High School Results – Saturday, December 16, 2023

Austin Roberts Memorial Tournament
1 Jackson County 229.0
2 Spencer 177.0
3 Central Lyon/GLR 138.0
4 Okoboji 127.0
5 Sibley Ocheydan 125.0
6 LeMars 106.0
7 West Lyon 93.5
8 Spirit Lake Park 74.0

Badger State Invitational
1 Hickman 236.0
2 Sugar River 165.5
3 Burlington 131.5
4 Darlington 129.5
5 Wilmot Union 129.0
6 Stoughton 123.0
7 Chilton 122.0
8 Lacrosse Logan/Central 117.5
9 Dodgeville 111.0
10 Westfield 108.0
11 Oregon 101.0
12 Waunakee 92.0
13 Portage 88.5
14 Rochester Century 86.5
15 Monroe 73.5
16 Cambridge 73.0
17 Badger 70.0
18 Lake Mills 69.0
19 East Troy 68.0
20 Brookfield East 67.0
21 North Crawford 60.0
22 Racine St. Catherines 53.5
23 Viroqua 39.0
24 Madison Lafollette 17.0
25 Living Word Lutheran 1.0
26 Florence 0.0

Grafton Tournament
1 Fertile-Beltrami 199.0
2 Fosston Bagley 190.0
3 Hillsboro-Central Valley 172.5
4 Pembina County North 166.0
5 United Clay Becker Badgers 135.0
6 MayPortCG 99.0
6 Northern Cass 99.0
8 Lisbon 70.0
9 Roseau 68.5
10 Rugby 45.0
11 Grafton 33.0
12 Larimore 30.5
13 Northwood 19.0
14 White Shield 2.0

FCLMC Holiday Tournament
1 Chatfield 248.0
2 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 149.0
3 GMLOS 143.0
4 Ellsworth 116.0
5 Chatfield Maroon 114.5
6 Triton 80.0
7 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 79.5
8 Wabasha-Kellogg 61.0
9 Winona-Winona Cotter 35.0
10 La Crescent-Hokah 10.0

Jackhammer Invitational
December 15-16
1 Totino Grace 209.5
2 Belgrade-Brooten-Elrosa 187.5
3 Pequot Lks-Pine River-B 160.0
4 Mille Lacs 146.5
5 Big Lake 145.0
6 Hutchinson 137.5
7 Howard Lake Waverly Winstae 119.0
8 Perham 99.0
9 New York Mills 98.5
10 LPGE /Browerville/ 96.0
11 Rock Ridge Virginia Area 91.5
12 Deer River 85.5
13 Paynesville 77.0
14 Albany 74.0
15 MInnewaska 64.0
16 Centennial 63.5
17 Walker-Hack-Akeley-Nevis 55.5
18 CEC Lumberjacks 53.5
19 Detroit Lakes 52.0
20 Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill 51.5
21 Proctor/Hermantown 51.0
22 Aitkin 47.5
23 Crookston 46.0
24 Barnesville 44.5
25 Blackduck/Cass Lake-Bena 41.0
26 Hibbing 40.5
27 Sauk Centre/Melrose 36.5
28 Crosby-Ironton 31.0
29 Otter Tail Central 19.0

MatBoss Minnesota Christmas Tournament
December 15-16
1 Mounds View 300.5
2 Simley 275.5
3 STMA 260.0
4 Kasson-Mantorville 228.5
5 Shakopee 224.0
6 Watertown-Mayer 192.5
7 Scott West 185.5
8 Stillwater 172.0
9 Albert Lea 171.5
10 Hastings 168.5
11 Becker 159.0
12 Wayzata 152.5
13 Farmington 131.0
14 Forest Lake 124.5
15 Brandon Valley 117.5
16 Willmar 112.5
17 Mound Westonka 110.0
18 Apple Valley 105.0
19 Prior Lake 104.5
20 Eden Prairie 104.0
21 St. Francis 103.0
22 New Prague 102.0
23 Woodbury 101.5
24 Amery 101.0
25 Anoka 99.0
26 Homestead 97.0
27 Eastview 91.0
28 Menomonie 86.0
29 Waconia 85.0
30 Coon Rapids 71.0
30 Park 71.0
32 Rochester Mayo 69.0
33 Holmen 64.0
34 Cambridge-Asanti 60.0
35 Minnetonka 58.0
36 St. Thomas Academy 45.0
37 West Bend West 42.5
38 Mahtomedi 42.0
39 Plainview Elgin Millville 31.0
40 Byron 13.0

Monticello Invitational
1 Royalton-Upsala 198.0
2 South Saint Paul 150.0
3 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 138.0
4 Andover 125.0
5 Central Public Schools 120.0
6 Saint Cloud Tech 92.0
7 Kimball Area 87.0
8 Benson 83.0
9 Monticello 82.0
10 Mahnomen-Waubun 72.0
11 Rockford 54.0
12 Brooklyn Center-Concordia Acad 38.0
13 Austin 36.0
14 Zimmerman 35.0
15 Two Rivers 28.0
16 Spectrum 20.5
17 Minneapolis Patrick Henry 12.0

