Jackhammer Invitational

December 15-16 at Pequot Lakes HS

Jackhammer Invitational
1 Totino Grace 209.5
2 Belgrade-Brooten-Elrosa 187.5
3 Pequot Lks-Pine River-B 160.0
4 Mille Lacs 146.5
5 Big Lake 145.0
6 Hutchinson 137.5
7 Howard Lake Waverly Winstae 119.0
8 Perham 99.0
9 New York Mills 98.5
10 LPGE /Browerville/ 96.0
11 Rock Ridge Virginia Area 91.5
12 Deer River 85.5
13 Paynesville 77.0
14 Albany 74.0
15 MInnewaska 64.0
16 Centennial 63.5
17 Walker-Hack-Akeley-Nevis 55.5
18 CEC Lumberjacks 53.5
19 Detroit Lakes 52.0
20 Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill 51.5
21 Proctor/Hermantown 51.0
22 Aitkin 47.5
23 Crookston 46.0
24 Barnesville 44.5
25 Blackduck/Cass Lake-Bena 41.0
26 Hibbing 40.5
27 Sauk Centre/Melrose 36.5
28 Crosby-Ironton 31.0
29 Otter Tail Central 19.0

Results on TrackWrestling

107
1st Place – Logan Refsnider of Totino Grace
2nd Place – Vincent Schmid of Mille Lacs
3rd Place – Charles Ikola of Deer River
4th Place – Kale Westgaard of Big Lake
5th Place – Judah Perrault of Hutchinson
6th Place – Jamison Meagher of Paynesville
7th Place – Ryker Clobes of Howard Lake Waverly Winstae
8th Place – Landon Schiffler of MInnewaska
1st Logan Refsnider (Totino Grace) 15-2, 8th. over Vincent Schmid (Mille Lacs) 11-2, 8th. (MD 12-4)
3rd Charles Ikola (Deer River) 9-1, . over Kale Westgaard (Big Lake) 13-3, So. (Dec 12-5)
5th Judah Perrault (Hutchinson) 11-2, 8th. over Jamison Meagher (Paynesville) 11-4, 8th. (Fall 2:35)
7th Ryker Clobes (Howard Lake Waverly Winstae) 10-4, Fr. over Landon Schiffler (MInnewaska) 7-5, Fr. (Dec 2-0)

114
1st Place – Roman Roberg of Paynesville
2nd Place – Hunter Katterhagen of LPGE /Browerville/
3rd Place – Chase Whitney of Walker-Hack-Akeley-Nevis
4th Place – Kruz Kresal of Mille Lacs
5th Place – Noah Welte of Belgrade-Brooten-Elrosa
6th Place – Aiden Meech of New York Mills
7th Place – Bryce Mick of Pequot Lks-Pine River-B
8th Place – Leeton Guggenberger of Centennial
1st Roman Roberg (Paynesville) 13-0, Fr. over Hunter Katterhagen (LPGE /Browerville/) 9-2, Fr. (Dec 8-7)
3rd Chase Whitney (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 9-2, 7th. over Kruz Kresal (Mille Lacs) 9-4, Fr. (Dec 2-0)
5th Noah Welte (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-4, Jr. over Aiden Meech (New York Mills) 8-4, Fr. (Fall 0:44)
7th Bryce Mick (Pequot Lks-Pine River-B) 13-4, Fr. over Leeton Guggenberger (Centennial) 6-6, 7th. (Dec 4-0)

121
1st Place – Jackson Refsnider of Totino Grace
2nd Place – Miles Wildman of MInnewaska
3rd Place – Aiden Theisen of CEC Lumberjacks
4th Place – Gabriel Michels of Howard Lake Waverly Winstae
5th Place – Trevor Holmberg of Pequot Lks-Pine River-B
6th Place – Brill Asraf of Crosby-Ironton
7th Place – Logan Fu of Centennial
8th Place – Evan Remer of Mille Lacs
1st Jackson Refsnider (Totino Grace) 15-2, So. over Miles Wildman (MInnewaska) 10-1, Fr. (MD 11-3)
3rd Aiden Theisen (CEC Lumberjacks) 13-3, Fr. over Gabriel Michels (Howard Lake Waverly Winstae) 13-3, Sr. (Dec 7-5)
5th Trevor Holmberg (Pequot Lks-Pine River-B) 9-6, Fr. over Brill Asraf (Crosby-Ironton) 10-4, Sr. (Fall 2:45)
7th Logan Fu (Centennial) 11-4, So. over Evan Remer (Mille Lacs) 11-7, Fr. (MD 9-1)

