High School Results – Friday, December 8, 2023

Barnesville 45 United Clay Becker Badgers 27
Northfield 26 Rochester Mayo 24

Blaine Tri
Andover 49 Blaine 21
Blaine 54 Osseo 21
Andover 57 Osseo 8

Brainerd Paul Bunyan Tournament
December 8-9
After Day 1
1 Pierz 71.5
2 Grand Rapids 60.0
3 Becker 58.0
4 Mound-Westonka 57.0
5 Foley 53.5
6 Moorhead 46.5
7 Little Falls 44.5
8 Saint Croix Falls 40.0
9 Frazee 39.0
10 Brainerd 38.0
10 Royalton-Upsala 38.0
12 Bemidji 34.0
13 White Bear Lake Area 14.0
14 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 11.0
14 Sartell-Saint Stephen 11.0
16 C-E-C Lumberjacks 8.0
16 Detroit Lakes 8.0
18 Wadena-Deer Creek 2.0

Coon Rapids Tri
Rogers 50 Robbinsdale Armstrong 21
Coon Rapids 39 Rogers 32

Council Bluffs Wrestling Classic
December 8-9
After Day 1
1 Totino-Grace 70.0
2 Waukee Northwest 69.5
3 Fort Dodge 67.5
4 Millard South 64.0
5 Kearney 61.5
6 Brandon Valley 53.5
6 Washburn Rural 53.5
8 Blair 49.0
9 Lincoln East 47.0
10 Plattsmouth 46.0
10 Waverly 46.0
12 Glenwood 45.5
12 Papillion-La Vista 45.5
14 Creighton Prep 45.0
15 Grand Island 44.5
16 Bennington 44.0
17 Gardner-Edgerton 42.0
17 North Scott 42.0
19 Columbus 41.5
19 Mill Valley 41.5
21 St. Thomas Aquinas 39.5
22 Millard West 39.0
23 Ames 37.0
24 Platte County 36.0
25 Olathe North 35.5
26 Iowa City West 34.0
26 Lewis Central 34.0
28 Underwood 32.0
29 Blue Valley SW 31.0
30 Atlantic 30.0
31 Millard North 29.5
32 Missouri Valley 27.5
33 Olathe South 25.0
34 LeMars 24.0
35 Sergeant Bluff-Luton 23.5
36 CB Abraham Lincoln 23.0
37 Treynor 20.0
38 Omaha Westside 18.0
38 South Sioux City 18.0
40 Omaha Skutt 14.0
41 Saint James Academy 6.0
42 St. Albert 3.5
43 CB Thomas Jefferson 2.0

Crosby Quad
Mille Lacs Raiders 36 Benson 30
Mille Lacs Raiders 46 Crosby-Ironton 30
Mille Lacs Raiders 66 Nash-Kee- Greenway 12

Grand Forks Sertoma Tournament
December 8-9
Championship Round 1
Thief River Falls defeated Grand Forks Red River 54-15
Stewartville defeated West Fargo 46-21
Bismarck Century defeated Fosston-Bagley 48-24
Bertha-Hewitt-V-PP defeated Grand Forks Central 55-15
Perham defeated Valley City 59-7
West Fargo Sheyenne defeated Turtle Mountain 60-18
Fargo Davies defeated Jamestown 57-12
Staples-Motley defeated Breckenridge-Wahpeton 63-9
Championship Quarterfinals
Thief River Falls defeated Stewartville 42-27
Bismarck Century defeated Bertha-Hewitt-V-PP 30-24
Perham defeated West Fargo Sheyenne 35-28
Staples-Motley defeated Fargo Davies 49-18
Consolation Quarterfinals
West Fargo defeated Grand Forks Red River 63-11
Fosston-Bagley defeated Grand Forks Central 34-30
Valley City defeated Turtle Mountain 45-28
Breckenridge-Wahpeton defeated Jamestown 46-21

Howard Lake-Waverly-Winsted Duals
Dilworth-Glyndon-Felton 38 Paynesville Area 27
Goodhue 44 Howard Lake-Waverly-Winsted 21
Howard Lake-Waverly-Winsted 41 Monticello 24
Paynesville Area 36 Howard Lake-Waverly-Winsted 30
Holdingford 56 Albany 11
Goodhue 29 Holdingford 26
Holdingford 48 Monticello 19
Dilworth-Glyndon-Felton 37 Goodhue 24

Norwood Young America Duals
Central Public Schools 48 Kimball Area 19
Central Public Schools 69 St. Croix Lutheran 6
Rockford 43 St. Croix Lutheran 30

Plainview-Elgin-Millville Tri
Plainview-Elgin-Millville 33 Caledonia-Houston 30
Chatfield 64 Plainview-Elgin-Millville 9
Chatfield 58 Caledonia-Houston 6

Lakeville South Quad
Rochester Century 63 Bloomington Kennedy 12
Lakeville South 39 Rochester Century 28
Lakeville South 39 St. Agnes 25
Rochester Century 45 St. Agnes 27
Bloomington Kennedy 45 St. Agnes 30

South Winneshiek Invite
1 West Delaware, Manchester 236.5
2 Osage 193.0
3 NH/TV 171.0
4 Decorah 148.0
5 North Fayette Valley 129.0
6 South Winneshiek 119.0
7 Anamosa 117.5
8 Denver 97.0
9 Starmont 83.5
10 Vinton-Shellsburg 80.0
11 GMLOS 72.0
12 Omaha Concordia 15.0
13 Riceville 9.0

St. Cloud Tri
Stillwater 50 St. Cloud Tech 15
Stillwater 33 New London-Spicer 22
New London-Spicer 31 St. Cloud Tech 30

Red Rock Central Quad
Red Rock Central 48 Madelia/Truman 21
New Richland-H-E-G 45 Red Rock Central 30
Red Rock Central 42 Saint Clair-Mankato Loyola 36

Zimmerman Tri
Milaca-Faith Christian 53 Sauk Rapids-Rice 18
Zimmerman 40 Milaca-Faith Christian 30

Girls

Zimmerman Tri Matches

Brainerd Paul Bunyan Tournament – Girls
Teams:
Bemidji 
Benson 
Blackduck-Cass Lake Bena Bears 
Brainerd 
C-E-C Lumberjacks 
Detroit Lakes 
Foley 
Frazee 
Grand Rapids 
Little Falls 
Moorhead 
Mound-Westonka 
Pierz 
Royalton-Upsala 
Saint Croix Falls, WI 
Sartell-Saint Stephen 
Wadena-Deer Creek 
White Bear Lake Area