Northfield Larry Severson Invite
1 Dover-Eyota 182.0
2 Northfield 177.5
3 Saint Croix Central 143.0
4 Pine Island 137.5
5 River Falls 110.5
6 Lakeville North 106.0
7 Mankato East 99.0
8 Westfield Razorbacks 91.0
9 Eagan 80.0
9 Plymouth 80.0
11 Lake City 69.0
12 Robbinsdale Armstrong 38.0
13 Burnsville 36.0
14 Cretin-Derham Hall 26.0
15 Reedsville 18.0

Osceola Duals
New London-Spicer 38 Cumberland, WI 30
Hudson, WI 37 New London-Spicer 34
Staples Motley 40 New London-Spicer 27
New London-Spicer 72 Barron, WI 6

Redwood River Riot
December 15-16
1 Marshall 163.5
2 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 159.5
3 Holdingford 142.5
4 Rocori 135.5
5 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 124.0
6 New Ulm Area 112.0
7 Maple River/USC 94.5
8 Minneota 90.0
9 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 88.5
10 St. Peter 85.5
11 Faribault 76.5
12 Maple Grove 73.0
13 Fairmont-Martin County West 69.0
14 Atwater-Cosmos-Grove City 66.5
15 Mankato West 64.5
16 Adrian Area 64.0
17 Canby 62.0
17 Edina 62.0
19 BOLD 61.0
20 Windom-Mountain Lake 55.0
21 LeSueur-Henderson 52.0
22 Tri-City United 50.0
23 Saint James Area 48.0
24 Fulda-Murray Cty Central 47.0
25 MAHACA 37.5
26 Sartell-Saint Stephen 33.0
26 Sauk Rapids-Rice 33.0
26 Wabasso 33.0
29 Blue Earth Area 26.0
30 New Richland-H-E-G 23.5
31 Sibley East 22.5
32 Redwood Valley 18.0
33 Madelia/Truman 10.0
34 Red Rock Central 8.5
35 Dassel-Cokato-Litchfield 7.0
36 Worthington 5.0

Top The Tree Duals
Luverne 69 Chester, SD 0
Luverne 60 Ortonville 15
Luverne 64 Springfield 12
Luverne 72 Viborg-Hurley/Irene-Wakonda, SD 6
Quad County 42 Ortonville 33
Quad County 45 Chester, SD 30
Luverne 53 Quad County 15
Quad County 42 Ortonville 33
Quad County 48 Springfield 30
Quad County 58 Viborg-Hurley/Irene-Wakonda, SD 6

Trinity Invitational
1 Rogers 381.0
2 Stewartville 378.5
3 New Richmond 369.0
4 Ogilvie 347.0
5 Rosemount 279.5
6 St. Charles 279.0
7 St. Paul-Highland Park 259.0
8 St. Paul Humboldt 239.0
9 Bloomington Kennedy 236.0
10 Roseville 228.5
11 Buffalo 214.0
12 St. Clair 205.0
13 Benilde-St. Margaret’s 191.0
14 East Ridge 182.0
15 Trinity School at River Ridge 170.0
16 St. Paul Johnson 125.0
17 McDonell 92.0
18 Minneapolis Washburn 88.0

Valley City Holiday Tournament
1 Bismarck High School 215.5
2 Dilworth-Glyndon-Felton 161.0
3 West Fargo Sheyenne 158.5
4 Aberdeen Central 155.0
5 Lisbon 148.0
6 Williston 136.0
7 Grand Forks Central 107.5
8 Thief River Falls 95.0
9 Jamestown 70.0
10 Fargo North 69.5
11 Valley City 60.0
11 West Fargo 60.0
13 Fergus Falls 22.5
14 Fargo South 17.0

Girls

Badger State Invitational-Girls Division
1 Milton MIL 118.0
2 Round Lake RL 91.0
3 Hickman HIC 88.0
4 Milwaukee Ronald Reagan MRR 82.5
5 Horicon HOR 77.0
6 Neenah NEE 76.0
7 New Berlin West NBW 74.0
8 Eau Claire North ECN 67.0
9 Muskego MUS 66.0
10 Badger BAD 60.0
11 Cadott CAD 59.0
12 Chilton CHI 57.0
13 Kickapoo KIC 56.0
14 North Crawford NC 56.0
15 Westosha Centra WC 55.0
16 Mineral Point MP 53.0
17 Oregon ORE 50.0
18 Fort Atkinson FORT 48.0
19 Edgerton EDG 47.0
20 Turner TUR 46.5
21 Martin Luther MLU 45.0
22 Richland Center RC 43.0
23 Stoughton STO 42.0
24 Lomira LOM 40.0
25 Rochester Century RCY 36.0
26 Wilmot Union WIL 35.0
27 Greenfield GRE 34.0
28 Poynette POY 32.0
29 Monroe MON 30.0
30 Darlington DAR 28.0
31 Waunakee WAU 27.0
32 Monona Grove/McFarland MGM 26.0
33 Brookfield East BRE 24.0
34 East Troy ET 24.0
35 Fennimore FEN 21.0
36 Sheboygan North SN 21.0
37 Lacrosse Logan/Central LLC 20.5
38 West Salem WS 19.0
39 Westfield WES 18.0
40 Viroqua VIR 17.0
41 Burlington BUR 15.0
42 Mauston MAU 13.0
43 Jefferson JEF 7.0
44 River Valley RV 7.0
45 Racine St. Catherines RSC 4.0
46 Dodgeville DOD 0.0
47 Madison Lafollette MLF 0.0
48 Sugar River SUG 0.0

