50 Sparta 10.0
51 Cannon Falls/Randolph 8.0
52 Belmont/Platteville 6.0
52 Stevens Point 6.0
54 New Richmond 5.0
55 DC Everest 3.0
56 Dodgeville 0.0
56 Spencer/Columbus Cath./Granton 0.0

Ken Vogt Duals Matches
Teams
Mille Lacs Raiders
Sauk Centre-Melrose

Rebel Girls Holiday Classic
Teams
Apple Valley
Champlin Park
Coon Rapids
East Ridge
Forest Lake
Fridley
Hastings
Irondale
Luverne
Mahtomedi
Minneapolis Roosevelt
Monticello
Nashwauk Keewatin Greenway
New Ulm Area
Owatonna
Proctor Hermantown
Robbinsdale Armstrong
Robbinsdale Cooper
Rochester John Marshal
Rosemount
Roseville
Rush City-Braham
Saint Croix Falls
Simley
St. Michael-Albertville
St. Paul Harding
White Bear Lake

Rogers Holiday Matness – Girls Tournament
Teams
Andover
Apple Valley
Austin
Becker
Big Lake
Blaine
Chaska-Chan Stormhawks
Dover-Eyota
Eagan
Farmington
Foley
Kimball Area
Lakeville South
Mankato East
Minneapolis Edison
Minneapolis North Community
Minneapolis Patrick Henry
Minneota
Osseo
Princeton
Prior Lake
Richfield
Rogers
Rosemount
Saint Cloud Tech
Scott West
St. Michael-Albertville
Trinity School at River Ridge
Two Rivers
Wabasha-Kellogg
White Bear Lake Area
Zimmerman

Rumble on the Red – Girls Tournament
December 28-29
1 Bismarck 207.0
2 Minot 192.0
3 Bismarck Legacy 186.0
4 Bemidji 146.0
5 Mandan 92.0
6 Carrington 86.0
7 Stillwater 82.0
8 Napoleon G-S 76.0
9 Lisbon 75.0
9 Valley City 75.0
11 Rapid City Stevens 71.0
12 Bismarck Century 66.0
13 Mora 65.0
14 Fargo 63.5
15 West Fargo United 63.0
16 Pine Island 62.0
17 Beulah-Hazen 50.0
18 Badger-GB-MR 40.0
18 New Prague 40.0
20 Shakopee 39.0
20 St. Peter 39.0
22 Thief River Falls 38.0
23 New Salem – Almont 35.0
24 Blackduck/Cass Lake/Bena 34.0
25 Byron 33.0
25 Ellendale/Edgeley/Kulm 33.0
27 Walker-Hack-Akeley-Nevis 32.0
28 Tri-City United 27.0
29 Grand Rapids 25.0
30 Aitkin 24.0
31 Albert Lea Area 23.0
32 Bertha/H/V/PP 21.0
33 Moorhead 19.0
33 Ottertail Central Bulldogs 19.0
33 United North Central Warriors 19.0
36 Jackson County Central 17.0
36 Turtle Mountain Community High School 17.0
38 Northfield 15.0
39 Detroit Lakes 13.0
40 Eden Prairie 12.0
41 Linton HMB 11.0
42 Elk River 9.0
42 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 9.0
44 Chanhassen/ Chaska 8.0
44 Rugby 8.0
46 Minnetonka 7.0
46 Staples Motley 7.0
48 Alexander 6.0
49 New London-Spicer 4.0
49 Northern Cass 4.0
51 Willmar 3.0
52 Crookston 0.0
52 Des-Lacs Burlington 0.0
52 Dillworth/Glyndon/Felton 0.0
52 Forest Lake 0.0
52 Grand Forks 0.0
52 Mahnomen-Waubun 0.0
52 Pelican Rapids 0.0
52 Watford City 0.0
52 White Shield 0.0
52 Woodbury 0.0

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?