127
1st Place – Zach Remer of Mille Lacs
2nd Place – Logan Schwanz of Hutchinson
3rd Place – Parker Zutter of Pequot Lks-Pine River-B
4th Place – Raydon Graham of Howard Lake Waverly Winstae
5th Place – Landin Laakso of Proctor/Hermantown
6th Place – Chase Smith of MInnewaska
7th Place – Dutch Hedblom of Rock Ridge Virginia Area
8th Place – Arlo Brinkman of Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill
1st Zach Remer (Mille Lacs) 15-0, Jr. over Logan Schwanz (Hutchinson) 8-1, Jr. (Dec 11-10)
3rd Parker Zutter (Pequot Lks-Pine River-B) 14-3, So. over Raydon Graham (Howard Lake Waverly Winstae) 13-3, So. (Dec 9-3)
5th Landin Laakso (Proctor/Hermantown) 14-3, Sr. over Chase Smith (MInnewaska) 8-5, Jr. (Inj. 1:29)
7th Dutch Hedblom (Rock Ridge Virginia Area) 6-4, Jr. over Arlo Brinkman (Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill) 13-8, Fr. (Dec 10-5)

133
1st Place – Donovan Schmid of Mille Lacs
2nd Place – Sean O’Brien of Totino Grace
3rd Place – Cash Stortz of Big Lake
4th Place – Ayden Hauck of Barnesville
5th Place – Brody Mistic of Blackduck/Cass Lake-Bena
6th Place – Creed Mursu of New York Mills
7th Place – Kadin Martin of Walker-Hack-Akeley-Nevis
8th Place – Logan Thom of LPGE /Browerville/
1st Donovan Schmid (Mille Lacs) 10-0, Sr. over Sean O’Brien (Totino Grace) 14-3, Sr. (Dec 6-1)
3rd Cash Stortz (Big Lake) 14-2, Jr. over Ayden Hauck (Barnesville) 7-3, Sr. (MD 12-0)
5th Brody Mistic (Blackduck/Cass Lake-Bena) 14-7, So. over Creed Mursu (New York Mills) 10-4, . (Dec 14-8)
7th Kadin Martin (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 9-3, 8th. over Logan Thom (LPGE /Browerville/) 7-5, So. (Fall 2:55)

139
1st Place – Ryan Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Max Martin of Hutchinson
3rd Place – Tiegan Detloff of Perham
4th Place – Austin Herbst of Totino Grace
5th Place – Gavyn Hlucny of Crookston
6th Place – Carter Adickes of Mille Lacs
7th Place – Tate Evans of Deer River
8th Place – Dallas Sibbet of Big Lake
1st Ryan Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 13-0, Sr. over Max Martin (Hutchinson) 8-2, Jr. (Fall 1:22)
3rd Tiegan Detloff (Perham) 17-4, Fr. over Austin Herbst (Totino Grace) 15-6, Jr. (TB-1 4-3)
5th Gavyn Hlucny (Crookston) 12-2, So. over Carter Adickes (Mille Lacs) 10-6, So. (MD 11-1)
7th Tate Evans (Deer River) 4-2, . over Dallas Sibbet (Big Lake) 9-2, Jr. (M. For.)

145
1st Place – Ethan Sylvester of Totino Grace
2nd Place – Raydon Bipes of Hutchinson
3rd Place – Tanner Viessman of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Jackson Kendall of Rock Ridge Virginia Area
5th Place – Beau Somdahl of Detroit Lakes
6th Place – Nathan Trotter of Aitkin
7th Place – Cooper Cusick of Big Lake
8th Place – Jonny Ramos of Perham
1st Ethan Sylvester (Totino Grace) 18-0, Sr. over Raydon Bipes (Hutchinson) 9-2, Jr. (MD 17-7)
3rd Tanner Viessman (Belgrade-Brooten-Elrosa) 9-2, Sr. over Jackson Kendall (Rock Ridge Virginia Area) 10-2, Jr. (Fall 5:20)
5th Beau Somdahl (Detroit Lakes) 9-5, So. over Nathan Trotter (Aitkin) 8-3, Sr. (M. For.)
7th Cooper Cusick (Big Lake) 4-3, Jr. over Jonny Ramos (Perham) 10-7, So. (Fall 3:55)

152
1st Place – Carson Byer of Perham
2nd Place – Brett DeRoo of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Clayton Solberg of Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill
4th Place – Noah Holmberg of Blackduck/Cass Lake-Bena
5th Place – Zach Smith of Big Lake
6th Place – Owen Carlson of Albany
7th Place – Kenny Erickson of Aitkin
8th Place – Brock Swiers of Detroit Lakes
1st Carson Byer (Perham) 13-5, Sr. over Brett DeRoo (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-2, Jr. (Dec 5-2)
3rd Clayton Solberg (Irondale Spring Lake Pk St Anthony Vill) 13-5, Jr. over Noah Holmberg (Blackduck/Cass Lake-Bena) 9-8, Jr. (Fall 1:18)
5th Zach Smith (Big Lake) 7-3, Sr. over Owen Carlson (Albany) 10-6, Sr. (Dec 12-5)
7th Kenny Erickson (Aitkin) 9-2, Sr. over Brock Swiers (Detroit Lakes) 6-6, Sr. (Fall 0:22)