Bemidji Blue Ox Girls Tournament
1 Bemidji 249.0
2 St. Michael Albertville 155.0
3 Sauk Centre Melrose 125.0
4 Brainerd 77.0
5 Mille Lacs 73.0
6 Thief River Falls 68.0
7 Park Rapids 51.0
8 Bertha Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 49.0
8 Wadena Deer Creek 49.0
10 Moorhead 45.0
11 Pierz 40.0
12 Walker Hackensack Ackley Nevis 39.0
13 Nashwauk Keewatin Greenway 35.0
14 Badger-Greenbush-Middle River 32.0
15 Otter Tail Central 31.0
16 Blackduck Cass Lake Bena 28.0
17 Staples Motley 27.0
18 Aitkin 24.0
19 Crookston 23.0
20 LPGE-Browerville Wolves 20.0
20 Roseau 20.0
22 United North Central 19.0
23 Frazee 16.0
24 Grand Rapids 14.5
25 Barnesville 4.0
26 Detroit Lakes 0.0
26 Foley 0.0
26 Hibbing 0.0
26 Mahnomen Waubun 0.0
26 Mora 0.0

Hopkins Athena Girls High School Invite
1 Apple Valley 392.5
2 Hastings 276.0
3 Forest Lake 240.0
4 Eastview 183.0
5 Chatfield 181.0
6 Byron 180.0
7 South Saint Paul 178.0
8 Centennial 162.0
9 Shakopee 146.0
10 Bloomington Kennedy 137.5
11 Stillwater 130.0
12 Simley 124.0
13 Eagan 116.5
14 Cambridge-Isanti 115.0
15 Saint Croix Falls 109.0
16 Scott West 98.0
17 Monticello 96.0
18 Princeton 92.0
19 Champlin Park 77.0
20 Rush City-Braham 70.0
20 St. Croix Lutheran 70.0
22 Pine City-Hinckley-Finlayson 65.0
23 East Ridge 63.5
24 Roseville Area 63.0
25 St. Paul Harding 62.0
26 Robbinsdale Cooper 61.0
27 Coon Rapids 60.0
28 St Paul Humboldt-Open World Learning 52.0
29 Annand-M Lk Lightning 51.0
30 Robbinsdale Armstrong 50.0
31 Columbia Heights 46.0
31 Rosemount 46.0
33 Osakis 45.0
34 Prior Lake 42.0
35 Hutchinson 39.0
36 Zimmerman 38.0
37 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 36.0
38 Zumbrota-Mazeppa 34.0
39 Spectrum 27.0
40 Mound-Westonka 25.0
40 Pine Island 25.0
42 Minneapolis Edison 19.0
43 Minneapolis Roosevelt 4.0
44 Eden Prairie 0.0
44 Elk River 0.0
44 Hopkins 0.0
44 Mahtomedi 0.0
44 Minneapolis Patrick Henry 0.0
44 Park 0.0
44 Somerset 0.0

Northfield Girls Invite
Teams
Burnsville 
Dover-Eyota 
Eagan 
Farmington 
Goodhue 
Lake City 
Lakeville North 
Mankato East 
Northfield 
Pine Island 
Plymouth, WI 
Reedsville, WI 
River Falls, WI 
Robbinsdale Armstrong 
Saint Croix Central, WI 
Westfield Razorbacks 

Redwood River Riot – Girls
Teams:
Adrian Area
Atwater-Cosmos-Grove City
Blue Earth Area
BOLD
Canby
Dassel-Cokato-Litchfield
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United
Edina
Fairmont-Martin County West
Faribault
Fulda-Murray Cty Central
Holdingford
Kerkhoven-Murdock-Sunburg
LeSueur-Henderson
Madelia/Truman
MAHACA
Mankato West
Maple Grove
Maple River/USC
Marshall
Minneota
New Richland-H-E-G
New Ulm Area
Red Rock Central
Redwood Valley
Rocori
Saint James Area
Sartell-Saint Stephen
Sauk Rapids-Rice
Sibley East
St. Peter
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
Tri-City United
Wabasso
Windom-Mountain Lake
Worthington