160
1st Place – Luke Hoag of Hutchinson
2nd Place – Tucker Zigan of LPGE /Browerville/
3rd Place – Mason Plumski of Albany
4th Place – Warren Hietala of CEC Lumberjacks
5th Place – Chance Abraham of Pequot Lks-Pine River-B
6th Place – Walker Jones of Aitkin
7th Place – Ethan Mueller of Belgrade-Brooten-Elrosa
8th Place – Austin Geiser of New York Mills
1st Luke Hoag (Hutchinson) 9-0, Jr. over Tucker Zigan (LPGE /Browerville/) 10-2, Sr. (Fall 4:23)
3rd Mason Plumski (Albany) 12-3, Sr. over Warren Hietala (CEC Lumberjacks) 10-4, Sr. (Dec 9-3)
5th Chance Abraham (Pequot Lks-Pine River-B) 12-3, Sr. over Walker Jones (Aitkin) 9-4, Sr. (Inj. 0:56)
7th Ethan Mueller (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-4, Jr. over Austin Geiser (New York Mills) 9-4, Jr. (Dec 4-0)

172
1st Place – Maximus Hanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Mason Bruder of LPGE /Browerville/
3rd Place – Carter Coauette of Crookston
4th Place – Damian Tapio of Rock Ridge Virginia Area
5th Place – Connor Plumski of Albany
6th Place – Earl Stockman of Pequot Lks-Pine River-B
7th Place – Cooper Hendrickson of Hibbing
8th Place – James Cummings of Pequot Lks-Pine River-B
1st Maximus Hanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-0, Sr. over Mason Bruder (LPGE /Browerville/) 8-2, Jr. (Fall 3:36)
3rd Carter Coauette (Crookston) 13-1, Sr. over Damian Tapio (Rock Ridge Virginia Area) 10-2, Sr. (Dec 3-1)
5th Connor Plumski (Albany) 6-4, Fr. over Earl Stockman (Pequot Lks-Pine River-B) 7-4, Jr. (Fall 3:09)
7th Cooper Hendrickson (Hibbing) 6-3, Sr. over James Cummings (Pequot Lks-Pine River-B) 6-3, Sr. (Dec 5-3)

189
1st Place – Zak McPhee of Proctor/Hermantown
2nd Place – Carson Gellerman of Big Lake
3rd Place – Hunter Laage of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Tyler Graczyk of Howard Lake Waverly Winstae
5th Place – Joe Kruse of Totino Grace
6th Place – Payton Scott of Pequot Lks-Pine River-B
7th Place – Blake Unger of New York Mills
8th Place – Gus Thompson of Deer River
1st Zak McPhee (Proctor/Hermantown) 15-0, Sr. over Carson Gellerman (Big Lake) 13-2, Jr. (Dec 3-1)
3rd Hunter Laage (Belgrade-Brooten-Elrosa) 10-4, Jr. over Tyler Graczyk (Howard Lake Waverly Winstae) 12-4, Sr. (Dec 3-2)
5th Joe Kruse (Totino Grace) 15-6, So. over Payton Scott (Pequot Lks-Pine River-B) 8-7, Sr. (Fall 4:54)
7th Blake Unger (New York Mills) 10-4, Jr. over Gus Thompson (Deer River) 7-4, . (Dec 6-2)

215
1st Place – Cy Kruse of Totino Grace
2nd Place – Bode Roberts of New York Mills
3rd Place – Carson Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Colton Long of Howard Lake Waverly Winstae
5th Place – Hudson Hackel of Perham
6th Place – Marcus Whiting of Centennial
7th Place – Lee Perrington of Deer River
8th Place – Ian Luecken of Rock Ridge Virginia Area
1st Cy Kruse (Totino Grace) 16-1, Sr. over Bode Roberts (New York Mills) 10-1, Sr. (Fall 1:18)
3rd Carson Gilbert (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-1, Jr. over Colton Long (Howard Lake Waverly Winstae) 10-4, Sr. (Dec 9-2)
5th Hudson Hackel (Perham) 15-4, Sr. over Marcus Whiting (Centennial) 5-3, Sr. (M. For.)
7th Lee Perrington (Deer River) 3-2, . over Ian Luecken (Rock Ridge Virginia Area) 6-6, Sr. (Fall 3:10)

285
1st Place – Riley Peters of Pequot Lks-Pine River-B
2nd Place – Isaac Frericks of Sauk Centre/Melrose
3rd Place – Matthew Busse of Howard Lake Waverly Winstae
4th Place – Kevin Raya Botello of Paynesville
5th Place – Brodie Kuhlman of Mille Lacs
6th Place – Kale Rich of Otter Tail Central
7th Place – Trajan Mussehl of Big Lake
8th Place – Riley Helgeson of Crookston
1st Riley Peters (Pequot Lks-Pine River-B) 9-1, Sr. over Isaac Frericks (Sauk Centre/Melrose) 8-3, Jr. (Fall 1:59)
3rd Matthew Busse (Howard Lake Waverly Winstae) 8-3, Jr. over Kevin Raya Botello (Paynesville) 10-7, Sr. (SV-1 8-6)
5th Brodie Kuhlman (Mille Lacs) 12-5, Jr. over Kale Rich (Otter Tail Central) 7-3, . (M. For.)
7th Trajan Mussehl (Big Lake) 12-8, Sr. over Riley Helgeson (Crookston) 8-5, Jr. (Fall 1:25)